gojenie rany

Kiedy jelita idą pod nóż.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

gojenie rany

Post autor: gabriella » 29 lis 2013, 19:28

Hej, chciałabym się Was spytać, jak Wam się goiła rana. Chodzi mi konkretnie o ranę, w której była ropa i która teraz goi się przez ziarninowanie. Ja miałam dość dużą dziurę, która mi się ładnie zasklepiała. Teraz już jest zupełnie płytka i zaczyna zarastać. I właśnie w tym miejscu mnie boli, jak dotykam. I nie wiem, czy to normalne, czy mam szybko wybierać się do chirurga.
Może ktoś z Was miał po operacji taką ranę i wie, jak powinna się poprawnie goić?

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽

Re: gojenie rany

Post autor: gabriella » 30 lis 2013, 09:57

Kurcze, czy w ranie moze się zbierać ropa, jeśli już prawie się zagoiła i przez 5 tygodni się nic nie działo. Ładnie zarastała...

atabe
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Post autor: atabe » 30 lis 2013, 13:02

Chyba może. Mi zrobił się ropień (w ranie po drenie-niewielki,przy nacisku trochę bolał) miałam oczyszczony przez chirurga . A potem w trakcie gojenia i tak się sączyło. Trwało to jakis czas, ale się ładnie oczyściło i zagoiło samo. Chirurg mi tłumaczył, że to po prostu taka właściwość skóry, że czasami w taki sposób się goi i że to nic grożnego.Ale pokazać lekarzowi nie zaszkodzi :roll:

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽

Post autor: gabriella » 30 lis 2013, 14:01

kupiłam sobie octenisept i będę przemywać, ale jak się nic nie zmieni, to w przyszłym tygodniu pojadę do lekarza...

Awatar użytkownika
Osóbka
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Osóbka » 30 lis 2013, 21:08

gabriella, moja rana również goiła się bardzo długo i też miałam epizod z niewielkim ropniem. Przy szwie zrobiło się takie zgrubiałe zaczerwienienie, które bolało przy ucisku. Chirurg to "rozgrzebał", wyczyścił i kazał płukać powstałą dziurkę octeniseptem w strzykawce.
Octenisept to był w ogóle podstawowy sprzęt, który stosowałam po operacji. Nasączałam nim gaziki, układałam na ranę i czekałam kilka minut, dopiero potem nakładałam opatrunek.
W aptece można również kupić silnie odkażającą maść Betadine, którą kazano mi stosować na dziurę przeciętą przez tzw. szew ewentracyjny (byłam cięta 3x w ciągu 2 miesięcy i bali się, żeby się to nie rozeszło), tylko nie wolno jej stosować zbyt długo i przy problemach z tarczycą, ponieważ zawiera jod.
Trzymam kciuki, a w razie co zmykaj do lekarza.
Leczenie: CSK MSW

Główką do przodu!!!

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽

Post autor: gabriella » 30 lis 2013, 22:20

raczej będę musiała, bo boli nadal i pojawiły się w ranie takie dwie czarne kropeczki (nie wiem, o co chodzi), z których się sączy.
Ech, szwów już dawno nie mam, tak ślicznie się goiło, dbam, zmieniam opatrunek, a jednak coś się musi zadziać... :(

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽

Post autor: gabriella » 01 gru 2013, 14:40

Pojechałam dzisiaj do szpitala i okazało się, że to szwy ;)

Awatar użytkownika
Osóbka
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Osóbka » 01 gru 2013, 15:12

Tak myślałam :) sama dwa razy wyjęłam sobie pętelkę czarnego szwu z rany. Dobrze, że to nic takiego :)

Główką do przodu!!!

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽

Post autor: gabriella » 01 gru 2013, 22:39

też tak sobie pomyślałam, ale w sumie dobrze, że pojechałam sie upewnić :)
a powiedz, wiesz może, czy te wewnętrzne szwy rozpuszczalne (pod blizną, a nie raną) mogą się nie rozpuścić? bo ja mam takie dwa miejsca trochę bardziej zaczerwienione i obolałe.
Ogólnie mam wrażenie, że ta blizna na początku o wiele lepiej wyglądała. Teraz jest zaczerwieniona i powoli zaczynam stosować maść cebulową ;)

Awatar użytkownika
Osóbka
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Osóbka » 02 gru 2013, 10:08

Przeczytaj cały ten wątek. Wredna Tubisia pisała coś o nierozpuszczonych szwach, które czuje u siebie. Szkoda, że nie zapytałaś wczoraj lekarza :)

Główką do przodu!!!

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽

Post autor: gabriella » 02 gru 2013, 10:13

Jeszcze się zapiszę do poradni, bo dzisiaj se wyciągnęłam jeszcze jeden szew, więc wolę, żeby ktoś to skontrolował.

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽

Post autor: gabriella » 03 gru 2013, 10:34

ech, dzisiaj dzwonię do chirurga, bo ta rana mnie cały czas dość mocno boli :/ i nad raną ta blizna jest taka sinawa. Mam wrażenie, jakby te szwy chciały jeszcze wyjść :/

Awatar użytkownika
Osóbka
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Osóbka » 03 gru 2013, 13:06

gabriella, daj znać co i jak :)

Główką do przodu!!!

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽

Post autor: gabriella » 18 gru 2013, 17:14

Ech, no z raną już ok. Najpierw byłam u chirurga w poradni, pogrzebał, stwierdził, że szwy i spoko. Za tydzień miałam się stawić do kontroli znowu w poradni, to jakiś był jakiś stary dziadek, który powiedział, że muszę iść do poradni stomijnej. Na nic moje tłumaczenia, że nie chodzi mi o stomię, a o ranę...
no ale tego samego dnia byłam jeszcze u prof. Drewsa, który już na żywca mi przecinał skórę chyba w dwóch, trzech miejscach, bo tam rzeczywiście się te szwy nie rozpuszczały. Teraz już jest ok, chociaż blizna nie wygląda za ładnie.
No i faktycznie jak coś, to mam się wybierać od razu do poradni stomijnej, bo tam pielęgniarka stomijna w razie czego wezwie lekarza.
Ech ;)

MPgdynia
Debiutant ✽
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: MPgdynia » 23 lut 2014, 21:12

gabriella pisze:Ech, no z raną już ok.
Jak się czujesz po kilku miesiącach?

Ja miałem operację w październiku 2013. Po usg za miesiąc wyszło że mam trochę ropy zbiornik 16mm x 6mm i ma się wchłonąć. Rana do dziś po prawej stronie troszkę boli jak ją dotykam, a w pewym miejscu nie mam czucia, ale chirurg mówił że to normalne że gdzieś podczas operacji mogli przeciąć nerw. Rana się zagoiła, ale do dziś dnia ma kolor czerwony. Ciekawe kiedy się wybieli :)
http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?t=15358

Moja Droga do Zdrowia.

Pentasa Granuat 1/1/1
Azathiopirine VIS 2/0/0
Witamina D 1000j. 1/0/0

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leczenie operacyjne”