IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Agula84
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS
województwo: małopolskie

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: Agula84 » 20 mar 2011, 17:48

ChildOfCracow, nie chce Cie martwic, ale z IBSem wlasnie sie zyje. Jest denerwujacy, meczacy i ble, mimo ze generalnie nie grozny dla ciałka w którym mieszka, to jest nie fajny. NIe ma lekarstwa na IBS, sa leki ktore lagodza dolegliwosci, wspomagaja perystaltyke jelita, ale nie wylecza IBSu. Napewno istotne jest dobre ustawienie lekow- moja mama np. zmienia ustawienie tych lekow co 4-5 miesiecy, ja mam od pol roku tak samo, chociaz widze ze powoli przestaje dzialac... niemniej, zycze Ci by Ci Twoj IBS zycia nie utrudnial :)
Agula 84 :)

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Alutka86 » 20 mar 2011, 17:49

gdzieś Agula84 utworzyła taki wątek na ten temat tylko nie mogę go znaleźć. Dużo osób się tam wpisało.

[ Dodano: 20-03-2011 ]
viewtopic.php?p=249380&highlight=#249380
Nie marnuj uśmiechu dla siebie samego!!!

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
miasto: Kraków
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 20 mar 2011, 19:04

Alis pisze:Krew, usg mam dobre.
U mnie krew też była jeszcze w normie, nawet CRP miałam git :wink: I tym też się sugerowali, że nic wielkiego mi nie dolega- nawet posądzali mnie o symulację :neutral: Na USG też nic, mocz w porządku.

Alis, a jakie Ty masz objawy? Asamax i sulfa pomagały?
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Agula84
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Agula84 » 20 mar 2011, 19:55

Natuśka,
wcinajac sie troche w dyskusje, to tak sie zastanawiam, czy wlasnie majac wszystkie wyniki ok, poza tym histopatem z kolonki, i majac umiarkowane objawy ze strony bebecha sa szanse na to, ze to jednak nie jest ibs... to chyba bylby niesamowity NIEFART... :(

Agula84
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Agula84 » 20 mar 2011, 20:29

_Ray_, ale Tobie cos w tym histopacie wyszlo, tak? Te stany zapalne o któych piszesz, wskazywały na cos, tak? Zwariowac z tym mozna :) Czasami to mam wrażenie, że to na co chorowałam wykaże dopiero sekcja zwłok...

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 20 mar 2011, 20:32

Agula84 pisze:Natuśka,
wcinajac sie troche w dyskusje, to tak sie zastanawiam, czy wlasnie majac wszystkie wyniki ok, poza tym histopatem z kolonki, i majac umiarkowane objawy ze strony bebecha sa szanse na to, ze to jednak nie jest ibs... to chyba bylby niesamowity NIEFART... :(
Hmm... Mi lekarz kiedyś tłumaczył, że organizm potrafi zaskoczyć pacjenta, jak i nawet samych lekarzy. :wink:
Agula84, nie wiem jakie masz objawy, jaki jest Twój stan ogólny.

Wmawiali mi IBS i sama zaczęłam się zastanawiać czy moja głowa przypadkiem nie szwankuje :neutral: Często właśnie jest tak, że jelito drażliwe diagnozują na odczepne. Nikomu nie życzę NZJ i tym podobnych, ale podchodzę do tego z dystansem.
Mi leki na IBS nie pomagały- objawy miałam ciągle, raz bardziej, raz mniej bolało itp. A :wc: latałam nawet po suchej kromce chleba. Wtedy już nie poszłam do swojej gastro i szukałam pomocy gdzie indziej.

Może to, co teraz napiszę będzie myśleniem błędnym, ale wydaje mi się, że jeśli leki stosowane na NZJ dają jakieś pozytywne skutki to coś jest na rzeczy :neutral:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.

2. Normalne życie...

Agula84
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Agula84 » 20 mar 2011, 21:19

