Jak się żyje bez jelita?

Kiedy jelita idą pod nóż.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jaryszek
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Jak się żyje bez jelita?

Post autor: jaryszek » 03 lis 2007, 17:00

Czesc, mam pytanie bo chcą mi wyciac jelito... (wiecej szczegolow tutaj: http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... 6&start=15

Czy jak sie wytnie cale jelito grube przy CU to sie juz calowicie zdrowym czlowiekiem ? Czy mozna jesc co sie komu podoba ? Czy mozna pozniej uprawiac sporty, grac w pilke itp ? Szalec na imprezach ?? Czy mozna z tym normalnie zyc ?

Prosze o odpowiedz... dziekiuje z gory

-edit-
Zmieniłem nazwę wątku, by temat lepiej odpowiadał treści.
Ostatnio zmieniony 04 lis 2007, 15:22 przez jaryszek, łącznie zmieniany 2 razy.
Chroba:CU, Stan:zaostrzenie Leki: Asamax 500mg(3x2), Metypred 32mg, Calperos 1000mg,azathrioprine 50mg(1x2),Waga/Wzrost:50/171 Brak typowej remisji od 4 lat /Jestem pacjentem prof. Paradowskiego we Wrocławiu.

Co nas nie zabije, to nas wzmocni...

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Choroba: CD
województwo: śląskie

Re: Jak się żyje bez jelita?

Post autor: -Ania- » 03 lis 2007, 17:05

nie mozna byc calkowicie zdrowym czlowiekiem nie mając jelita...
ja po wycieciu jelita (2002 rok) musze miec odpowiednią dietę (brak jelita= brak miejsca "skladania" stolca= biegunki do 18x dziennie bez trzymania diety), musze sztucznie uzupelniac niedobory witamin i potasu, zelaza etc.

a na reszte pytań odpowiadam: tak mozna :)

pozdrawiam
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Awatar użytkownika
jaryszek
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: jaryszek » 03 lis 2007, 17:25

Dziekuje Aniu za odpowiedz, ale czy tak samo jest w CU ?

No ja slyszalem ze jelito cienkie zastepuje jelitro grube i nie ma widoczncyh roznic w funkcjonowaniu...Czy ktos mial wyciete cale jelito grube przy CU i stal sie "zdrowym czlowiekiem" jak to mowia lekarze ?
Chroba:CU, Stan:zaostrzenie Leki: Asamax 500mg(3x2), Metypred 32mg, Calperos 1000mg,azathrioprine 50mg(1x2),Waga/Wzrost:50/171 Brak typowej remisji od 4 lat /Jestem pacjentem prof. Paradowskiego we Wrocławiu.

Awatar użytkownika
cordo
Aktywny ✽✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: cordo » 03 lis 2007, 17:44

jaryszek pisze:No ja slyszalem ze jelito cienkie zastepuje jelitro grube i nie ma widoczncyh roznic w funkcjonowaniu...
Zgadzam się z tym, ale chyba nie w tym wieku co Ty, bo organizm się już całkiem rozwinął.
Znam osobe która jest już dorosła, a jak miała 13 to wycięli jej jelito grube. Była jeszcze młodą osóbką więc jelito cienkie przejęło rolę grubego.

Ale w Twoim wieku to chyba mało prawdopodobne aby jelito cienkie przejęło rolę jelita grubego. :smutny:

Jaryszek!! Myślę, że nie będziesz miał operacji. Ja miałem gorzej od Ciebie i żadnej mowy o operacji nie było, a ''robiłem'' samą krwią do 30 razy dziennie.
Myśl pozytywnie.

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin

Post autor: -Ania- » 03 lis 2007, 18:17

wiesz jaryszku, jak mnie operowali to mialam diagnoze CU. To, ze mam teraz zajete jelito cienkie przez crohna to akurat... mój pech. No i błedna diagnoza.

U mnie jelito cienkie nie przejęło funkcji jelita grubego. I z tego, co wiem to nigdy nie przejmie.

Obrazek

gravioramanent
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: gravioramanent » 03 lis 2007, 18:23

Ja po ostatniej kolonoskopi, też dowiedziałem się od lekarza, że trzeba będzie pomyśleć o rozmowie z chirurgiem. "jelito cienkie zastepuje jelitro grube" czyli chodzi o j-pouch.
Lekarz powiedział, że jak najbardziej jest to skuteczne leczenie skoro od ponad trzech lat nie ma remisji ... Ale jak Ania napisała to wcale nie jest takie oczywiste.
J-pouch, dieta i suplementy, czy to naprawde coś pomaga ??
Sam jestem bardzo ciekawy.

Pozdrawiam

...a więc wcale nie musi przejąć...

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin

Post autor: -Ania- » 03 lis 2007, 18:28

może dlatego, ze ja j-pouch nie mam, mam jelito cienkie zespolone koniec z koncem z odbytnicą (zostawiono około 10 cm).
Nie wiem, czy przy j-pouch nastepuje cos w stylu przejecia funkcji jelita grubego.

Obrazek

Awatar użytkownika
aleksandra12
Aktywny ✽✽✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: aleksandra12 » 03 lis 2007, 18:50

jaryszku - różnice w funkcjonowaniu będą.

Jelito cienkie to przejmuje funkcje grubego u młodych, to fakt. Tobie raczej uszyją poucha, a nie jest on tak doskonały jak jelito. Wiadomo, że częstość wypróżnień jest trochę większa niż normalnie, bo to przecież mały zbiornik, jednak wszystko poza tym powinno działać dobrze.

Możesz przejrzeć stronę Izy: http://iza-cu.republika.pl/index.html
Ma poucha, nie ma jelita. Są tam też historie.

