IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
aneane
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: aneane » 19 paź 2014, 18:29

Cześć wam! Tak czytam i czytam wasze wypowiedzi. Sama byłam prawie pewna, że cierpię na zespół jelita drażliwego, bo biegunki pojawialy się właśnie przed wyjściem albo w stresujących sytuacjach. Ustabilizowałam przez 1,5 roku tryb życia, regularny sport, wysypianie się, owsianki/płatki jaglane na wodzie na śniadanie, dużo warzyw i kasz, unikanie pszenicy i nabiału nic nie dało. Dolegliwości były coraz dokuczliwsze, pogorszyło się tak bardzo, że zaczęlam się cofać i unikać ludzi. Biegunki dopadały mnie w sytuacjach, kiedy czułam się spokojnie i bezpiecznie, stoperan nie pomagał, o gazach i skurczach bólu tam z tyłu nie będę wam pisać. Prawie nie jadłam 3 dni a biegunka i gazy trwały i atakowały, rozpłakałam się i już zdecydowałam się zarejstrować.

Chyba trafiłam na fajnego lekarza rodzinnego, na wstępie powiedzial mi, że to niekoniecznie IBS, zaczynamy sprawdzanie. Aż dziwnie pisać, jestem mega szczęśliwa, że poszłam z tym do lekarza.
Czytam dalej wasze sposoby na dolegliwości, bo diagnostyka będzie trwała i trwała. Z rodziną i przyjaciółmi prawdopodobnie porozmawiam, jak będę pewna. Pozdr!

Agula84
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS
województwo: małopolskie

Post autor: Agula84 » 20 paź 2014, 07:31

aneane, oby rodzinny Ci pomógl. Dawnniej mógł skierowac na wiekszosc badan, teraz nie wiem jak to jest.

mnie osobiscie szkodzi np. bieganie,brzuszki, owsianka by mnie zabiła, warzywa to raz na jakis czas i raczej nie surowe, kasze ok ale np. nie gryczana, z kolei u mnie podstawa to białe piewczywo,bo ciemne jak i zawierajace jakies ziarna to mam jak w banku, że bedzie jazda. z nabiałem tez różnie, chociaz ser biały mi w ogóle nie szkodzi, ale juz z mlekiem bywa rownie.

Dieta jest sprawa bardzo indywidualna. mimo ze sa ogolne schematy przy ibsie to kazdy organizm jest inny. Mnie pomogły dosc dobrze leki typu debridat.

Jak juz troche chorujesz to mniej wiecej wiesz czego sie spodziewac, dignostyka nie musi byc wiec jakas bardzo dluga- najgorze jest czekanie na kolnoskopie lub gastroskopie a potem na wycinki, ale jakbys sie zdecydowala zrobic to prywatnie to jestes sie w stanie dowiedziec co Ci tak naprawde jest w ciagu mniej wiecej miesiaca. Czekanie na kalprotektyne tez moze troche potrwac, w zaleznosci od laboratorium.
w kazdym razie powodzenia.
Agula 84 :)

aneane
Debiutant ✽

Post autor: aneane » 20 paź 2014, 18:11

Agula84 dziękuję! Własnie doszłam już do jakiegoś takiego etapu, w którym chyba szkodzi mi już wszystko, coś bardziej, coś mniej , ale nie ma bezpiecznych posiłków (ale to brzmi). Poczekam na te pierwsze badania u rodzinnego, na gastrologa chyba faktycznie zdecyduję się prywatnie, bo byłam w poradni i wizytę na NFZ mam na <werble> luty.(: Czas leci szybko podobno..no ale. A to dopiero wizyta, a nie badanie.
Dziękuję za ciepłe słowa pozdrawiam również!

Agula84
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Agula84 » 03 lis 2014, 07:51

co pomaga na zaparcia przy ibsie z zalozenia biegunkowym? Obecnie, prawdopodobnie w związku z moja ciążą, od kilku tygodni cierpie na zaparcia. Po wypiciu kefiru ostatnio co prawda ruszylo, ale brzuch mnie potem bolal 2 dni...

