Bakterie chroni? jelito

Artykuły naukowe związane z NZJ (zawsze pamiętamy o podaniu autora i źródła kopiowanego materiału).

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: Bakterie chroni? jelito

Post autor: Mamcia » 09 kwie 2007, 18:48

http://www.wjgnet.com/1007-9327/12/5941.asp to najnoiwsza praca dostępna w darmowej sieci. W 2006 i 2007 roku nie ukazało się żadne doniesienie o przełomowym znaczeniu. nie wiem w którym roku był wydany twój podręcznik i kiedy był aktualizowany.
Ulcerative colitis

Table 2 lists the clinical trials using prebiotics to treat IBD. Although there is a paucity of human studies using prebiotics, the few emerging studies showed that there is potential for this treatment modality. A multi-centered open-label trial reported that oral administration of GBF to patients with mild to moderately active UC for 24 wk resultes in a significant decrease in clinical activity index, compared to controls[112]. An open-label study of 22 UC patients in remission showed that a daily oral intake of 20 g GBF resultes in a significantly improved clinical activity index and endoscopic score at 3, 6 and 12 mo, and a reduced relapse rate, compared with controls[113]. A recent randomized, double-blinded controlled trial by Furrie
et al[114] examined the use of synbiotics in 18 patients with active UC, using a combination therapy of B. longum, inulin and oligofructose, and found that sigmoidoscopy inflammation scores are reduced in the synbiotic-treated population when compared to placebo. Intestinal levels of TNF-a and IL-1b are also reduced. Additionally, rectal biopsies have demonstrated reduced inflammation and greater epithelial regeneration in the synbiotic-treatment group.

Crohn’s disease

A small, uncontrolled study of 15 active CD patients reported that 21 d of fructo-oligosaccharide (15 g) intake results in a significant decrease of disease activity, an increase of intestinal bifidobacteria and modifications of Toll-like receptors and IL-10 expression in mucosal dendritic cells[115].
Biorąc na logikę inulina jest trawiona przez bakterie głównie w jelicie grubym, bo tam jest ich najwięcej. Rozkładana jest do niskołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które stanowieą główne źródło energii dla kolonocytów i ten sposób m.on przyspieszją proces gojenia słuzówki jelita. Mają też udowodnione działanie w zapobieganiu jelita grubego.
I pytanie do Tomy'ego - czy włączyłbyś sie do redagowania kwartlnika?? Twoja wiedza wzbudza szacunek!!
mamcia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 09 kwie 2007, 22:04

a kto Ci tak powiedział?
czytam posty.
czytajac wycinek streszczenia z pracy,to jest tylko praca badawcza,potwierdzona?
Obrazek

Tomy
Doświadczony ❃
województwo: śląskie

Post autor: Tomy » 09 kwie 2007, 22:30

Z tą moją wiedzą Mamciu, to znowu bez przesady. Wiem tyle, ile wyczytałem ze strony J-elity i z tego forum. Więc można powiedzieć, że świecę raczej światłem odbitym.

Ale oczywiście, jeżeli gdzieś mogę przydać sie przy redagowaniu kwartalnika, to nie odmawiam. Z tym, że widziałbym to tak, że będzie ktoś, kto będzie przydzielał tematy do opracowania i określał ilość miejsca np. wg. ilości znaków. Wtedy jako na taką "pszczołę robotnicę", można na mnie liczyć na 100%. Ale na żadną stałą funkcję się nie piszę. Po prostu nie mogę swobodnie dysponować swoim czasem.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 09 kwie 2007, 23:22

mi tam moze byc.
no i zawsze pisze ogolnie,a jesli nie wymieniam nicki. :roll:
Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 10 kwie 2007, 15:51

Podałam link do pełnego tekstu pracy i jest to praca przeglądowa, która sumuje wieloletnie badania nad rolą pre i probiotyków w różnych chorobach.
Co do potwierdzenia to nadal szukane są skuteczne szczepy bakterii i substancji prebiotycznych. Badania trwają.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Zablokowany

Wróć do „NZJ - artykuły naukowe”