CU, CD i inne zapalne choroby jelit
Forum otwarte dla wszystkich chorych na nieswoiste zapalenia jelit,
dla ich rodziców, partnerów i osób zainteresowanych.

Diagnostyka - ENDOSKOPIA KAPSULKOWA

Anonymous - 12-01-2010
Temat postu: ENDOSKOPIA KAPSULKOWA
Witam wszystkich

Przeszukałem cały internet (no może prawie cały ;) ) na temat endoskopii kapsułkowej i nie znalazłem nigdzie opisu tego badania przez pacjenta który miał to badanie wykonywane. Nigdzie nie znalazłem informacji czy po badaniu pacjent dostaje płytę ze zdjęciami, filmikiem itp co znajduje sie w opisie wykonywanym przez lekarza który to badanie opisuje itp.
W następnym tygodniu badanie to będę miał wykonane więc zamierzam zamieścić taki opis :P

Krótko o mnie :

Mam 27 lat od półtorej roku zmagam się z dziwnymi dolegliwościami nazwijmy to przewodu pokarmowego bo nie wiadomo co dokładnie to jest. Moje objawy są następujące: ciągłe mdłości, nudności, odbijania, bóle w okolicach podżebrowych zlokalizowane po środku lub po lewej stronie, a także w okolicach pępka, niedowaga, brak apetytu, częste stolce, niemożność przytycia (ciągle mało ważę :( ), czuje sie cały czas jakbym zatruty był.

Moje choroby i objawy towarzyszące to :
ciągłe nawracające afty jamy ustnej, dodatkowo zapalenie zatok (torbiel zatoki szczękowej oraz klinowej), napady częstoskurczy nadkomorowych , bóle stawów.
Badania:
***USG jamy brzusznej - dyskineza dróg żółciowych
( 4x usg , 1x wykryto że wątroba powiększona ale jestem za młody i tak może jest, 2x wszystko w porządku, 3x w porządku chociaż doczepił sie coś z nerkami ale wporzo, 4x dyskineza dróg żółciowych - co lekarz to inna opinia :) zabawne i smutne zarazem)
***Gastroskopia (Panendoskopia) - nadżerka przy wpuście nad linią Z, zarumieniona błona śluzowa w antrum, reszta wporzo

***Gastroskopia NUMER 2 - nadżerka nad linią Z, liczne nadżerki krwotoczne żołądka, przeświecanie błony śluzowej w antrum, pogrubione fałdy błony śluzowej dwunastnicy, zmiany aftowe na dwunastnicy.

***Przeciwciała przeciwjądrowe ANA - DODANIE , niespecyficzne
***Przeciwciała przeciw komórkom okładzinowym żołądka - DODATNIE
***Przeciwciała przeciw czynnikowi wewnętrzenemu Castle'a - DODATNIE
***Przeciwciała ANCA - DODATNIE
*** Test Wallera Rosego - Dodatni
*** Testy laboratoryjne na Celiakie - endomysium graniczne, p/p gliadynie dodatnie, w innym laboratorium wszystko ok oprócz gliadyny
*** Marker M2PK - wszystko OK
*** Podwyższony cholesterol
*** Reszta wporządku, nieznacznie od normy odbiegają wyniki krwi

Co brałem
-- inhibitory pompy protonowej
-- debridat i inne podobne
-- sulfasalazyna EN
-- enzymy trawienne, nospa, i inne bajery ;)
-- cholestil
-- cipronex (minimalnie lepiej)

Efektu brak , męczę się od dwóch lat nie wiadomo co mi jest.
Gorzej czuje sie oczywiście po jedzeniu tak już nawet 15 minut po zjedzeniu juz jest gorzej, dziwne to wszystko, leki zobojętniające kwas żołądkowy nie działają.

Kolejne badanie - endoskopia kapsułkowa
Mizernie opisane na Polskich stronkach i na forum

magda281 - 12-01-2010

Witaj tu trochę kolega opisał to badanie :) http://crohn.home.pl/foru...ia+kapsu%B3kowa
Co do objawów mam podobne jak i wyniki badań -głównie zastanawia mnie te ANA :/

Anonymous - 12-01-2010

Witaj mówisz że masz podobne objawy, a badania jakie ?? i wyniki ?? ANA dodatnie ?? opisałabyś bliżej, i skąd takie zestawienie leków, coś pomaga ?? ?

