CU, CD i inne zapalne choroby jelit
Forum otwarte dla wszystkich chorych na nieswoiste zapalenia jelit,
dla ich rodziców, partnerów i osób zainteresowanych.

Sterydy - Efekty uboczne

Anonymous - 13-06-2007
Temat postu: Efekty uboczne
Już trzeci raz, od kiedy zdiagnozowano u mnie CU jestem na encortonie. Za kazdym razem byly inne skutki uboczne. Przede wszystkim nie moge sobie poradzic z psychika. Jestem senna, nie moge sie na niczym skupic, placza mi sie slowa a czasem nie pamietam jak co sie nazywa. Cala puchne, najbardziej twarz i nogi. Mam wilczy apetyt, nonstop musze cos gryzc. :cry: Czy ktos mial cos podobnego. Jak sobie z tym radzic? Czy zamiast encortonu mozna brac cos innego? Co mi grozi jesli odstawie encorton z dnia na dzien - biore po 60mg/dobe. Pomozcie :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
ranka - 13-06-2007

nie mozesz odstawic encortonyu z dnia na dzien i nawet tego nie probuj.dojda powiklania ktore beda jeszcze gorsze niz te ktore masz teraz.ale idz do lekarza i powiedz mu o tym, niech sprobuje tobie zmienic lek.
ranka - 13-06-2007

Cytat:
Encorton hamuje/ogranicza (do końca pewny nie jestem) wydzielanie hormonów kory nadnerczy


no wlasnie,i jeszcze wtedy dochodzi niewydolnosc kory nadnerczy :smutny:

Mamcia - 13-06-2007

A jaką część jelita masz zajętą??? te 3 kuracje to w jakim okresie czasu???
Tomy - 13-06-2007

Dokładnie tak jak Ranka i Torvik napisali, sterydów nie można nagle odstawić.

basiu1982, co do samych sterydów, to bierzesz bardzo dużą dawkę. Mnie lekarz przepisywał maksymalnie 40mg i to już uznawał za dużą dawkę. Twój lekarz powinien kontrolować co jakiś czas parametry krwi i moczu, pierwszy raz tak po ok. 2 tygodniach brania sterydów. Bo obok takich widocznych efektów jak "puchnięcie", mogą one zmieniać parametry krwi. U mnie zawsze po sterydach mocno spadał potas a wzrastał cukier we krwi. dochodziło do tego nadciśnienie i podwyższony niedobry cholesterol. Logiczne jest, że wtedy samopoczucie nie jest najlepsze, może to powodować senność, brak koncentracji itp. Takie skutki uboczne nie u wszystkich występują, ale to musisz mieć po prostu kontrolowane, tym bardziej, że bierzesz astronomiczną jak dla mnie dawkę sterydów. Powinnaś mieć od razu ustalona ścieżkę schodzenia ze sterydów. Lekarz może też wypróbować inne podobne sterydy, jak np. Metypred, Calcort 6, Medrol. O niektórych z nich można poczytać, że są lepiej oczyszczone i dają mniej skutków ubocznych. Ja wypróbowałem na razie tylko Encorton i Metypred i oba dawały u mnie takie same skutki uboczne.

Poza tym, jeżeli zmiany w jelicie masz typowo dla CU, czyli na końcówce, to lekarz może zastosować sterydy miejscowo, czyli we wlewkach. Nie obciążają wtedy tak mocno całego organizmu. Jeżeli kurację sterydami trzeba by ciągnąć długo, to lekarze zalecają wtedy włączenie Azatiopryny i wycofywanie się ze sterydów, bo Aza, jeżeli jest dobrze tolerowana, powoduje mniej skutków ubocznych i można ją brać długo, nawet latami.

