Open Medical Network -tylko dla medykow!?

Artykuły naukowe związane z NZJ (zawsze pamiętamy o podaniu autora i źródła kopiowanego materiału).

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Tamara
Debiutant ✽
Choroba: CU u rodzica
województwo: mazowieckie

Open Medical Network -tylko dla medykow!?

Post autor: Tamara » 22 sie 2005, 11:09

Kochani, jest w internecie biuletyn medyczny online. Niestety niektore artykuly sa dostepne tylko dla lekarzy i studentow medycyny. Mamy takich w "rodzince"? Jesli tak to moze wejsc na strone biuletynu online Open Medical Network firmy Dashofer.pl
i przeczyta i nam, moze skopiuje chociaz czesciowo, artykuly z dzisiejszego numeru biuletynu i wystawi na forum.
Artykuly maja tytuly:
'coraz wiecej przeslanek ze podgatunek Mycobacterium avium odgrywa role w patogenezie choroby Crohn'a"
oraz "kolonografia tomografii komputerowej moze wykryc problemy poza jelitem grubym".
Zupelnie nie rozumiem dlaczego dostep do tych artykulow jest ograniczany.
pozdrawiam
Musia30

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Re: Open Medical Network -tylko dla medykow!?

Post autor: Mamcia » 22 sie 2005, 13:13

Według raportu zamieszconego w lipcowym "American Journal of Gastroenterology" większośc pacjentów z chorobą Crohna w Sardyni jest nosicielem Mycobacterium avium MA - podgatunku prątków paragruźliczych, które kolonizują śluzówkę jelita. Autorzy twierdzą, że poszukiwanie prątków w jelicie chorych na chorobę Crohna może wyjaśnić patogenezę tego schorzenia, tak jak to kiedyś było z odkryciem Helicobacter pylori, odpowiedzialnej za choroby, o których sądzono, że mają inne niż infekcyjne podłoże.
Badacze badali obecność DNA pochodzącego od MA z użyciem metody PCR u 30 pacjentów z chorobą Crohna i 29 z grupy kontrolnej. 25 pacjentów (83.3%) spośród chorych na chorobę Crohna było nosicielami MA, podczas gdy w grupie kontrolnej było to tylko 3 pacjentów (10.3%). Spośród tych trzech kontrolnych pacjentów u jednego stwierdzana była uchyłkowatość okrężnicy, u jednego zespół nadwrażliwego jelita, a u 1 colitos indeterminans. Posiew w kierunku MA był dodatni u 19 spośród 25 PCR-dodatnich chorych z chorobą Crohna i u 5 pacjentów bez choroby Crohna, włączając 3 z pozytywną reakcją PCR. Autorzy mają nadzieję, że pacjenci z pozytywna reakcją PCR na obecność MA i chorobą Crohna będą skutecznie leczeni antybiotykami przeciw MA, jednak podkreślają oni, że leczenie jest długotrwałe i może dochodzić do 2 lat ze względu na wolny rozwój mikroorganizmów i pozostawanie ich w jelicie jako komórki pozbawione ściany komórkowej nie barwiące się pod wpływem kwasu, które znacznie gorzej niż normalne kwasochłonne formy MA poddają się wpływom antybiotykoterapii.

To powyżej to atrykól o który prosiliście. Tytułem komentarza, Mycobacteriur avium paratuberculpsos od dośc dawna jest podejrzewana jako jeden z czynników wywołujących chorobę, a wzrost zachorowalności wiązany z faktem, żę proces sterylizacji mleka metodą UHT nie zabija tych drobnoustrojów.

Kolonografia tomografii komputerowej - wirtualna kolonoskopia WK, może zidentyfikowac leżące poza okrężnicą nieprawidłowości, które, jak na przykład tętniak aorty brzusznej, mogą mieć znaczenie kliniczne. Ponieważ WK może wykryć zmiany zarówno w jelicie jak i poza nim w przeciwieństwie do doskonale oceniającej wyłącznie światło okrężnicy tradycyjnej kolonoskopii, może przynieść ona oszczędność środków na procedury diagnostyczne. Jednak autorzy podkreślają, że konieczne jest duże doświadczenie oceniającego badanie radiologa. Zespół z San Francisco, przeprowadził badanie 500 mężczyzn, u których wykonano wirtualną kolonoskopię. U 315 znaleziono pozaokrężnicze nieprawidłowości. Większość z nich - torbiele nerek, przepukliny rozworu przełykowego - nie miało większego klinicznego znaczenia, jednak u 50 (8.4%) pacjentów znalezione zmiany miały istotne znaczenie kliniczne, a w większości były wcześniej nierozpoznane. Były to: guzy nerek i płuc, tętniaki aorty i zmiany w wątrobie. Koszt jednego badania wynosił 28$, nie było istotnych różnic w liczbie znalezionych zmian pozaokrężniczych w grupie średniego i dużego ryzyka RJG. Autorzy mają nadzieję, ze WK przyniesie wiele korzyści w mniej inwazyjnym skriningu RJG i wykrywaniu niejako przy okazji innych, położonych poza jelitem grubym, zmian chorobowych.