P.S. Ciekawy ten lek Venter nie słyszałem o nim :) dobrze wiedzieć że coś takiego jest

magda281 - 12-01-2010

gregtech napisał/a:
Witaj mówisz że masz podobne objawy, a badania jakie ?? i wyniki ?? ANA dodatnie ??
ANA dodatnie na dwunastnicy miałam nadżerki:/
gregtech napisał/a:
: ciągłe mdłości, nudności, odbijania, bóle w okolicach podżebrowych zlokalizowane po środku lub po lewej stronie, a także w okolicach pępka, niedowaga, brak apetytu, częste stolce, niemożność przytycia (ciągle mało ważę :( ), czuje sie cały czas jakbym zatruty był.
dokładnie miewam to samo!
Venter jest to lek leczący wrzody. Pentasa bardzo pomogła :)

Anonymous - 12-01-2010

Ciekawy zestaw leków, cieszę się bardzo że pomaga. :)
A na jakiej podstawie przepisali Ci te leki. Jakie badanie najwięcej wniosło do diagnozy i co wykazało ??

magda281 - 12-01-2010

gregtech napisał/a:
Jakie badanie najwięcej wniosło do diagnozy i co wykazało ??
wiesz u mnie z diagnozą jest ciężko nadal w trakcie -chociaż po ostatnim histopacie już przeważa do crohna.Miałam dużo badań gastro zdaje się 6 kolonoskopi 3szt. pasaż 2x usg miliony,tomograf 2x i w większości badan wychodzi że jest coś na rzeczy:) A leki przepisane na podstawie objawów -skoro podziałały czyli słusznym było je brać :) Narazie mam malutkie zaostrzenie z powodu stresu silnego,ale z upływem czasu pomału ustępuje.Namawiano mnie do badania kapsułką ale na razie nie zamierzam bo i tak w sumie nic to nie wniesie do diagnostyki:/ Dla lekarzy raczej liczą się dowody w postaci wyniku histopatu -a tego nie da się pobrac w endoskopii kapsułkowej :)
Anonymous - 12-01-2010

Szok tyle badań i nadal nic nie wiadomo, chyba lepiej brać leki w ciemno i patrzeć czy pomagają a nie sie katować kolonoskopiami :(
Wiem, wiem że większość mówi że kapsułkowa nic nie wnosi, ale ja jestem odmiennego zdania, dużo sie naczytałem o tym i idę pod prąd temu co mówią polscy lekarze :) jak nie potrafią wykryć to sie biorę za to sam i zaczynam od wyższej półki :) mam nadzieje że coś to wniesie do mojej diagnostyki, pokaże przyczynę złego wchłaniania, czy jest zanik kosmków jelitowych w jelicie cienkim, czy są jakieś zmiany itp. Jak patrze na większość ludzi katujących się badaniami inwazyjnymi a ostateczne efekty że nic nie wykryto to mnie przeraża, boje się takich badań i gratuluje odwagi.

Kiedy wykonać endoskopię kapsułkową?
Wskazaniami do badania endokapsułką jelitową są następujące objawy:

*
niewyjaśnione bóle brzucha,
*
biegunka o nieustalonej przyczynie,
*
podejrzenie choroby trzewnej,
*
podejrzenie choroby Leśniewskiego-Crohna
*
zespoły polipowatości przewodu pokarmowego
*
podejrzenie guza jelita cienkiego,
*
uszkodzenie przewodu pokarmowego po lekowe i po radioterapii

Endoskopia kapsułkowa jest przełomowym badaniem pozwalającym na zobrazowanie całości jelita cienkiego, co wcześniej było niemożliwe do osiągnięcia bez wykonania zabiegu operacyjnego. Pozwala na uzyskanie rzeczywistych obrazów błony śluzowej jelita cienkiego co dotychczas było możliwe, wyłącznie po otwarciu jamy brzusznej.
Jelito cienkie stanowi w pewnym sensie lukę diagnostyczną, gdyż dotychczas stosowane metody diagnostyczne takie jak: gastroskopia, kolonoskopia, pasaż, tomografia komputerowa, angiografia dawały łącznie jedynie w około 40% prawidłową diagnozę. Badania kliniczne wskazują, że proponowana metoda endoskopii kapsułkowej pozwala uwidocznić zmiany będące prawdopodobną przyczyną diagnozowanych objawów z ponad 70% skutecznością.
Endoskopia kapsułkowa może być również pomocna w
diagnostyce choroby trzewnej. Charakterystyczne zmiany w
błonie śluzowej takie jak mozaikowanie czy zanik kosmków
mogą być obecne tylko odcinkowo w jelicie cienkim .
Wstępne badania pokazują, że endoskopia kapsułkowa może
mieć wysoką czułość w rozpoznawaniu wczesnych zmian w
celiakii

