dzień dobry cześć i czołem ;)

Wszystkie "dobry" i "czeście" piszcie tutaj (i tylko tutaj). Prosimy o krótkie przedstawienie się.
Jesli macie diagnozę lub jesteście bez diagnozy zapraszamy do działu "Ogólnie o chorobach NZJ".
Jeśli masz mniej niż 18 lat zapraszamy Cię do Forum Junior - w celu uzyskania dostępu napisz do -Ania-.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
karolek0303
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: łódzkie

dzień dobry cześć i czołem ;)

Post autor: karolek0303 » 24 gru 2014, 18:53

witam, na imię mi Karol, jak już pewnie zauważyliście ;)

Swoją choroba na poważnie zainteresowałem się w listopadzie roku 2013, gdy podczas wypróżnień zauwazyłem krew na papierze oraz w muszli. Po jakieś 3 miesiącach poszedłem do lekarza i tam dostałem debutir,tribux i xanax. Po kolonoskopii w marci od chirurga dostałem sulfasalazynę,którą miałem brać bodajże 3x1. Nie przechodziło mi,więc dostałem skierowanie do szpitala. Byłem w szpitalu Barlickiego w Łodzi,jednak tam lekarz stwierdził ze sie nie nadaje na oddział,odesłał mnie do przychodzi. Od Pani doktor dostałem Asamax 3x2 i cxopiki pentasa( przez miesiąc,pozniej w razie potrzeby). Troche krwawić przestało.

Poszedłem prywatnie do doktora M. Tchórzewskiego i od niego skierowanie na ponowną kolonoskipię, zrobili mi ją u mnie w szpitalu. Tam mi wyszło:

kolonoskopia:
aparat założono do kątnicy.Błona śluzowa bańki odbytnicy rozpulchniona,przekrwiona pokryta nadżerkami.Dalsze odcinki jelita o gładkiej śluzówce, bez widocznych zmian. Pobrano wycinki do badania histo-patol.

Rozpoznanie hist:
Fragmenty błony śluzowej jelita ze skąpym jednojądrowym naciekiem zapalnym w zrębie.

Rozpoznanie : CU

Tylko coś nietypowe mam CU,bo ciągle mam zaparcia i krwawienie. Nie wiem już co mam robić.

Lekarz zmienił mi leki na tabletki pentasa 3x1, dalej czopki pentasa oraz od jutra zaczną brać Equoral,może w koncu coś ruszy.

Jeśli macie jakieś sprawdzone,działające sposoby na zaparcia oraz wzdęty brzuchol,chętnie poczytam. Uffff... to by było chyba na tyle, ale się rozpisałem :razz:

Czekam aż spytacie czemu akurat taka emotka przy temacie ;)
3x2 Asamax, Aza 50mg, czopki/wlewki Salofalk

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Re: dzień dobry cześć i czołem ;)

Post autor: chrzanovy » 24 gru 2014, 21:02

karolek0303, siemka, sposoby na swój wzdęty brzuchol to musisz sam znaleźć, ile brzuchów tyle sposobów niestety. Generalnie to sugerowałbym przejście na diete płynno papkową, skoro masz zaparcia i zaostrzenie. Jeść mniejsze porcje a w odstepach czasu powiedzmy 3 godz. Ja mam CD i krwawienia przeszlymi po sulfalazynie, może za krótko jestes jeszcze leczony. Zobaczysz co po pentasce. Glowa do góry i smacznego karpia :)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Kinia87
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Kinia87 » 24 gru 2014, 21:07

karolek0303 pisze:

Czekam aż spytacie czemu akurat taka emotka przy temacie ;)
To taki wytrzeszcz oczu żeby ogarnąć każdy temat jaki tu znajdziesz??? :razz: :razz:

Na wzdęty brzuszek espumisanek :mrgreen:

A tak poza tym to witam :wink:
Od 16 lat szczęśliwa posiadaczka Crohna :kox:
Od 9 lat szczęśliwa posiadaczka remisji :wielbie:
Od 9 lat nierozerwalny związek ze stomią

Awatar użytkownika
Maatylda
Znawca ❃❃
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie

Post autor: Maatylda » 24 gru 2014, 22:36

karolek0303, witaj :mrgreen:
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę!

by Rosomaki i Spółka :rockon:

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa

Post autor: Orzelek » 24 gru 2014, 23:13

Cześć :roll:
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Awatar użytkownika
Filifionka
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie

Post autor: Filifionka » 24 gru 2014, 23:59

karolek0303, cześć! :wink:

karolek0303
Początkujący ✽✽

Post autor: karolek0303 » 25 gru 2014, 07:36

chrzanovy pisze:karolek0303, siemka, sposoby na swój wzdęty brzuchol to musisz sam znaleźć, ile brzuchów tyle sposobów niestety. Generalnie to sugerowałbym przejście na diete płynno papkową, skoro masz zaparcia i zaostrzenie. Jeść mniejsze porcje a w odstepach czasu powiedzmy 3 godz. Ja mam CD i krwawienia przeszlymi po sulfalazynie, może za krótko jestes jeszcze leczony. Zobaczysz co po pentasce. Glowa do góry i smacznego karpia :)
Tylko co ja mam jesc za papki? Same galaretki? No i w pracy jakąś bułkę muszę wciągnąć,galaretki ze sobą nie wezmę. sulfe brałem jakies 3-4 miesiące. Dzięki, z ryb to tylko skusiłem się na mały kawałeczek z galarety ;)

Kinia87, nie, ja tak podobno wygladam :D Może będę w okolicy apteki to spytam o espumisan lub jakieś probiotyki.

