detergenty a NZJ

Artykuły naukowe związane z NZJ (zawsze pamiętamy o podaniu autora i źródła kopiowanego materiału).

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
tata pirata
Specjalista ds. nowości w medycynie
Choroba: CD u dziecka
województwo: lubuskie

detergenty a NZJ

Post autor: tata pirata » 17 lut 2008, 23:48

Witam
podaję omówienie kolejnego artykułu na temat możliwej przyczyny powstania NZJ, znalezionego w:

http://www.aerztezeitung.de/medizin/kra ... sid=480184

"Przyczyną powstania NZJ może być kontakt jelita z resztkami środków myjących. Jak wiadomo w ostatnich dziesięcioleciach obserwuje się na świecie wzrost zachorowań na NZJ. Od dłuższego czasu podejrzewa się, że oprócz czynników genetycznych, przyczyną mogą być czynniki środowiskowe. Takim czynnikiem środowiskowym mogą być detergenty i emulgatory zawarte w środkach piorących, myjących i w przemysłowo produkowanej żywności.
Wniosek ten został wysnuty na podstawie obserwacji mysz doświadczalnych, które pojono, w celu ugaszenia pragnienia, wodą z resztkami środków myjących. Obserwowano u nich potem bardzo często przewlekły stan zapalny jelit, który zdaniem naukowców nie mógł być przypadkowy. Tym samym wydaje się przekonywujące wyjaśnienie przyczyny nowych zachorowań na NZJ, która może leżeć w resztkach środków czyszczących osadzających się w zbiornikach wody pitnej, naczyniach i sztućcach mytych w zmywarkach oraz w detergentach i emulgatorach znajdujących się w przemysłowo produkowanej żywności. Jednakże tezy tej nie można do końca udowodnić, ponieważ niemożliwe jest, ze względów etycznych, przeprowadzenie podobnych eksperymentów na ludziach. Można jednak ściślej kontrolować dodatki do żywności i zdecydować czy są one rzeczywiście niezbędne."

Awatar użytkownika
Behemot(ka)
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: detergenty a NZJ

Post autor: Behemot(ka) » 18 lut 2008, 10:56

Ja i tak myślę , że mam to ze stresu :)

Leki: Sulfasalazyna 2/2/2 Effectin 0/0/1 Depakina 1/0/1 + Kwas foliowy

Stan: Remisja kliniczna i endoskopowa

Nie jestem leniwa, po prostu mam wadliwy system dystrybucji energii.

http://www.venganza.org/

alcia_al
Początkujący ✽✽
województwo: zachodniopomorskie
Kontakt:

Post autor: alcia_al » 18 lut 2008, 11:14

Jak wiadomo przyczyny są różne i do końca nie wyjaśnione. I tak nie uda się zapobiec zachorowaniom. Możemy mieć jedynie nadzieję, iż w przyszłości medycyna pójdzie do przodu i cd cu staną się chorobami wyleczalnymi :). Moja Natka pierwsze objawy choroby miała w wieku 3 mies, była karmiona piersią, w rodzinie nikt nie miał crohna, więc tu żadna teoria nie ma odzwierciedlenia. :) :)
[you] witam serdecznie :)
alicja

Awatar użytkownika
Lucynka2011
Początkujący ✽✽
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Lucynka2011 » 11 kwie 2008, 11:10

U mnie również w rodzinie nikt nie chorował, tylko ja. Mam nadzieje że na mnie choroba postanie i nikt z mojej rodziny nie zachoruje na tą chorobę zwłaszcza w przyszłości moje dzieci. Na szczęcście mam bardzo lekki przebieg choroby, bo tylko w dolnym odcinku jelita grubego. Pozdrawiam wszystkich :wink:

edycja

Ale tak jak napisała "panna-m" u mnie jest pogorszenie stanu zdrowia w momencie gdy się stresuje.

