Strona 1 z 1

Re: brak bakterii powodem choroby Crohna?

: 22 paź 2008, 21:18
autor: Freon
Nono ciekawe, ciekawe. Niech podrążą ten temat.

Re: brak bakterii powodem choroby Crohna?

: 25 paź 2008, 23:25
autor: krenos
Jeśli to prawda to i tak minie wiele lat zanim jakiś lek będzie dostępny dla prostego zjadacza chleba :smutny:

Re: brak bakterii powodem choroby Crohna?

: 30 paź 2008, 20:06
autor: agnieszkad
Jak zdobyc te bakterie :?:

Re: brak bakterii powodem choroby Crohna?

: 31 paź 2008, 00:20
autor: ranka
nie zdobedziesz - to wszystko jak wyczytalam jest dopiero w fazie badan.

jeszcze prawdopodobnie musi to byc udowodnione w dzialaniu na ludziach- bo chyba na razie to wszystko bylo in vitro tak wiec minie ejszcze pare dobrych lat zapewne

Re: brak bakterii powodem choroby Crohna?

: 31 paź 2008, 11:07
autor: ranka
nie wiem - ale tak jest zawsze, zeby bylo cos dopuszczone musza byc eksperymenty na ludziach :)

Re: brak bakterii powodem choroby Crohna?

: 31 paź 2008, 12:25
autor: Mamcia
To streszczenie dostępne. Art musiałbym zamówić
Abstract
A decrease in the abundance and biodiversity of intestinal bacteria within the dominant phylum Firmicutes has been observed repeatedly in Crohn disease (CD) patients. In this study, we determined the composition of the mucosa-associated microbiota of CD patients at the time of surgical resection and 6 months later using FISH analysis. We found that a reduction of a major member of Firmicutes, Faecalibacterium prausnitzii, is associated with a higher risk of postoperative recurrence of ileal CD. A lower proportion of F. prausnitzii on resected ileal Crohn mucosa also was associated with endoscopic recurrence at 6 months. To evaluate the immunomodulatory properties of F. prausnitzii we analyzed the anti-inflammatory effects of F. prausnitzii in both in vitro (cellular models) and in vivo [2,4,6-trinitrobenzenesulphonic acid (TNBS)-induced] colitis in mice. In Caco-2 cells transfected with a reporter gene for NF-κB activity, F. prausnitzii had no effect on IL-1β-induced NF-κB activity, whereas the supernatant abolished it. In vitro peripheral blood mononuclear cell stimulation by F. prausnitzii led to significantly lower IL-12 and IFN-γ production levels and higher secretion of IL-10. Oral administration of either live F. prausnitzii or its supernatant markedly reduced the severity of TNBS colitis and tended to correct the dysbiosis associated with TNBS colitis, as demonstrated by real-time quantitative PCR (qPCR) analysis. F. prausnitzii exhibits anti-inflammatory effects on cellular and TNBS colitis models, partly due to secreted metabolites able to block NF-κB activation and IL-8 production. These results suggest that counterbalancing dysbiosis using F. prausnitzii as a probiotic is a promising strategy in CD treatment.

Re: brak bakterii powodem choroby Crohna?

: 21 cze 2009, 18:31
autor: Agaa
Tak się zastanawiałam. Jest możliwość, że przyczyną choroby może być brak bakterii. Moja choroba zaczęła sie ( jak podejrzewał lekarz który u mnie 20 lat temu zdiagnozował chorobę) po przedwakowaniu przez lekarkę antybiotyku. Byam za mała żeby pamiętać bo miałam 9 lat jak zachorowałam. Ale z tego Co mi mowili rodzice i lekarze to dawka natybiotyku była ok 6x większa niż powinna. Nie jestem w stanie dotrzeć teraz do tego jaki to był antybiotyk. ALe może coś w tym jest, ponieważ antybiotyki niszczą przecież fflorę bakteryjną przewodu pokarmowego. Obiło mi się też o uszy, że na chorobę tą chorują ludzie żyjcy w środowisku bardziej sterylnym (to oczywiście w żadne sposób nikt mi nigdy nie potwierdził, to tylko pogłoska). Zn, słyszałam że np dzieci z domów dziecka bądz wsi żadziej zapadają na tę chorobę. ale może ma to jakiś sens? Nie wiem co o tym myśleć, ale jeśli naukowcy znajdą przyczynę choroby stanie się możliwne znalezienia na nią lekarstwa. Co myślicie o tym?

Dobre bakterie

: 22 cze 2009, 13:57
autor: Bogusia64
To wszystko co napisałaś ma sens, lekarze przepisują nam tony antybiotyków aby wyleczyć np.zapalenie oskrzeli a w konsekwencji niszczą nam układ pokarmowy na całe życie.
Odbudowanie prawidłowej flory bakteryjnej jest chyba bardzo trudne bo skoro tylu ludzi choruje a leczenie przynosi nikłe rezultaty to jest to przygnębiające.

Re: brak bakterii powodem choroby Crohna?

: 22 cze 2009, 15:24
autor: Piciu
Hm.... ,od dziecka wychowywany byłem wśród zwierząt ,psów,kotów,królików, itp.
Na wieś do rodziny, dość często także jeździłem, gdzie wszystkie zwierzęta chodowlane były,pomagałem przy nich wujostwu,karmiłem,sprzątałem. Więc w sterylnym środowisku jako takim nie żyłem, a jednak zachorowałem.
Co do antybiotyków, to one mi pomagają, faktycznie na jakiś czas, ale jednak. Lecz bardzo ważne jest aby po antybiotykoterapi wprowadzić dobry probiotyk i brać go dłuższy czas, aby faktycznie odbudować flore bakteryjną.

Re: brak bakterii powodem choroby Crohna?

: 22 cze 2009, 21:15
autor: ewluiza
U mnie rozpoczęła się od anginy (6 antybiotyków jeden po drugim) Gdy trafiłam do gastrologa
stwierdził zatrucie organizmu.Mikroskopowe zap. stwierdzono po dwóch latach(3 kolonka)
Podobno moja choroba jest rozwojowa i idzie w strone crohna.

Re: brak bakterii powodem choroby Crohna?

: 23 cze 2009, 07:29
autor: Bogusia64
Piciu co masz na mysli mówiąc dobry probiotyk, w aptece można się zgubić?

Re: brak bakterii powodem choroby Crohna?

: 23 cze 2009, 10:47
autor: Piciu
Bogusia moim skromnym zdaniem, a testowałem troche już tych probiotyków, należy zwrócić uwagę na: Dicoflor60, Sanprobi IBS, a wczasie biegunek Enterol.

Re: brak bakterii powodem choroby Crohna?

: 23 cze 2009, 12:46
autor: Natalka

Re: brak bakterii powodem choroby Crohna?

: 14 lip 2009, 08:55
autor: Renata2
może coś jest w tym, że obszerna flora bakteryjna pomaga uniknąć choroby, nie jest to jednak podstawowy "zapobiegacz" bo część osób chorych miała styczność ze zwierzętami. Nie można jednak mówić , że to nic nie daje, bo nie ma danych o osobach, którym taki kontakt pomógł w uniknięciu choroby.

Re: brak bakterii powodem choroby Crohna?

: 27 paź 2009, 19:27
autor: sebek
http://www.termedia.pl/showpdf.php?arti ... priority=1


Nie wiem czy artykuł ten był już zapodawany na forum. Jeżeli tak to przepraszam za zaśmiecanie :D

A tu odnośnik do innych interesujących artykułów z bieżącego wydania przeglądu:

http://www.termedia.pl/magazine.php?mag ... ge=CURRENT