Operacja metoda 'tradycyjną' czy laparaskopową?

Kiedy jelita idą pod nóż.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Kontakt:

Operacja metoda 'tradycyjną' czy laparaskopową?

Post autor: Cinimini » 07 mar 2011, 19:58

Kochani, jak wiecie czeka mnie operacja i mam dwie możliwości. Byłam na konsultacji
u prof. Dzikiego oraz u prof. Durlika i każdy z nich ma inne sugestie. Otóż:
Prof. Dziki sugeruje operacje metodą 'tradycyjna' jednoetapową - bez stomii, ale z dużym prawdopodobieństwem resekcji j. grubego (zespolenie cienkiego z odbytnicą).
Prof. Durlik natomiast sugeruje półroczna ileostomie, obie operacje byłyby metodą laparaskopową. Tutaj jest szansa, że da sie 'oszczędzić' j. grube, a usunięta zostanie tylko najbardziej zmieniona część (operacja w Wawie w MSWiA).
No i mam nie lada dylemat, bo jednak ja mam większe zaufanie do 'rąk' niż do monitora i ogólnie jakoś prof. Dziki wzbudza moje większe zaufanie (operacja byłaby w mojej rodzinnej Łodzi). Jednak z drugiej strony rozwiązanie ze stomią daje możliwość oszczędzenia jelita. W ogóle jest dla mnie dziwne, ze dwóch wysokiej klasy chirurgów ma tak odmienne zdanie - jeden mówi, że stomii nie będzie, drugi mówi, ze będzie...
No i co wybrać...co lepsze jak sądzicie?
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: Operacja metoda 'tradycyjną' czy laparaskopową?

Post autor: Mamcia » 07 mar 2011, 21:20

Może jeszcze po konsultacje do Krokowicza w Poznaniu lub do Bieleckiego w Warszawie lub Hermana w Krakowie.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Marky
Specjalista ds. Żywienia
województwo: małopolskie
Kontakt:

Post autor: Marky » 07 mar 2011, 23:55

Cini, znasz moje zdanie.
Z własnego doświadczenia wiem, że raczej trzeba trzymać to co da się jeszcze uratować. Nie wiadomo jakie leki będziemy mieć za 5-10 lat, miejmy nadzieję, że coś jeszcze wymyślą :oops:

A propos konsultacji u Prof. Hermana w Krakowie wiesz, że możesz liczyć na moją pomoc.

Stale trzymam kciuki i wierzę w możliwie "najlepsze" rozwiązanie Twojego problemu :papa:
W słowach jest magia, w czynach jest prawda.

Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Miska Ryżu » 08 mar 2011, 08:12

wybrałabym jeżeli jest taka możliwość to oszczędzenie jelita grubego, mimo że wiąże się to ze stomią. Jak pisze Marky nie wiadomo co będzie w przyszłości

Konsultacje u jeszcze jednego lekarza nie zaszkodzą a pomoc mogą :-) może któras z opcji się powtórzy i troszkę łatwiejszy wybór będzie.
Smutno Ci? A może budyń? :)

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin

Post autor: -Ania- » 08 mar 2011, 10:48

Gdybym ja miała wtedy (tzn przed operacją) szanse wyboru zdecydowałabym się na uratowanie choć części jelita grubego. Troche się człowiek pomęczy z ileostomią, ale to tylko czasowe, a nie kalectwo do końca życia.

Aha i od ostatniej rozmowy przyszedł mi do głowy tylko jeden plus życia bez jelita grubego - nigdy więcej kolonoskopii i nigdy więcej czyszczenia do badania. Badanie jakie "potem" się przeprowadza to sigmoidoskopia i nie wymaga to czyszczenia gdyż wszelkie paskudztwa działają na jelito grube a tego się nie ma. Stosuje się co najwyżej 2-3 wlewy oczyszczające i tyle. Jeden pozytyw i mnóstwo kłopotów.

ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Raysha » 08 mar 2011, 12:49

Przy ileostomii, gdy jelito grube jest zamkniete na głucho też sie nie czyści :)
Cini - nie wiem co Ci doradzić, bo nie wiem co bym zadecydowała, powiem Ci to szczerze. Mam ileostomię jak wiesz, ale to co ja przechodziłam to chyba nie bedzie zbyt pocieszające.