Może jestem naiwny ale wierze że ta kapsułka mi coś wykaże. Pozdrawiam

magda281 - 12-01-2010

gregtech napisał/a:
mam nadzieje że coś to wniesie do mojej diagnostyki, pokaże przyczynę złego wchłaniania, czy jest zanik kosmków jelitowych w jelicie cienkim, czy są jakieś zmiany itp.
u mnie w histopacie pobranym podczas kolonoskopii wyszło zanik kosmków jelitowych -co może właśnie powodować złe wchłanianie.Dodatkowo można wykonać endoskopie kapsułkową jednakże myślę że i kolonoskopia jest bardzo potrzebna.
Anonymous - 13-01-2010

A wiesz może jakie są przyczyny zaniku kosmków jelitowych ??
Z tego co ja znalazłem to

1. CELIAKIA
2. Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, inaczej zespół rozrostu bakteryjnego, zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego, dysbakterioza przewodu pokarmowego (ang. small bowel bacterial overgrowth syndrome, small intestinal bacterial overgrowth (SIBO), bacterial overgrowth) – zespół chorobowy przebiegający z nadmiernym rozrostem w jelicie czczym flory bakteryjnej typowej dla jelita grubego, który powoduje zaburzenia trawienia oraz wchłaniania pokarmów, a zwłaszcza tłuszczów i witaminy B12.
Nasilenie objawów zależne jest od rozmieszczenia zmian w jelicie czczym, im bliższy odcinek jelita czczego zajęty jest przez nadmiernie rozrośniętą florę bakteryjną, tym przebieg choroby jest cięższy. Obserwuje się następujące objawy:

* biegunka tłuszczowa lub o charakterze wodnistym – utrzymująca się przewlekle
* objawy niedoboru witaminy B12: niedokrwistość megaloblastyczna, ataksja, neuropatia obwodowa
* spadek masy ciała
* ból brzucha
* wzdęcie
3. Alergie pokarmowe

magda281 - 13-01-2010

gregtech napisał/a:
A wiesz może jakie są przyczyny zaniku kosmków jelitowych ??
nie wiem ale celiakia wykluczona.Po rozmowie z lekarzem doszliśmy do wniosku że od zapalenia jelit jednak te kosmki się niszczą.
desti - 17-02-2010
Temat postu: Badanie kapsułkowe
Hej

Jeśli chodzi o badanie kapsułkowe wiem,że na stronie EMC masz video jak to wygląda:)
W razie pytań służę pomocą

Pozdrawiam
Asia

marta_2580 - 08-04-2010

hej...
Tak czytam i czytam i większość objawów pasuje do mnie jak ulał. Ciągłe bóle brzucha okropne ( brzuch jest bardzo tkliwy na dotyk na całej powierzchni ) mdłości , kwas w ustach , bardzo luzne stolce z domieszką śluzu , tłuszczu i niestrawionego jedzenia, duży spadek masy ciała w ciągu pół roku, nie możność przytycia. Z badań nie złą listę już uzbierałam , a i tak nie wiadomo co jest. 2xgastroskopia --- refluks żółciowy bardzo obfity, przewlekły stan zapalny żołądka , 2x tomograf ---wszystko ok , tylko wątroba nieznacznie powiększona, 1xkolonoskopia ---makroskopowo ok , mikroskopowe zapalenie jelit ---nie leczone gdyż ponoć się tego nie leczy, wlew kontrastowy co pokazał znaczne wydłużenie poprzecznicy z licznymi pętlami i mocno opadnięte w środkowej części brzucha, i w wreszcie endoskopia kapsułkowa jelita cienkiego , o którą pytasz .
Wykonana w Bytomiu w 2008 r , kosztowała mnie ta przyjemność 3 tyś... czy warto ? w moim przypadku chyba nie . Fajna sprawa , nieinwazyjna przede wszystkim. W moim przypadku nie wniosłą nic. Stwierdzono bardzo szybki pasaż i kosmki zdrowe i wysokie --- także wszystko ok.
Rozmawiałam ostatnio z radiologiem dość cenionym na śląsku i powiedział ,że według niego żaden lekarz nie jest w stanie obejrzeć takiej ilości zdjęć z należytą uwagą i precyzją. Także zdania są różne.
Ani płytki ani zdjęć nie dostałam, także nawet do ponownej oceny nie mogę tego dać. A na wyniki czekałam prawie 3 tygodnie bo z opragramowaniem problemy mieli. Także czy jestem zadowolona ? trudno powiedzieć...
pozdrawiam
i męczę się dalej szukając "tego czegoś"

