mam pytanie

Kiedy jelita idą pod nóż.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Kontakt:

mam pytanie

Post autor: Ania16 » 17 maja 2004, 19:00

Bylam w szpitalu i sie okazalo ze nie prauje mi kawalek jelita zwanego esica i bede teraz na jedzonku poza jelitowym przez szesc tygodni a jak mi to nie pomoze to jade do warszawy na operacje. No i wlasnie tego tyczy sie moje pytanie Choruje na cu jak byscie nie wiedzieli i jak bym miala ta operacje to usuna mi cale jelito grube tak powiedzial lekarz no wiec teraz moje pytanie. Czy po wycieciu calego jelita grubego choroba moze sie nawrocic?? Bo tego juz mi nie powiedzieli. A operacja jest prawie nie unikniona w wakacje juz pewnie bedzie po. A i ktos z was mial napewno operacje to czy moglibyscie napisac swoje odczucia czy bylo i jest lepiej czy nie i wogole.Z gory dziekuje.Pzdrawiam wszystkich
http://magdamroczkowska.pamietajmy.com.pl/
Moj Aniołek (*)

Obrazek

Ileostomia od 7.03.2013

Ela
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: małopolskie

Re: mam pytanie

Post autor: Ela » 17 maja 2004, 19:18

W3a?ciwie po wycieciu ca3ego jelita grubego przy cu, choroba powinna ust?pia. Ale na czym ma polegaa Twoja operacja? Wytn? jelito i co? Zaproponowali Ci jaki? rodzaj zespolenia czy stomie? Czy na pewno chodzi o ca3e jelito grube? Pozdrawiam
CU, j-pouch

Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Ania16 » 17 maja 2004, 19:22

Tak chodzi o cale jelito grube.I bede miala zespolenie bo jeszcze mloda jestem tak lekarz powiedzial ale jak co to od operacji dzieli mnie jakies szesc tygodni (chyba) roznie to bywa.
Moj Aniołek (*)

Obrazek

Ileostomia od 7.03.2013

Ela
Początkujący ✽✽

Post autor: Ela » 17 maja 2004, 19:29

A czy wiesz, na czym bedzie polega3o to zespolenie? Bo z tego co ja wiem, to je?li usuwa sie ca3e jelito grube z odbytnic?, to wykonuje sie tzw. j-pouch (zbiornik z jelita cienkiego), który przejmuje funkcje odbytnicy (ja mam co? takiego, o czym pisze na mojej stronie www). Tak? operacje wykonuje sie w dwóch etapach, tzn. robi sie ten zbiornik, na jaki? czas wy3ania sie stomie, a potem zamyka stomie. S3ysza3am o przypadkach, kiedy wykonuje sie tylko jedn? operacje, ale to by3y do?wiadczenia zagraniczne. Inny rodzaj operacji polega3by na pozostawieniu odbytnicy, ale wtedy ognisko choroby pozostaje. Czy wiesz dok3adnie, jak to ma wygl?daa?
CU, j-pouch

Handzia
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: Handzia » 17 maja 2004, 19:37

Aniu ,czy masz az tak cie?ki przebieg CU ,?e trzeba usuwaa ca3e jelito?.Z tego co piszesz, bedziesz dalej leczona w CZD w Warszawie i pewnie tam ponownie zdiagnozowana .To dobrze ,bo tak powa?na decyzja powinna bya podjeta przez co najmniej dwóch niezale?nych specjalistów.
Pozdrowienia!

Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Ania16 » 17 maja 2004, 19:40

Z tego co mi lekarz mowil to mam miec jelito cienkie polaczone z odbytem czyli zadnej stomi nie bede miala. Czyli to znaczy ze stan zapalny zostanie??bo ja nie mam zmian w okolicach obdytu bynajmniej tak lekarz mowi.A jak sie czujesz po operacji??
Moj Aniołek (*)

Obrazek

Ileostomia od 7.03.2013

Ela
Początkujący ✽✽

Post autor: Ela » 17 maja 2004, 19:47

Faktycznie u dzieci robi sie takie bezpo?rednie zespolenia jelita cienkiego z odbytem, ale nie jestem pewna, czy w Twoim wieku to jest najlepsze rozwi?zanie. Przy3?czam sie do zdania Handzi, ?e powinna? to skonsultowaa z co najmniej jeszcze jednym chirurgiem, najlepiej kim?, kto sie konkretnie na tym zna. Ja moge polecia lekarzy w Poznaniu, a s3ysza3am, ?e je?d?? tam ludzie z ca3ej Polski.
CU, j-pouch

