Witam i o razu pytam co mi jest

Wszystkie "dobry" i "czeście" piszcie tutaj (i tylko tutaj). Prosimy o krótkie przedstawienie się.
Jesli macie diagnozę lub jesteście bez diagnozy zapraszamy do działu "Ogólnie o chorobach NZJ".
Jeśli masz mniej niż 18 lat zapraszamy Cię do Forum Junior - w celu uzyskania dostępu napisz do -Ania-.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
andiw
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie

Witam i o razu pytam co mi jest

Post autor: andiw » 08 lis 2011, 15:12

Witam Serdecznie
Mam prośbę, czy ktoś z grona szanownych jelikowców miał coś podobnego jak ja?
Tak naprawdę do dziś nie mam zdiagnozowaniej choroby, choć latam po lekarzach już 2 miesiąc. Przez całe wakacje miałem biegunki, a dokładnie 1 wrzesnia dopadł mnie ból pod lewym żebrem. Wystraszony że coś mi się dzieje z trzuską pobiegłem do lekarza ogólnego. Potem typowe badania usg-przetłuszczona wątroba (koniec z piwem),krew (alat 102), ale nic więcej poza wątrobą nie wyszło. Na początku października dopadło mnie przeziębienie. Kiedyś leczyłem się panadolem ale dla wątroby to makabra więc przerzuciłem się na ibufrofen i wtedy właśnie dopadł mnie straszny ból w lewym boku. Właściwie to zwijałem się z bólu. Bolało w różnych miejscach albo pod lewym żebrem z przodu świdrując do pleców, albo w lewym boku poniżej żeber, do tego śluzawaty stolec ale nigdy nie było krwi. Do tego dostałem mega depresji, cały czas mam myśli o moim krótkim 33letnim życiu. Byłem u gastrologa, ale on tylko stwierdził nadwrażliwe jelito. Chciałem sobie zrobić sam kolonoskopie bo legalnie to chyba termin byłby za rok ale koszt 900zł. W moim mieście są chyba tylko 3 aparaty w tym 1 zepsuty. W końcu z bólu nie mogłem pracować dostałem 3 dni zwolnienia, w tym czasie pobiegłem prywatnie do jakiegoś starszego lekarza w spółdzielni lekarskiej i on przepisał mi sulfalazin 500. 2 tab 4 razu dziennie. Po tym leku to dopiero miałem odlot zawroty głowy, senność, utrata apetytu. Ale po 2 tygodniach ból się zmniejszył na tyle ze mogę o nim zapomnieć. moje pytanie co robić dalej? Ogólnie jestem przez lekarzy ignorowany bo nie ma krwi w stolcu i tu coś nie pasuje, jedna pani doktor kazała mi brać cały czas nospe bo to napewno od nerwów.
Pozdrawiam

Cripple
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: pomorskie

Re: Witam i o razu pytam co mi jest

Post autor: Cripple » 08 lis 2011, 15:16

900zł za kolonoskopie? Ja w prywatnej klinice płaciłem 450zł. W jakimś sąsiednim mieście nie robią tego typu badań?
Remisja od 11.2011

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
Choroba: CD
województwo: śląskie

Post autor: tom-as » 08 lis 2011, 15:24

Hej andiw. Tak po prawdzie do czort wie co by ci powiedzieć odnośnie tego co Ci może być. Sam ból czy śluz nie jest od razu wskazujący na to, że to CU czy CD. Skoro nic po za Alatem z krwi nie wyszło to też jakiś tam znak, ze może jednak nie - zazwyczaj przy takich aktywnych stanach zapalnych to w górę CRP leci.
Za mało jakichkolwiek info by nawet zgadywać ;-)

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 08 lis 2011, 17:16

cześć andiw :smile:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Alutka86 » 08 lis 2011, 17:36

witaj :)
Nie marnuj uśmiechu dla siebie samego!!!

Awatar użytkownika
BeataW
Początkujący ✽✽
Choroba: CD u dziecka

Post autor: BeataW » 09 lis 2011, 04:34

Witam serdecznie :)
andiw pisze:jestem przez lekarzy ignorowany bo nie ma krwi w stolcu
brak krwi utajonej w kale czy widocznej 'gołym okiem' ?

andiw
Debiutant ✽

Post autor: andiw » 09 lis 2011, 13:24

Dziękuję za ciepłe przyjecie to cieszy bo moja psychika sięgnęła dna. Właściwie leżę w domu i nie mam siły nic robić . Rodzina raczej uważa mnie z hipochondryka. Oczywiście dopóki nie dostane się jakoś na kolonoskopie to nie można nic konkretnego powiedzieć ale na takie badanie się oficjalnie czeka miesiącami a to raczej trudne jak człowiek z bólu chodzi po ścianach, a lekarze rozkładają ręce. Póki biorę sulfalazin to da się przeżyć do następnego dnia. Interesuję mnie czy ktoś z Was np. z Crohnem miał takie same początki, tzn ból w lewym pożebrzu promieniujący po pleców albo ból w lewym boku. Do tego w miarę normalne choć skąpe wypróżnianie. Nie chudnie (przez chorobę) a raczej z jadłowstrętu straciłem 10 kg w 2 miesiace a ważyłem 104kg.Pozdrawiam

Jim
Debiutant ✽
województwo: dolnośląskie

Post autor: Jim » 09 lis 2011, 14:55

Z własnego doświadczenia, polecam wybrać się do jakiegoś większego miasta (Łódź? Warszawa?) najlepiej do dużego ośrodka typu szpital wojewódzki. W małych miastach lekarzom wydaje się że są bogami i wszystko wiedzą, a im większe miasta, większa placówka, i bardziej doświadczeni lekarze, tym więcej pokory mają :)

Ja we wrześniu rejestrowałem się na kolonoskopię (na NFZ) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu i dostałem termin kilkanaście dni od tej daty (połowa października).