powodzenia życzę wiele :wink:

Tomy - 08-04-2010

marta_2580 napisał/a:
mikroskopowe zapalenie jelit ---nie leczone gdyż ponoć się tego nie leczy,

To jest nieprawda. MZJG się leczy, w sumie podobnie jak inne NZJ. Było o tym na forum, np. tu: http://crohn.home.pl/foru...opowe+zapalenie

Natalka - 08-04-2010

marta_2580 napisał/a:
mikroskopowe zapalenie jelit ---nie leczone gdyż ponoć się tego nie leczy

polecam ten temat do lektury http://crohn.home.pl/foru...apalenie+jelita
:smile:
marta_2580 napisał/a:
Ani płytki ani zdjęć nie dostałam, także nawet do ponownej oceny nie mogę tego dać

hm...nie dziwne to?

edit: Tomy był szybszy ode mnie :razz:

Anonymous - 23-05-2010

Witam serdecznie

Jestem po endoskopii kapsułkowej w Bytomiu. Krotko : Bytom i profesor Sieroń (córka) odradzam !! ! Wiązałem duże nadzieje z tą endoskopią ale spotkała mnie niestety dość duża przykrość. Powiem jak to wyglądało:
Najpierw musiałem załatwić skierowanie od lekarza ogólnego na oddział chirurgi krótkoterminowej, potem w szpitalu w Bytomiu ze skierowaniem udałem sie do sieroniowej po czym wypisała mi skierowanie na badanie kapsułką. Za 3 dni miałem przyjść na badanie. Połknąłem kapsułke zamontowali mi sprzęt typu : holter (kapsułka przesyła za pomoca jakby bluetooth zdjęcia do "holtera" ;) ) Przez 8 godzin miałem chodzić z owym sprzętem. Wróciłem do nich ściągneli mi sprzęt i powiedzieli wynik za 3 tygodnie bo to 8 godzin filmu i mnóstwo zdjeć więc muzszą mieć dużo czasu na sprawdzenie. Dzwonie po 2 tygodniach okazuje się że nawet łaskawie sierowniowa tam nie zajrzała. Kazała zadzwonić za tydzień. Dzwonie pytam sie ona mówi no już prawie kończy. Ja sie pytam i co tam wyszło ona no narazie widać patologie żołąka, nadżerki krwotoczne żołądka itp. A ja sie pytam jak kosmki jelitowe, ona na to początkowa cześć dwunastnicy ok, dalej jeszcze nie sprawdziła. Dzwonić za tydzień. Dzwonie to mówią badanie wykonanae opis jest proszę przyjść. Przychodzę dają mi wynik patrze a tu takie coś: Liczne nadżerki krwotoczne żołądka. Kapsułka wielokrotnie wstawiała się do opuszki dwunastnicy wracająć do żołądka. KONIEC KROPKA !! !!!!!!!! Po czym sieroniowa mówi to drugi przypadek taki w ich klinice, żeby kapsułka zatrzymała sie w żołądku, ale ona nic na to nie poradzi, reklamacji nei ma bo to nie ich kapsułka oni tylko ją ściągają !! !! I zostawiła mnie tak w czarnej dupie za przeproszeniem !! !. Zaluje że poszedłem do Bytomia , mogłem jechać do Lublina do prywatnej kliniki to bez problemu zrobili by mi badanie drugi raz :( Załamka.

A jak sie czuje : fatalnie, ciągłe mdlości nie przerwanie tego nie da sie wytrzymać, brak chęci do czegokolwiek, bóle żoło po jedzeniu, mdlości są najgordsze w tym wszystkim nie wiem czy sa one od jelit czy od żołądka