Poza tym ważne jest dobre ustawienie podstawowych leków. Gdzieś czytałem, że bierzesz Sulfę i coś osłonowego na żołądek. Ale jakie są te dawki Sulfy. I dlaczego nie ma czopków. A poza tym, jeżeli zmiany masz i w przełyku i w żołądku i w dwunastnicy i oprócz tego zdiagnozowane CU, to naprawdę warto wybrać się na konsultacje do dobrych specjalistów, aby jeszcze raz postawili diagnozę i włączyli skuteczne leczenie łączne, a nie tylko CU. Miałaś robioną gastro i kolonoskopię, ale czy pobrano z nich wycinki i co z nich wyszło? czy nikt nie sugerował, że to może być crohn?. Krótko mówiąc powinnaś znaleźć dobrego specjalistę, który dobrze poprowadzi leczenie, długotrwałe ciągnięcie na bardzo wysokich dawkach sterydów nie jest najlepszym rozwiązaniem.

-Ania- - 13-06-2007

dodając do wszystkich wypowiedzi- z którymi sie zgadzam i popieram
( w zaleznosci od kontekstu)
mozesz poprosić o zmianę z encortonu na entocort
ten drugi dorższy - a to dlatego, że nie ma po nim negatywnych skutków ubocznych
to jak oczyszczony encorton

jesli jednak się nie da, to proponuję popytac o deprim,
mi to pomagało,
jednak przy przejsciu na entocort zapominasz o wszystkim, co było
od puchniecia nóg poprzez nadmierny apetyt (no moze ten ostatnio to troche zostaje)

pozdrawiam
ania

Tomy - 13-06-2007

-Ania- napisał/a:
mozesz poprosić o zmianę z encortonu na entocort
ten drugi dorższy - a to dlatego, że nie ma po nim negatywnych skutków ubocznych
to jak oczyszczony encorton

Aniu, to ja się teraz z tym nie zgodzę (zależnie od kontekstu :) )
Entocort (budesonid) to jest steryd o działaniu miejscowym, a nie ogólnym, zupełnie inny niż Encorton. Działa w końcowym odcinku jelita cienkiego i początkowym odcinku grubego, czyli tam, gdzie przeważnie występuje Crohn, a nie CU, dlatego nie jest lekiem na CU. A to że nie daje dużych skutków ubocznych to prawda.

-Ania- napisał/a:
jesli jednak się nie da, to proponuję popytac o deprim,
mi to pomagało,

No ale co ma steryd do deprimu? Deprim to jest uspokajacz na bazie dziurawca, zupełnie inna branża, nie trzeba się o niego pytać, każdy może go sobie kupić bez recepty. Z własnego doświadczenia wiem, że lepiej nie bawić się samowolnie uspokajaczami. Lepiej, jeżeli już koniecznie trzeba, iść po dobrze dobrany uspokajacz do psychiatry.

-Ania- - 13-06-2007
Temat postu: Re: Efekty uboczne
basia1982 napisał/a:
Przede wszystkim nie moge sobie poradzic z psychika. Jestem senna, nie moge sie na niczym skupic, placza mi sie slowa a czasem nie pamietam jak co sie nazywa. Cala puchne, najbardziej twarz i nogi.


dlatego zaproponowałam deprim

reszta o.k.

