Lecznicze dzialanie Sportu w chorobie Crohna :-)

Artykuły naukowe związane z NZJ (zawsze pamiętamy o podaniu autora i źródła kopiowanego materiału).

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
funia
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Re: Lecznicze dzialanie Sportu w chorobie Crohna :-)

Post autor: funia » 07 maja 2006, 20:29

o kurcze!
no to dalej, wszyscy na rowery i biegi i tym podobne!
ja wlasnei wrocilam z gor, pomeczylam sie jak nie wiem, bo kondycja fatalna fatalna, ale ogolnie czulam sie super!

Misia

Post autor: Misia » 07 maja 2006, 21:39

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
województwo: śląskie

Post autor: tom-as » 07 maja 2006, 21:57

A mnie ta informacja napawa uczuciami iście mieszanymi. Bo jak tak sobie sięgnę pamięcią wstecz to od najmłodszych lat byłem raczej aktywny ruchowo i to nawet bardzo. Godziny spędzone na boisku jakoś nie wpłynęły na mnie pozytywnie, w sensie, że i tak zachorowałem :? No i niby teraz tak "od tak" pod wpływem ruchu będzie/ma być lepiej?? No ale sprobowac warto. Więc w drogę...

Tomy
Doświadczony ❃
Choroba: CU

Post autor: Tomy » 07 maja 2006, 22:22

Powoli, powoli z tym sportowaniem. Jak ktoś lubi, to mu crohn nie jest potrzebny ani nie zaszkodzi, co by sobie pobiegać :wink:

Mój niemiecki jest bardziej na poziomie "Kali chcieć jeść", ale z tego co zrozumiałem to to są na razie badania w toku i pierwsze wyniki mają być dopiero w 3 kwartale br.

I ma to być na zasadzie ćwiczenia sportowe w opozycji do farmakoterapii. No to ja nie wiem, czy będzie wielu straceńców wśród Was co by chcieli robić takie eksperymenty :D

Awatar użytkownika
funia
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: funia » 07 maja 2006, 22:36

ja bardzo chetnie
lekom precz!

Awatar użytkownika
kasia88
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: kasia88 » 12 maja 2006, 17:48

A ja nie lubie sporu , jestem istnym leniem :twisted:
Wieć poczekam, aż Ci bardziej ruchliwi przetestują tą hipoteze...
I jeśli zadziała , wyciągne swój zakurzony rower :D
"Kobieta nie słowami mówi prawdę, lecz ciałem."

Awatar użytkownika
dockx
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: dockx » 22 cze 2006, 13:25

Teraz cwicze na silowni. Powiem ze czuje sie dobrze po tym wysilku. Niedlugo odstawie odzywke i wtedy zobaczymy jak to bedzie wygladalo. Z tego co wiem odzywki daja niezle po bebechach..... ale wiem od lekarza ze wysilek oczywiscie nie do przesady jest wskazany, przynajmniej na CU

Awatar użytkownika
manka
Aktywny ✽✽✽
województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: manka » 22 cze 2006, 13:49

tez jestem sportowym leniem, ale chory czy zdrowy chyba kazdy powinien sie choc troche poruszac :)
RAZ JEST DOBRZE RAZ JEST ŹLE ALE ZAWSZE JEST JAKOŚ ;)

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Raysha » 07 wrz 2006, 08:00

kasia88 - jestem tego samego zdania,po co sie niepotrzebnie męczyć
A propo tematu czy ktos juz to przetłumaczył,o co dokładnie tam chodzi??

Awatar użytkownika
Doris
Początkujący ✽✽

Post autor: Doris » 01 paź 2006, 23:44

hmmmm a w kazdej madrej ulotce lekarskiej pisze aby nie przemeczac organizmu :wink: ja nawet zrezygnowalam z wynoszenia smieci :wink:
Crohn

Awatar użytkownika
Feniks
Aktywny ✽✽✽
województwo: mazowieckie

Post autor: Feniks » 02 paź 2006, 00:10

Doris pisze:hmmmm a w kazdej madrej ulotce lekarskiej pisze aby nie przemeczac organizmu :wink: ja nawet zrezygnowalam z wynoszenia smieci :wink:
To uważaj, bo może się okazać, że żyjesz w bardzo radioaktywnym miejscu.

