Resekcja jelita a leczenie pooperacyjne??

Kiedy jelita idą pod nóż.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Krzysiek(R)
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Resekcja jelita a leczenie pooperacyjne??

Post autor: Krzysiek(R) » 02 gru 2003, 12:48

Mam pytanie.
Jestem 6 lat po resekcji.Przez ten czas nie trzyma3em specjalnej diety,unika3em tylko tego od czego mia3em wieksze biegunki (mleka i jajek m.in.).Zadnego leczenia na d3u?sz? mete.Oczywiscie po operacji SULfasalazyna o ile dobrze pamietam.Zadnych bóli,krwawien (tylko male plamki na papierze najprawdopodobniej od biegunki,nie w kale),kompletnie zadnych obajwów.Podobno nawroty s? po max 3 latach od operacji a ja sie nie lecze i do tej pory nic sie nie dzieje tak z3ego jak kiedy?.
Moze ma ktos takie do?wiadczenia??? MOze jest ktos po resekcji jelita cienkiego( i kawa3ka grubego) ???
Dzieki za odpowiedzi...wszelkie
Pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
województwo: śląskie

Re: Resekcja jelita a leczenie pooperacyjne??

Post autor: -Ania- » 02 gru 2003, 17:02

hejka:)
Mama crohna, tylko co prawda intesywnie sie lecze. Co do jelit- wycieli mi prawie ca3e grube i zrobili zespolenie za pomoca pier?cienia, tak, ?e nie mam stomii. Cienkiego troche zosta3o.

pozdrawiam Ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Ela
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: małopolskie

Post autor: Ela » 02 gru 2003, 18:29

Krzysiek - tylko sie cieszya, ?e nic Ci nie dolega. Podobno te choroby zapalne s? nieuleczalne, ale te? jest wiele zagadek, wiec mo?e jeste? tym szcze?ciarzem, który sie wyleczy3.

Aniu - napisz co? wiecej o tym zespoleniu, które masz zrobione. Jak? cze?a jelita grubego masz pozostawion?? Co to jest ten pier?cien?

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin

Post autor: -Ania- » 02 gru 2003, 19:00

Leczenie operacyjne, którym mnie poddano nazywa sie fachowo:
laparotomia, colectomia, ileorectoanastomosis, drainage cavi peritonei.
Wycieto jelita w granicach zdrowych (20cm koncowego odcinka jelita kretego oraz okre?nice), wykonano zespolenie jelita cienkiego z odbytnic? koniec do konca przy u?yciu Valtraca. Inaczej nazywaja to zespoleniem ileorectalnym.

Tyle wiem z kart informacyjnych. Ów pier?cien mia3 sie niby "rozpu?cia" w ci?gu oko3o tygodnia po operacji.. ale czy i kiedy to sie sta3o (czy stanie) tego lekarze nie wiedz?.

Ze swej strony ciesze sie, bo unikne3am tym razem stomii, a co bedzie w przysz3o?ci.. :?:
pozdrawiam Elu
Ania

Obrazek

Krzysiek(R)
Początkujący ✽✽
Kontakt:

W czym sedno....

Post autor: Krzysiek(R) » 02 gru 2003, 21:19

Witam ponownie.
Problem tkwi w tym ?e nie bior?c ?adnych leków,nie zastanawia3em sie nad konsekwencjami tego.Lekarzy omija3em z daleka bo i nic mi sie nie dzia3o z3ego.Teraz z kolei s3ysze od ró?nych osób ze nie branie leków przed d3u?szy czas po operacji to by3 b3?d.Ale... po krótkim braniu Sulfasalazyny nie czu3em sie za dobrze i zaprzesta3em.Od tamtego czasu nie mia3em ?adnego leczenia i to juz 6ty rok mija.Nie mam zadnych objawów.Boje sie tyklo ze jak pojde do lekarza to wtedy zacznie sie leczenie i wydatki itp... no i kazanie oczywi?cie.A pasowa3oby po tych 6 latach w koncu ruszya ty3ek i przej?a sie na jakies choaby konsultacje.Powiem jeszcze ze kontroluje regularnie swoje wyniki(zwykle morfologiczne) i nie zauwa?y3em powaznych zmian.Z racji tego ze oddawalem krew jako Honorowy troche mi sie ona zagescila i cisnienie skoczy3o do góry,ale nigdy nic w nich z3ego nie by3o.Dlatego odradzam oddawanie krwi przy tym schorzeniu!!!Lekarze nie patrza na to dlatego sami musimy o to zadbaa.Mnie popchnela ku temu sytuacja zainstania3a w szpitalu kiedy nie mial, kto dla mnie oddaa.Na wszelki wypadek zaczalem oddawac i jakos sie to ciagnelo 3 lata.NO ale teraz juz skonczylem,na zdrowie mi to nie wysz3o.
Co do badan to mam tylko zmiany transaminaz i bilirubiny(to pewnie wynika z wyciecia odcinka Illeum Terminale i nieneutralizowaniu toksyn->ktore cofaj? sie do watroby),ale z kolei GGTP jest w normie jak i pozostale wyniki.DLatego g3upieje ja i lekarze ;-)) USG i tp. nic nie wykazuje a na kolonoskopie nie ma sie co znowu rzucaa jak nic sie nie dzieje ;-)
Dlatego my?le ci?gle i rozwa?am czy warto.... tego lekarza odwiedzia ;-)

