Witamina D w leczeniu choroby Crohna

Artykuły naukowe związane z NZJ (zawsze pamiętamy o podaniu autora i źródła kopiowanego materiału).

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Re: Witamina D w leczeniu choroby Crohna

Post autor: maggie0278 » 13 cze 2013, 16:35

Rolę vit. D3 podkreślał doktor na Wykładzie w Sudetach i mówił, żeby suplementować. Bo w naszej szerokości i długości geograficznej jest słońca mało.
O ile mnie pamięć nie myli to mówił o ilości 2000 j.m dziennie (jak ktoś ma lepszą pamięć i jest to inna wartość to proszę mnie poprawić).

Doktor przytaczał badania, które prowadzono w Australii, w grupie surferów,które to badania pokazały, że dodatkowe suplementowanie w grupie, która i tak jest pooddawana dużemu naturalnemu nasłonecznieniu, jest bezpieczne i nie daje skutków ubocznych.

Ważna jest tez jakość zażywanej vit. D, musi mieć odpowiedni nośnik by się dobrze wchłaniała. Z kolei zażywanie wapnia ma sens tylko w połączeniu z tą vit., bez niej się po prostu dobrze nie wchłonie.

na konferencji gastro tez była mowa o vit. D3 a także o roli vit. C (chyba prof. Paradowski o tym mówił.... Natuśka dobrze pamiętam? Czy mam sklerozę? :razz:
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
Jarczyslaw
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Jarczyslaw » 13 cze 2013, 19:12

Temat witaminy D3 jest kolejnym w którym jasno widać, że mamy nadal do czynienia ze zjawiskami, które nie są ani do końca przebadane, ani do końca przesądzone. Myślę, że niebawem, na naszych oczach, będziemy widzieć jak zmieniają się wszelkie normy i dotychczasowe zalecenia... :)

Dlatego ja odebrałem dzisiaj z poczty moją D3. 5000IU/dobę - taki mam zamiar :) Dodatkowo mam postanowienie, że w razie ładnej pogody zamiast przesiadywać w piwnicy w kompletnych ciemnościach, będę regularnie spoglądał słońcu prosto w twarz ;)

Myślę, że też trzeba by oznaczyć poziom D3...
[center]Trzymajmy się ramy, to się nie posramy![/center]

marcin820201
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: marcin820201 » 14 cze 2013, 11:53

Przypominam że temat brzmi w leczeniu a nie w wyleczeniu. To jest różnica- jesli brać pod uwagę wszystkie dostępne leki terapii standartowej to żaden nie leczy- tzn. nie wylecza z CD. Dobrze teraz następne pytanie: kto z was badał sobie poziom D3 25 OH2 i miał w normie? Tak z czystym sumieniem?

W swoim pytaniu zmierzam do tego iż być może prawidłowy poziom tej witaminy we krwi może przyczynił by się do uprawidłowienia zepsutej funkcji immunologicznej- może nawet nie gorzej niż np. immunomodulatory?
Salofalk 3x1g, Multivitamina High Potency, Witamina D3 7000IU, Omega 3 - 3 g, LDN 4.5 mg, lipolic acid 600 mg, probiotyk. momentami melatonina 1-5 mg.

Jednej rzeczy nauczyłem się w moim długim życiu: że cała nasza nauka w konfrontacji z rzeczywistością wydaje się prymitywna i dziecinna - a jednak jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy. (Albert Einstein)

Z czasem zrozumiesz, że 3 rzeczy się liczą: zdrowie, miłość i.... (Obyty z CU)

Awatar użytkownika
Habik
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Habik » 14 cze 2013, 13:16

Nikt nie stwierdził, że witamina D3 będzie tutaj panaceum. Ale po zapytaniu wujka googla o: "witamina d3 a autoimmunologia" można znaleźć trochę interesujących artykułów na temat (w języku "language" jest tego trochę więcej) powiązania chorób autoimmunologicznych z niedoborami tejże witaminy. Myślę, że jeśli ktoś ma chęć i czas to warto poczytać - i zdroworozsądkowo podejść do różnych innych, niekonwencjonalnych, dodatkowych metod terapii (bez zbyt dużych szaleństw na własną rękę).
Z tego co czytałem np. tutaj: http://www.dobrametoda.com/ARTYKULY/Sto ... icznej.pdf to suplementacja D3 jest dość długotrwała, niemniej jednak - na wstępie należałoby sobie poziom tej witaminki zbadać.
CU z towarzyszącą pierwotną małopłytkowością immunologiczną

