Informator dla nauczycieli

Tutaj prosimy o pomoc i pomagamy:
w wypełnianiu ankiet, petycji;
w pracach magisterskich, naukowych (nie zapominamy o pełnym tytule i nazwisku promotora)
oraz w tworzeniu poradników itp.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
tasha
Debiutant ✽
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie

Informator dla nauczycieli

Post autor: tasha » 14 maja 2008, 10:18

Po zbadaniu potrzeb rynku :wink: , bardzo istotnym wydaje mi się powstanie "Informatora dla nauczycieli".
Wielu z nas, rodziców, zna uroki pielgrzymek po kadrze nauczycielskiej, próbując wytłumaczyć co tak naprawdę dolega waszemu dziecku.
Nie dość, że słuchają jednym uchem, to i tak nie dociera do nich o co tak naprawdę nam chodzi.

A chodzi nam o to, aby:
1. Nasze dzieci miały zapewniony nieograniczony dostęp do toalety (njlepiej zamykanej), bez potrzeby tłumaczenia się z każdego wyjścia z klasy.
2. Możliwość skorzystania z gabinetu pielęgniarki gdy źle się poczują.
3. Możliwość odmowy ćwiczenia na wuefie gdy źle się czują.
4. Pomoc nauczyciela w nadrabianiu materiału po nieobecnościach.

Ściągnęłam już poradnik z amerykańskiej strony CCFA, ale nieszczególnie ma się do naszej rzeczywistości i jest zdecydowanie za długi.
Siadam do tłumaczenia i skracania.

Do was, rodziców, apel o pomoc i sugestioe na temat formy ostatecznej!!!

Do Mamci prośba o pomoc w zredagowaniu i wydaniu informatora.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Kontakt:

Re: Informator dla nauczycieli

Post autor: Mamcia » 14 maja 2008, 10:52

Zachęcam do napisania. Sami wiecie co tam powinno być, Myślę, że parę mam zrobi to najlepiej. My sprawdzimy pod względem merytorycznym i wydamy.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

kozik.madzia
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: kozik.madzia » 14 maja 2008, 21:47

2. Możliwość skorzystania z gabinetu pielęgniarki gdy źle się poczują.
A u mnie w szkole pod tym względem beznadzieja. Nie ma nas gabinetu pielęgniarki, bo nie ma takiej osoby. Heh... przykra sprawa, bo często w szkole zwijam się z bólu, niby mam swoje tabletki przeciwbólowe, ale to nie pomaga. Do mamy za bardzo nie mogę dzwonić jak jest w pracy i na końcu efekt jest taki, że umieram na lekcjach, bo wychowawca nie chce mnie zwolnic.

poprawiłam cytowanie
Ostatnio zmieniony 14 maja 2008, 21:49 przez kozik.madzia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
langusta
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: langusta » 21 maja 2008, 12:42

Super pomysł.
Osobiście mam juz doś przypominania Panu od w-f że córka nie może biegać na 1000m , truchtać itd.
Co do wyjsc do toalety tez super. Nieraz córka mówiła że Pani jej nie wypusciła ponieważ za chwile bedzie przerwa a tłumaczenie przy całej klasie dlaczego musi akurat teraz jest dośc wstydliwe.

Nie boje sie nauczycieli. Sa pedagogami i powinni wyczuć temat. Córka miała juz w tej szkole indywidualne nauczanie z powodu choroby.
Daltego informator byłby super nie musiałabym do kazdego nauczyciela osobno wszystkiego tłumaczć.
langusta
dwie córki chore na CD

Awatar użytkownika
misiek1
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: lubuskie
Kontakt:

Post autor: misiek1 » 21 maja 2008, 13:37

Moim zdaniem rozmowa z dyrektorem i zaświadczenie od lekarza w zupełności powinno wystarczyć a kiedy nauczyciel nie zareaguje na prośbę ucznia to wyjść z sali. Dyrekcja w takim wypadku zwróci uwagę nauczycielowi jeżeli nie będzie respektował zgłoszenia ucznia.
Nauczyciel prawdopodobnie rzuci okiem na okładkę poradnika i tyle, gdyby chciał respektować wystarczyć mu powinien świstek od lekarza.
"Osoba ....... ze względu na przewlekły charakter choroby musi często i niezwłocznie korzystać z ubikacji"
Martwisz się chorobą ? ale z Ciebie egoista, na tej samej ziemi umiera codziennie tysiące dzieci z głodu, to jest prawdziwa choroba.

