IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
LOSMARCELOS
Początkujący ✽✽
Choroba: IBS
województwo: lubelskie

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: LOSMARCELOS » 01 sie 2012, 17:16

Hmm u mnie w samolocie było ok :D Jedynie sikałem :D Pod niebem :P
Heh moja koleżanka zaczęła mieć podobne problemy jak ja... A zawsze się dziwiła czemu nie pije piwa, albo jak pije to już takie lepsze i czemu unikam fastfoodów...
Mam wrażenie, że IBS dotyczy większej ilości osób niż np. 20 lat temu...
"... Wprowadzam do doliny łez teorie sensu życia... "

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie

Post autor: subzero » 01 sie 2012, 18:32

Mmmm Alis jaki romantyczny początek :mrgreen:

Powiem Wam, ze chyba co trzecia albo czwarta osoba jaka znam ma jakis problem z jelitami (najprawdopodobniej wlasnie IBS, bo na wiele emocji reaguje bolami brzucha, biegunkami, zaparciami etc. ) to juz rzec mozna choroba cywilizacyjna chyba.

Awatar użytkownika
Jarczyslaw
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
Kontakt:

Post autor: Jarczyslaw » 01 sie 2012, 19:29

Nie do końca mogę zgodzić się z tymi stwierdzeniami. To, że ktoś ma biegunkę w sytuacjach stresowych to raczej nie jest od razu IBS. Obawiam się, że prawie każdy człowiek ,wystawiony na działanie silnego stresu lub emocji zacznie mieć problemy chociażby z układem pokarmowym. Jeśli ktoś żyje w ciągłym napięciu a jego tolerancja na ten czynnik nie jest zbyt wysoka niech nie dziwi się, że zaczynają wysiadać pewne narządy / układy. IBSem wydaje mi się również nie być zaparcie lub biegunka spowodowana nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi i innymi zaniedbaniami. Jedną ze wskazówek do postawienia diagnozy w postaci IBSu jest właśnie utrzymujący się w czasie stan nieprawidłowej pracy jelit a nie to, że ktoś w czasie stresu czy emocji zaczyna odczuwać ból albo inne nieprzyjemności.

Chociaż może i IBSem można nazwać tą zbyt intensywną reakcję organizmu na czynniki zewnętrzne. Rozwiązaniem w tym przypadku jest jednak praca nad psychiką i unikanie sytuacji stresowych. Dla tych którym i to nie pomaga pozostaje czekać aż ktoś rozpracuje wszystkie mechanizmy, którymi te dolegliwości się rządzą.

Tak czy inaczej należy się relaksować jak najwięcej ;)
[center]Trzymajmy się ramy, to się nie posramy![/center]

LOSMARCELOS
Początkujący ✽✽

Post autor: LOSMARCELOS » 02 sie 2012, 21:07

Relaks jest bardzo ważny. Ja zauważyłem, że bóle brzucha z reguły mam o stałych porach... Albo jak mało się wyśpię...
Np. wczoraj było kiepsko, a dzisiaj śmigam jak nowonarodzony... Sam już nie wiem... :wow:
Jedynie szkoda, że piwa nie mogę za często i dużo pić... :piwo: :beer: Niestety...
Ale np. czysty alkohol typu wódka (w niedużych ilościach) mi nie szkodzi :) :drunk:
Tak czy siak, relaks jest wskazany :)

Awatar użytkownika
malaperelka
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie

Post autor: malaperelka » 17 sie 2012, 16:54

Witam

Mam takie nieśmiałe pytanie o kał... Czy przy jelicie drażliwym kolor może być dość jasny? Pytam, bo od jakiegoś czasu taki właśnie mam, bardzo jasno brązowy prawie żółty o normalnej konsystencji (nie jest to biegunka, wiem, że biegunki mogą być jasne).

Badania w tym usg i próby wątrobowe i trzustkowe są prawidłowe, delikatnie podwyższona lipaza o 1 pkt.

