Strona 1 z 1

Open Medical Network -tylko dla medykow!?

: 22 sie 2005, 11:09
autor: Tamara
Kochani, jest w internecie biuletyn medyczny online. Niestety niektore artykuly sa dostepne tylko dla lekarzy i studentow medycyny. Mamy takich w "rodzince"? Jesli tak to moze wejsc na strone biuletynu online Open Medical Network firmy Dashofer.pl
i przeczyta i nam, moze skopiuje chociaz czesciowo, artykuly z dzisiejszego numeru biuletynu i wystawi na forum.
Artykuly maja tytuly:
'coraz wiecej przeslanek ze podgatunek Mycobacterium avium odgrywa role w patogenezie choroby Crohn'a"
oraz "kolonografia tomografii komputerowej moze wykryc problemy poza jelitem grubym".
Zupelnie nie rozumiem dlaczego dostep do tych artykulow jest ograniczany.
pozdrawiam

Re: Open Medical Network -tylko dla medykow!?

: 22 sie 2005, 13:13
autor: Mamcia
Według raportu zamieszconego w lipcowym "American Journal of Gastroenterology" większośc pacjentów z chorobą Crohna w Sardyni jest nosicielem Mycobacterium avium MA - podgatunku prątków paragruźliczych, które kolonizują śluzówkę jelita. Autorzy twierdzą, że poszukiwanie prątków w jelicie chorych na chorobę Crohna może wyjaśnić patogenezę tego schorzenia, tak jak to kiedyś było z odkryciem Helicobacter pylori, odpowiedzialnej za choroby, o których sądzono, że mają inne niż infekcyjne podłoże.
Badacze badali obecność DNA pochodzącego od MA z użyciem metody PCR u 30 pacjentów z chorobą Crohna i 29 z grupy kontrolnej. 25 pacjentów (83.3%) spośród chorych na chorobę Crohna było nosicielami MA, podczas gdy w grupie kontrolnej było to tylko 3 pacjentów (10.3%). Spośród tych trzech kontrolnych pacjentów u jednego stwierdzana była uchyłkowatość okrężnicy, u jednego zespół nadwrażliwego jelita, a u 1 colitos indeterminans. Posiew w kierunku MA był dodatni u 19 spośród 25 PCR-dodatnich chorych z chorobą Crohna i u 5 pacjentów bez choroby Crohna, włączając 3 z pozytywną reakcją PCR. Autorzy mają nadzieję, że pacjenci z pozytywna reakcją PCR na obecność MA i chorobą Crohna będą skutecznie leczeni antybiotykami przeciw MA, jednak podkreślają oni, że leczenie jest długotrwałe i może dochodzić do 2 lat ze względu na wolny rozwój mikroorganizmów i pozostawanie ich w jelicie jako komórki pozbawione ściany komórkowej nie barwiące się pod wpływem kwasu, które znacznie gorzej niż normalne kwasochłonne formy MA poddają się wpływom antybiotykoterapii.

To powyżej to atrykól o który prosiliście. Tytułem komentarza, Mycobacteriur avium paratuberculpsos od dośc dawna jest podejrzewana jako jeden z czynników wywołujących chorobę, a wzrost zachorowalności wiązany z faktem, żę proces sterylizacji mleka metodą UHT nie zabija tych drobnoustrojów.

Kolonografia tomografii komputerowej - wirtualna kolonoskopia WK, może zidentyfikowac leżące poza okrężnicą nieprawidłowości, które, jak na przykład tętniak aorty brzusznej, mogą mieć znaczenie kliniczne. Ponieważ WK może wykryć zmiany zarówno w jelicie jak i poza nim w przeciwieństwie do doskonale oceniającej wyłącznie światło okrężnicy tradycyjnej kolonoskopii, może przynieść ona oszczędność środków na procedury diagnostyczne. Jednak autorzy podkreślają, że konieczne jest duże doświadczenie oceniającego badanie radiologa. Zespół z San Francisco, przeprowadził badanie 500 mężczyzn, u których wykonano wirtualną kolonoskopię. U 315 znaleziono pozaokrężnicze nieprawidłowości. Większość z nich - torbiele nerek, przepukliny rozworu przełykowego - nie miało większego klinicznego znaczenia, jednak u 50 (8.4%) pacjentów znalezione zmiany miały istotne znaczenie kliniczne, a w większości były wcześniej nierozpoznane. Były to: guzy nerek i płuc, tętniaki aorty i zmiany w wątrobie. Koszt jednego badania wynosił 28$, nie było istotnych różnic w liczbie znalezionych zmian pozaokrężniczych w grupie średniego i dużego ryzyka RJG. Autorzy mają nadzieję, ze WK przyniesie wiele korzyści w mniej inwazyjnym skriningu RJG i wykrywaniu niejako przy okazji innych, położonych poza jelitem grubym, zmian chorobowych.