Awatar użytkownika
Patryśka
Doświadczony ❃
województwo: małopolskie

Post autor: Patryśka » 02 paź 2006, 19:46

Kwestia sportu to rzecz indywidualna jednym pomaga drugim szkodzi...Ja bylam bardzo aktywna gralam w siatke w klubie basen silownia teraz tylko sporadycznie udaje mi sie zazywac zycia sportowego ale nie zrezygnuje :lol:

Awatar użytkownika
Mol
Początkujący ✽✽
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Post autor: Mol » 03 paź 2006, 00:18

Co do sportu - wczoraj pomimo zaostrzenia pozwolilem sobie na piwko i kebaba :wink: , zadnych negatywnych skutkow dzis nie zauwazylem. Trzeba jednak wrocic do "treningu" :wink:
Obrazek

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Raysha » 03 paź 2006, 07:19

a ja jezde teraz na rowerze i nic mi nie jest a przedtem były straszne bolesci...od czego to jest zalezne :?: :mrgreen:

misty
Debiutant ✽
województwo: mazowieckie

Post autor: misty » 09 lut 2007, 00:53

Dobra, przetlumaczylam, ale tylko ten pierwszy artykul, bo jest krotszy ;P . Nie jest to tlumaczenie super dopracowane, ale mysle, ze wystarczy, by zrozumeic o co chodzi. Mnie dziwi, ze owi pacjenci bioracy udzial w badaniu nigdy nie mieli byc leczeni na chorobe Crohna, a wziac udzial w badaniu mogli dopiero w okresie remisji...Ale co tam, wklejam tkumaczenie:

Naukowcy po raz pierwszy dowiedli w badaniu, iz sport wytrzymalosciowy ma pozytywny wplyw na przebieg choroby Crohna.

12.04.2006

Biegania przeciw chorobie jelita
© Hemera
Po raz pierwszy na swiecie pojawia sie badanie z dziedziny medycyny sportu w gastroenterologii. Prowadzacy badanie probuja odpowiedziec na pytanie, czy sport wytrzymalosciowy moze miec pozytywny wplyw na przebieg choroby Crohna i jej stabilizacje w remisji oraz jak bardzo (pozytywnie) moze wplynac sport na jakosc zycia pacjentow z choroba Crohna.

Przyczyny choroby sa dotychczas nieznane i brak jest specyficznej uzdrawiajacej terapii. Tylko leki moga pomoc mozliwie szybko wyprowadzic z fazy zaostrzenia i utrzymac faze remisji. "Chcemy ustabilizowac remisje sportem - jako alternatywe do farmakoterapii - poprzez stale wzacnianie ukladu immunologicznego", stwierdza Profesor Dr. Dr. J. Stein z Kliniki Uniwersyteckiej Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem.

W badaniu biora udzial kobiety i mezczyzni w wieku 18-55 lat, jednak dopiero po wyciszeniu procesu zapalnego. Zaden z uczestnikow nie byl przed badaniem leczony na chorobe Crohna. Pacjenci biora udzial w trzymiesiecznym treningu, ktory sklada sie z poltoragodzinnych biegow dwa razy w tygodniu. Do tego dochodzi samodzielny trening raz w tygodniu. Trzymiesieczne uprawianie sportu przechodzi w "prace domowa", czyli kontynuowanie terapii przez 9 miesiecy.

Badanie mierzy w pierwszej linii aktywnosc choroby i jakosc zycia pacjentow z choroba Crohna. Pierwsze wyniki - od poczatku badania w styczniu 2005 roku prawie 80 pacjentow wzielo w nim udzial - wydaja sie potwierdzac, ze cwiczenia wplywaja pozytywnie na zahamowanie rozwoju choroby w okresach remisji.

MEDICA.de; Zrodlo: Klinika Uniwersytetu Johanna Wolfganga Goethego, Frankfurt nad Menem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „NZJ - artykuły naukowe”