Natuśka,
haha, stan ogólny dobry- pierwszy właściciel, nie bita :) Ale tak na serio, to juz powoli sama nie wiem jakie mam objawy- bole brzucha, ale tez plecow, nog rak, bole glowy, takie na chwile. Ostatni luzny stolec 12 grudnia( nie pisze biegunka, bo tylko 1) od tego czasu sklonnosci do zaparc, choc w poprzednim tygodniu 2-3 stolce dziennie, ogolnie bylo mi BLE, ale nic szczegolnego. Czesto mi niedobrze. Bole brzucha calego, tzn w kazdym miejscu, ale na chwile. Ogolnie raczej dyskomforty niz bole. Wzdecia i gazy mialam na poczatku moich objawow, troche tez w ubieglym tygodniu, ale teraz jest spokuj. Mialam zapalenie zoladka, ale ze strony zoladka jakiekolwiek dolegliwosci odczuwam obecnie bardzo rzadko... nigdy nie bralam lekow na zapalenie- z wyjatkiem metronidazolu, jesli jest przeciwzapalny. Wczesniej bralam Tribux, debridat- to mi pomagalo na tydzien, ale potem juz nie dzialalo. OD listopada jestem na duspatalinie retard i nawet nie ma co porownywac- nie mam biegunek, tylko takie dyskomforty.
Nie ukrywam, ze gdyby nie fakt krwawien z odbytu to bym sie tak nie przejela- bo nie pomogla mi psychicznie zdiagnozowana szczelina, która wiadomo, że moze byc od crohna... mam tez hemoroidka. Poniewaz krwawilam na 2 dni przed koonka, lekarz powiedzial, ze gdyby bylo zrodlo w jelicie to by je znalazl, wiec jego zdaniem to bylo z hemoroida, wiec mam sie nie przejmowac tylko stosowac jakies czopki.
Ray, widzialam ten opis Twojej kolonki i jak dla mnie, chociaz sie nie znam, to oni Ci tam cos sugeruja, nie pisza ze to stan zapalny, ktory na nic nie wskazuje, masz jakas konkretna ilosc limfocytow ( o ile dobrze pamietam). Twój wynik doswiadczonemu lekarzowi cos napewno mowi...

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
województwo: pomorskie

Post autor: Alis » 21 mar 2011, 12:04

Jak wychodzi stan zapalny jelita, a nie konkretnie CU albo CD to lekarze to bagatelizują i podciągają pod psychikę. Ciekawa jestem co mi wyjdzie w mikroskopowym badaniu.

[ Dodano: 21-03-2011 ]
Natuśka, moje objawy to bóle brzucha tepe i skurcze silne, wzdęcia. Miałam też zaparcia. Sulfa nie wiem czy mi pomagała, na początku tak a potem przyszło pogorszenie i trzyma.
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 21 mar 2011, 14:37

Alis pisze:Ciekawa jestem co mi wyjdzie w mikroskopowym badaniu.
A to miałaś jakiś wycinek pobierany?

Kurczę, ale jeśli masz wrażenie, że to nie IBS, a coś więcej to może zmień lekarza? Podglądnij dział o lekarzach i zdecyduj. :smile: Nie musi być CD/CU. U mnie wahali się jeszcze pomiędzy Crohnem a limfocytarnym. Po analizie moich dolegliwości, lokalizacji zmian stanowczo wskazali na CD.
Nie sugeruję, że to akurat te choroby, ale jeśli nie do końca ufasz swojemu lekarzowi to może faktycznie, dla własnego spokoju zasięgnij porady innego? Może wdroży jakieś inne leczenie?
Agula84 pisze:ogolnie bylo mi BLE, ale nic szczegolnego. Czesto mi niedobrze. Bole brzucha calego, tzn w kazdym miejscu, ale na chwile. Ogolnie raczej dyskomforty niz bole.
Ja u siebie opisywałam to jako "mydło w ustach" i czesto miałam wrażenie, że burczy mi w brzuchu, a przed chwilą mogłam wsunąć nie małą porcję jedzenia, że głód był wykluczony :neutral:

Co Wam dziewczyny mogę poradzić... :zastanawia:
Podstawowe wyniki zróbcie i marsz do innych lekarzy? No nie wiem- same zdecydujcie :smile: Ja tam lekarzem nie jestem, ale przejechałam się już na lekarzach i ich diagnozach i z własnego doświadczenia wiem, że łatwo jest w takiej sytuacji zwątpić w swoje zdrowie psychiczne... :neutral:

2. Normalne życie...

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 22 mar 2011, 11:21

Natuśka, ja byłam w szpitalu i tam wszyscy lekarze ( w tym dwóch profesorów) zrobili konsylium na temat mojego przypadku i taka była ich diagnoza, którą ma potwierdzić histopatolog. Leczę się u jednego lekarza prywatnie i u jednego w przychodni. Poczekam na te wyniki histopatologiczne i wtedy zobaczę co dalej, może mi coś doradzicie.