O czym donosi


Mamcia

Re: Open Medical Network -tylko dla medykow!?

: 22 sie 2005, 15:41
autor: YETI
Nie wiem czy to kogoś zainteresuję, ale na stronie http://www.or-live.com/ można zobaczyć operację chirurgiczne na żywo lub przejżeć wcześniej zarejestrowane zabiegi. W archiwum znajdują się też operację gastrologiczne na jelitach ale nie ma całkowitego usunięcia może w przyszłości. Strona udostępniona jest dla wszystkich wystarczy tylko zainstalować program media player dostępny na stronie.
a może powinnienem tą info umieścić jako nowy temat czy jest to na tyle ważne - pytanie do admin ???
Miłego ogladania :twisted:

Re: Open Medical Network -tylko dla medykow!?

: 23 sie 2005, 08:25
autor: Tamara
Dzieki za expresowa odpowiedz.

Re: Open Medical Network -tylko dla medykow!?

: 09 wrz 2005, 14:37
autor: Lawenda
ha to ciekawe z tymi paraprątkami... kilka lat temu mój pulmonolog zastanawiał się czemu próba tuberkulinowa (gruźlicza wyszła mi tak jakbym ja miała i zachodził w głowę od czego mi sie to wzieło, bo jako żywo gruźlicy nie miałam

Re: Open Medical Network -tylko dla medykow!?

: 09 wrz 2005, 16:15
autor: Sled
Gdy ja miałem ta próbę (chyba dwa razy), to miałem bardzo duże zaczerwienienie, lekarka się dziwiła... (odnośnie badanych w artykule - mam Crohna).

Re: Open Medical Network -tylko dla medykow!?

: 12 wrz 2005, 09:25
autor: Tamara
Teraz sobie przypomniałam, że jak syn chodził jeszcze do podstawówki ,było to chyba ok. 4 klasy, też próba tuberkulinowa wypadła pozytywnie. Miał bardzo duże zaczerwienienie.Powtarzał tę próbę w przychodni p/gruźliczej na Banacha. Tam stwierdzili, że to kwestia odczytywania. Ważna jest średnica tego bąbla a nie całego zaczerwienienia (podobno u alergików zaczerwienienie może być duże). Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy o istnieniu C.U., aczkolwiek już miał zmiany w śluzówce jamy ustnej. Ale drugi syn też jest alergikiem i po próbie tuberkulinowej nigdy nie miał śladu. Z jelitami też nie ma problemu. Może to rzeczywiście te cholerne MA.
poadrawiam

Re: Open Medical Network -tylko dla medykow!?

: 12 wrz 2005, 15:32
autor: Mamcia
Dziś znalazłam w medlinie artykół
Forbes A. Crohn's or abdominal tuberculosis?
Gut. 2005 Aug;54(8):1156.

Jak się do niego dorwę to streszczę co tam jest.

Re: Open Medical Network -tylko dla medykow!?

: 13 wrz 2005, 11:44
autor: Tamara
Dzisiaj byliśmy u doc. Sochy w CZD. Zaproponował badania genetyczne-chodzi o zmutowany gen. Co prawda w leczeniu nie będzie to miało znaczenia. Dla naukowców to nastepny osobnik do statystyk, dla nas wyłącznie informacja. CZD ma umowę z ośrodkiem w Niemczech, gdzie wykonują te badania. Niech prowadzą badania, to może szybciej znajdą lekarstwo i będziemy mogli w pełni cieszyć się życiem.
Pozdrawiam