CU, CD i inne zapalne choroby jelit
Forum otwarte dla wszystkich chorych na nieswoiste zapalenia jelit,
dla ich rodziców, partnerów i osób zainteresowanych.

Diety - dieta bezglutenowa i zakaz bialka

Ania16 - 11-10-2010
Temat postu: dieta bezglutenowa i zakaz bialka
Lekarz dzis zalecil mi diete bezglitenowa i do minimum ograniczyc wszystkie bialka... mowi, ze moglam sie uczulic na zboza... moje pytanie do was, ktos ma taka diete? w ogole nie wiem jak sie na to przestawic jak jadlam normalnie do tej pory... czytalam na wikipedii chwile o tej diecie i jestem przerazona.. juz nie wiem co bede mogla jesc.. bo albo zboza albo blonnik... pomocy
Anonymous - 11-10-2010

tre¶ć wpisu została usunięta na pro¶bę użytkownika
Mamcia - 11-10-2010

A na jakiej postawie takie twierdzenie?? Poza tym na gluten to nie jest uczulenie tylko nietolerancja - a to różnica.
Co do białek to Misia ma rację - dieta bez białka = niedożywienie. Białko jest praktycznie wszędzie poza rafinowanym cukrem, bezglutenowa m±k± itp.
Każda komórka zwierzęca i ro¶linna zawiera białko, ba nawet wirus. Bez białka nie ma życia.

Ania16 - 12-10-2010

dieta jest bezglutenowa i bezmleczna, bo lekarz stwierdzil, ze sie pomylil... jestem przerazona tym wszystkim... ale wierze, ze po tych dwoch miesiacach wszystko bedzie lepiej... a czy np. cukier zawiera gluten?
Raysha - 12-10-2010

Ania16 napisał/a:
a czy np. cukier zawiera gluten?

http://www.celiakia.pl/

Mamcia - 12-10-2010

Pomylił się z czym??? Miała¶ jakie¶ badania na nietolerancję glutenu?? A na alergię na białko mleka?? A na nietolerancję laktozy??
Czasem taka dieta przynosi poprawę. Można spróbować.

Ania16 - 12-10-2010

nie ze sie pomyslil, tylko myslal o jednej powiedzial druga. zadnych testow nie robil, poniewaz musialby zrobic kolanko a on nie chce zagladac poki nie ma musu... bo po tylu operacjach trzeba z tym uwazac i nie robic bez potrzebny. przepisal diete z nadzieja, ze moze uda mu sie trafic. jesli nie pomoze to wtedy zajrzy.
Mamcia - 12-10-2010

Zarówno na nietolerancję glutenu jaki i uczulenie na białko s± testy z krwi, a kolonoskopia tu nic nie powie. mam wrażenie, że czego¶ nie zrozumiała¶, albo....
Ania16 - 12-10-2010

albo co? zrozumialam dobrze to co mi powiedzial ze kolokoskopia lub gastro z wycinkow najpewniej by to potwierdzily lub odrzucily. ale on chce dobrze.. dlatego probuje.. dal jeszcze skierowanie na posiem kału w kierunku coli i gronkowca. zobaczymy
Anonymous - 12-10-2010

Ania16 - 12-10-2010

[cytat usunięty na pro¶bę użytkownika]
ale ja juz nie mam ani centymetra jelita grubego

Anonymous - 12-10-2010

Ania16 - 12-10-2010

wielokrotnie juz mialam kolonoskopie. ostatni raz poltora roku temu. czyszcza mnie x-prepem i nastepnego dnia lekarz mi robi, tylko nie leze na boku a na plecach bo wtedy nie boli i lekarz moze wiecej zobaczyc, ale nigdy nie zajrzal dalej niz 45cm bo to mogloby sie zle skonczyc
genus - 13-10-2010

Podstawa stwierdzenia celiakii to badanie histopatologiczne tkanki pobranej w czasie gastroskopii, okreslajace stopien zaniku kosmkow jelitowych, diagnoze wspomaga w drugiej kolejnosci badanie krwi na obecnosc przeciwcial.
Co do wylaczenia mleka to pozostaje pytanie, czy lekarz podejrzewa alergie na bialko mleka, czy tez nietolerancje laktozy? alergie stwierdza sie testami tzw punktowymi (skornymi) lub testami krwi, nietolerancje laktozy mozna stwierdzic w badaniu wydmuchiwanego powietrza (pijesz taki bialy roztwor, dmuchasz, komputer analizuje) Te badania chyba nie sa takie inwazyjne?
Mysle, ze zawsze warto najpierw zdiagnozowac, bo kazde zawezenie diety to straty pewnych elementow w zywieniu, nie do konca wszystko sie da w naturze zastapic:-)
Bylas juz operowana, przewod pokarmowy zatem juz i tak nie do konca funkcjonuje optymalnie, wiec tym bardziej to moze byc obiazajace.

Dopytaj lekarza dokladniej, moze byc tez tak, ze ze wzgledu na stan zapalny (choc chyba go nie masz, jesli to CU) blony sluzowe jelita przejsciowo moga nietolerowac np glutenu czy mleka, ale to wowczas nie alergia tylko wynik uszkodzenia organicznego, a dieta wowczas moze byc czasowa. no i zadna alergia Ci w testach nie wyjdzie (choc nietolerancja laktozy czy zanik kosmkow w biopsji oczywiscie i wowczas moze byc stwierdzona)

Ania16 - 13-10-2010

genus napisał/a:
Dopytaj lekarza dokladniej, moze byc tez tak, ze ze wzgledu na stan zapalny (choc chyba go nie masz, jesli to CU) blony sluzowe jelita przejsciowo moga nietolerowac np glutenu czy mleka, ale to wowczas nie alergia tylko wynik uszkodzenia organicznego, a dieta wowczas moze byc czasowa. no i zadna alergia Ci w testach nie wyjdzie (choc nietolerancja laktozy czy zanik kosmkow w biopsji oczywiscie i wowczas moze byc stwierdzona)

teoretycznie po usunieciu jelita grubego choroby nie ma, ale u mnie raz na jakis czas pojawia sie jakies owrzodzenie lub stan zapalny w jelicie cienkim. a dieta jest czasowa, na dwa miesiace tylko.. bo moze zle to ujelam ze alergia, ale takie odnioslam wrazenie ze to chwilowe uczulenie jelita. ale to chodzi o ten stan zapalny, ktory lekarz podejrzewa. tym bardziej ze plytki w krwi mam sporo podwyzszone, ale to rowniez moze byc przyczyna metronidazolu. teraz zrobie badanie na posiew kału i bede dzwonic do chirurga wtedy bedzie myslal dalej.