Nowy lek biologiczny...(nie remicade)

Artykuły naukowe związane z NZJ (zawsze pamiętamy o podaniu autora i źródła kopiowanego materiału).

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: śląskie
Kontakt:

Re: Nowy lek biologiczny...(nie remicade)

Post autor: Raysha » 01 lip 2007, 08:04

Poczytałam sobie trochę o Humirze i powiem że wg mnie to jest coś podobnego jak remicade tylko bardziej bezpieczniejszy (pod względem składu) a że ma dużo przeciwskazań, no cóż każdy lek w tym remicade też ma dużo przeciwskazań. Jestem nastawiona na niego pozytywnie zwłaszcza że remicade zdał u mnie bardzo wiele - teraz czekam z niecierpliwościa jak mi dadzą Humirę :)
Nie wiecie czasem czy do wstępnych kwalifikacji do podania Humiry potrzeba jakieś wstępne badania ? typu kolonoskopia itp. Bo ja jak miałam mieć podawane remicade to powiedzieli że trzeba zrobić wstępne badania i zrobili mi endoskopie kolonoskopie i usg :)
Aha i czasem ktoś się orientuje kiedy mają przywieź to "cudo" do Warszawy :D ponoć go nie ma jeszcze w Polsce ;]

dzierzba
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: dzierzba » 01 lip 2007, 23:28

humira jest juz w polsce stosowana od dosc dawna tylko nie na CD, juz kiedys poruszylem z mamcia temat czemu nas sie leczy tym co innych chorych :)) Humire p[odaja czesto ludziom majacym choroby stawow po ten ten lek stworzono. Tak jak juz ktos napisal humire dopuszczono do stosowania EU a patrzac na to ze badania nad jej zastosowaniem przy CD to narazie tylko dwa lata to ciezko okreslic jeszcze skutki uboczne ktore moga sie pojawic z czasem glownym czynnikiem hamujacym stosowanie w polsce to cena :)) roczna kuracja 15 tys dolarow aby uzyskac efekt remisji potrzeba 6 dawek. Wiec koszt jest duzo mniejszy :) czego to sie nierobi dla zdrowia ciekawe czy w wielkiej ksiedze prof. Religi umieszczono ten lek dla nas :)

Aniijjaa
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: opolskie

Post autor: Aniijjaa » 02 lip 2007, 00:13

Cena :roll:
Pomijając ją to, organizm ludzki jednakowo reaguje w DN zarówno przy chorobach stawów czy układu pokarmowego, podając ten sam lek. Skoro jest stosowana dłużej przy RZS, ZZSK, CHZS więc te informacje które już sa zebrane na podstawie leczenia wyżej wymienionych chorób zapewne wystąpią/mogą wystąpić bo też nie jest to regułą.
Pozostaje dalsza obserwacja, badania nad tym lekiem.
Czego się nie robi aby było lepiej :roll:
Aniijjaa

Awatar użytkownika
tata pirata
Specjalista ds. nowości w medycynie
Choroba: CD u dziecka
województwo: lubuskie

Post autor: tata pirata » 02 lip 2007, 18:15

Dowiedziałem się ile kosztuje terapia humirą w Niemczech.
otóż dla dorosłego:
6 zastrzyków - 5.271,94 Euro, z tego pacjent, który przekazał mi tę wiadomość, zapłacił 10 Euro, resztę przejęła kasa chorych. Kuracja polega na zadozowaniu 4 zastrzyków, po dwóch tygodniach 2 zastrzyki, a potem co dwa tygodnie 1 zastrzyk.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 02 lip 2007, 18:59

I ta suma jest realna i porównywalna z infliximabem. jak już pisałam istnieje duża szansa na program lekowy infliximabu. Nie oznacza to, że każdy dostanie, ale będzie dla tych najcięższych przypadków.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Raysha » 03 lip 2007, 08:46

tata pirata pisze:Kuracja polega na zadozowaniu 4 zastrzyków, po dwóch tygodniach 2 zastrzyki, a potem co dwa tygodnie 1 zastrzyk.
A to też by tak samo było dozowane w Polsce ??

Awatar użytkownika
kineczkaa
Początkujący ✽✽
województwo: zachodniopomorskie
Kontakt:

Post autor: kineczkaa » 03 lip 2007, 10:17

A bierze ktoś, albo słyszał o leku Enbrel...? :razz:

