Co dalej po operacji?

Kiedy jelita idą pod nóż.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Zygfryd
Debiutant ✽
Choroba: CD
Kontakt:

Co dalej po operacji?

Post autor: Zygfryd » 05 paź 2004, 13:08

Wiatam. Nazywam sie Rafa3, jestem z Bia3egostoku, mam 17 lat. Zagl?dam na te forum od jakiego? czasu ale dopiero teraz pomy?la3em o za3o?eniu w3asnego tematu. Crohna wykryto u mnie w marcu tego roku, z leczeniem by3o raz lepiej raz gorzej, ale pod koniec sierpnia (w dzien moich urodzin) moja pani doktor powiedzia3a ?e prawdopodobnie bede mia3 operacje. Super prezent co nie? :D Dwa dniu pó1niej by3em ju? w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Tam po 2 tygodniach badan potwierdzono konieczno?a zabiegu chirurgicznego. Operacja sie odby3a, wycieli mi zmieniony chorobowo koncowy odcinek jelita cienkiego i pare centymetrów jelita grubego. Teraz ju? jestem w domu i powoli dochodze do siebie. Tu w3a?nie zacznya sie problem. Nie wiem co dalej. Czy mam stosowaa jak?? diete, nieco zmienia swój styl ?ycia? Skoro wycieto mi mój problem, to nie chce teraz "wychodowaa" na nowo mojego Crohna. Porad1cie co robia. Chce sie dowiedziea co moge je?a a czego nie, jaki wp3yw na chorobe mo?e miea alkohol lub papierosy. Podobno wysi3ek fizyczny przy crohnie jest nie wskazany, czy chodz?c na si3ownie sobie nie zaszkodze? Wiem ?e na tym forum jest wiele osób które ma z t? chorob? o wiele wieksze do?wiadczenie ni? ja. Zwracam sie do was z pro?b? o rade. Dzieki.

P.S
W czasie pobytu w CZD pozna3em Anie16. Pozdrawiam i ?ycze szybkiego powrotu do zdrowia.

Krzysiek(R)
Początkujący ✽✽
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Co dalej po operacji?

Post autor: Krzysiek(R) » 05 paź 2004, 17:11

Witam kolege.
Choa kolega m3ody to na pewno nie jest sam w takiej sytuacji. By3em w takiej samej pare 3adnych lat temu, tylko ?e mia3em wtedy na karku mature a tu by3o przede mna widmo operacji, rekonwalestencji itp.spraw.
Wyl?dowa3em w KLinice AM na Banacha,ale to ma3o istotne bo by3em tam pare razy w ci?gu roku. Ostateznie tak?e wycieli mi cze?a jelita cienkiego i grubego. Nie wiem czy to by3 ich b3?d a mo?e i taki system postepowania w tamtych czasach ale nie kazali braa zadnych leków po operacji.O ile wiem teraz stosuje sie leki zapobiegaj?ce odrzutom przeszczepów.Czesto stosuje sie Imuran ale to juz zale?y od Twojego lekarza.Powiem jedno - profilaktyka wskazana. U mnie po operacji nat?pi3a drastyczna zmiana "poziomu" ?ycia.Przde wszystkim pojawi3y sie biegunki ,które trwaj? do tej pory.Uci??liwe i nie do powstrzymania czasami ;-) (ale juz nauczy3em sie przewidywaa, wiec w gacie nie robie;-) ).
Przez 7 lat po operacji nie leczy3em sie w ogóle.Dopiero po studiach postanowai3em sie wybraa do lekarza (za namow? jednej z osób z forum) i wtedy okaza3o sie ze stan zapalny znowu sie pojawi3.Zaczeto z nim wlaczya-szybko i skutecznie.Przez pó3 roku przeszed3em kuracje sterydow? a potem Imuran i teraz mam remisje.Ale ci?gle pozostaje na Salfalku.
Co do innycn spraw zwi?zanych z pooperacyjnym ?yciem.....Si3ownia odpada zdecydowanie przez min. pó3 roku.Mia3e? powa?nie naruszone pow3oki brzuszne, mie?nie i ca3e wnetzrno?ci - za du?y wysi3ek mo?e spowodowaa np.puszczenie szwów,przepukline i tp.Tak?e zdecydowanie odradzam, narazie oczywiscie. Po jakim? czasie sam zacz?3em chodzia na si3ownie, je?a od?ywki zeby powrócia do normalnej wagi sprzed operacji ( w zcasie pó3 roku schud3em 20 kilo, takze bylo co narzucaa na wage). ALkohol, papierosy..... to drugie odradzam zdecydowanie bo po nich przynajmiej ja bardzo 1le sie czu3em.Alkohol... wiesz ja studiowa3em wiec... co CI bede pisa3;-)) niejedno w ustach mia3em przez te 5 lat. Ale teraz ograniczam sie do minimum, najgorzej dzia3a piwo (chyba z racji gazu i ekstraktu).Lepiej wypia wódke niz inne trunki.Przynajmniej w moim przypadku. Ogólnie % wiadomo szkodzi, ale czasami ci?gnie i wiaodmo....no m3ody jeste?!!! Wszystkiego trzeba spróbowaa.Zobaczysz jak sie bedziesz czu3.
Co do diety....lekarze wyra1nie nie wypowiadaj? sie na jej tamat - maszje?a to co Ci nie szkodzi.Mi po operacji szkodzi mleko i to bardzo wiec nietykam niczego co jest z nim zwi?zane a reszta to kwestia indywidualna.Bedziesz sie d3ugo uczy3 siebie na nowo, co mo?na a czego nie.Wszystko przed TOB! KOLEGO!!!!
Jakby? mia3 jakies pytania - pisz postaram sie odpowiedziea w wolnej chwili, po pracy.
POzdrawiam
3 maj sie i sie nie po..........rj ;-) a w NAszym przypadku to staje sie berdzo trudne ( szczególnie od razu po peracji)
zawsze mozemy o tym poGGadac...
GG 3141303

