CU, CD i inne zapalne choroby jelit
Forum otwarte dla wszystkich chorych na nieswoiste zapalenia jelit,
dla ich rodziców, partnerów i osób zainteresowanych.

Interpretacja wyników - Opis Kolonoskopi co mam otym myslec???

Aguśka22 - 29-06-2007
Temat postu: Opis Kolonoskopi co mam otym myslec???
Kolonoskopie miałam robiona w szpitali 17.05.2007, dzisiaj dopiero odebralam wynik , prosze wytłumaczcie mi to co jest napisane.

KOLONOSKOP WPROWADZONO DO WSTEPNICY W PERSPEKTYWIE NIEZMIENIONA KĄTNICA.
JELITO W CAŁOŚCI DOŚC WIOTKIE O POSZERZONYM RYSUNKU NACZYŃ
PODŚLUZÓWKOWYCH.
POBRANO WYCINKI DO BADANIA HIST-PAT Z ODBYTNICY.

WYC. HIST-PAT Strzepki błony śluzowej z cechami obrzeku.

Prosze napiszcie co to oznacza bo jestem z tego zielona.

Tomy - 29-06-2007

No a gdzie wynik z hist.-pat. ? Tzn. co napisał patomorfolog po obejrzeniu tych wycinków pod mikroskopem. Po tak długim czasie powinnaś już mieć jeszcze jeden papier z tymi wynikami.
Aguśka22 - 29-06-2007

Tomy napisał/a:
No a gdzie wynik z hist.-pat. ? Tzn. co napisał patomorfolog po obejrzeniu tych wycinków pod mikroskopem. Po tak długim czasie powinnaś już mieć jeszcze jeden papier z tymi wynikami.

Bedzie w Poniedziałek bo zrobilam haje bedzie wypis i wynik na wypisie

Aguśka22 - 29-06-2007

co to ogolnie oznacza
Melody - 29-06-2007

Bardzo długo czekasz na te wyniki. A czy w czasie wypróżniania jest też śluz??
Tomy - 29-06-2007

Ogólnie, to moim zdaniem nie ma tam nic niepokojącego. Gdyby było, to przeważnie w takich wypadkach rysunek naczyń jest zatarty, niewidoczny, występuje często krwawienie kontaktowe po dotknięciu kolonoskopem, mogą być widoczne nadżerki, owrzodzenia lub pseudopolipy. U Ciebie tego nie ma, jest czysto, więc makroskopowo Twoje jelito wygląda dobrze.

Ale opis badania jest trochę dziwny. Ja pierwszy raz widzę, aby lekarz pisał, że jelito jest dość wiotkie. Ja odczytuję to jako dobry sygnał, bo jeżeli jelito jest w naprawdę złym stanie, to wtedy w opisach lekarze piszą, że jelito wykazuje cechy "sztywnej rury". Ale co to ma w tym przypadku znaczyć, to powinien wyjaśnić lekarz.

Poza tym, jeżeli lekarz pisze, że kolonoskop wprowadzono do wstępnicy, to dla mnie to znaczy, że zbadano 2/3 jelita, a nie całe. Ale zaraz dalej pisze, że kątnica jest w perspektywie niezmieniona, a kątnica jest na samym końcu jelita grubego. Normalnie lekarze piszą, że zbadano całe jelito grube.

No i wycinki. Jeżeli zbadano całe jelito grube, a wycinki pobrano tylko z odbytnicy, to moim zdaniem jest to błąd, bo jeżeli pacjent już się tyle namęczył, aby się przygotować do badania i wprowadzono już tak daleko kolonoskop, to powinno się profilaktycznie pobrać wycinki właśnie z kątnicy, czyli z połaczenia z jelitem cienkim, bo tam najczęściej występują zmiany w przypadku crohna, aby go wykluczyć. A poza tym profilaktycznie powinno się pobrać wycinki w jeszcze kilku charakterystycznych miejscach jelita grubego, mimo, że makroskopowo nie widać zmian. Bo na podstawie takich wycinków, można np. zdiagnozować mikroskopowe zapalenie jelita grubego ( było to ostatnio omawiane w artykule który wkleiła Mamcia w odpowiedzi na pytania, które zadawała tysia).

Myślę, że możesz spokojnie poczekać na wyniki hist.-pat., bo wg. mnie makroskopowo Twoje jelito wygląda dobrze. Ewentualnie coś dzieje się w odbytnicy, ale to pokażą wyniki z wycinków.

Aguśka22 - 29-06-2007

Tomy napisał/a:
Ogólnie, to moim zdaniem nie ma tam nic niepokojącego. Gdyby było, to przeważnie w takich wypadkach rysunek naczyń jest zatarty, niewidoczny, występuje często krwawienie kontaktowe po dotknięciu kolonoskopem, mogą być widoczne nadżerki, owrzodzenia lub pseudopolipy. U Ciebie tego nie ma, jest czysto, więc makroskopowo Twoje jelito wygląda dobrze.

Ale opis badania jest trochę dziwny. Ja pierwszy raz widzę, aby lekarz pisał, że jelito jest dość wiotkie. Ja odczytuję to jako dobry sygnał, bo jeżeli jelito jest w naprawdę złym stanie, to wtedy w opisach lekarze piszą, że jelito wykazuje cechy "sztywnej rury". Ale co to ma w tym przypadku znaczyć, to powinien wyjaśnić lekarz.

