zespół jelita drażliwego - wywiad z dr Cybulską

Wątki z linkami do arykułów/programów/wywiadów związanych z NZJ.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
pea
Początkujący ✽✽
Choroba: IBS
województwo: śląskie

zespół jelita drażliwego - wywiad z dr Cybulską

Post autor: pea » 12 kwie 2011, 19:01

ciekawy wywiad:

http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/12,112 ... czny_.html
Wymysł przewrażliwionych kobiet... Dolegliwość idealna dla hipochondryka... Brak akceptacji dla natury... O zespole jelita drażliwego i osobach, których dotknął, krąży wiele krzywdzących opinii. Zarazem ocenia się, że z jego powodu cierpi nawet 40% populacji. Chorzy nie tylko czują się niekomfortowo i czasem odczuwają silny ból, ale przede wszystkim wstydzą się dolegliwości. Rozsadzają ich gazy, nadmierne wiatry utrudniają codzienne funkcjonowanie w grupie. Niejednokrotnie męczą ich zaparcia, albo biegunki. IBS, o czym zapominają często lekarze pierwszego kontaktu, bywa zapowiedzią ciężkich, przewlekłych schorzeń jelitowych. O tym, jak odróżnić objawy fizjologiczne od groźnych sygnałów, jak łagodzić dolegliwości, przełamać wstyd i gdzie szukać pomocy, opowiada dr Anna Cybulska, gastroenterolog, kierownik Samodzielnej Pracowni Endoskopii i Gastroenterologii Zakładu Opieki Zdrowotnej Warszawa-Mokotów.

marcin820201
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: zespół jelita drażliwego - wywiad z dr Cybulską

Post autor: marcin820201 » 12 kwie 2011, 21:20

Ja właśnie leczyłem się na IBS od 20 roku życia. Mając 25 zachorowałem na CU. W międzyczasie prawie zostałem mistrzem Zen ;) bo wszyscy mi mówili, że to ze stresu. Byli grani bioenergoterapeuci, psychologowie, joga, medytacja, tai-chi, relaksacja, psychoterapia nawet. Dziś wszyscy mi mówią, że jestem oazą spokoju. Kiedy pod koniec psychoterapi zachorowałem na CU psycholog powiedział, że to choroba ze stresu ale jak spytałem czy odstawić leki od gastrologa powiedział, że nie ;)
Salofalk 3x1g, Multivitamina High Potency, Witamina D3 7000IU, Omega 3 - 3 g, LDN 4.5 mg, lipolic acid 600 mg, probiotyk. momentami melatonina 1-5 mg.

Jednej rzeczy nauczyłem się w moim długim życiu: że cała nasza nauka w konfrontacji z rzeczywistością wydaje się prymitywna i dziecinna - a jednak jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy. (Albert Einstein)

Z czasem zrozumiesz, że 3 rzeczy się liczą: zdrowie, miłość i.... (Obyty z CU)

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Alutka86 » 12 kwie 2011, 21:41

Ja nie dałam sobie wmówić IBS, tylko szukałam dobrych lekarzy.. Chodziłam po profesorach..
Nie marnuj uśmiechu dla siebie samego!!!

pea
Początkujący ✽✽

Post autor: pea » 12 kwie 2011, 23:45

Marcin - psycholog nie ma wykształcenia medycznego, więc co miał odpowiedzieć? nienormalne by było, gdyby powiedział Ci, że należy odstawić leki ;) jeżeli powiedział, że cu jest skutkiem stresu (a ciężko mi uwierzyć, że takie słowa mógł wypowiedzieć wykwalifikowany terapeuta), no to niestety kiepsko trafiłeś.