pozdrawiam
ania

Anonymous - 13-06-2007

Sulfasalazyny biorę 4 razy po dwie tabletki dziennie. Helicid na żoladek i ten nieszczesny encorton. Nigdy lekarz zadnych innych lekach mi nie mowil. Wyszlam ze szpitala z diagnoza i tak te leki zostaly. Podczas kolonoskopi aparat mozna bylo zalozyc tylko do "zgiecia sledzionowego" (czy czegos takiego) dalej podobno nie mozna bylo i na calym widocznym odcinku byly zmiany.
Badan krwi ani moczu po pobycie w szpitalu nie mialam, lekarz nie wspomnial ze trzeba robic
W zeszlym tygodniu dostalam skierowanie do poradni gastroenterologicznej czy jakos tak (nie moge sie doczytac na skierowaniu) z prosba od mojego lekarza o objecie leczeniem. Zapisalam sie do Szpitala Miejskiego w Torniu bo tylko tam sie dodzwoniłam ale termin dopiero na 30pazdziernika. Moza ktos korzysta z takiej poradni w totruniu i poleci mi cos.
Z lekow na te chorobe znam tylko te ktore biore a reszta to dla mnie abstrakcja.
W ogole myslalam ze troche wiem o tej chorobie a tu sie okazuje ze ja nic kompletnie nie wiem.
Myslalam ze to bedzie tak ze poboli pobiore leki i przestanie az do nastepnego razu (w sumie to tak mi to lekarz przedstawil) a tu boli i nie przestaje.
Ktos tu wczesniej pisal ze 3 razy dziennie wyproznia sie i ze dla niego to duza. Ja do niedawna wyproznialam sie do 20 razy dziennie.
Jestem poprostu zalamana swoja niewiedza

Tomy - 13-06-2007

Swoją niewiedzą się nie załamuj, bo jeżeli już jesteś na tym forum, to powoli będziesz się orientować coraz lepiej.
Na pewno sama tez to już wiesz, że do końca pażdziernika nie możesz czekać z wizytą u gastroenterologa. Na pewno ktoś z forum z Twojego regionu poleci kogoś sprawdzonego, poszukaj też, lub wpisz pytanie w dziale "Lekarze".

Ja na Twoim miejscu poszukałbym specjalistę gastroenterologa, który pracuje w dobrym szpitalu i ma też gabinet prywatny. I wtedy zrujnował bym się, na wizytę prywatną. Wtedy nie musisz czekać, a gdyby się okazało, że trzeba robić dodatkowe badania, czy leżakować w szpitalu, to już masz wtedy szybkie i dobre wejścia. Ja tak mam ustawione leczenie u mnie w Opolu i to jest super rozwiązanie. Dobry specjalista będzie wiedział jak dalej pokierować leczeniem. Teraz tylko trochę wysiłku aby do niego trafić i sama zobaczysz że nie będzie źle.

manka - 14-06-2007

jak już pisałam tobie w innym twoim wontku , niestety nie mogę polecić żadnego lekarza gastro ale taka wizyta prywatna byłaby dobrym rozwiązaniem bo żeczywiście do października nie możesz czekać , jak ja szukam u nas w okolicy jakiegoś lekarza to w google wpisuje np przychodnia specjalistyczna gastroenterolog dopisując oczywiście toruń lub co ci tam bliżej odpowiada :) jest jeszcze taka miejska strona info , nie pamietam adresu ale jak wpiszesz Toruń do ci wyskoczy
ToRoNtO - 08-10-2008

hejka ! mam wielki problem, biorę metypred i wyskoczyła mi straszna wysypka na twarzy, klacie i na plecach, strasznie mnie to oszpeca znacie może jakieś dobre maści czy coś żeby się tego pozbyć (wysypka sterydowa ropna ) aj jak mnie te syfy bolą :cry: :smutny: :cry: :smutny:
Natalka - 08-10-2008

ToRoNtO napisał/a:
znacie może jakieś dobre maści czy coś żeby się tego pozbyć (wysypka sterydowa ropna ) aj jak mnie te syfy bolą

najlepiej jak pójdziesz do dermatologa, on Ci dobierze odpowiednie mazidła, takie robione są skuteczne, ja po sterydach miałam masakrę, bo za długo zwlekałam z wizytą, bo się naczytałam że ma samo przejść, niestety nie każdemu samo przechodzi, a szczególnie jak zmiany są takie duże i głębokie ;/

ToRoNtO - 08-10-2008

No to będę musiał iść jeszcze raz do dermatologa bo już bylem i pozapisywał mi 3 rodzaje maści ale to nic nie pomaga :smutny: a wycyckałem je do dna
Anonymous - 08-10-2008

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group