Awatar użytkownika
Maatylda
Znawca ❃❃
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie

Post autor: Maatylda » 03 lis 2014, 17:44

Agula84, może spróbuj od suszonych śliwek?
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę!

by Rosomaki i Spółka :rockon:

Agula84
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Agula84 » 10 lis 2014, 16:14

mój ibs w ciązy, na lekach oczywiscie, bo bez leków permanetna biegunka, wyglada tak, że załatwiam się co 4-5 dni, ale w tym czasie kilka razy, potem znowu cisza do nastepnego razu. W dniach kiedy nie odiwedzam wc czuje sie calkowicie normalnie, w dniach w ktorych do wc chodze niestety czuje caly brzuch.

aneane
Debiutant ✽

Post autor: aneane » 24 lis 2014, 15:43

oo a ja już po kolonoskopii, w jelicie nie ma zmian ale zwrócono uwagę na bardzo kręty przebieg esicy, który może powodować problemy (skręt kiszek (?) o,O) . Gastrolog po kolonoskopii stwierdził, że to w połączeniu z IBS może całkowicie tłumaczyć problemy, teraz już czekam na wizytę u gastrologa, żeby ustalić jakieś leczenie-łagodzenie objawów.

Agula, trzymam kciuki za dobre przejście wszystkiego!(:

pozdr!

Jacekx
Znawca ❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 25 lis 2014, 22:52

Moja pomyłka sorry ......

fiona

Post autor: fiona » 12 gru 2014, 13:50

cześć

czy ktoś z was ma problem z poziomem żelaza?

Awatar użytkownika
Maatylda
Znawca ❃❃

Post autor: Maatylda » 12 gru 2014, 13:58

fiona, ale o czym mówisz?

anemia, hemochromatoza?

masz jakieś choroby? piszesz w wątku ZJD

jakie masz wyniki?
od kiedy jest problem?
jaką dietę prowadzisz?

fiona

Post autor: fiona » 12 gru 2014, 14:17

w sensie lekarz zdiagnozował u mnie na podstawie gastro i kolono "zaburzenia czynnościowe jelit". mam przy okazji dość duży problem z żelazem od dłuższego czasu, które jest znacznie poniżej normy. dietę dostałam taką jak przy ibs biegunowym.

Ciekawi mnie czy większość osób ze stwierdzonym ibs ma właśnie problem z poziomem żelaza.

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: patkaas » 12 gru 2014, 15:36

co prawda choruję na CU, ale też mam problem z poziomem żelaza, a bierze to się ze sporej utraty krwi przy wypróżnieniach. w końcu spadło mi poniżej minimum i musiałam brać w tabletkach, które są ciężko tolerowane i u mnie tylko nasilały biegunki mimo iż zmniejszyłam z 2 do 1 tabletki, biorąc wieczorem w nocy wstawałam z 5 razy, a gdy przestałam brać to już miałam spokojniejsze noce, no i mimo tych męk podniosło się na tyle żeby sobie dać spokój z tabletkami. w takich przypadkach żelaza nie da się podnieść samą dietą i jednak trzeba sięgać po te tabletki, bo można się nabawić jakiegoś przewlekłego niedoboru i w końcu anemii.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

annam
Debiutant ✽
Choroba: inna choroba jelita
województwo: dolnośląskie

Post autor: annam » 12 gru 2014, 16:24

też mam problem z tym żelazem. Tylko, że ja nie wiem na co właściwie choruję. Chirurg po kolonoskopii stwierdził, że to cu, hispatologia tego nie potwierdziła. Gastrolog twierdzi, że IBS. I tak się męczę i nie wiem z czym.
annam

Awatar użytkownika
Maatylda
Znawca ❃❃

Post autor: Maatylda » 12 gru 2014, 16:42

fiona, a badanie kału na krew utajoną robiłaś? czy czasem przy wypróżnieniu widzisz krew?
warto by ustalić przyczynę spadku żelaza.

podczas gastroskopii pobrano wycinki z dwunastnicy?

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: chrzanovy » 12 gru 2014, 17:46

fiona pisze:czy ktoś z was ma problem z poziomem żelaza?
Hej fiona u mnie też żelastwo ucieka w kosmos, tak jak to rozumiem u mnie jest to wynikiem resekcji jelita cienkiego no i to co miało przyswajać się obcięło. Srednio razn na rok/2 mam kroplówe dużą. Najgorzej po zaostzreniach, spadłem raz do 8 to ledwie wyszedłem po schodach na oddział bo zdawał się być Mont Everestem. Ale teraz jest bardzo dobrze kroplówa byla w kwietniu a teraz mam leciutko ponizej normy, więc bardzo ok w zasadzie. też slyszałem że jelito się może jakby to nazwać przebranżowić i pomalutku zacząć przyswajać, wierzę że u mnie tak sie dzieje. Albo dobre wyniki są też reakcją na biologię bo morfologia się poprawiła bardzo. Można też łykać pigułę z żelastwem ale tak jak patkass pisze jest to męczący sport bo się wywołuje biegunki i za dużo sie nie mozna nałykać,
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”