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
województwo: śląskie

Post autor: -Ania- » 18 maja 2004, 09:12

Droga Aniu

Okazuje sie, ?e i ja mia3am operacje na jelito grube, bo mia3am tam CU. Wycieli mi prawie ca3e jelito, zostawiaj?c odbytnice i 3?cz?c cienkie z reszt? za pomoca pier?cienia. Ja tak mam. Czy ognisko choroby pozosta3o.. nie wiem. Nie mam ju? w ?andej karcie, ?e mam jeszcze CU, ale tylko CD. Przy okazji operacji pobrali wycinki do badania histopatologicznego. Sam zabieg trwa3 3 godziny, dochodzi3am do siebie 3 dni na Oiomie, 7 dni na tzw. czystej chirurgii, oko3o 10 dni na brudnej chirurgii, potem 14 dni na moim pierwszym oddziale- czyli gastroenterologii. Dobrze, ?e bedziesz miea ?ywienie pozajelitowe, ono ca3y czas mi towarzyszy3o ( w sumie dwa miesi?ce). Wszelki ból 3agodzono u mnie od razu, ju? w druga dobe po operacji by3am pod opiek? rehabilitanki- masa?e, awiczenia oddechowe (ryzyko zapalenia p3uc), potem nauka chodzenia. Wszytko powoli, spokojnie. Równie? opieka by3a dobra, wg.mnie bardzo wyrozumia3a. Powoli pozbywa3am sie pecera i innych "rurek".

Rozpisa3am sie, a je?li chcesz pogadaa jeszcze zapraszam na pw, lub gg. Mo?e bede mog3a jako? doradzia, co wzi??a, co sie sprzyda.. wiem, ?e bedziesz w innym szpitalu ni? ja, ale zasady s? pewnie ogólne.
Jedno jeszcze dodam- ze wzgledu na operacje i obecne CD mam specjaln? diete ( gdzies tu opisan?- w dietach) i 2 grupe inwalidzk?.

pozdrawiam i ?ycze zdrowia
Ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Awatar użytkownika
Aneczka
Debiutant ✽
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Post autor: Aneczka » 18 maja 2004, 14:48

hej Aniu!!

Ja te? zyje bez jelita grubego, mam tylko pozostawiony maly kawaleczek po to by udalo sie zespolia cienkie z odbytnica.
Mam CD i nie wiem jak to ejst z CU ale ja po operacji dopiero zobaczylam co to znaczy zyc w miare normalnie i nie jeczea z bolu.
?ycze Ci powodzenia, wszytko bedzie dobrze.

Pozdrawiam

Ania
nie boję się śmierci, ona dodaje mi sił!

Ela
Początkujący ✽✽

Post autor: Ela » 18 maja 2004, 22:58

Aniu16, zapyta3am na miedzynarodowym forum osób, które maj? zespolenie jelita cienkiego z odbytem wraz z wytworzeniem zbiornika z jelita cienkiego (j-pouch), o to od jakiego wieku lepiej wytwarzaa taki zbiornik ni? zespalaa bezpo?rednio jelito cienkie z odbytem (tzw. pull through). Jest tam kilka osób, których dzieci mia3y robione "pouche" w wieku np. 9, 12 lat. Natomiast osoby w wieku 16 lat s? traktowane jak doros3e i w tych przypadkach procedura bezpo?redniego zespolenia niesie ze sob? znacznie wieksze ryzyko problemów z trzymaniem stolca ni? wykonanie j-poucha. Tak czy inaczej, dobrze wypytaj lekarza o to, jak ma wygl?daa Twoja operacja (je?li do niej dojdzie), jakie s? mo?liwe komplikacje i czy istniej? alternatywne metody leczenia. Pozdrawiam
CU, j-pouch

Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Ania16 » 19 maja 2004, 12:17

Dziekuje Ci Elu za wiadomosc przyda mi sie bardzo. Musze spytac o wszystko lekarza i wogole jak cos sie od niego dowiem to napewno napisze co mi powiedzial.pozdrawiam
Moj Aniołek (*)

Obrazek

Ileostomia od 7.03.2013

Zablokowany

Wróć do „Leczenie operacyjne”