Informacje bieżące

Artykuły naukowe związane z NZJ (zawsze pamiętamy o podaniu autora i źródła kopiowanego materiału).

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Informacje bieżące

Post autor: Mamcia » 22 cze 2006, 11:00

Używanie kolonoskopii autofluorescencyjnej może być skutecznym i użytecznym narzędziem do diagnostyki polipów w rozważaniu ich łagodnego lub złośliwego charakteru. Takich stwierdzeń dostarcza badanie zaprezentowane na corocznym spotkaniu American Society of Colon and Rectal Surgeons.

Autofluorescencyjna kolonoskopia może zróżnicować między zmiano metaplastyczną oraz rozrostem gruczolakowatym stwierdza dr Audrey L. McCallum, z Department of General and Vascular Surgery w Gartnavel General Hospital w Glasgow, Szkocja.

Badacze użyli systemu endoskopowego Xillix LIFE-GI LIFE-GI Fluorescence, który wykrywał niski poziom emisji fali. Emisja fali może mieć związek z położeniem naczyń krwionośnych oraz grubości tkanki. Omawiana technika umożliwia identyfikowanie zmienionych tkanek. Metoda omawiana jest już używana dla badania płuc i jest ciągle badana do wykorzystania badania jelita grubego.

Naukowcy wyrażają nadzieję, że dzięki badaniu intensywności autofluorescencji będzie możliwe wykrywanie różnic między polipami metaplastycznymi, hiperplastycznymi a gruczolakowatymi.

Źródło informacji: Autofluorescence Colonoscopy May Help Distinguish Polyps
Autor: lekarz Paweł Szaro
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2007, 15:28 przez Mamcia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Kontakt:

Re: Informacje bieżące

Post autor: ranka » 22 cze 2006, 17:16

ale to i tak chyba wszystkie trzeba bezwzglednie usunac...
a jaki to polip to pokaze hist-pat :wink:
Obrazek

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 17 lip 2006, 11:41

Talidomid

Choroby przewodu pokarmowego

Choroba Leśniowskiego-Crohna
W licznych doniesieniach klinicznych wykazano znaczącą, bo 41% poprawę stanu klinicznego u osób z ostrym przebiegiem choroby (41,42,43). Ehrenprais i wsp. zastosowali talidomid u 22 chorych, u 14 uzyskano remisję choroby po 3 miesiącach stosowania leku (44). Natomiast u 5 z 6 chorych, u których stwierdzono przetoki uzyskano całkowite ich wyleczenie. Stwierdzono także dużą skuteczność leku w przypadku chorych zakażonych wirusem HIV z towarzyszącymi owrzodzeniami w obrębie przewodu pokarmowego. Skuteczność leku należy jednak wykazać na dużej grupie chorych w wieloośrodkowych badaniach klinicznych.

więcej [url=http://]http://www.esculap.pl/main/pub.html?pub=1456[/url]

mamcia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Misia

Post autor: Misia » 18 lip 2006, 19:16

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Awatar użytkownika
Piotr
Początkujący ✽✽
Choroba: CU u rodzica
Kontakt:

Post autor: Piotr » 18 lip 2006, 19:27

Masz rację Misiu.To fragment z encyklopedii Onetu:
Talidomid, thalidomid, lek uspakajający, pojawił się na europejskim rynku w 1957, wycofany ze sprzedaży w 1961. Zalecany kobietom ciężarnym jako lek zapewniający "spokojny sen”, spowodował wady rozwojowe u ponad dziesięciu tysięcy dzieci, głównie niedorozwój kończyn, głuchotę, ślepotę, rozszczep podniebienia.

Występuje w dwóch odmianach chiralnych, jego postać prawoskrętna wywołuje szkodliwe działanie, a lewoskrętna jest skutecznym lekiem uspakajającym (lecz i ona we krwi zmienia się w postać prawoskrętną). Obecnie stosowany w leczeniu niektórych nowotworów.

Mutti
Początkujący ✽✽
Choroba: CD u rodzica

Post autor: Mutti » 18 lip 2006, 19:33

Większość leków zażywanych w ciązy może powodowac wady rozwojowe płodu.
Nie tylko Thalidomid.
Dlatego ogromnie wazne jest infomowanie lekarza o planowanej lub nawet podejrzewanej ciąży.

