IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Coralie
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: pomorskie

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: Coralie » 16 gru 2010, 09:54

Nie wiem, ale uważa się, że dolegliwości związane z IBSem nie budzą pacjentów w nocy. Występują w ciągu dnia lub przynajmniej kiedy pacjent nie śpi.
New beginning :)

Awatar użytkownika
kasieek99
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS
Kontakt:

Post autor: kasieek99 » 21 gru 2010, 19:40

ja mecze sie z ibs 4 rok. dluga to historia, ale tak w skrocie.
z badan na podstawie ktorych mnie zdiagnozowano to: kolonoskopia, gastroskopia, krew, kał, usg, prześwietlenia. wszystko ksiazkowe tylko przy okazji refluks sie ujawnil.
objawy, ktore temu towarzysza to: bol w lewym boku, doprowadzajacy mnie do najgorszych mysli, biegunka, wymioty, wzdecia, gazy, przelewania (dziwne odgłosy) bole plecow, ale glownym problemem jest bol w lewym boku. nie moge przez niego normalnie funkcjonowac.
leki to duspatalin, debridat, anesteloc, sulpiryd, controloc reszty nie pamietam.
bylam u psychiatry, odbylam 3 msc terapie u psychologa. diagnoza nerwica. nie wiem ile w tym prawdy, ale wyszlam z załozenia, ze jak zadziala to bomba.
w zasadzie moja przygoda z ibs to taka sinusoida. 1 rok zaostrzenie, potem rok bylo dobrze. kolejne 2 lata to na zmiane miesiac dobrze 2 tygodnie zle itp. w ostatnim czasie mialam 2 msc remisje, nie macie pojecia jaka bylam szczesliwa. biegalam, skakalam jak dziecko. przytylam 6 kilo i wygladam jak czlowiek ( z 43kg na prawie 50:)) zalozylam firme i od zeszlego czwartku zaczelo sie na nowo. nie moge chodzic z bolu, nic nie moge zrobic :smutny: a w sobote mialam otworzyc lokal. nie wiem jak to bedzie.

co do bolow w nocy o czym w poscie wyzej, tez mnie budza i w nocy i nad ranem.
"Życie dając jednocześnie też odbiera każdemu..."

Agula84
Aktywny ✽✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: Agula84 » 20 sty 2011, 20:14

Dziwnym trafem, chyba same dziewczyny są w tym wątku :)
a macie czasem bóle w odbycie- przy ibsie? bo ja mam własnie, nie wiem co z tym zrobic. Zganiam to na hemoroidka, ale ten ból nie jest zalezny od wyproznienia. tak jakby mnie rozpychalo od srodka- moze to nie ból, ale takie uczucie własnie nieprzyjemne... fuj. nie lubie tych swoim brzuchowatych problemow!!!
Agula 84 :)

Awatar użytkownika
Drasilia
Debiutant ✽
Choroba: CU u dziecka
województwo: zachodniopomorskie
Kontakt:

Post autor: Drasilia » 20 sty 2011, 20:24

Hmm... Ja miewam, ale takie kłujące i przeszywające. Nie zależą od wypróżnień i w sumie nie wiem, skąd się biorą.
Mama: CU od 12 lat
Ja: znerwicowana nastolatka z IBS

pupa22
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Jelito nadwrażliwe

Post autor: pupa22 » 26 sty 2011, 15:22

Witam.
Byłem u lekarza i prawdopodobnie mam nadwrażliwe jelito grube. To powiedziała po wywiadzie ze mną. Nie mówiła o żadnych badaniach, dała leki i kazała przyjść za tydzień na kontrole. Ja się na leczeniu nie znam dlatego was pytam czy warto spytać o jakieś badania czy nie? Czy ktoś to miał? Napiszcie jak to było u was.

pupa22
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Re: Jelito nadwrażliwe

Post autor: pupa22 » 26 sty 2011, 17:59

Dostałem duspatalin retard.
Pytam was bo się znacie lepiej niż ja, faktem jest że nawet charakter mam taki że przeżywam wszystko choć często tego nie pokazuje. Zastanawiam się żeby nie zrobić rentgen bo nie jest to jakoś specjalnie bolesne co na wyżej nie przyjemne i wstydliwe ale da się przeżyć a ma się pewność ze nic nie jest. Bo też takie czekanie nie ma sensu jak już zabrałem się za to... Co o tym myślicie? Warto o to spytać?

Awatar użytkownika
ewkunia
Doświadczony ❃

Re: Jelito nadwrażliwe

Post autor: ewkunia » 27 sty 2011, 08:50

Myślę, że bez kolonoskopii nie można jednoznacznie stwierdzić, że to IBD. Mi też to wciskano, a dziwnym trafem wyniki z kolonki nie są idealne, choć nie tak złe jak u większości pacjentów z NZJ.