Biorę: Różne różności ;)

marcin820201
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: marcin820201 » 14 cze 2013, 16:36

WrednaTubisia pisze:Raczej po dłuższym stosowaniu D3 nie powinno być problemu z artropatią IBD. Tak w teorii.
czyli coś już tam mamy - w teorii ;) a widzę że masz artropatię stawów w opisie- może by warto spróbować podnieść do normy? - czy norma jest?
Ostatnio zmieniony 14 cze 2013, 17:11 przez marcin820201, łącznie zmieniany 2 razy.
Salofalk 3x1g, Multivitamina High Potency, Witamina D3 7000IU, Omega 3 - 3 g, LDN 4.5 mg, lipolic acid 600 mg, probiotyk. momentami melatonina 1-5 mg.

Jednej rzeczy nauczyłem się w moim długim życiu: że cała nasza nauka w konfrontacji z rzeczywistością wydaje się prymitywna i dziecinna - a jednak jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy. (Albert Einstein)

Awatar użytkownika
Habik
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Habik » 14 cze 2013, 16:39

WrednaTubisia pisze:
Każda osoba będąca choć raz u reumatologa ma zlecane to, tak dla Twojego info :wink: . Suplementy wapnia nie pomagają w NJZ, ja je odstawiłam i żadnych rewelacji z tego powodu nie mam.
Z reumatologami jeszcze nie miałem przyjemności, ja się tylko po gastrologach i hematologach szlajam - więc człowiek ze mnie niedokształcony :-). Jestem obecnie LDN'ie i D3 i o dziwo po raz pierwszy od dawna mam ponad 80 tysięcy płytek krwi bez sterydoterapii (badanie z dzisiaj, normalnie tak około 50 tyś się trzymało) - ale ja tam nie zapeszam, za krótki czas na razie to biorę. CU też nie daje znaków "życia".
Pierwotna małopłytkowość immunologiczna (ITP) - która jest moim gratisem do CU też jest chorobą autoimmunologiczną - więc jest to jakiś wspólny mianownik tych chorób. Łącząc to trafiałem właśnie na informacje o LDN'ie czy D3 (taki mały deep web) - myślę że coś w tym może być.
CU z towarzyszącą pierwotną małopłytkowością immunologiczną

Biorę: Różne różności ;)

Awatar użytkownika
Elaine
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: Elaine » 15 cze 2013, 22:37

Witaminę D łykam regularnie, ale to z powodu osteopenii - nie wiedziałam, że też na Lesia może działać. Jeśli faktycznie działa..
Azatiopryna 50mg, Salofalk 500mg 4x2, Bio-gaia, Colinox, Alfadiol, Vitrum osteo, Acidum folicum, Ascofer, Falvit,

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽

Post autor: Nibiru » 16 cze 2013, 02:52

Corleone pisze: Niedobór witaminy D3 nie ma wpływu na chorobę. Ja miałem pierwsze objawy niedługo po tym jak spaliłem się na słońcu i musiałem plecy okładać kefirem :mrgreen: Generalnie w internecie masa jest takich informacji, że coś niby pomaga na tą chorobę. Jakby pomagało to by wszyscy stosowali :)
A skąd takie przekonanie, taka pewność, że nie działa, że nie ma wpływu ?? wnioskujesz tak tylko ze swoich nieprzyjemnych doświadczeń i przekonań, a może masz jakieś źródło które definitywnie tak stwierdza ?? Skąd wiesz jaki miałeś poziom witaminy D3 przed pojawieniem się choroby ??? Czy to właśnie długotrwały deficyt D3 nie przyczynił się do uaktywnienia choroby ??? Tego nie wiesz, więc stwierdzenie na wyrost i z takim przekonaniem "Niedobór witaminy D3 nie ma wpływu na chorobę" jest po prostu infantylne.
Jakby tak było jak mówisz i byłby to wymysł jakiegoś forumowicza czy "teorii spiskowych" w internecie, to by środowiska medyczne nie drążyły tematu. Poniżej polska praca na temat niedoborów witaminy D3 i wpływu na choroby autoimmunologiczne i nowotwory (praca w dokumencie .pdf) :