Poza tym, jeżeli lekarz pisze, że kolonoskop wprowadzono do wstępnicy, to dla mnie to znaczy, że zbadano 2/3 jelita, a nie całe. Ale zaraz dalej pisze, że kątnica jest w perspektywie niezmieniona, a kątnica jest na samym końcu jelita grubego. Normalnie lekarze piszą, że zbadano całe jelito grube.

JESTEM NIESPOKOJA PONIEWAŻ MOJA PIERWSZA KOLONOSKOPIA WYKAZALA Przewlekłe ZAPALENIE JELITA GRUBEGO , DLATEGO Z POWODU ZAOSTREZNIA LEZALAM PRZEZ 3 TYGODNIE W SZPITALU I WLASNIE MIAŁAM KOLONOSKOPIE W PONIEDZIAŁEK WSZYSTKO SIE WYJASNI I LEKARZE PODEJMA KONKRETNE LECZENIE BO TAK NAPRAWDE TO ZMIANY PRZY PIERWSZYM KOLO MIALAM TYLKO W ODBYTNICY . WIEC TERAZ CIERPLIWIE ZOSTAJE CZEKAC DO PONIEDZIAŁKU NA WYPIS I WYNIK HIST-PAT POWIADOMIE CIE JESLI CHCESZ JAK DOSTANE WYPIS ZE SZPITALA I WYNIK POZDRAWIA AGUŚKA PAPA

No i wycinki. Jeżeli zbadano całe jelito grube, a wycinki pobrano tylko z odbytnicy, to moim zdaniem jest to błąd, bo jeżeli pacjent już się tyle namęczył, aby się przygotować do badania i wprowadzono już tak daleko kolonoskop, to powinno się profilaktycznie pobrać wycinki właśnie z kątnicy, czyli z połaczenia z jelitem cienkim, bo tam najczęściej występują zmiany w przypadku crohna, aby go wykluczyć. A poza tym profilaktycznie powinno się pobrać wycinki w jeszcze kilku charakterystycznych miejscach jelita grubego, mimo, że makroskopowo nie widać zmian. Bo na podstawie takich wycinków, można np. zdiagnozować mikroskopowe zapalenie jelita grubego ( było to ostatnio omawiane w artykule który wkleiła Mamcia w odpowiedzi na pytania, które zadawała tysia).

Myślę, że możesz spokojnie poczekać na wyniki hist.-pat., bo wg. mnie makroskopowo Twoje jelito wygląda dobrze. Ewentualnie coś dzieje się w odbytnicy, ale to pokażą wyniki z wycinków.

kasinp - 29-06-2007

?? ? Aguśka22, to znaczy?
Melody - 29-06-2007

Chyba chciała powiedzieć, że Tomy bardzo jej pomógł :wink:
Aguśka22 - 29-06-2007

Melody napisał/a:
Chyba chciała powiedzieć, że Tomy bardzo jej pomógł :wink:

SAMA NIEWIEM CZY POMOGŁ ALE
TROCHE USPOKOIŁ

BEDE SPOKOJNA JAK DOSTENE WYNIKI I WYPIS JAKIS NIEPOKOJ MNIE GRYZIE

tom-as - 29-06-2007

Aguśka22 napisał/a:
SAMA NIEWIEM CZY POMOGŁ ALE
TROCHE USPOKOIŁ

BEDE SPOKOJNA JAK DOSTENE WYNIKI I WYPIS JAKIS NIEPOKOJ MNIE GRYZIE

wyłącz CapsLock.... bo jak narazie słyszymy dobrze :)

ranka - 29-06-2007

aguska ale mozesz mi napisac objawy z jakimi sie zglosilas do lekarza?bo nawet nie wiem czemu mialas ta kolonko?
Aguśka22 - 29-06-2007

ranka napisał/a:
aguska ale mozesz mi napisac objawy z jakimi sie zglosilas do lekarza?bo nawet nie wiem czemu mialas ta kolonko?

Moje Objawy to biegunki z krwia I śluzem czasami samśluz z domieszka krwi nawet kiedys pojawila sie ropna wydzielina dotego mam silne ule brzucha ostatnio nawet zemdlalam w wc te objawy sa umnie od kwietnia tamtego roku. Wyglonda mi to na Cu bo zmany mam tylko w odbytnicy

ranka - 29-06-2007

wiec poczekaj na wynik hp.jesli to CU to o dosc lagodnym przebiegu. :)
zreszta poszerzony rysunek naczyn moze wskazywac ze cos sie zaczyna dziac.ale oczywiscie nie musi.pozdr :)

Aguśka22 - 29-06-2007

ranka napisał/a:
wiec poczekaj na wynik hp.jesli to CU to o dosc lagodnym przebiegu. :)
zreszta poszerzony rysunek naczyn moze wskazywac ze cos sie zaczyna dziac.ale oczywiscie nie musi.pozdr :)

Niepozostaje nic innego tylko czekanie , bo zamartwianie sie jest jeszcze gorsze , ciekawea jestem dlaczego w szpitalu podawali mi dozylnie dexawen, mozesz mi to wyjasnic a salazopiryne az 5 razy dziennie po 2 tabletki dotego silne antybiotyki metronidazo dlaczego zastosowali takie leczenie odpisz