Polecam uparcie dopomagać się badań. :)

Co do charakteru mam podobnie - wszystko przeżywam bardzo intensywnie, ale nie zawsze to jest widoczne. Nie jest to jednak wyznacznik choroby :)
Ewkunia; biorę: nic; brałam :Asamax Imuran, Pentasę, Metronizadol, Encorton, Salofalk, Jucolon, wlewki z hydrokortyzonem,..., and many more ;p ważę 60kg/169cm, mam notorycznie stany podgorączkowe;/ Moje jelita źle znoszą mesalazynę.

Web
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: opolskie
Kontakt:

Post autor: Web » 28 sty 2011, 10:47

Również mam klujące bóle w odbycie od czasu do czasu.

Dzisiaj mi psychiatra powiedział, że może jestem chory na jelito drażliwe czy jak to nazwać. Pożegnałem się z Sulpirydem i dostałem Mozarin. Nie jestem pewny co do prawdziwości diagnozy, ale poczekam i zobaczę, może jednak się tym razem okażę, że jakiś lekarz wpadł na to co mi dolega.
Po to upadamy żeby powstać. Tak już jest.

Brałem: Asamax, Encorton, Imuran, Controloc, Fisioflor, Kwas foliowy, No-spa Forte, Colitan, Gasec, Cipronex, Metronidazol, Sulpiryd i wiele innych

Teraz biorę: Asamax, Duspatalin, Controloc, Mozarin, No-spa forte

pea
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie

Post autor: pea » 28 sty 2011, 12:26

ja również mam takie bóle, tylko, że mocne, nagłe i krótkotrwałe, po chwili wszystko przechodzi.

co do leczenia psychiatrycznego: mi niestety leki od psychiatry nie pomagają.. asentrę brałam przez miesiąc - brak rezultatów, później została zmieniona na citronil - po około 2 tygodniach odstawiłam, bo miałam wrażenie, że jeszcze bardziej aktywuje moje jelita do pracy.

przeczytałam coś ciekawego tutaj:
http://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/ ... ia,54661,1
Ze wszystkich impulsów nerwowych przebiegających nerwem błędnym 90 proc. biegnie od jelit do mózgu, a tylko 10 proc. odbywa drogę odwrotną. Wygląda więc na to, że nasz mózg jest wprost bombardowany informacjami z jelit.

Te odkrycia zelektryzowały lekarzy zajmujących się badaniem i leczeniem niezwykle dokuczliwych chorób jelit, na przykład zespołu jelita drażliwego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego czy zaparć. Dotychczas byli przekonani, że większość nieswoistych zapaleń jelit to choroby o podłożu psychosomatycznym wywoływane przez przewlekły stres, depresję albo traumatyczne zdarzenia z przeszłości. Jak pokazują statystyki, większość osób cierpiących na zaburzenia depresyjne czy lękowe cierpi również na jakieś dolegliwości ze strony jelit. Dziś dzięki badaniom dr. Gershona okazuje się, że zależność między zaburzeniami psychicznymi a chorobami jelit może być odwrotna, niż sądzono – to jelita wpływają na pogorszenie się stanu psychicznego, a choroby jelit mogą być pierwotną przyczyną depresji czy przewlekłego stresu.
to trochę kłóciłoby się z próbą leczenia jelita drażliwego antydepresantami, które często się w takim wypadku stosuje.

A to co już w ogóle neguje sensowność podowania leków antydepresyjnych:
Jak dowiodły dalsze badania, winowajcą jelitowych katuszy może być serotonina, neuroprzekaźnik, który odgrywa ważną rolę również w mózgu. W jelitach gra on pierwsze skrzypce. Jest nie tylko głównym nośnikiem informacji między tamtejszymi komórkami nerwowymi, ale także kurierem między jelitami a mózgiem. Jeśli pojawia się go za dużo, zostaje szybko usunięty z jelit przez specjalne molekuły – transportery serotoniny (SERT). Problemy pojawiają się wówczas, gdy ten mechanizm nie działa. Wtedy nadmiar serotoniny może prowadzić do chorób jelit. Naukowcy ustalili, że osoby z zespołem jelita drażliwego mają za mało transporterów serotoniny, a wciąż podwyższony jej poziom w końcu wywołuje stan zapalny. Alarmujące informacje o tym stanie wędrują do mózgu, powodując wzrost napięcia oraz nieustanne pogarszanie nastroju chorego. To zaskakujące odkrycie ma szansę zaowocować nowymi lekami, regulującymi poziom serotoniny w „drugim mózgu”. Nad jelitowymi antydepresantami pracują już firmy farmaceutyczne Novartis i GlaxoSmithKline.
przecież leki antydepresyjne właśnie hamują wychwytywanie serotoniny (przez blokowanie transporterów), przez co jej poziom rośnie!

wydrukuje sobie ten fragment i pokaże go psychiatrze, ciekawe jak się do tego ustosunkuje.