Torvik -edit-
proszę nie pisać posta pod postem po upływie kilku minut, a edytować.
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2008, 11:45 przez Lucynka2011, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
misiek1
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
Kontakt:

Post autor: misiek1 » 11 kwie 2008, 14:50

Nie zaszkodzi jak ograniczymy kontakt detergentów z naszymi jelitami chociażby poprzez dokładniejsze spłukiwanie np naczyń i sztućców.
Trzeba by uciec do krajów trzeciego świata i całkiem zaprzestać kontaktu z substancjami które mogą nam zaszkodzić, wtedy można by zweryfikować tą teorię.
Wiadome jest że tam gdzie kraje bardziej rozwinięte tam chorób NZJ jest dużo więcej.
Ja za kilka lat uciekam na wieś niezależnie od teorii na temat mojej choroby, mnie ciągnie do natury, zwierzątek, roślinek i te świeże powietrze :wink:
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2008, 13:11 przez misiek1, łącznie zmieniany 1 raz.
Martwisz się chorobą ? ale z Ciebie egoista, na tej samej ziemi umiera codziennie tysiące dzieci z głodu, to jest prawdziwa choroba.

Zaglądam tu raz na jakiś czas ale nie są to godziny ani dni a nawet tygodnie :)

slonko
Początkujący ✽✽
województwo: świętokrzyskie
Kontakt:

Post autor: slonko » 15 kwie 2008, 12:17

Dziękuję za artykuł :roll:
Ważę: 50kg
Mierzę: 164 cm
Stan: remisja?
Biorę: asamax 500mg 3x2, azatiopryna 50mg 1x2

Kocham Was za to, że jesteście, dajecie mi siłę...

Wiola.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 15 kwie 2008, 18:44

Coś w tym może być. Bo wzrost zachrowań jes większy w krajach o wysokim stopniu higieny. Detergenty zmieniają napięcie powierzchniowe i wpływają na przepuszczalność błon komórkowych ułatwiając wnikanie do komórek różnych substacji.
Jak widzę lanie bez opamiętania płynów do mycia naczyć i potem popłukiwanie - to mną trzęsie. Aby odpłykać detergent szkło laboratoryjne trzeba wypl€kąc conajmniej 15-20 razy.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

BogdanU
Debiutant ✽
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: BogdanU » 16 kwie 2008, 23:01

adamm pisze:A jak sie nastawi zmywarke na suszenie przy pomocy ciepla, to nie wystarczy? Nie wyparuje to cholerstwo z powierzchni naczyn?

nie wyparuje :/

Awatar użytkownika
misiek1
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: misiek1 » 17 kwie 2008, 17:52

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

Zmywarka dokładniej spłukuję chemikalia jednak i tak pewna część zostaje :)
Kiedyś czytałem że woda po ryżu czy makaronie bardzo dobrze usuwa tłuszcz z garów ;)

Wszystkich zainteresowanych CHEMIKALIAMI w domu odsyłam do załącznika jest tam bardzo ciekawy poradnik wydany przez WWF - World Wildlife Fund.Obrazek

http://rapidshare.com/files/108254538/p ... a.rar.html
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2008, 19:47 przez misiek1, łącznie zmieniany 1 raz.
Martwisz się chorobą ? ale z Ciebie egoista, na tej samej ziemi umiera codziennie tysiące dzieci z głodu, to jest prawdziwa choroba.

Awatar użytkownika
misiek1
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: misiek1 » 17 kwie 2008, 19:49

Torvik pisze:Za to potem zostawia osad z wody po ryżu lub makaronie...
Nie próbowałem ale mam wrażenie że można "wywar" spłukać czystą wodą.

Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: Ania16 » 18 kwie 2008, 12:41

ciekawe to co tu przeczytalam, i warte zastanowienia.
http://magdamroczkowska.pamietajmy.com.pl/
Moj Aniołek (*)

Obrazek

Ileostomia od 7.03.2013

Zablokowany

Wróć do „NZJ - artykuły naukowe”