Witam resztę użytkowników :papa:

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: chrzanovy » 25 gru 2014, 12:17

Karolek miałem na myśli np zupe warzywną zmiksowaną blenderem na bazie rosołu. Ładujesz to do bidona:) i popijasz w pracy, buła wskazana też ale zależy co na tej bule. Poprostu lekkostrawne żeby było i nie za tłuste

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Kontakt:

Post autor: patkaas » 25 gru 2014, 12:34

Witaj karolek0303, też zmagam się z CU, ale u mnie akurat na odwrót biegunki :wc: Jeśli chodzi o sposoby na zaparcia, to warto sięgnąć po coś co pobudzi perystaltykę jelit:
"Żywność pobudzająca perystaltykę jelita:
-produkty bogate w błonnik (ciemne pieczywo, musli, grube kasze, płatki owsiane, płatki śniadaniowe typu „light”, otręby),
-owoce drobnopestkowe (maliny, truskawki, poziomki, porzeczki),
-owoce suszone (szczególnie śliwki i figi),
-surowe warzywa i owoce,
-sok jabłkowy, winogronowy, gruszkowy, marchwiowy
-potrawy ostro przyprawione,
-kawa naturalna,
-fermentowane napoje mleczne,
-miód, słodycze zawierające sorbitol."
Tekst pochodzi z Poradnika żywieniowego wydanego przez J-elitę, całość znajdziesz tu: http://j-elita.org.pl/images/upload/por ... eniowy.pdf

A na wzdęcia to ciężko powiedzieć co pomaga, bo ja też się z nimi zmagam i w dużej mierze zależy to od tego co zjem. Grzybów np staram się unikać. Często popijam rumianek, który trochę pomaga.
Kinia87 pisze:Na wzdęty brzuszek espumisanek
Zastanawiałam się kiedyś nad tym, ale czy można to brać przy nzj i innych lekach i rzeczywiście pomaga? Konsultowałaś to z jakimś lekarzem? :P

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: chrzanovy » 25 gru 2014, 12:43

patkaas pisze:"Kinia87"Na wzdęty brzuszek espumisanek Zastanawiałam się kiedyś nad tym, ale czy można to brać przy nzj i innych lekach i rzeczywiście pomaga? Konsultowałaś to z jakimś lekarzem? :P
elo patkaas ja nie słyszałem żadnych głosów przeciwko espumisankowi, zdaje sie ze git

karolek0303
Początkujący ✽✽

Post autor: karolek0303 » 25 gru 2014, 18:51

@patkaas
Otręby odpadają, lekarz odradził - podrażniona odbytnica,ciągłe krwawienie.
ostre przyprawy...hm... nie podrażnią bardziej jelita? tak jak kawa? No i ciemne pieczywo najczęściej jest z ziarnami a te chyba tez mogą podrażniać :smutny:
śliwki mam,pije wodę z suszonymi śliwkami po nocnym odstaniu. Wodę z miodem też pijam czasem, chyba że jakiś szczególny miód masz na myśli, bo mój to albo sztuczny, albo wielokwiatowy.
Jogurt chyba nie jest fermentowany? Pozostaje chyba tylko maślanka i kefir,ale nie wiem jak tam z laktozą, bo ja się nią nie lubię.
Jak znajdę rumianek to wypiję,zobaczymy
dzięki za rady :chicken:
@chrzanovy
Bułę z masłem, albo ze zmielonym siemieniem. Chyba najmniejsze zło.tak mi się wydaje. :chicken:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 25 gru 2014, 20:00

patkaas pisze:"Żywność pobudzająca perystaltykę jelita:
-produkty bogate w błonnik (ciemne pieczywo, musli, grube kasze, płatki owsiane, płatki śniadaniowe typu „light”, otręby),
-owoce drobnopestkowe (maliny, truskawki, poziomki, porzeczki),
z błonnikiem trzeba uważać na taki, aby nie zaszkodzić na śluzówkę.
Owoce drobno-pestkowe odrzucić,one działają jak papier ścierny w jelicie !!

Trzeba rozróżnić dietę w poradniku do konkretnego stanu jelita i choroby.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Kinia87
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Kinia87 » 25 gru 2014, 20:45

patkaas pisze:Zastanawiałam się kiedyś nad tym, ale czy można to brać przy nzj i innych lekach i rzeczywiście pomaga? Konsultowałaś to z jakimś lekarzem? :P
Tak, konsultowałam z lekarzem i farmaceuta i panią z warzywniaka i z listonoszem...błagam...nie szkodzi, nie bój sie. Zresztą jak sie bierze przed badaniami to ludzie masowo skarżą sie od tego??? :neutral: :neutral: :neutral:
Ostatnio zmieniony 25 gru 2014, 21:01 przez Kinia87, łącznie zmieniany 1 raz.
Od 16 lat szczęśliwa posiadaczka Crohna :kox:
Od 9 lat szczęśliwa posiadaczka remisji :wielbie:
Od 9 lat nierozerwalny związek ze stomią

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Kontakt:

Post autor: patkaas » 25 gru 2014, 20:58

Kinia87 pisze:Zresztą jak sie bierze przed badaniami to ludzie masowo skarzą sie od tego???
Nie wiem czy się bierze czy nie. Nie stosowałam tego przy aktualnym stanie jelita i nie wiem czy coś to da, więc pytam. A kto pyta nie błądzi :P

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

karolek0303
Początkujący ✽✽

Post autor: karolek0303 » 26 gru 2014, 10:59

dziękuję Obyty, mógłbyś zdradzić jakich źródeł błonnika używasz? Czy zgłosić się na PW?

Sprawdzę espumisan o ile cena mnie nie zwali z nóg

Zablokowany

Wróć do „Centrum Powitań dla Nowych Użytkowników”