Misia

Post autor: Misia » 18 lip 2006, 19:37

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Awatar użytkownika
Piotr
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Piotr » 18 lip 2006, 19:37

Przykro to stwierdzić, ale to tylko pobożne życzenie.Większość lekarzy nie czuje potrzeby aby o takich sprawach informować kogoś takiego jak pacjent czy też rodzic pacjenta.
Dlatego musimy żądać takich informacji i to w formie pisemnej.Wtedy będziemy mogli sami ocenić dobre i złe strony zastosowania konkretnego leku.Pozdrawiam.Piotr

Awatar użytkownika
funia
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: funia » 21 lip 2006, 20:51

Mnie tez oburza to, ze wiekszosc lekarzy nie mowi chorym, jakie przyjmuja leki, jakie to moze miec skutki uboczne

(ja np dowiedzialam sie po 10 latach, ze na alergie biore sterydy. a od lat sie zastanawialam czemu tyje latem, prawie nic nei jedzac, za to chudne zima, objadajac sie jak bąk)

dlatego ostatnio milo mnei zaskoczyl prof Linke z poznania, ktory wypytywal mnei szczegolowo, czy nie planuje ciazy, zeby odpowiednio dobrac leki, a potencjalnemu dziecku nei zaszkodzic

wiec sa lekarze- niewielu ale jednak- ktorzy pacjentow traktuja tak, jak powinni wszyscy

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 22 lip 2006, 20:44

Lekarz oczywiście ma obowiązek poinformowania, ale wy macie obowiązek przeczytania dokładnie ulotki. Są tam wypisane wszystkie działani uboczne, które mgą, ale muszą wystąpić, ograniczenia, wspóldziałanie z innymi lekami itp. Dotyczy to zarówno leków na receptę jak i tych bez.
Mamcia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Piotr
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Piotr » 22 lip 2006, 20:52

Jednak w szpitalu jest to obowiązek lekarza.Piotr

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 22 lip 2006, 21:01

Ja cciałam tylko podkreślić, że my rodzice i chorzy też mamy ten obowiązek. mamy obowiązek poinformowania o braniu wszystkich preparatów w tym tych bez recepty, bo one również wpływają na metabolizm leków.
Zdziwiło mnie, że ktoś po latach dowiedział się co bierze. Tak samo jak dziwiło mnie, że osoby biorące udział w badaniach klinicznych nie wiedziały co dostawały.
Zdzwiona
mamcia

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Shima » 22 lip 2006, 23:57

widzisz Mamciu..nie tylko my chorzy mamy taki obowiązek ale myśle..hmm..ze lekarze rownież.
Niestety mialam chyba niechlubny przypadek(ale za to jakże w rezultacie bolesny :cry: )niepoinformowania mnie a może braku wiedzy lekarza.
Otoż swego czasu szukalam pomocy u psychiatry...informowalam go o swojej chorobie i o wszystkich stosowanych lekach...rezultat byl taki ze biorąc aziatopryne (wiedzial o tym)dostalam neurotop i w rezultacie wystapilo toksyczne uszkodzenie wątroby(bólu nie życzę najgorszemu wrogowi). :!:
Moj dr jak sie dowiedzial co biore to zlapal sie za glowe.Ale to juz bylo za pozno.
Zawsze służę rozmową [you] :)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

Awatar użytkownika
funia
Aktywny ✽✽✽
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: funia » 23 lip 2006, 12:26

ja tez jestem zdziwiona, ze przez pare lat nei wiedzialam ze biore sterydy- ale skad mam to wiedziec?
ulotki czytam zawsze, jednak nie bylo w nich napisane "steryd", nei bylo w nich napisane o tyciu
jednak to chyba lekarz powinien powiedziec co to za lek i jakie beda skutki, bo ja, jako pacjent, nie musze chyba rozumiec wszyskich mozliwych interakcji jakie moga zajsc. nie jestem biologiem, chemikiem, ani farmaceutą.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 23 lip 2006, 19:47

Interesuje mnie co to był za lek. Z chęcią przeczytam ulotkę.
Co do lekarzy to nie zwalniam ich z obowiązku informowania, ale w tym zawodzie, tak jak w każdym innym zdarzają się geniusze i idioci. Uczulam Was tylko, że także jesteście odpowidzialni za Wasze zdrowie.
Nam się zdarzyło, że dziecku uczulonemu na pencylinę przepisano jedo doustną pochodną - zbrodnia. Innym razem niemowlakowi dawkę dla tęgiego chłopa. Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę z tego, że np u ludzi starszych co czwarta hospitalizacja jest spowodowana złym zażywanie leków (nie tylko z winy lekarza).
Mamcia

Zablokowany

Wróć do „NZJ - artykuły naukowe”