Zaglądam tu raz na jakiś czas ale nie są to godziny ani dni a nawet tygodnie :)

Szaraja
Specjalista ds. Porad Prawnych
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: Szaraja » 21 maja 2008, 21:23

Jestem za choc przykrych wspomnien ze szkoły Daria nie ma, a wręcz przeciwnie- mozna powiedziec o nadopiekuńczości. Myślę, ze dobrym wzorem byłby poradnik dla cukrzyków- skierowany do nauczycieli. Jak podasz adres , to prześlę.
Szaraja
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

Denirowska

Post autor: Denirowska » 23 maja 2008, 20:30

Jestę za takim poradnikiem , nauczyciele mało widzą o tych chorobach w naszym przypadku było wzsysko okej dyrekcja bardzo wyrozumiała zaraz na konferencji powiadomila nauczycieli a oni sami pytali nas o chorobę i chcieli więcej wiedzieć , nawet pielęgniarka szkolna pytała. :razz:

platyna
Debiutant ✽
Choroba: CD
Kontakt:

Post autor: platyna » 25 cze 2008, 18:14

Ja również w pelni popieram ten świetny pomysl. Nauczyciele jeszcze,że malo wiedzą to i na dodatek zawsze dodadzą sobie swoje 3 grosze. U mnie w szkole przynajmiej tak jest. Z tlumaczeniem im co mi dolega byly wielkie problemy mimo iż mialam 1,5 roku nauczania w domu i w liceum nie bylo mnie nawet polowy zajęć w szkole.Tysiące zaświadczeń lekarskich też im nie wystarczy. Kiedy wszyscy patrzą się na mnie ze zdegustowaną miną jak na panienkę , która zawita do szkoly kiedy jej się spodoba , to wtedy jest mi naprawdę ciężko. Jeszcze na dodatek sama muszę nadrabiać zaleglości a nawet po 3 miesięcznej nieobecności wychowawca<o ile tak można nazwać tą osobę> pyta i wstawia mi jedynki. To chore. Paranoja. Naprawdę to co się wyprawia w niektórych szkolach jest tragiczne nie wspominając już o części personelu. Moglabym się skitrać pod siebie , umierać z bólu, a oni stwierdzą,że to moje domysly sama sobie wmawiam chorobę;/. Na szczęścię klasę mam normalną , bo już bym dawno wykorkowala w tej szkole :mrgreen:
człowiek zmienia się w zależności od ludzi, zdarzeń, okoliczności...jednak lepiej być pierwsza wersją siebie , niż drugą kogoś innego ...

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 25 cze 2008, 19:01

Może ktoś spisze pytania na które w poradniku powinny być odpowiedzi. A my się postaramy tu urać w jakąś formę.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
tetlejkaa
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Post autor: tetlejkaa » 25 cze 2008, 19:08

Mnie najbardziej denerwuje to ze czasami nauczyciel nie pozwala wyjsc do toalety.
Bo moim zdaniem (to podpatrzone z angielskiej szkoly) uczen powinien mogl wychodzic bez pytania,a jak sie zapyta to tym bardziej :neutral: :evil:

Awatar użytkownika
OLINA
Początkujący ✽✽
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Post autor: OLINA » 25 cze 2008, 19:11

Jestem jak najbardziej za poradnikiem, tylko:

pamiętajmy to, o czym wspominała Żabusia- nasze dziecko może nie zostać potraktowane fear przez nauczyciela. Pamiętajmy, że nauczyciel to też człowiek, który potrafi czasami dokuczyć. Na pewno nikt by nie chciał być prześladowany tekstami w stylu: ,, Kowalski znowu do toalety idzie <i w tym miejscu znaczący usmieszek w stronę klasy>"

Poradnik jak najbardziej ale wizyta u nauczyciela również powinna wpisać się w grafik w czasie wywiadówek.

Pamiętajmy, ze słowo pisane nie zawiera ładunku emocjonalnego i nie zastapi poważnej rozmowy z nauczycielem. Kiedy dodatkowo przyjdziemy do niego jeszcze z poradnikiem, to może wtedy nie potraktuje on dziecka jak ,,kolejnego rozpieszcznego i rozpuszczonego uczniaka". Być może na serio przejmie się problemem i spojrzy na tę sprawę z innej perspektywy.
Do CU- To już koniec bejbe, skończyło się love story, jestem już zmęczona, wracam dziś do zdrowia...