Ela
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: małopolskie

Post autor: Ela » 05 paź 2004, 21:34

Cze?a Rafa3,
witaj na forum. Dorzucaj?c co? do tego co Krzysiek napisa3 moge jeszcze poradzia, ?eby? stale by3 pod opiek? jakiego? dobrego gastroenterologa, bo operacja nie wyeliminowa3a gro1by nawrotu choroby. Trzymaj sie.
CU, j-pouch

Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: Ania16 » 08 paź 2004, 15:20

Witamy na forum! :) Rafa3 powiem tyle ?e ?yc sie da napewno :D i ?e dasz sobie rade po operacji.Diete lepiej zebys jak?? tam trzyma3 znaczy ?eby? jad3 to co Ci nie szkodzi a bedzie ok! Zobaczysz! Trzymaj sie!
Pozdrawiam
http://magdamroczkowska.pamietajmy.com.pl/
Moj Aniołek (*)

Obrazek

Ileostomia od 7.03.2013

Zygfryd
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Zygfryd » 24 paź 2004, 13:43

Wiekie dzieki za odpowiedzi. Ale jednak nie uwa?am tego tematu za zamkniety. Podzielcie sie spostrze?eniami je?eli macie podobne prze?ycia za sob?. Mo?e jeszcze kto? inny chcia3by sie czego? dowiedziea na ten temat.

agnieszka
Początkujący ✽✽
województwo: lubuskie

Post autor: agnieszka » 26 paź 2004, 20:04

Z TEJ STRONY AGNIESZKA! Z WIELK! CIEKAWO?CI! PRZECZYTALAM TWÓJ POST PONIEWA— OBECNIE NIE JEST TO JESZCZE PEWNE PRZYNAJMNIEJ NA DZIEN DZISIEJSZY ALE MO—LIWE —E BEDE MUSIALA SIE PODDAA OPERACJI. W KA—DYM B!DZ RAZIE W CZWARTEK JAK DOBRZE SIE PRZYGOTUJE BEDE MIALA ROBIONY PASA—.A TAK NAPRAWDE TO BARDZO SIE BOJE MOMENTU ZE POJADE DO POZNANIA BO TAM SIE LECZE (CHODZ JESTEM W TEJ DOBREJ SYTUACJI —E JAKBY CO? SIE ZE MN! DZIALO MAM TAK—E LEKARZA NA MIEJSCU) I USLYSZE OD MOJEJ PANI DR —E NIESTETY OPERACJA JEST KONIECZNA ... :( NIE WIEM JAK SOBIE PORADZE Z T! CAL! SYTUACJ! PO OPERACJI ITD... ALE PÓKI CO STARAM SIE MY?LEA POZYTYWNIE I MO—E JEDNAK TA OPERACJA JESZCZE TERAZ NIE BEDZIE KONIECZNA ... :) POZDRAWIAM WAS WSZSYTKICH SERDECZNIE AGA
Gabi

Zablokowany

Wróć do „Leczenie operacyjne”