Znajdź jakiś ośrodek w internecie, poszukaj nr telefonu, ja bez problemu zarejestrowałem się telefonicznie (znalazłem nr do rejestracji ogólnej, stamtąd podali mi tel do pracowni endoskopowej).

Musiałem tylko wydębić skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Trzeba być tutaj stanowczym i nie dać się zbić z tropu pytaniami "ale po co kolonoskopia, jak mówi pan że po sulfasalazynie jest lepiej". Trzeba trochę wyolbrzymiać zawsze, bo niestety ale na każdym kroku jest patrzenie, co by tu zrobić żeby nie wypisać skierowania. Powodzenia.
CD(?); 176/53; salazopyrin en 500 3x2 -> salofalk 500 3x2

Awatar użytkownika
dariah4
Aktywny ✽✽✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: dariah4 » 10 lis 2011, 19:12

Witaj na forum :)
Leki: Asamax 500 4x2

" [...] twoje blizny są twoją siłą."
Paul Coelho

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃

Post autor: deth » 11 lis 2011, 02:34

Jim pisze:Musiałem tylko wydębić skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Trzeba być tutaj stanowczym i nie dać się zbić z tropu pytaniami "ale po co kolonoskopia, jak mówi pan że po sulfasalazynie jest lepiej". Trzeba trochę wyolbrzymiać zawsze, bo niestety ale na każdym kroku jest patrzenie, co by tu zrobić żeby nie wypisać skierowania. Powodzenia.
podpisuję się pod radami kolegi
ważna, jest nasza postawa w załatwiani spraw. o dziwo u lekarza nie można okazywać cierpienia, zrezygnowania i bezradności. Tego typu emocje lekarza "nie obchodzą" - i z autopsji wiem - że lekarz odwdzięczy nam się tego samego typu postawą. Choć nie jest Ci łatwo cierpiąc, wykrzesać z siebie jakiejkolwiek mocy - to jednak podczas wizyty postaraj się zmobilizować. Swoje dolegliwości artykułuj głośno wyraźnie i konkretnie z myślą gdzieś z tyły głowy "koleś to twoja działka, wykaż się teraz"
i staraj sie też uzyskać konkretne odpowiedzi: co mi jest ? dlaczego? jak to leczyć? jak długo?
przychodzisz do "nich" po konkretne załatwienie sprawy, gdybyś chciał czegoś innego - to wróżka byłaby lepsza ;)

z tą krwią w kale - trochę niemoralnym jest oszukiwać i mówić, że jest :suchy:
ale zawze można łyknąć trzy tabletki żelaza - i stolec robi się czarny - a to już można mówić po prawdzie - panie doktorze, nie wiem czy to istotne, ale kilka razy miałem stolec duuużo ciemniejszy niż zwykle, był wręcz czarny :mrgreen: ino nie używaj terminu smolisty - to zarezerwowane dla specjalistów czarny stolec - powinien skłonić już lekarza do dalszej diagnostyki
w sumie, to tego żelaza też nie musisz łykać ;) po prostu załóż okulary przeciwsłoneczne - celem oględzin zawartości sedesu i oceny barwy stolca ;)

joanka

Post autor: joanka » 11 lis 2011, 15:19

Witam cieplutko :smile:

Awatar użytkownika
CatAnn
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: CatAnn » 11 lis 2011, 17:00

Witaj :)
Ulepimy dziś bałwana, Cudusiu...?
Rozpoznanie: czerwiec 2003 - CD. Stan: remisja, anemia, depresja, zab. adaptacyjne. Wzrost, waga: 166 cm, 52 kg. Leczenie: CSK MSW. Leki: adalimumab, mesalazyna, wenlafaksyna, lamotrygina.

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 11 lis 2011, 23:35

Witaj!
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

andiw
Debiutant ✽

Post autor: andiw » 12 lis 2011, 15:12

czy potraficie sobie wyobrazić, że lekarz który mi przepisał sulfalazinę nigdy nie słyszał o Cronie a CU tłumaczy bakteriami kałowymi, kolonoskopia to też dla niego abstrakcja (powiedział że w niektórych krajach łykają kapsułki z kamerką ale w Polsce to jeszcze w powijakach) , ech jak choroba to tylko w Warszawie w Warszawie....

nieznośny
Debiutant ✽
województwo: łódzkie

Post autor: nieznośny » 12 lis 2011, 16:03

Witaj,

Nie zostawiaj czasem tej sprawy niewyjaśnionej do końca. Normalną procedurą powinno być skierowanie na badanie krwi, kału i USG. Następnie kolonoskopia lub/i gastroskopia. Jeżeli nie miałeś takich badań to zawsze możesz wykonać w domu test na krew utajoną, który można kupić w aptece.

Zablokowany

Wróć do „Centrum Powitań dla Nowych Użytkowników”