Czy powinnam się martwić tą jasnością i wybrać do gastrologa?
Pozdrawiam,
A.
-----
Duspatalin x2, Sanprobi x1, UlgixMax Wzdęcia x3

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: pomorskie

Post autor: Alis » 17 sie 2012, 18:36

Nie znam się zbytnio na kale, napewno ktoś mądry się wypowie, ale pamiętam że jak po kontraście miałam jasny stolec i dałam do badania a ta pani w labolatorium nie wiedziała że to po kontraście to mówiła, że to wskazuje na problemy z wątrobą.
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Awatar użytkownika
malaperelka
Początkujący ✽✽

Post autor: malaperelka » 17 sie 2012, 18:49

Alis pisze:Nie znam się zbytnio na kale, napewno ktoś mądry się wypowie, ale pamiętam że jak po kontraście miałam jasny stolec i dałam do badania a ta pani w labolatorium nie wiedziała że to po kontraście to mówiła, że to wskazuje na problemy z wątrobą.
No właśnie, ja też przeczytałam, że tego typu objawy pojawiają się przy problemach z wątrobą lub drogami żółciowymi, ale wtedy powinny być nieprawidłowe wyniki prób wątrobowych. A moje są idealne, dlatego nie wiem co to może być. Mam też idealny cholesterol, więc nie mam cholestazy...USG robione pod koniec lutego 2012 nie pokazało żadnych nieprawidłowości.

Miałam takie objawy prawie dwa miesiące temu przez tydzień, później przeszło i teraz znów od tygodnia. Do gastrologa dostanę się dopiero za jakieś dwa tygodnie albo i później:(.
Pozdrawiam,
A.
-----

Awatar użytkownika
Jarczyslaw
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Jarczyslaw » 17 sie 2012, 19:14

A dolega Ci coś poważnego prócz tego? Jeśli nie to na razie nie ma się co nakręcać :) Wybierz się na spokojnie do lekarza i powiedz mu co Cię martwi (naprawdę nie da się przyspieszyć wizyty? ja z takimi rzeczami wolałbym nie czekać, chociaż dla samego świetego spokoju). Może ma na to wpływ dieta? Nie zmieniły się Twoje nawyki żywieniowe w ostatnich dniach?

Awatar użytkownika
malaperelka
Początkujący ✽✽

Post autor: malaperelka » 17 sie 2012, 19:27

Jarczyslaw pisze:A dolega Ci coś poważnego prócz tego? Jeśli nie to na razie nie ma się co nakręcać :) Wybierz się na spokojnie do lekarza i powiedz mu co Cię martwi (naprawdę nie da się przyspieszyć wizyty? ja z takimi rzeczami wolałbym nie czekać, chociaż dla samego świetego spokoju). Może ma na to wpływ dieta? Nie zmieniły się Twoje nawyki żywieniowe w ostatnich dniach?
Na szczęście nic innego mi nie dolega, oprócz standardowych objawów ZJD. Jeśli chodzi o wizytę to mam dwie możliwości (odpłatnie, nawet w poniedziałek) lub w ramach karty ubezpieczenia prywatnego - tutaj czeka się około miesiąca. Zobaczę, czy wytrzymam tyle psychicznie, jak nie to pójdę odpłatnie :wink: Wolałabym jednak nie płacić, bo wydaje mi się, że to nie powinno być coś mega poważnego, szczególnie, że w miarę niedawno miałam robiony set badań, który wyszedł prawidłowo.

Dieta się nie zmieniła.
Pozdrawiam,
A.
-----

LOSMARCELOS
Początkujący ✽✽

Post autor: LOSMARCELOS » 30 sie 2012, 16:57

Ja też mam taki kał czasem, tzn jasnobrązowy i rzadki..... Ale to chyba zależy od diety. Też miałem zestaw badań różnych i ok...
Ja zauważyłem, że kał rzadszy jest jest mała liczba godzin snu+stres+słodycze....
malaperelka też byłem nad Bałtykiem.... Jechałem bez przerwy i wychodzenia z auta 8 godzin i w drugą podobnie i jak bym zapomniał o problemach z ZJD. :)
BTW. nie wiem czemu ale na prawdę jak jest wolne i wyjadę to po 2-3 dniach objawy ustają...
No chyba, że się przejadam :P
P.S. Znalazłem ciekawy artykuł w sieci, może już był gdzieś tutaj link, nie wiem :)
http://www.resmedica.pl/psychologia-i-p ... ca-zoladka

