proktokolektomia odtwórcza

Kiedy jelita idą pod nóż.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
carolina83
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie

proktokolektomia odtwórcza

Post autor: carolina83 » 29 gru 2007, 16:34

Mam pytanie: czy ktoś z Was był poddany proktokolektomii odtwórczej? Z tego co mi lekarz mówił to wycięcie całego jelita grubego i uformowanie "nowego" jelita grubego z czesci jelita cienkiego... i sa dwie metody: mukozektomia i technika dwustaplerowa. Ktora lepsza? Czytalam artykuly na ten temat ale interesuja mnie opinie ludzi, ktorzy przezyli to na wlasnej skorze... gdyz byc moze bede poddana temu czemus :neutral: Bede wdzieczna za wszelkie informacje: czy poddalibyscie sie tej operacji raz jeszcze, czy mieliscie jakies powiklania, ile trzeba chodzic ze stomia, ile lezeliscie w szpitalu, po jakim czasie mogliscie wrocic do normalnego zycia, ile stolcow oddajecie dziennie i jak wogole wyglada Wasze zycie teraz... Ale sie rozpisalam :) pozdrawiam!!!

Ela
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: małopolskie

Re: proktokolektomia odtwórcza

Post autor: Ela » 29 gru 2007, 21:53

To "nowe jelito grube" to tzw. j-pouch. Może coś więcej znajdziesz na ten temat w części "Stomia i j-pouch". Zapraszam też na moją stronę.

Natomiast nie bardzo rozumiem tych dwóch technik wykonania zbiornika, o których piszesz. Z tego co ja wiem (lub mi się wydaje) mukozektomia polega na usunięciu śluzówki z powierzchni jelita. Przypuszczam, że chodziłoby o pozostawienie jakiejś części jelita grubego i wykonanie tej mukozektomi w tej części jelita. Ale przyznam, że muszę poszukać czegoś na ten temat, bo już nie pamiętam dokładnie. Druga technika polegałaby pewnie na usunięciu jelita w całości i wykonaniu, przy pomocy staplerów, zbiornika z jelita cienkiego.

Jeśli dobrze rozumiem dwie możliwości, to polecam tę z całkowitym usunięciem jelita grubego. Pod warunkiem, że usunięcie jest konieczne. Pozostawienie nawet niewielkiego kawałka odbytnicy może dawać dokuczliwe dolegliwości.
CU, j-pouch

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: proktokolektomia odtwórcza

Post autor: Mamcia » 29 gru 2007, 22:18

Chirurgia nie jest moją najsilniejszą stroną, ale czytałam o technice usunięcia śluzówki z końcówki odbytnicy i nałożenia na nią warstwy słuzówki j. cienkiego. Leczenie chirurgiczne CU polegać powinno zawsz na ucunięciu całego j. grubego. Stapler ro rodzaj zszywacza i niebyt widzę tu związek. Szycie staplerami jest szybsze i ze względu na sprzęt może być wkorzystane wtedy, gdy nie można ze względów technicznych zastosować szycia tradycyjnego.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leczenie operacyjne”