Awatar użytkownika
ewkunia
Doświadczony ❃

Post autor: ewkunia » 28 sty 2011, 13:06

Bardzo ciekawy artykuł . Proszę ,proszę ... :) Ja brałam seronil,ale jelita po nim wariowały.
Ewkunia; biorę: nic; brałam :Asamax Imuran, Pentasę, Metronizadol, Encorton, Salofalk, Jucolon, wlewki z hydrokortyzonem,..., and many more ;p ważę 60kg/169cm, mam notorycznie stany podgorączkowe;/ Moje jelita źle znoszą mesalazynę.

gregtech

Post autor: gregtech » 28 sty 2011, 18:18

Nie mam zespołu jelita nadwrażliwego ale podrzucę Wam filmik z TVP

http://www.tvp.pl/styl-zycia/zdrowie-i- ... art_rec=96

Nie wiem czy warto go przenosić do innego działu , bo wątek jest o IBS to lepiej niech tu pozostanie.

pea
Początkujący ✽✽

Post autor: pea » 29 sty 2011, 17:03

gregtech pisze:Nie mam zespołu jelita nadwrażliwego ale podrzucę Wam filmik z TVP

http://www.tvp.pl/styl-zycia/zdrowie-i- ... art_rec=96

Nie wiem czy warto go przenosić do innego działu , bo wątek jest o IBS to lepiej niech tu pozostanie.
dzięki ;)
to co mnie zainteresowało, to fragment mówiący o tym, że rozwój zespołu jelita drażliwego może być zapoczątkowany ostrym zapaleniem jelita - po przebytym zapaleniu mogą pozostać w jelicie długotrwale zmienione komórki produkujące substancję, które niekorzystnie wpływają na funkcję motoryczną jelit . Ciekawe o jaką substancję chodzi??
to wyjaśniałoby skąd komórki zapalne u baaaaaaardzo wielu osób zdiagnozowanych jako zjd...

Pandzia - u Twojej mamy widać jak na dłoni, że psychika wpływa na jej dolegliwości, może warto byłoby się zastanowić nad terapią?

Awatar użytkownika
mili878
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: mazowieckie

Post autor: mili878 » 30 sty 2011, 11:01

_Ray_ pisze:
Coralie pisze: Czy jest to tak, że każdy człowiek ma w jelicie niewielki stan zapalny (jak to ktoś tu na forum napisał)?
wg pewnej mądrej książki normalna obecność limfocytów to ok 8-10/100 nabłonkowych;)

:oops: eh mi lekarz zdiagnozowal za nim porobił inne badania a pozniej okazalo sie ze mam zapalenie jelita(o pochodzeniu niewiadomym !?) najgorsze ze przy tm wszystkim krwawie do tej pory.Uslyszalam ze to normalne i kiedys samo przejdzie bo wszystkie badania mam ok.Moze czas zrobic sobie gastroskopie :neutral:
I choc bym chciala zmienic nie moge choc ide do przodu ufac nie moge :(

pea
Początkujący ✽✽

Post autor: pea » 30 sty 2011, 13:54

mili878 pisze: :oops: eh mi lekarz zdiagnozowal za nim porobił inne badania a pozniej okazalo sie ze mam zapalenie jelita(o pochodzeniu niewiadomym !?) najgorsze ze przy tm wszystkim krwawie do tej pory.Uslyszalam ze to normalne i kiedys samo przejdzie bo wszystkie badania mam ok.Moze czas zrobic sobie gastroskopie :neutral:

jak na moje oko to czas zmienić lekarza ;)
na pewno nie czekaj, aż krwawienie samo przejdzie! dostałaś w ogóle jakieś leki, zalecenia w związku z dietą etc?

Agula84
Aktywny ✽✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: Agula84 » 11 lut 2011, 19:59

:) bylam wczoraj u proktologa z tymi bólami w odbycie- rozpychaniem, i pytam czy to hemeroidek, ibs, co??? i wiecie co? doktor mi sie spytal czy porod byl trudny- mowie, ze do latwych nie nalezal, ale byl juz ponad rok temu.... i mowie, ze rodzilam na stojaco bo mloda sie zaklinowala, a on do mnie ze jego zdaniem to mam ponaciagane wiazadla ktore on dokladnie nazwal a ja nie potrafie powtorzyc, i jak bylam pulchniejsza to jakos sie to rozchodzilo, a odkad wrocilam do swojej wagi to mam takie odczucia. kazal mi robic cwiczenia i powiedzial ze to kiedys minie. Przy okazji jest chyba 6 lekarzem, który uznał, że to ibs a nie inna choroba.... a i powiedzial, że od mojego tyłozgięcia macicy takie odczucia mogą się wzmagac... oczywiscie jak zawsze mialam czarne wizje, ale troche mnie uspokoil... zobaczymy co bedzie dalej... :)
Agula 84 :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”