Także strona Eli powinna Ci trochę rozjaśnić: http://stomia.info.pl/
Też dużo historii.

Chill out :)
Pozdrawiam, Aleksandra

Awatar użytkownika
Izunia
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Izunia » 03 lis 2007, 21:17

"Czy jak sie wytnie cale jelito grube przy CU to sie juz calowicie zdrowym czlowiekiem ? Czy mozna jesc co sie komu podoba ? Czy mozna pozniej uprawiac sporty, grac w pilke itp ? Szalec na imprezach Czy mozna z tym normalnie zyc ?"
Całkowicie zdrowym nie można być, choćby dlatego, że wycięcie jelita upośledza nasz organizm, ale na pewno pozbywasz się CU, to jest plus.
Co do jedzenia, to wiadomo że na początku trzeba trzymać dietę, po to żeby organizm się dostosował do nowej sytuacji, ale po jakimś czasie zaczyna się stopniowo wprowadzać coraz więcej jedzenia, organizm sam daje znać kiedy. A potem, to już jesz co chcesz. No w każdym razie ja jem co chcę :).
Można grać w piłkę, szaleć na imprezach, uprawiać sporty (na pewno nie ty wysiłkowe), co tylko jeszcze chcesz.
Można z tym (domyślam się że chodzi o j-poucha) normalnie żyć.
Jest też inny plus - żadnych sterydów i innych leków obciążających organizm.
Ale to dotyczy tylko osoby z CU.

Aha i jeszcze jedno, tyczy to j-poucha. Fakt, to nie jest jelito grube tylko cienkie, ale u siebie po tych 4 latach zauważyłam dużą różnicę i znaczne postępy, chyba jest tak jak mówią lekarze, że zaczyna on przejmować funkcję jelita grubego, z tą różnicą że jest większa ilość wypróżnień niż przy grubym, a to dlatego że jest on mały, nie urośnie on do takich rozmiarów jak jelito grube, chociaż może się rozciągnąć (trochę).
Obecnie chodzę do wc 5-6 razy i chyba tak już zostanie. Może gdybym trzymała dietę byłoby inaczej, ale mi to zupełnie nie przeszkadza

-Ania- edit:
prosze edytować swoje posty, a nie pisać jeden pod drugim
Ostatnio zmieniony 04 lis 2007, 22:25 przez Izunia, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
jaryszek
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: jaryszek » 04 lis 2007, 11:17

Dziekuje Wam kochani za tak wspaniale slowa ktore podnosza na duchu :*

A to czemu Izunia masz napisane ze chorujesz na CU jak juz jestes wyleczona ? :P

A co do takiej diety to mozna pic nawet piwo i inne gazowane produkty ? Nie wierze :)

I jak wyglada taki j-pouch ? Wystaje na zewnatrz czy jest niewidoczny i w niczym nie przeszkadzajacy ?

Awatar użytkownika
Izunia
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Izunia » 04 lis 2007, 22:03

Jaryszek nie było opcji :"Wyleczona z CU" ;)
Jeśli chodzi o dietę, to ja piwa nie piję bo nie lubię, ale znam osoby które piją piwo i nie tylko i żadnych problemów nie mają z pouchem. Ja za to lubię pepsi, ale genaralnie unikam napojów gazowanych, bo tam jest dużo chemii i tylko dlatego, a nie przez to że nie mogę.
J-pouch nie wystaje na zewnątrz. Jest w środku doszyty do zwieraczy z jednej strony, a połączony z jelitem cienkim z drugiej. To wygląda mniej więcej tak http://www.iza_cu.republika.pl/Choroby%20jelit.html#16
rysował mi to profesor Kościński.
Ten zbiornik naprawdę w niczym nie przeszkadza :)

Misia

Post autor: Misia » 04 lis 2007, 23:20

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Awatar użytkownika
jaryszek
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: jaryszek » 05 lis 2007, 07:23

Dziekuje za odpowiedzi. No ja rozumiem , ze mozna z tym zyc tylko czemu od razu mi nie wycieli jelita skoro jest to takie skuteczne i posiada tyle plusow ? Po co bralem te wszystkie leki , po szpitalach jezdzilem...? To mnie jeszcze zastanawia.

Awatar użytkownika
aleksandra12
Aktywny ✽✽✽

Post autor: aleksandra12 » 05 lis 2007, 09:01

Bo zawsze należy ratować do ostatniego momentu. Bo brak jelita nie jest fizjologiczny. Bo operuje się dopiero wtedy, jak wszystko inne zawiedzie.
Pozdrawiam, Aleksandra

matchew
Debiutant ✽
województwo: małopolskie
Kontakt:

Post autor: matchew » 05 lis 2007, 09:09

Izunia pisze:ale na pewno pozbywasz się CU,
musze Was zmartwić troche ale to nie jest tak napewno, na ostatnim zjeżdzie w Krk była o tym mowa i się okazało ze wyciecie nie daje 100% pewności pozbycia się CU. Istnieje możliwość ze zbiornik bedzie dalej chorował i cała operacja może iść na marne. Podkreśliłem że może bo pewnie u większości osób nie ma nawrotów. Temat mi utkwił w pamięci bo sie sam na tym zastanawiałem czemu jelita poprostu nie wytną.
jaryszek pisze:czemu od razu mi nie wycieli
Bo cięcie to jest ostateczność i każdy lekarz proponuje najpierw leczenie. Po drugie wycięcie możesz mieć, jeśli dobrze pamietam, tylko przy całkowitej remisji aby żaden chory kawałek jelita nie został.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leczenie operacyjne”