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 06 lip 2007, 14:23

Etanercept
etanercept
immunosuppressivum
L04AA
Działanie: Białko receptorowe p75 Fc wiążące się z ludzkim czynnikiem martwicy nowotworów (TNF) produkowane metodą rekombinacji genetycznej. Etanercept jest dimerem chimerowego białka i stanowi połączenie domeny receptora 2 ludzkiego TNF (TNFR2/p75) wiążącej się z zewnątrzkomórkowymi ligandami z domeną Fc ludzkiej IgG1. TNF i limfotoksyna są cytokinami o działaniu prozapalnym, które wiążą się z dwoma różnymi powierzchniowymi receptorami komórkowymi czynnika martwicy nowotworów (TNFR) - p55 i p75. Oba rodzaje receptorów dla TNF występują w formie związanej z błoną komórkową i w formie rozpuszczalnej (uważa się, że te formy TNFR regulują aktywność biologiczną TNF). Rozpuszczalne receptory w formie dimerycznej, takie jak etanercept, wykazują większe powinowactwo do TNF niż receptory monomeryczne i przez to są znacznie silniejszymi, kompetycyjnymi inhibitorami wiązania TNF z jego receptorami komórkowymi. Obecność fragmentu Fc immunoglobuliny jako elementu wiążącego w budowie dimerycznego receptora powoduje, że tak otrzymany receptor dimeryczny ma dłuższy t1/2 w surowicy. Mechanizm działania etanerceptu polega na kompetycyjnym hamowaniu łączenia się TNF z jego powierzchniowymi receptorami komórkowymi TNFR, co sprawia, że TNF staje się biologicznie nieaktywny. Etanercept może także modulować odpowiedzi biologiczne kontrolowane przez inne cząsteczki (np. cytokiny, cząsteczki adhezyjne lub proteinazy), które są indukowane lub regulowane przez TNF. Zastosowanie etanerceptu u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów powoduje u dużej części chorych istotne zmniejszenie bolesności i obrzęku stawów oraz poprawę niektórych innych parametrów służących do oceny nasilenia choroby. Lek powoli się wchłania z miejsca wstrzyknięcia, tmax wynosi 48 h; dostępność biologiczna - 76%. Etanercept ulega powolnej eliminacji z t1/2 - ok. 70 h. Klirens etanerceptu u chorych wynosi ok. 0,066 l/h.

Wskazania: Monoterapia lub leczenie skojarzone z metotreksatem aktywnego reumatoidalnego zapalenia stawów u dorosłych, w przypadkach, gdy stosowanie leków przeciwreumatycznych modyfikujących przebieg choroby, w tym metotreksatu, jest niewystarczające. Enbrel może być stosowany w monoterapii w przypadku nietolerancji metotreksatu lub gdy dalsze leczenie metotreksatem jest nieodpowiednie. Leczenie ciężkiego, czynnego i postępującego zapalenia stawów u dorosłych, nieleczonych wcześniej metotreksatem. Leczenie aktywnego, wielostawowego młodzieńczego przewlekłego zapalenia stawów u osób 4.-17. rż. w przypadkach niewystarczającej odpowiedzi na metotreksat lub potwierdzonej nietolerancji metotreksatu. Leczenie czynnego i postępującego łuszczycowego zapalenia stawów u dorosłych, w przypadkach, gdy stosowanie leków przeciwreumatycznych modyfikujących przebieg choroby jest niewystarczające. Leczenie dorosłych z ciężkim, czynnym zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa. Leczenie dorosłych z łuszczycą zwykłą (plackowatą) o przebiegu umiarkowanym do ciężkiego, w przypadku braku odpowiedzi na leczenie, przeciwwskazań do leczenia lub braku tolerancji na inne formy terapii układowej (włączając cyklosporynę, metotreksat, PUVA).
Dla NZJ w fazie adań klinicznych
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

gravioramanent
Debiutant ✽
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Post autor: gravioramanent » 24 lip 2007, 23:57

Andrzej H.
Debiutant ✽
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: Andrzej H. » 28 sie 2007, 23:20

Mikrusia pisze:Siemano własnie wróciłam z stolicy :mrgreen:

I jak narazie po dwóch dawkach infliksimabu miałam do marca remisję potem zaczęło sie psuć a więc zaczęły sie bóle brzucha aktualnie dał mi imuran i encorton (encorton biorę od kwietnia). Na encortonie jestem 20 mg w takiej dawce kazał mi przeczekać do września, ponieważ będzie nowy program z nowym lekiem biologicznym (nie podał nazwy). Dowiedziałam się jednak że jedna znajoma pytała o ten lek tego samego lekarza ale powiedział jej wprost że nie dopuści ją do tego programu bo się nie nadaję, natomiast powiedziała że ten lek to jakaś krótka nazwa i zaczyna się na literę "a". I pytanie do was, nie wiem czy ten temat był poruszany jeśli tak prosze go zamknąć, ale pytanie brzmi czy coś wiecie na temat nowego leku, cokolwiek ? :mrgreen: Będę wdzięczna za wszelkie informacje ;]
Hej! W czym problem?

Andrzej H.
Debiutant ✽
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: Andrzej H. » 28 sie 2007, 23:22

Mikrusia,
Przepraszam, ale rzadko tu bywam!

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Raysha » 29 sie 2007, 08:56

Andrzej H. pisze:Hej! W czym problem?
Ten wątek został juz wyjasniony, prawdopodobnie chodzi o najnowszy lek o Polskiej nazwie Humira, gdzie są podane linki we wcześniejszych stronach. Następnym razem przeczytaj dokładniej wątek, i nie pisz postu pod postem użyj funkcji "edytuj" w górnym prawym rogu swego postu. :)

Zablokowany

Wróć do „NZJ - artykuły naukowe”