Awatar użytkownika
malaperelka
Początkujący ✽✽

Post autor: malaperelka » 30 sie 2012, 17:24

LOSMARCELOS, jeśli chodzi o mnie, to niestety wyjazdy sprawiają, że się bardziej denerwuję. Tak było zawsze. Chyba jestem domatorką i każda zmiana mnie rozregulowuje. Jak widać co osoba to inne czynniki wywoływania ZJD:).

Co do koloru... To u mnie już się poprawiło, generalnie jeśli masz biegunkę lub coś podobnego, to kał może być jasny - tak mi powiedziała kiedyś lekarka - po prostu przez szybki pasaż, jednak jeśli forma jest stała, to powinien być brązowawy. Myślę, że u mnie było to spowodowane zatruciem, jakieś podrażnienie wątroby. W końcu blisko czerwca miałam robione próby wątrobowe i trzustkowe i były idealne.

Tak, czy inaczej idę 12 września do gastrologa, zobaczymy co powie:).
Pozdrawiam,
A.
-----

LOSMARCELOS
Początkujący ✽✽

Post autor: LOSMARCELOS » 30 sie 2012, 20:12

Hmmm no może tak być... Kurcze, nigdy tak nie kontemplowałem swojego kału, ale wydaje mi się, że jak jest ciemniejszy to jakby wolniej "wychodził" a im jaśniejszy to rzadszy i szybciej wylatuje... Heh...
P.S. Czasem taki rzadki kał to efekt tzw. "turysty", właśnie od zmiany klimatu, diety itp (tzw. zemsta Faraona).
P.S.2. Was też tak czasem piecze w tzw. "rowku" po biegunce? :neutral:
P.S.3. Ktoś próbował na IBS stosować Colon C? A może Triphale??
To ostatnie wydaje się być ciekawe...
Ostatnio zmieniony 30 sie 2012, 20:45 przez LOSMARCELOS, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jarczyslaw
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Jarczyslaw » 30 sie 2012, 20:35

Ja myślę, że nad barwą nie ma się co aż tak zastanawiać. Ważniejsza jest konsystencja i samopoczucie które towarzyszy wizytom w WC. Oczywiście jeśli coś człowieka niepokoi to lepiej lekarzowi powiedzieć za dużo niż za mało ;)

Swoją drogą to mógłbym załatwiać się nawet czym zielonym czy różowym byle tylko mieć gwarancje że to nie będzie ciapa ;)

LOSMARCELOS
Początkujący ✽✽

Post autor: LOSMARCELOS » 30 sie 2012, 21:06

A ktoś próbował Colon C lub Triphala ??
W ogóle jakie jest badanie na kandydoze (candide)? To z krwii? U siebie w największej prywatnej przychodni znalazłem :

Kod: Zaznacz cały

IgE sp. Candida albicans (M5)
Inna nazwa badania: drożdże

Materiał: surowica

Cena badania: 20 PLN

Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 10 dni roboczych

ale to jest na candide czy po prostu czy jest się uczulonym na drożdże?

Posiew z kału robiłem i wszystko OK, jedynie mi wyszło nieliczne ilości bakterii e. coli?? To normalne? W kale?? Na wszelki wypadek jem Żuravit... Podobno w moczu nie powinny być, ale nieliczne w kale to są normalne...

Awatar użytkownika
Truskawka
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: wielkopolskie

Post autor: Truskawka » 31 sie 2012, 12:57

ja brałam colon C i tym zepsułąm sobie jelita jeszcze bardziej..:(
colon C to przede wszystkim blonnik i jest typowy na regularne wypróźnienia ale my z biegunkami nie powinniśmy go pić ...
Truskawka:)

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”