Strona 1 z 2

Helllo

: 31 maja 2009, 15:45
autor: fillips
Witam wszystkich.

26.05.09 miałem operację (laparotomia + wycięcie wyrostka robaczkowego) i po niej dowiedziałem się, że cierpię na chorobę Crohna. Tak więc świerzak ze mnie :)

Kiedy to się zaczęło - nie mam pojęcia. Do szpitala zgłosiłem się z podejrzeniem zapalenia wyrostka, ale objawy nie były do końca takie jak powinny być przy wyrostku. Kilka dni obserwacji, usg i okazało się, że mam nacieki zapalne w jelicie krętym. Po otworzeniu mnie lekarze wycieli wyrostek i 2 ropienie które usadowiły się na jelicie krętym z czego jeden tuż koło wyrostka.

Do domu wypisali mnie dosyć szybko i dochodzę do sił. Jako lek mam przepisany ASAMAX 250g 3 razy dziennie i jeszcze przez kilka dni jako przeciwzapalny CIPRONEX. Narazie wcinam suchary rozmoczone w herbacie i kaszki manne :) Ale musze powoli wprowadzać chyba jakieś inne potrawy lekkie z wiekszą ilością substancji odżywczych. Dodatkowo w nadchodzącym tygodniu muszę udać się na kolonoskopię. Z racji tego iż mieszkam we Wrocławiu myślałem o udaniu się do prof. Paradowskiego, albo do dr Bartnik - oczywiście prywatnie bo jestem świadom czekania na wizytę normalnie :)


Jeśli mogę od razu w tym temacie zapytać Was o kilka spraw, których nie znalazłem tak

1. Czy do Asamaxu powinny być jakieś tabletki ochronne?? Ponieważ biorę tylko "goły" asamax.

2. Do kogoś kto się leczy u wymienionych wcześniej przeze mnie lekarzy:
- Ile kosztuje wizyta,
- Czy mogłbym prosić o aktualne namiary na nich (nie wiem czy te które znalazłem w internecie są dobre)
- Jak długo się czeka na konsultacje i czy można u nich wykonać kolonoskopię (jestem zielony więc nie wiem czy to głupie pytanie czy nie :) )


To chyba w sumie tyle ode mnie narazie w temacie :)

No i na koniec - jestem inżynierem procesu w fabryce dużego koncernu samochodowego. Stres był i chyba to byl jeden z czynników ujawnienia się mojej choroby :/


Pozdrawiam wszystkich i głowa do góry :)

Re: Helllo

: 31 maja 2009, 16:58
autor: Dziq
Witam !

Do Asamaxu chyba nie potrzeba żadnego leku osłonowego jesli lekarz nie zalecił. Podkreślam chyba, ponieważ nie jestem lekarzem.
Do jedzenia polecam CI nutridrinki i Ensure w proszku. To jest kompletna zbilansowana dieta. Łatwo przyswajalna, lekkostrawna w pełni kaloryczna. Na forum jest o tym wiecej napisane.

Re: Helllo

: 31 maja 2009, 17:08
autor: fillips
Dzięki za info Majka :)

Dziqu myślę, że narazie nie potrzebuję tych nutridrinków i Ensure :) ale poczytam

Re: Helllo

: 31 maja 2009, 17:55
autor: Szaraja
Chyba co do Nutridrinków i Ensure, to jesteś w błędzie- dieta jest jednym z elementów leczenia , a udowodnbiono, ż epodawanie 500 ml preparatów żywieniowych dziennie podtrzymuje remisję. Polecam dział diety do poczytania. Tego typu preparaty czasem są w stanie zastąpić sterydy. Ty majac takie problemy, masz równiez problemy z wchłanianiem, które z czasem moga się nasilać.

Re: Helllo

: 31 maja 2009, 18:16
autor: junior
Witaj :roll:

Re: Helllo

: 31 maja 2009, 18:24
autor: Natalka
Witaj :smile:

Re: Helllo

: 31 maja 2009, 18:50
autor: Mamcia
Do domu wypisali mnie dosyć szybko i dochodzę do sił. Jako lek mam przepisany ASAMAX 250g 3 razy dziennie
To lek działający tylko w jelicie grubym. Powinieneś raczej dostać salofalk, ale o tym zadecyduje gastrolog po kolonoskopii. Rozumiem, że nasz wynik badania histopatologicznego wyrostka itp i na tej podstawie została postawiona diagnoza.

Re: Helllo

: 31 maja 2009, 19:32
autor: fillips
@Mamcia - Diagnoza została postawiona w czasie operacji. Miała być to jedynie operacja wycięcia wyrostka robaczkowego i spojrzenia na jelita. Okazało się, że koło wyrostka robaczkowego na jelicie powstał ropień i kawałek dalej od niego drugi. Wygląd jelita cienkiego w końcowym odcinku 50 cm jest zmieniony. Na wynik histopatologiczny muszę czekać jeszcze tydzień. W trakcie wywiadu mówiłem lekarzowi o objawach, które jak teraz czytam są objawami CD. Za tydzień mam wizytę u prof. Paradowskiego tak więc będę miał jasny obraz sytuacji.

@Szaraja - wiesz dopiero od tygodnia żyję ze świadomością tej choroby tak więc zaczynam się uczyć. Kroplówki miałem podawane do 3 dnia po operacji, 2 kolejne dni to suchary rozmoczone z wodą + kaszki pszenne. Dzisiaj wsunąłem suchara z dżemem brzoskwiniowym i pszenną bułkę z delikatną wędliną. W kolejnych dniach powoli będą rozszerzał moje menu, oczywiście w ramach rozsądku. Nic smażonego, nic rozdymającego jelita i tak dalej :)
Radzisz mi do normalnej diety popijać te specyfiki??

Re: Helllo

: 31 maja 2009, 20:30
autor: madziula
witaj. ja sie leczylam u prof Paradowskiego, bardzo fachowy lekarz. z reszta poczytaj w linkach podanych przz Majke. pozdrawiam :)

Re: Helllo

: 31 maja 2009, 23:18
autor: ita71
Witaj

Re: Helllo

: 31 maja 2009, 23:58
autor: Dziq
Radzisz mi do normalnej diety popijać te specyfiki??
jeśli o mnie chodzi to tak. Polecam jako dodatek w tym przypadku.

Re: Helllo

: 01 cze 2009, 07:46
autor: rajan
hej

Re: Helllo

: 01 cze 2009, 08:21
autor: Linda123
Witaj!

Re: Helllo

: 01 cze 2009, 08:49
autor: elizabet-70
Witaj

Re: Helllo

: 01 cze 2009, 12:49
autor: katjank
WitaMy!