CU, CD i inne zapalne choroby jelit
Forum otwarte dla wszystkich chorych na nieswoiste zapalenia jelit,
dla ich rodziców, partnerów i osób zainteresowanych.

Diety - Co jeść by podnieść hemoglobinę?

chora-ola - 04-09-2013

Hej :) Choruje na Crohna juz 4 lata.

Macie może jakieś przepisy aby podnieść hemoglobinę?? Niedawno miałam zabieg nacięcia ropnia i hemoglobina spadła mi do poziomu 8,2 ( norma 12-16 ). Z racji tego ze mam dopiero 23 lata lekarze postanowili nie uzupełniać mi krwi sztucznie a kazali nadrobić to dietą i teraz szukam jakiś porad co jeść...czytałam w necie o warzywach strączkowych i surowych warzywach i owocach ale jak wiecie niebardzo możemy jeść takie rzeczy. Macie jakieś porady>

maggie0278 - 04-09-2013

chora-ola, przejrzyj ten dział, pełno tu przepisów :

http://crohn.home.pl/forum/viewforum.php?f=17

i jeszcze koniecznie przeczytaj nowy poradnik żywieniowy , do pobrania tu :

http://j-elita.org.pl/?pid=poradnik

chora-ola napisał/a:
Z racji tego ze mam dopiero 23 lata lekarze postanowili nie uzupełniać mi krwi sztucznie a kazali nadrobić to dietą

nie ma takiej granicy wiekowej, podaje się krew zgodnie ze wskazaniami medycznymi. Moja córka miała już kilka razy toczoną masę erytrocytarną a ma 14 lat. Krew dostaje w mega zaostrzeniu , jeśli Hgb spada poniżej 8 lub jest coś kole tego.

chora-ola - 04-09-2013

No właśnie ja też tak myślałam, ale już kolejny lekarz przy takiej niskiej hemoglobinie mówi mi, że przetaczanie krwi jest ostatecznością i że takiej młodej osobie jak mi przetacza się krew bardzo niechętnie dlatego kazał mu dużo jeść i próbować podnieść hemoglobinę żywnością. Dziękuje bardzo za podane linki na pewno skorzystam tym bardziej że lekarze tylko dużo dają rad ogólnikowo a jak zapytać o coś dokładniej to odsyłają z problemem :)
Anuśka - 14-10-2013

Podobno jedzenie buraków pomaga na hemoglobinę
Anonymous - 16-10-2013

Hemoglobina to żelazo, tylko w dłuższym czasie.
Czyli masz niskie żelazo, "leci hemoglobina"
Lepszym odniesieniem odnośnie stanu zaopatrzenia organizmu w żelazo jest ferrytyna,
która jest bardziej wiarygodna niż wypadowa żelaza.
Czym sobie można w takim razie pomóc ?
Spożywać dużo żelaza, czyli czerwonego mięcha, minimum dwa razy w tygodniu, ale tylko naturalnego pochodzenia. Ze wsi "od chłopa" ale unikać wątróbki, bo najważniejsze czym to mięcho było karmione. Jajka wiejskie, tylko z pewnego źródła, do trzech dziennie (bez obawy o wzrost cholesterolu) Pokrzywa majowa, czyli jasno zielona pod każdą postacią na kilogramy !! !
Uwaga, trzeba się badać co jakiś czas by nie przedobrzyć.
Rzeżucha, codziennie dwie kanapki przez okres dwóch miesięcy.
Wspomaganie chemiczne tylko dla ludzi zdrowych, boli brzuch i stolce robią się "czekoladowe"

izo.sim - 16-10-2013

chora-ola napisał/a:
Macie może jakieś przepisy aby podnieść hemoglobinę?

Nie mam konkretnego przepisu ponad te, które tu przytoczono, ale powiem Ci tyle - pamiętaj, że żelazo wchłania się w obecności witaminy C, więc jeśli możesz pić soki to pij, a jak nie to jakoś inaczej dostarczaj sobie tą witaminę.

loczek - 16-10-2013

ja polecam wodę z miodem. Łyżeczka miodu do 3/4 szkalnki wody, niech postoi z 8 godzin i gotowe do picia.

Piję codziennie i obecnie mój poziom hemoglobiny to 16,4 :E