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... ms&cad=rja

" W badaniach in vitro stwierdzono, że aktywny metabolit witaminy D — 1,25-dihydroksycholekalcyferol (1,25(OH)2D) reguluje procesy wzrostu i ró¿nicowania komórek, a także wpływa na funkcje komórek prezentujących antygen i limfocytów T. W badaniach in vivo zaobserwowano, że niedobór witaminy D przyspiesza rozwój chorób autoimmunologicznych i nowotworów..."
Ostatnio zmieniony 16 cze 2013, 03:16 przez Nibiru, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽

Post autor: Nibiru » 16 cze 2013, 03:22

Corleone pisze: A masz pewność, że działa lub źródło, które definitywnie tak stwierdza?
Brałem witaminę D3, wiele osób, które znam chorych na CU lub CD to bierze i poprawy stanu choroby od tego nie ma. Jednych wyleczy wywar z pietruszki, a innych witamina D3. Grunt, że działa jak informacja trafi na podatny grunt :)
No wiesz w tym temacie masz sporo prac naukowych, stwierdzających że witamina D3 ma znaczący wpływ na rozwój chorób autoimmunologicznych i nowotworów, chociażby ten który Ci przytoczyłem. Jakbyś przynajmniej jeden z artykułów przeczytał od początku do końca to byś głupich teorii typu "witamina D3 nie ma wpływu na chorobę, bo ja brałem i znajomi brali" (nawet nie wiadomo jakie dawki brali i jak w długim okresie czasu i czy systematycznie, już nie mówiąc jaki był poziom we krwi tej witaminy przed zapadnięciem na chorobę) nie głosił. Bardziej mnie interesują artykuły naukowe, konkretne przykłady, badania i wnioski, które jednoznacznie wskazują ze jednak ta witamina ma wpływ na tego typu choroby, niż Twoje zdanie, które definitywnie zaprzecza pracom naukowym tutaj przytoczonym. Masz prawo mieć swoje zdanie, ale zaprzeczanie faktycznym badaniom na nie ma sensu, po co zaprzeczać prawdzie ??? Chyba że tak lubisz, to co innego.

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽

Post autor: Nibiru » 16 cze 2013, 04:47

WrednaTubisia pisze:Nibiru, a tak spytam z czystej ciekawości: artykuł z 2007 roku, mamy 2013r., więc trochę od tego czasu powinno zmienić :wink:
A czy badania naukowe w których są konkretne wyniki tracą ważność ??? Czy jeżeli w którymś tam roku zbadano że penicylina zabija takie i takie bakterie są już zupełnie nieaktualne ??? To był przykład. Są badania i są wyniki i tego się trzymajmy. Jest masa badań wskazujących na to że jednak D3 ma wpływ. Za to nie ma żadnego badania, które temu definitywnie zaprzecza i temat należy uciąć. Coś jednak jest na rzeczy.
Są też nowsze badania nie polskojęzyczne potwierdzające wpływ deficytu D3 na choroby autoimmunologiczne. Przytoczyłem badanie polskie, żeby można było sobie przybliżyć temat. Czytałaś dokładnie cały artykuł czy skupiłaś się na dacie ? Przecież nawet w tym temacie masz masę linków od innych użytkowników dotyczących aktualniejszych badań. W internecie jest dużo nowszych "research" odnośnie D3, wystarczy poszukać.

Po prostu nie rozumiem skąd ta 100% pewność , że "witamina D3 nie ma wpływu na choroby autoimmunologiczne" Czemu niektóre osoby tak negują. Przecież jest wiele badań potwierdzających o wpływie D3 na choroby "autoimmuno" i raczej nie są one robione dla zabawy. Skąd to przekonanie "nie ma wpływu i koniec kropka" ?

