Przełom w leczeniu choroby Lesniowskiego-Crohna

Artykuły naukowe związane z NZJ (zawsze pamiętamy o podaniu autora i źródła kopiowanego materiału).

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
alicja_marysia
Debiutant ✽
Choroba: CD u partnera
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Przełom w leczeniu choroby Lesniowskiego-Crohna

Post autor: alicja_marysia » 26 lis 2007, 19:35

Hej,
Pracuje w gazecie i ostatnio otrzymalam nastepujaca informacje prasowa. tekst wklejam ponizej. Nie wiem czy to przelom, ale dla mnie brzmi ok :)
Pozdrawiam

Informacja prasowa
Warszawa, 20 listopada 2007 r.
Przełom w leczeniu pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna w Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził 2 nowe programy lekowe, które zapewnią najciężej chorym pacjentom z chorobą Leśniowskiego-Crohna dostęp do nowoczesnego i skutecznego leczenia farmakologicznego.
Ogłoszone programy terapeutyczne (dla dorosłych i dzieci) diametralnie zmieniają sytuację
pacjentów cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna (nieswoiste zapalenie jelit) poprzez
szerszy dostęp do terapii biologicznej infliksymabem, w Europie uznawanej za standard
leczenia. Dla chorych powyżej 18 r.ż. nowy program terapeutyczny zakłada dodatkowo
refundację dwóch innych leków, jakimi są budesonid i adalimumab.
„Ogłoszenie programów terapeutycznych i przyznanie refundacji na nowoczesne leczenie
biologiczne jest ogromnym sukcesem i przełomem w leczeniu pacjentów z chorobą
Leśniowskiego-Crohna. O ile potrzeby pacjentów z innymi schorzeniami
gastroenterologicznymi zostały zaspokojone na optymalnym poziomie, o tyle chorzy cierpiący
na chorobę Leśniowskiego-Crohna byli pominięci w oferowanych dotychczas świadczeniach.
Przyznanie środków na leczenie choroby Crohna jest wyrazem zrozumienia wagi problemu
przez Zarząd NFZ” – powiedziała po ogłoszeniu programów prof. dr hab. n. med. Grażyna
Rydzewska, Konsultant Krajowy w dziedzinie Gastroenterologii.
Z formalnego punktu widzenia leczenie infliksymabem, budesonidem oraz adalimumabem
było dostępne dla polskich pacjentów już wcześniej. Jednak przy braku odpowiedniego
finansowania w postaci programu lekowego korzystanie z nowoczesnych form leczenia było
znacząco utrudnione (w związku z koniecznością uzyskania indywidualnych zezwoleń oraz
z powodu ograniczeń budżetowych).
Choroba Leśniowskiego-Crohna to ciężkie schorzenie o nieznanej przyczynie, w którym
głównym problemem jest stan zapalny jelit. Choroba dotyka najczęściej osoby młode –
w wieku 20-40 lat. U większości pacjentów z chorobą jelita cienkiego dominują bóle brzucha
i biegunka. Duży odsetek chorych cierpi z powodu przetok drążących z jelita do innych
narządów lub poza powłoki brzuszne. W zaawansowanych przypadkach chorzy muszą być
nierzadko poddawani okaleczającym zabiegom. Przebieg choroby Leśniowskiego-Crohna jest przewlekły. Chociaż u wielu chorych obserwuje się naprzemienne okresy zaostrzeń i remisji, to jednak bardzo często objawy występują stale, powodując znaczne inwalidztwo. Według danych szacunkowych, w Polsce liczba chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna wynosi około 5 tys.
Wdrożenie nowych programów terapeutycznych ma służyć poprawie dostępności pacjentów
do nowoczesnych terapii uznanych w Europie za standard leczenia. Za decyzją NFZ
przemawiały nie tylko względy zdrowotne (wysoka skuteczność terapii biologicznej w sytuacji, gdy zawodzą standardowe metody leczenia), lecz również względy ekonomiczne (możliwość uniknięcia licznych hospitalizacji, okaleczających zabiegów operacyjnych, jak również ograniczenia kosztów absencji chorobowej i rent inwalidzkich).
Przyznany program lekowy nie zaspokoi jeszcze potrzeb wszystkich pacjentów. Obecnie toczą się prace nad stworzeniem udoskonalonej wersji programu na rok 2008, zakładającej
kontynuację leczenia dla znacznego odsetka chorych.
W załączeniu Zarządzenie Prezesa NFZ nr 101: „Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna
u dorosłych’’ oraz „Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna u dzieci’’.
Dodatkowe informacje:
Infliksymab – lek biologiczny wykorzystywany w terapii wielu chorób (z dziedziny reumatologii, gastroenterologii oraz dermatologii) o potwierdzonej lub podejrzewanej etiologii autoimmunologicznej.
Chimeryczne ludzko-mysie przeciwciało monoklonalne, które poprzez przyłączenie się do cząsteczki czynnika martwicy nowotworów TNF alfa neutralizuje jego działanie.
To najdłużej i najczęściej stosowany lek biologiczny anty-TNF alfa na rynku, którego skuteczność i profil bezpieczeństwa zostały udokumentowane u ponad miliona chorych na całym świecie w siedmiu różnych wskazaniach terapeutycznych.
Budesonid – syntetyczny glikokortykosteroid o bardzo silnym miejscowym działaniu (w przewodzie pokarmowym) przeciwalergicznym i przeciwzapalnym.
Adalimumab – lek immunosupresyjny, humanizowane (ludzkie) przeciwciało monoklonalne przeciw czynnikowi TNF-alfa. Działa selektywnie, blokując wspomniany czynnik poprzez bezpośrednie przyłączenie się do niego. Stosowany w leczeniu niektórych zapaleń stawów związanych z procesem autoimmunologicznym m.in. w chorobie Crohna.
" (...) I need you near to the ground
I miss you dearly
Can you hear me on your cloud?
All of my life
I've been waiting for someone to love (...)"
/Leny Kravitz "Calling All Angels"
--------
Alicja

