Strona 1 z 1

publikacja w Readest Digest

: 23 lut 2009, 21:01
autor: Szaraja
W lutowym wydaniu wyżej wspomnianego wydawnictwa jest artykuł pod tytułemCo mówi Twój brzuch. Poruszony został tam również temat choroby Lesniowskiego- Crohna, w odrębnym akapicie. Tyel, że mo nie wszystko co zostało tam napisane jest prawdą. Pani dr Ewa Godziemba- Maliszewska stwierdza."
..Objawy to biegunka, bóle brzucha oraz utrata masy ciała. Ponieważ jedzenie powoduje ból, biegunkę oraz nudności, więc chorzy ograniczają spożywanie pokarmów. Objawy są podobne jak przy zespole jelita drażliwego, ale nie ma tu wykrywalnego uszkodzenia w przewodzie pokarmowym..."
Dla mnie to bełkot, na dodatek niezgodny z prawdą, być moze zawiniło czasopismo, niezręcznie formułując wypowiedzp. doktór, ale to wszystko zmienia obraz choroby w oczach społeczeństwa, a nasze działania nie znajdują poparcia. Odnośnie leczenia
"...W przeszłośi leczono chorobę sterydami, ale obecnie lekarze prrzepisują niesterydowe leki przeciwzapalne, leki działające na układ immunologiczny oraz antybiotyki. Jedzenie większej ilości białka oraz unikanie pokarmów wolno trawionych prze organizm ( takich jak wiele owoców i warzyw) może pomóc uniknąc bólu...."
Wydaje mi się , ze powinno być wystosowane sprostowanie w tym zakresie. Co wy na to.
Tutaj znalazłm link do artykułu http://www.digest.com.pl/index.php?pid=80006

Re: publikacja w Readest Digest

: 23 lut 2009, 21:34
autor: -Ania-
wiele osob czyta to czasopismo i podobnie jak Ty uwazam, ze to zdeczko nie fair pisanie takich informacji w Takim czasopismie.
podobnie jak Ty uwazam, ze nalezy sie sprostowanie

ania

Re: publikacja w Readest Digest

: 23 lut 2009, 21:46
autor: obyty.z.cu
Cytat:

"- Nerw błędny, który biegnie od mózgu do jamy brzusznej, też odgrywa tu rolę - tłumaczy doktor Mehmet Oz, dyrektor Instytutu Kardiologii z Nowego Jorku, współautor poradników zdrowotnych. - Twój mózg i żołądek są w ścisłym związku, nic dziwnego, że nadmiar stresu w głowie stresuje i brzuch.
Trzeba się zrelaksować. Medytacja, ćwiczenia, głębokie oddechy, spacer mogą złagodzić objawy. "

w sumie ten artykul jest przeznaczony dla jakiegos ogolnego zapoznania z tematem.
Dla ludzi, ktorzy moga miec jakies problemy i niewiedza co z tym zrobic.
Przeslanie jest jedno...isc do lekarza i mowic...
To co piszesz to jest wiedza dla ludzi zaawansowanych, choc zgadzam sie, ze takie glupoty trudno zakwalifikowac jako wypowiedz odpowiedzialnej lekarki.
Sadze, ze korekta redaktorska zrobila swoje.

Zawsze mozna zadac sprostowania, dla mnie jednak wazniejsze jest ze taki artykul zaistnial i pokazal ze sa problemy, ktore trzeba rozwiazywac wspolnie z lekarzami.
Bol brzucha zawsze ma jakis podtekst..i tak odbieram przeslanie tego artykulu.

no tak, ale ja ugodowy czlowiek jestem :oops:

Re: publikacja w Readest Digest

: 23 lut 2009, 21:54
autor: Mamcia
Tu piękna gra słów, do digest znaczy przeglad, ale również trawienie.

Re: publikacja w Readest Digest

: 23 lut 2009, 23:24
autor: Natalka
Jak najbardziej sprostowanie powinno być, bo to jest wprowadzanie w błąd.

Re: publikacja w Readest Digest

: 24 lut 2009, 09:25
autor: Tamara
Jasne, że trzeba. Przynajmniej jeszcze jeden artykuł ukaże się o nas.

Re: publikacja w Readest Digest

: 24 lut 2009, 10:21
autor: magda281
Dla mnie powinno być sprostowanie, a poza tym dobrze,że ukazał sie artykuł o chorobach jelitowych :wink: Moim zdaniem powinno się więcej pisać(w różnych gazetach)o chorobach takich jak CD czy CU i IBS .Bardzo wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy co to są za choroby :neutral: (nawet niektórzy lekarze :mad: )

Re: publikacja w Readest Digest

: 24 lut 2009, 10:33
autor: xAniax
Ja np w CD nie mialam spaddku masy ciala a w badaniu kolonoskopowym i endoskopwym+po pobraniu wycinkow wyszlo ze mam afty zaczerwienienia jakie grudki itp itd a objawy byly okropne. Ale pewnego razu bylo przez 3 tyg w miare ok i ni ztad niz z owad zaosterzenie w tydzien 5 kilo w dol odrazu na zywienie pozajelitowe i sterydy i jak walylam 62 kilo przy 167wzrostu to po sterydach wygladam jak pilka i nie chca te kilogramy zejsc po sterydach a wszyscy zapewniaja ze zejda opuchlizna powoli schodzi a kilogramy....

Re: publikacja w Readest Digest

: 25 lut 2009, 08:56
autor: magdalena
Przeczytałam ten artykuł, dla mnie to takie ple ple, bardzo powierzchowne i wybrakowane

Re: publikacja w Readest Digest

: 26 lut 2009, 10:34
autor: Shadowka
artykuł napisany jest jakoś tak po łebkach mam wrażenie, rusza wiele ale nic szczególnego do tego jak się to czyta czasami trzeba się zastanowić dwa razy żęby zrozumieć tekst tak jak powinien on brzmieć, a co dopiero mają powiedzieć osoby które nie mają o tych chorobach pojęcia...