CU, CD i inne zapalne choroby jelit
Forum otwarte dla wszystkich chorych na nieswoiste zapalenia jelit,
dla ich rodziców, partnerów i osób zainteresowanych.

Żywienie dojelitowe - Żywienie dojelitowe- PEG

cinzano - 17-06-2009
Temat postu: Żywienie dojelitowe- PEG
Witam,
Z uwagi na problem zdrowotny w rodzinie (babcia kwalifikująca się na PEG) chciałabym zasięgnąć jak największej ilości informacji nt programu opieki domowej, refundacji, typów produktów, sprzętu do tego potrzebnego itp. Czy mogłabym prosić o kontakt kogoś poinformowanego (maria.dabrowska28@gmail.com) lub prosić o skierowanie do odpowiedniej osoby?
Lekarz babci nie wzbudza u mnie zaufania za grosz, wiec jakis madry czlowiek by sie przydal...
Dziekuję z gory za pomoc
Maria

Anonymous - 17-06-2009

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika
Mamcia - 17-06-2009

Jeśli to zmiany nowotworowe w przełyku lub problemy z połykaniem, to PEG to tylko inna groga podawania pokarmu. W zasadzie nie jest potrzebny specjalny sprzęt. Jedzenie podaje się strzykawką zmiksowane i półpłynne.
Sam zabieg jest założeniem połączenia między żołądkiem lub jelitem i skórą.

Anonymous - 17-06-2009

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika
Mamcia - 17-06-2009

Misiu i tak i nie. To bardzo zależy od sytuacji, ale decyzja należy do lekarzy. Tu dziwi mnie brak "zaufania" do lekarza prowadzącego. Częściej spotykam się z sytuacją, że nikt nie pomyśli o założeniu PEG-a i pacjent umiera z głodu.
Dieta gotowa kosztuje około 1500 zł/moesoięcznie. Środki przeznaczone na żywienie są ograniczone i powinny być wydawane sensownie. Jeśli jest konieczność, czy potrzeba podawania gotowych preparatów to tak, ale bardzo często takiej konieczności nie ma.

Anonymous - 17-06-2009

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika
Mamcia - 17-06-2009

Ale ni zawsze jest potrzebne. Na oddziale nie było na pewno osób z chorobą Alzheimera, które mają problemy z połykaniem. Im preparaty nie są konieczne. Osobą po resekcji przełyku, też, bo trawią w miarę normalnie i zwykła zbilanowana dieta podana prze PEG wystarcza. To samo dotyczy dzieci z zaburzeniami przełykania.
Ja napisałam post na podstawie nikłych przesłanek
a - babcia - osoba starsza
b - najczęstsza przyczyna zakładania PEG - nowotwór przełyku, trudności w połykaniu na tle udaru, demencja itp.

Anonymous - 17-06-2009

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika
Mamcia - 17-06-2009

Dostały, ale czy było to konieczne. mam wiele przykładów, gdy przepisywane są leki drobie, a niedziałające, albo działające słabo. np pentasa w tabletkach na proctitis. Poczytaj na forum. nie jest to przypadek rzadki.
B. często dieta przemysłowa jestr stosowana na początku w celu uzupełnienia niedoborów, a potem przechodzi się na dietę "normalną".

Anonymous - 17-06-2009

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika
obyty.z.cu - 20-06-2009

niechcialbym sie wtracac,ale na poczatku bylo, ze
cinzano napisał/a:
wiec jakis madry czlowiek by sie przydal..

dyskusja byla nad tym: czy warto,ze brak kasy tez moze byc problemem, NFZ nie wszystko refuduje...a mnie sie wydaje, ze cinzano, chciala zasiegnac jakiejs wiadomosci i ją dostala !
Nie ma dobrej odpowiedzi , bo nie jestesmy lekarzami.
Mnie tylko w tej dyskusji zaciekawil temat dostepnosci do takiej formy "leczenia".
W Lesznie ZP stosuje sie tylko w szpitalu i niema mozliwosci (przynajmniej ja nie slyszalem) by stosowano je po wypisie szpitalnym.
Dostac zas "przekaz" na Poznan wcale nie jest latwo, chocby dlatego, ze zbyt malo specjalistow, za to zbyt duzo "dojezdajacych" lekarzy w gabinetach prywatnych za kase, ktorym wiecej zalezy na ilosci pacjentow niz leczeniu.
Stad wcale nie dziwi mnie
cinzano napisał/a:
Lekarz babci nie wzbudza u mnie zaufania za grosz
.
Ja np. wiem, ze zbyt dlugie korzystanie z "najlepszego uznanego specjalisty" w Lesznie w "tamtym " czasie doprowadzilo mnie do CU w fazie juz mocno rozwinietej, gdy przez 4 lata specjalista kasowal za wszystko, tylko diagnozy bylo brak.
Diagnoza sie pojawila dopiero gdy zrezygnowalem z "tego" lekarza i w normalnej przychodni zrobiono rektoskopie i bad. hispat.
Dodam zartem, ze pan docent z Poznania ,"Neurolog" ,w naszym prywatnym szpitalu przyjmuje 40 osob w 70 minut.
Zycie pokazuje wiec, ze warto jak pisze Misia walczyc o to co najlepsze, ale tez warto pytac , by wiedziec o co walczyc.
:oops:

Anonymous - 21-06-2009

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group