Alutka - gdyby to było takie proste... Ten problem jest na tyle powszechny, że ciężko zarzucać każdemu lekarzowi, który uznaje, że coś takiego jak ibs istnieje, że jest konowałem :P

Wydaje mi się, że w tym wywiadzie, jasno zostało powiedziane, że nie należy wierzyć w diagnozy postawione "od ręki".
Poza tym nie wiem czy zauważyliście, ale w tym wywiadzie nie ma nic o stresie ;) wprost przeciwnie: podkreślony został czynnik zapalny, który może wywoływać ibs.

Dlatego warto posłuchać, bo jest to właśnie coś innego niż podejście "ma pan ibs? to proszę się nie denerwować" :)

Misia

Post autor: Misia » 13 kwie 2011, 08:51

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Awatar użytkownika
Kajaccn
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: Kajaccn » 13 kwie 2011, 11:22

u mnie też jedna lekarka, z którą uczęszczałam na chór bez jakichkolwiek sugestii na temat badań stwierdziła, że jestem zbyt energiczna i to jest na pewno ibs... Nie dałam za wygraną i poszłam do zwykłego lekarza rodzinnego w mojej przychodni. Generalnie chciałam skierowanie do gastroenterologa ale pani doktorstwierdziła, że tylko niepotrzebnie bym w kolejce stała i od razu na kolonoskopię dostałam skierowanie z czego bardzo się cieszę bo oczywiście to nie było IBS a zapalenie jelita. Niektórym lekarzom chyba po prostu wygodniej przyjąć wersję IBS i odesłać do psychologa albo rzucić tekstem "taka już pani natura i niech się panie nie stresuje" :) więc super, że powstał taki wywiad :)
Colitis chronica nonspecifica- Asamax 2x2

pea
Początkujący ✽✽

Post autor: pea » 13 kwie 2011, 12:35

Misia to fakt, ale Marcin napisał, że chodził na psychoterapię do psychologa, zrozumiałam więc, że to osoba po studiach psychologicznych + uzyskanie certyfikatu psychoterapeuty. Dobrze, że o tym wspomniałaś, bo chodzenie do terapeuty, a do psychologa to dwie odmienne sprawy.

Awatar użytkownika
malapkasia
Znawca ❃❃
województwo: lubelskie

Post autor: malapkasia » 13 kwie 2011, 12:49

Alutka86, ja byłam u prof. i powiedział, że mam raka jajnika :) więc prof. prof. nie równy ;)
z notatek z psychologii:
Psycholog- osoba, która ukończyła studia psychologiczne, zajmuje się diagnozą i leczeniem za pomocą środków psychologicznych; terapia
Psychiatra - lek. med, który ukończył specjalizacją z psychiatrii. Do jego kompetencji należą: diagnoza oraz farmakoterapia.
Psychoterapeuta - osoba, która ukończyła specjalizację z psychoterapii, może być nią psycholog albo psychiatria.
:razz:
"Aby być szczęśliwym z mężczyzną, trzeba go bardzo dobrze rozumieć i trochę kochać. Aby być szczęśliwym z kobietą, trzeba ją bardzo kochać i w ogóle nie próbować zrozumieć"
imuran, entocort 3mg, novothyral

Misia

Post autor: Misia » 13 kwie 2011, 14:37

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2011, 22:37 przez Misia, łącznie zmieniany 1 raz.

marcin820201
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: marcin820201 » 13 kwie 2011, 22:25

Chodziłem do psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego. Zresztą 'dobrego' ponoć. Terapia trwała 3 lata.
Salofalk 3x1g, Multivitamina High Potency, Witamina D3 7000IU, Omega 3 - 3 g, LDN 4.5 mg, lipolic acid 600 mg, probiotyk. momentami melatonina 1-5 mg.

Jednej rzeczy nauczyłem się w moim długim życiu: że cała nasza nauka w konfrontacji z rzeczywistością wydaje się prymitywna i dziecinna - a jednak jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy. (Albert Einstein)

Z czasem zrozumiesz, że 3 rzeczy się liczą: zdrowie, miłość i.... (Obyty z CU)

Zablokowany

Wróć do „NZJ w mediach”