Misia

Post autor: Misia » 08 mar 2011, 14:01

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: Cinimini » 08 mar 2011, 14:45

Rozmawiałam dzis z 'moją' gastroenterolog..niestety nie podpowiedziała mi w żaden sposób. Powiedziała, że obaj profesorzy są specjalistami i ciężko rozważać, który 'zabieg' jest 'lepszy'. W Wawie prawdopodobnie znów mi zaproponują leczenie biologiczne, do którego ja sie bardzo zraziłam, z kolei prof. Dziki absolutnie leczenie bio. odradza.

Nie dodałam, że prof. Dziki w pierwszej kolejności będzie chciał usunąć środek j. grubego, a początek i koniec zespolić. Jednak jak powiedział, gdy otworzy brzuch i zobaczy to będzie wiedział na pewno czy jest to możliwe, bo jeśli nie to wówczas resekcja grubego i zespolenie cienkiego z odbytnicą.
Natomiast prof. Durlik zaznaczył, że jelito grube jest w dużym stopniu zajęte i tez nie wiadomo czy druga operacja nie zakończy sie resekcją.

Nie wiem, nie wiem i jeszcze raz nie wiem......................................
Dzis jadę jeszcze do prof. Małeckiej-Panas.
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Awatar użytkownika
magda281
Znawca ❃❃
województwo: mazowieckie

Post autor: magda281 » 08 mar 2011, 15:09

Cinimini, naprawdę trudna sytuacja -bardzo Ci współczuję :przytul:
Sama nie wiem co bym wybrała na Twoim miejscu -chyba bym się zdała na lekarzy,no na pewno jeszcze skonsultowała -żeby konkretnie w koncu powiedzieli co będzie dla Ciebie najlepsze.
Kto nadzieje w innych pokłada,celu nie osiąga.

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: Cinimini » 08 mar 2011, 22:26

Jestem po wizycie u prof. Małeckiej-Panas i ona jednak doradza operacje tradycyjną u prof. Dzikiego. Powiedziała, że operacja dwuetapowa wg. niej i tak zakończy sie resekcją, jako, ze jelito jest już bardzo 'sfatygowane' i ona widzi małe szanse na zregenerowanie. A skoro jedna i druga operacja miałaby doprowadzić do tego samego efektu to lepiej zrobić to za jednym zamachem, niż 'męczyć' się ze stomią i przechodzić dwie operacje. Ponad to Pani Prof. stwierdziła, że laparoskop jest jak najbardziej nowoczesną metodą, ale przy tak rozległym zabiegu ona bardziej wierzy w dłonie i oczy profesora, niż 'monitor', szczególnie, ze operował by mnie osobiście prof. Adam Dziki.
No jest to już jakaś wskazówka...

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Misia

Post autor: Misia » 08 mar 2011, 22:55

Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Miska Ryżu » 09 mar 2011, 07:45

a ja bym powalczyła o to jelito. jak dasz je sobie od razu wyciąć to nigdy się nie dowiesz czy zrobiłaś słusznie. Może kiedyś najdzie Cie myśl, a może mogłam spróbować, a może by się udało? Ale tego się już nie dowiesz. Ja bym sprobowała operacji dwuetapowej nastawiając się że będzie dobrze i uda się uratować jelito. Dziecko nie zając jak poczeka pół roku dłużej to się tragedia nie stanie.
To tylko taka moja opinia.
Smutno Ci? A może budyń? :)

Kamil P
Debiutant ✽

Post autor: Kamil P » 09 mar 2011, 08:53

Niezależnie jąka wybierzesz opcję musi to być Twoja decyzja. Jeżeli dalej będziesz pytać znakomitości lekarskie to pewnie uzyskasz różne opinie i co wtedy? 3 profesorów za jedną opcja 4 za drugą. Więc wybierzesz drugą?
Czytając pierwszy raz Twoje pytanie pomyślałem, że lepiej załatwić wszystko za jednym zamachem ale teraz myślę, że opcja z czasową ileostomią będzie lepsza. Przemęczysz się pół roku ale jeżeli jest szansa na uratowanie części j. grubego to trzeba spróbowac. Jutro czeka mnie podobna operacja, jak dojdę do siebie to napiszę Ci czy warto ;)

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: Cinimini » 09 mar 2011, 08:56

Kamil P pisze: Jutro czeka mnie podobna operacja, jak dojdę do siebie to napiszę Ci czy warto
W takim razie mocno trzymam kciuki i czekam na wieści z frontu ;)

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Misia

Post autor: Misia » 09 mar 2011, 08:57

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leczenie operacyjne”