O czym donosi

Mamcia

YETI
Debiutant ✽
Choroba: CU
Kontakt:

Post autor: YETI » 22 sie 2005, 15:41

Nie wiem czy to kogoś zainteresuję, ale na stronie http://www.or-live.com/ można zobaczyć operację chirurgiczne na żywo lub przejżeć wcześniej zarejestrowane zabiegi. W archiwum znajdują się też operację gastrologiczne na jelitach ale nie ma całkowitego usunięcia może w przyszłości. Strona udostępniona jest dla wszystkich wystarczy tylko zainstalować program media player dostępny na stronie.
a może powinnienem tą info umieścić jako nowy temat czy jest to na tyle ważne - pytanie do admin ???
Miłego ogladania :twisted:
Jesteśmy tym czym jesteśmy, zły los, a może zły czas osłabił w sercu ogień(...) lecz wzmocnił naszą wolę,teraz dobrze wiem, że trzeba szukać, szukać(...) bez wzgledu na to co znajdziemy i walczyć?!!!
gg 4002064

Tamara
Debiutant ✽

Post autor: Tamara » 23 sie 2005, 08:25

Dzieki za expresowa odpowiedz.
Musia30

Awatar użytkownika
Lawenda
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
Kontakt:

Post autor: Lawenda » 09 wrz 2005, 14:37

ha to ciekawe z tymi paraprątkami... kilka lat temu mój pulmonolog zastanawiał się czemu próba tuberkulinowa (gruźlicza wyszła mi tak jakbym ja miała i zachodził w głowę od czego mi sie to wzieło, bo jako żywo gruźlicy nie miałam
Twardym trzeba być nie miętkim...

Sled
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: Sled » 09 wrz 2005, 16:15

Gdy ja miałem ta próbę (chyba dwa razy), to miałem bardzo duże zaczerwienienie, lekarka się dziwiła... (odnośnie badanych w artykule - mam Crohna).
:::: The future is now...

Tamara
Debiutant ✽

Post autor: Tamara » 12 wrz 2005, 09:25

Teraz sobie przypomniałam, że jak syn chodził jeszcze do podstawówki ,było to chyba ok. 4 klasy, też próba tuberkulinowa wypadła pozytywnie. Miał bardzo duże zaczerwienienie.Powtarzał tę próbę w przychodni p/gruźliczej na Banacha. Tam stwierdzili, że to kwestia odczytywania. Ważna jest średnica tego bąbla a nie całego zaczerwienienia (podobno u alergików zaczerwienienie może być duże). Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy o istnieniu C.U., aczkolwiek już miał zmiany w śluzówce jamy ustnej. Ale drugi syn też jest alergikiem i po próbie tuberkulinowej nigdy nie miał śladu. Z jelitami też nie ma problemu. Może to rzeczywiście te cholerne MA.
poadrawiam
Musia30

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 12 wrz 2005, 15:32

Dziś znalazłam w medlinie artykół
Forbes A. Crohn's or abdominal tuberculosis?
Gut. 2005 Aug;54(8):1156.

Jak się do niego dorwę to streszczę co tam jest.

Tamara
Debiutant ✽

Post autor: Tamara » 13 wrz 2005, 11:44

Dzisiaj byliśmy u doc. Sochy w CZD. Zaproponował badania genetyczne-chodzi o zmutowany gen. Co prawda w leczeniu nie będzie to miało znaczenia. Dla naukowców to nastepny osobnik do statystyk, dla nas wyłącznie informacja. CZD ma umowę z ośrodkiem w Niemczech, gdzie wykonują te badania. Niech prowadzą badania, to może szybciej znajdą lekarstwo i będziemy mogli w pełni cieszyć się życiem.
Pozdrawiam
Musia30

Zablokowany

Wróć do „NZJ - artykuły naukowe”