Agula84
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Agula84 » 22 mar 2011, 19:54

Natuśka, powoli wyczerpuje limit na z. jesli chodzi o odwiedzonych gastrologow. Do niedawna mialam plany zyciowe ktore wiazaly sie z przeprowadzka niestety nie udalo sie, przynajmniej na razie, a tam planowalam skonsultowac moj przypadek u kogos, kto zajmuje sie NZJ. W sumie moje objawy wyczerpuja objawy IBSu, wiec chyba dopoki nie pogorszy mi sie jakos znacznie, bede utrzymywac w opisie ze to wlasnie IBS... tak jak wspominalam, nigdy nie mialam lekow przeciwzapalnych na jelita, a jedynie duspatalin, ktory mi pomogl. Jakbym go wziela tak jak mi go zapisano pierwszy raz, czyli w lipcu, to pewnie by mi pomogl juz w lipcy a nie w listopadzie. Ale ze w lipcu mialam mloda na piersi to tak sie wlasnie leczyla. Fakt posiadania IBSa tłumacze sobie rowniez tym, że ja istotnie jestem nerwowa, zamartwiam sie wieloma rzeczami o ktorych w ciagu dnia nie mysle tak swiadomie, ale podswiadomie wlasnie to mam schizy nieprzecietne. Moje problemy zaczely sie po urodzeniu dziecka, a slyszalam od niektorych osob na forum nawet, że po urodzeniu dziecka to tez mialy nerwobole i takie tam rozne bonusy :) Malo tego- pamietam, że jak jezdzilam do domu do rodzicow oddalonego ode mnie o 250 km, a za domem tesknie bardzo, to wszystko mi przechodzilo. NIC MNIE NIE BOLALO... NIC. Jadlam jak wszyscy normalnie, bez wydziwiania i nic mi nie bylo. zadnych niestrawnosci, boli, no nic, biegunek zero. a wystarczylo ze wracalam tutaj, to juz mniej wiecej 60 km od Zamoscia chcialo mi sie wymiotowac, pod razu bol brzucha... kicha. Czas pokaze, co sie z bebecha wyklaruje, ale poki co wcinam Duspatalin i jakos sobie radze. Teraz mam drobny problem z zaparciem, ale jakos sobie poradze :) pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 12 lut 2012, 22:12 przez Agula84, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 30 mar 2011, 12:38

Dzisiaj odebrałam badanie histopatologiczne:
Wycinki błony śluzowej jelita grubego z nieco zwiększoną ilością komórek jednojądrowych w lamina propria, bez cech aktywnego zapalenia, destrukcji krypt gruczołowych lub zaburzenia ich architektoniki. Nie stwierdza się także cech dysplazji nabłonka gruczołowego.
Nie ma wykładników morfologicznych choroby z kręgu IBD.
Obraz morfologiczny przemawia za nieswoistym zapaleniem być może o etiologii wirusowej lub za zejściem zakażenie bakteryjnego.

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 30 mar 2011, 18:23

Alis, a jak Ty się teraz czujesz? Lekarz widział wynik?

2. Normalne życie...

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 30 mar 2011, 20:45

Natuśka, u mnie bez zmian niby wynik nie jest najgorszy a mnie i tak boli, biorę leki rozrurczowe a i tak wczoraj miałam taki atak że nie wiem nawet ile NO-Spy zażyłam ale było mi wszystko jedno. Potem dostałam gorączki i tak się męcze. Jutro jadę do lekarza z wynikami, mam nadzieje że zapisze mi jakiś skuteczny lek na skurcze i ten tempy ból bo meteospazmyl i tribux 3x1 nic nie daje. Cholorny brzuch idzie wiosna a on mi żyć nie daje, aha stolec mam idealny jak w zegarku i jak z obrazka.

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 30 mar 2011, 23:33

Alis, trzymaj się tam :przytul:
Alis pisze:niby wynik nie jest najgorszy a mnie i tak boli, biorę leki rozrurczowe a i tak wczoraj miałam taki atak że nie wiem nawet ile NO-Spy zażyłam ale było mi wszystko jedno. Potem dostałam gorączki i tak się męcze.
I tu jest pies pogrzebany :neutral: Niby na wyniku nic wielkiego nie wyjdzie, ale i tak daje popalić :/
Z rozkurczowych polecam Spasmolinę- przy gigant bólu pomagała... No może zależy kiedy, ale jakoś :wink:
Alis pisze: stolec mam idealny jak w zegarku i jak z obrazka.
Pojechałaś :razz: ale dobre i to :wink:

2. Normalne życie...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”