Przykładowo poniżej nowsze dane z 2012/2013 dostępne w sieci:

Clinical and epidemiological research: Extended report: Low serum levels of vitamin D in idiopathic inflammatory myopathies

Ann Rheum Dis 2013;72:4 512-516Published Online First: 19 September 2012 doi:10.1136/annrheumdis-2012-201849

Clin Rev Allergy Immunol. 2012 Dec 14.
Vitamin D in Systemic and Organ-Specific Autoimmune Diseases.
Agmon-Levin N, Theodor E, Segal RM, Shoenfeld Y.
The Zabludowics Center for Autoimmune Diseases, Chaim Sheba Medical Center, Tel Hashomer, 52621, Israel.

Autoimmun Rev. 2012 Dec;12(2):127-36. doi: 10.1016/j.autrev.2012.07.007. Epub 2012 Jul 7.
Can supplementation with vitamin D reduce the risk or modify the course of autoimmune diseases? A systematic review of the literature.
Antico A, Tampoia M, Tozzoli R, Bizzaro N.
Source
Laboratorio di Patologia Clinica, Ospedale Civile, Cittadella, Italy.

Autoimmun Rev. 2013 Mar 28. pii: S1568-9972(13)00040-2. doi: 10.1016/j.autrev.2013.02.004. [Epub ahead of print]
Vitamin D effects on musculoskeletal health, immunity, autoimmunity, cardiovascular disease, cancer, fertility, pregnancy, dementia and mortality-A review of recent evidence.
Pludowski P, Holick MF, Pilz S, Wagner CL, Hollis BW, Grant WB, Shoenfeld Y, Lerchbaum E, Llewellyn DJ, Kienreich K, Soni M.
Source
Department of Biochemistry, Radioimmunology and Experimental Medicine

marcin820201
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: marcin820201 » 16 cze 2013, 09:38

Wpływa- nawet dr hab. Piotr Albrecht w Wawie o tym mówił na Dniach NZJ - choć pośrednio: że NZJ częstość wystepowania rośnie im dalej na północ / południe i im większe uprzemysłowienie (czyt. mało witaminy d , duża higiena) Ja tu wcześniej wstawiłem artykuł z 2011 roku - i to stronę wcześniej :!: Proszę o czytanie uważne- bo tu widać niektórzy krótka pamięć mają lub nie czytają uważnie ;)

marcin820201
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: marcin820201 » 16 cze 2013, 11:02

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
no właśnie z opieką specjalisty i pod nadzorem. A niedobory też wczesniej występowały? Czy tym specjalista się nie zaopiekował? Najwyraźniej 'z głową' to do tej pory nie było uzupelniane... Ok, dobra, to było złośliwe ;)

Myślę, że tak jak wielokrotnie tu wspomniano najlepiej kontrolować to badaniem krwi. Pytanko brzmi: czy niedobory witamin są zdrowe? i pytanko drugie: skąd Ty (użytkowniku :) ) wiesz że masz niedobór lub nadmiar tej witaminy, i jak się tego możesz dowiedzieć? Może intuicyjnie? Lub 'na czuja'. Albo 'na oko'? ;) Czy może jest jakiś inny pomysł?
Ostatnio zmieniony 16 cze 2013, 11:13 przez marcin820201, łącznie zmieniany 1 raz.

marcin820201
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: marcin820201 » 16 cze 2013, 11:15

[cytat usunięty na prośbę użytkownika] a kto tu mówi o takim leczeniu?

marcin820201
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: marcin820201 » 16 cze 2013, 11:26

[cytat usunięty na prośbę użytkownika] - właśnie. Prześledziłem wątek- nikt nie zaproponował niebezpiecznej dawki w świetle tego co słyszałem na Dniach Edukacji W NZJ w Warszawie w Grudniu 2012 - maks dopuszczalna bezpieczna dawka dobowa do 4000 IU. Ty tu widzisz jakąś taką propozycję? :)

marcin820201
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: marcin820201 » 16 cze 2013, 11:35

Napisał że biorą 2000 IU a są przypadki że 5000 IU. No tak ale zdrowo myslacy czlowiek jak czyta ze 'sa przypadki' to zastanawia sie jakie to przypadki. z wypowiedzi wynika ze 2000 ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „NZJ - artykuły naukowe”