Awatar użytkownika
Agikkus
Początkujący ✽✽
województwo: -- poza Polską --
Kontakt:

Post autor: Agikkus » 25 cze 2008, 23:18

http://nacc.org.uk/downloads/factsheets ... anHelp.pdf takie cos znalazlam na angielskiej stronie...moze jakos pomoze? Moze bedzie mozna cos zgapic do naszego informatora?

Mutti
Początkujący ✽✽
Choroba: CD u rodzica

Post autor: Mutti » 14 lis 2008, 21:15

Myślę. ze zbyt rzadko wykorzystywana jest mozliwośc orzekania o potrzebie kształcenia specjalnego dla uczniów z NZJ. Lekarze bardzo często nie wiedza o takim rozwiazaniu, więc i rodzice nie sa o nim informowani. A NZJ to choroba przewlekła, wymagająca "spedjalnych warunków i specjalnej organizacji nauczania".
Tok postepowania:
- rodzic zgłasza sie do rejonowej PPP i prosi o druk zaswiadczenia lekarskiego dla potrzeb Zespołu Orzekajacego
- ten druk wypełnia lekarz- specjalista , leczący dziecko. szczególnie ważne jest wpisanie, oprócz diagnozy,ograniczeń i przeciwskazań, ktore nal;ezy uwzględniać w trakcie nauki szkolnej
- z wypełnionym drukiem, rodzic udaje sie do rejonowej PPP, gdzie na miejscu pisze wniosek o wydanie orzeczenia dla dziecka w związku z choroba przewlekłą, Z reguły psycholog leb pedagog przeprowadza wtedy z nim wywiad, warto więc zabrać ze sobą wszystkie karty szpitalne dziecka a w rozmowie wyraźnie wskazać wszystkie ograniczenia dziecka dotyczące różnych przedmiotów
_ Zespól Orzekajacy PPP wydaje orzeczenie, które rodzic odbiera w ciagu 14 dni od posiedzenia zespołu
- orzeczenie dostarcza sie do szkoły i dalej to juz problem dyrektora i wychowawcy, zeby orzeczenie było odpowiednio realizowane.

Pamiętajmy: orzeczenie o kształceniu specjalnym w przypadku choroby przewlekłej powinno zawierać informacje o dostosowaniu wymagań edukacyjnych do potrzeb ucznia. Nie oznacza to obniżenia wymagań co do nauczanych treści ale stworzenie dziecku takich warunków i takiej organizacji nauczania aby mogło ono chodzić do szkoły wraz z rówieśnikami. Jest to o wiele tańsze niż nauczanie indywidualne, ktore powinno byc przyznawane tylko w okresie zaostrzeń choroby.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 15 lis 2008, 08:24

Jak dotąd nikt nie zgłosił chęci konstruktywnej pomocy. Czyli poradnik taki nie jest potrzebny, a rodzice i dzieci nie maja żadnych problemów w szkole. Pozazdrościć.
Mutti - a co to jest PPP? poradnia psychologiczno-pedagogiczna???

Mutti
Początkujący ✽✽
Choroba: CD u rodzica

Post autor: Mutti » 22 lis 2008, 22:38

PPP to Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna ( skrót używany w oświacie).Rejonowa - bo kazde dziecko uczęszczajace do szkoły jest niejako przypisane do konkretnej poradni, według lokalizacji szkoły.
Mamciu - informator dla nauczycieli od dawna leży mi na sercu ale w tej chwili nie mam na niego czasu. Pracuje na ponad póltora etatu, w dwóch różnych miejscowościach a ze nie posiadam samochodu dojazdy wraz z praca zabieraja mi niemal cały dzień. Do domu wracam padając na twarz ze zmeczenia. Nie wyrabiam. Ale muszę, ze względów finansowych.
Więc jesli nikt wcześniej nie podejmie sie tego tematu to dopiero za 11 miesięcy bedę mogła zając się czymś innym niz praca zawodowa.Wtedy już na pewno bedę musiała przejść na emeryturę ( czego się boję i co odwlekam od kilku lat).

Zablokowany

Wróć do „Petycje, ankiety, prace naukowe”