Awatar użytkownika
Marta XXX
Debiutant ✽
Choroba: CD
Kontakt:

Bardzo sie cieszę!

Post autor: Marta XXX » 26 lis 2007, 19:45

Bardzo się cieszę!!!!
Mnie infliksimab postawił na nogi po 2,5 roku walki. Nowe życie na nowych podzespołach.
Oby tak dalej i oby jak najwięcej ludzi mogło sie cieszyć remisją.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Re: Przełom w leczeniu choroby Lesniowskiego-Crohna

Post autor: Mamcia » 26 lis 2007, 20:30

O tym naszym wsólnym sukcesie już było wiele napisane, ale dobrze, że są jakieś konsekwencje konferencji prasowej. A w jakiej gazecie pracujesz? Każdy taki kontakt może być pomocny.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Gwiazdozaur
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: Gwiazdozaur » 27 lis 2007, 09:38

ja się leczę na wyspach i jakoś nigdy mi nie zaproponowano leczenia biologicznego a napisane jest że na zachodzie to jest standard... może dlatego że sterydy zawsze mi pomagają i przechodzi na kilka miesięcy tylko mają duże skutki uboczne w przeciwieństwie do terapii biologicznej - sam już nie wiem muszę się o to zapytać przy następnej okazji czyli w czwartek. W każdym bądź razie cieszą takie postępy w Polsce, oby jak najwięcej chorych mogło otrzymać pomoc nie tylko Ci którzy są w najgorszej sytuacji.
Let's All Get Drunk Tonight & Don't Rock My Boat

"...i mieć uniesioną głowę w świecie gdzie każdy przechodzień może się okazać wrogiem..."

Biorę: Salofalk 500mg [3/0/3],

Awatar użytkownika
fairy
Początkujący ✽✽
województwo: lubelskie

Post autor: fairy » 27 lis 2007, 13:50

a ja mam takie pytanko. pewnie sporo osobow stad jest lub bylo leczonych tymi lekami biologicznymi? czy rzeczywiscie on tak bardzo pomaga? likwiduje tylko objawy czy tez zapobiega na przyszlosc???
Hello, I know there's someone out there who can understand
And who's feeling the same way as me ...

Awatar użytkownika
Marta XXX
Debiutant ✽
Kontakt:

mi pomogło....

Post autor: Marta XXX » 27 lis 2007, 21:16

Mam sterydozależny przebieg choroby, po stosowaniu asamaxu i azatiopriny miałam złe wyniki (leukopemia i limfocytoza).
Byłam słaba i non stop zmęczona. Nie wspomnę o licznych wypróżnieniach, które były, ale to chyba każdy wie, uciążliwe.
No i zdecydowane podanie infliksimabu. Po pierwszej dawce już była poprawa. A później było tylko lepiej.
Wiem, może ma efekty uboczne ale cóż począć. Będę myśleć o tym później.
Mam znaczną poprawę jakości życia, no i długo wyczekaną remisja.

Awatar użytkownika
alicja_marysia
Debiutant ✽
Choroba: CD u partnera
Kontakt:

Post autor: alicja_marysia » 28 lis 2007, 14:09

Mamcia pisze:O tym naszym wsólnym sukcesie już było wiele napisane, ale dobrze, że są jakieś konsekwencje konferencji prasowej. A w jakiej gazecie pracujesz? Każdy taki kontakt może być pomocny.
Pracuje w gazecie "Mam Dziecko", wiec nie wiem czy jakos sie to specjalnie przyda :) Jezeli tak to oczywiscie sluze pomoca.
Sama nie wiele wiem na temat leczenia - bo to moj partner jest chory i on niestety nie leczy sie tutaj bo nie mieszka w Polsce. W kazdym razie jak tylko bede wiedziala cos nowego to bede dawac wam znac.
" (...) I need you near to the ground
I miss you dearly
Can you hear me on your cloud?
All of my life
I've been waiting for someone to love (...)"
/Leny Kravitz "Calling All Angels"
--------
Alicja

Zablokowany

Wróć do „NZJ - artykuły naukowe”