Nowinki medyczne..??

Artykuły naukowe związane z NZJ (zawsze pamiętamy o podaniu autora i źródła kopiowanego materiału).

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Kinga
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Re: Nowinki medyczne..??

Post autor: Kinga » 11 lut 2005, 08:17

Choruje na Cu juz 8 lat i jeszcze nigdy nie mialam kolonoskopii. Lekarz mo powiedzial, ze jest to badanie oslabiajace jelito i jak nie ma takiej potrzeby to sie go nie wykonuje. u mnie taka potrzeba bedzie za 2 lata...

Gość

Post autor: Gość » 30 sie 2005, 10:26

Postępy w chirurgii małoinwazyjnej w 2004 roku

dr hab. med. Andrzej Bobrzyński
dr med. Marcin Strzałka
z II Katedry Chirurgii Ogólnej CM UJ

Chirurgia jelita grubego

Częstość laparoskopowych resekcji jelita z powodu chorób niezłośliwych stale rośnie. Korzyści związane w tym przypadku z zastosowania techniki małoinwazyjnej polegają na zmniejszeniu bólu pooperacyjnego, szybszym powrocie czynności jelit i co za tym idzie normalnej diety, skróceniu hospitalizacji, lepszych wynikach kosmetycznych.

Laparoskopowe leczenie zapalenia uchyłków esicy jest wykonywane w przypadkach, sklasyfikowanych jako proces I i II stopnia w klasyfikacji Hincheya, podczas gdy przeciwwskazanie stanowi kałowe zapalenie otrzewnej (IV stopień). Zastosowanie tej metody w leczeniu ropnego zapalenia otrzewnej nadal wzbudza kontrowersje. Autorzy włoscy przedstawili niedawno swoje doświadczenia związane z zastosowaniem tej małoinwazyjnej techniki u 103 chorych, u których stwierdzono zapalenie uchyłków esicy w stopniu I-III w skali Hincheya.[24] Operacja polegała na jednoetapowej resekcji i pierwotnym zespoleniu. Ropnie u chorych w stopniu IIIa były drenowane przezskórnie przed zabiegiem. Pacjenci w stopniu III poddawani byli operacji ze wskazań doraźnych. Leczenie było zakończone techniką laparoskopową u 100 osób. U 2,9% doszło do powikłań śródoperacyjnych, a u 8% wystąpiły powikłania w okresie pooperacyjnym. Nie zanotowano zgonów chorych leczonych metodą małoinwazyjną. Autorzy badania są zdania, że laparoskopowe zabiegi wykonywane z powodu zapalenia uchyłków esicy przez doświadczonych chirurgów są bezpieczne i mogą stanowić "złoty standard" postępowania także u pacjentów z przetoką lub ropnym zapaleniem otrzewnej.

Regan i wsp. przedstawili niedawno swoje doświadczenia dotyczące 73 zabiegów laparoskopowych z minilaparotomią wykonanych u 72 chorych z powodu przetok jelitowych w przebiegu uchyłkowatości jelit lub choroby Crohna.[25] Odsetek konwersji wyniósł 4,1%, okres hospitalizacji 5,2 doby, odsetek powikłań 11%. Autorzy są zdania, że zabiegi te są możliwe do przeprowadzenia i bezpieczne, jeśli są wykonywane przez doświadczonych lekarzy. Podkreślają oni ponadto, że zabiegi małoinwazyjne związane są z mniejszą częstością powstawania zrostów, co ma szczególne znaczenie w populacji chorych na chorobę Crohna, gdyż zrosty mogą być przyczyną kolejnych interwencji operacyjnych. Niezbędne jest jednak wykonanie badań prospektywnych z randomizacją w celu porównania tej techniki z klasyczną

zosia
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
Kontakt:

Post autor: zosia » 30 sie 2005, 17:54

ja miałam robione badania w kierunku yersinia spp. i listeria spp. i wyszło mi miano "wątpliwe diagnostycznie" czyli nic. a tak w ogóle to choruję na cu, a te badania miałam pierwszy raz zrobione i to ostatnio, czyli po trwającej pół roku remisji, którą zresztą wciąż mam. jednak kiedy chorowałam, pomagał mi TYLKO antybiotyk, tzn. leczenie przeciwzapalne cały czas stosowałam i stosuję, ale tylko doustne branie vankomycyny, parę razy nawet przez kilka miesięcy, pomagało bez pudła na biegunkę. niestety mój lekarz prowadzący w to nie uwierzył (!) więc nawiązałam kontakt z autorami tej francuskiej pracy o bakteriach w CD. Pisałam maile z głównym autorem i doradził mi tzw. terapię pulsacyjną: jedna dawka vankomycyny raz na 3 dni, podczas tego leczenia byłam absolutnie zdrowym człowiekiem. niestety, vankomycyna, która nie powinna się wchłaniać podawana doustnie z przewodu pokarmowego u mnie (być może z powodu zmian w jelitach lub zbyt długiego, kilkumiesięcznego podawania) wchłaniała się, czego dowodem były grzybice, które mnie nagle zaatakowały. byłam więc zmuszona przerwać leczenie, i od tego czasu (styczeń 2005) utrzymuje mi się emisja, choć nie czuję się tak dobrze, jak podczas terapii vankomycyną - mam np. problemy po konkretnych potrawach etc., czego podczas leczenia nie było.

mam nadzieję, że Was nie zanudziłam :)

Handzia
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: Handzia » 30 sie 2005, 21:31

Bardzo ciekawe to co piszesz.A czy ten antybiotyk przepisał prowadzący lekarz gastrolog i czy to było w okresie zaostrzenia.
Nie spotkałam się jeszcze z tym antybiotykiem ,u mnie w zaostrzeniach wprowadzano zawsze Metronidazol jako lek przeciwbakteryjny.
Grzybica przy antybiotykach to rzecz częsta ,ciekawe czy stosowałaś coś
profilaktycznie przeciw niej?
I co dalej z kuracją.Co na to inni gastrolodzy?

Zablokowany

Wróć do „NZJ - artykuły naukowe”