Pozdrawiam
Krzysiek
zawsze mozemy o tym poGGadac...
GG 3141303

Ela
Początkujący ✽✽

Post autor: Ela » 04 gru 2003, 19:19

No rzeczywi?cie masz dylemat. My?le jednak, ?e wizyta u lekarza nie powinna zaszkodzia, w koncu je?li nie ma choroby, to chyba nie powinni jej znale1a? Tak by sie przynajmniej mog3o wydawaa. Natomiast nie martwi3abym sie na Twoim miejscu, ?e nie bierzesz leków. Je?li mo?na nie braa, to moim zdaniem lepiej nie braa. Leki na ogó3 s? niszcz?ce dla orgnizmu, na pewno nie wp3ywaj? korzystnie na w?trobe, ?o3?dek itd. Oczywi?cie, jak trzeba, to trzeba i nie ma co, ale w?tpie, czy tu co? mo?na zrobia "na zapas". Pozdrawiam
CU, j-pouch

Krzysiek(R)
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Krzysiek(R) » 09 gru 2003, 20:19

Witam ponownie juz po wizycie.....po 6 latach ;-)
No oprócz opierniczu od lekarza za to ze nie przyjmuje leków po operacji ;-)) to us3ysza3em ze mam cholerne szczescie ze sie tak czuje i ze choroba przyje3a u mnie tak? postaa.Mimo wszystko lekarz kaza3 Salofalk zastosowaa (jako ten tanszy) i da mi skierowanie na kolonoskopie.Ale z tym to chyba do Nowego Roku poczekam bo narazie nie mam na to ochoty ani czasu.Dopiero wtedy bedzie pewien czy cos mi jest i dopiero wtedy ustali jakie? dalsze leczenie i w jakich dawkach warto zastosowaa. Tak czy inaczej powiedzia3: "Kolonoskopia sie Panu nale?y" :-))
Dzieki za taki przydzia3....;-)
Tak?e 3majcie kciuki zeby wszystko wysz3o ok. ;-)

Pozdrawiam
Krzysiek
GG 3141303

zuza
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie

Post autor: zuza » 31 mar 2004, 00:23

OK, Krzysiek, ju? wszystko wiem :)
Oddawa3e? krew po operacji? A nie odrzucali cie z powodu nadmiaru p3ytek?

Script2005

Post autor: Script2005 » 23 kwie 2004, 22:12

Aniu, ciekaw jestem jak funkcjonuje to "zespolenie" jelit acienkiego z odbytnic?. Jestem przed tak? operacj? tzn. chirurdzy co? takiego napomykaj?. Czy to jest co? alternatywnego do j-poucha i gdzie to w Polsce robi?, szczególnie P. po3udniowej. Za wszelkie ifo dzieki.

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin

Post autor: -Ania- » 24 kwie 2004, 19:12

Do
Script2005

To nie jest j-pouch, ale co? alternatywnego. Jako, ?e mia3am cze?c koncow? jelita grubego da3o sie zespolia za pomoca pier?cienia- o czym pisa3am wy?ej. Zabieg wykonano w Klinice Gastroenterologii w Krakowie na ul. ?niadeckich (chirurgia czerwona)- najpierw trzeba i?a na oddzia3 GE- gdzie sie dostaniesz przez poradnie GE ( powodzenia :D ).

Obecnie wiem, ?e pier?cien sie rozp3yn?3, ale ca3y czas jeste? pod kontrol? lekarza ( z tej poradnii) i trzymasz sie do?a ?cis3ej diety ( któr? opisa3am w innym po?cie).

pozdrawiam
Ania

Obrazek

agnieszka
Początkujący ✽✽
województwo: lubuskie

Resekcja jelita i leczenie pooperacyjne

Post autor: agnieszka » 21 paź 2004, 15:24

Witam Was wszystkich. Mam wielkie obawy poniewaz nie wiem czy nied3ugo nie bede musia3a miea resekcji jelita cienkiego, i bardzo boje sie tej operacji my?le ?e dlatego ?e to bedzie moja pierwsza operacja w ?yciu. Bardzo prosze napiszcie mi jak to wszystko wygl?da chodzi mi o ca3y pobyt w szpitalu, diete i leczenie pooperacyjne. Ile trwa taka wizyta w szpitalu po takiej operacji czekam na odpowiedz Agnieszka
Gabi

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin

Post autor: -Ania- » 21 paź 2004, 20:05

Operacja moja trwa3a 3 godziny bo by3y jakie?tam komplikacje, a ca3e zdrowienie trwa3o 3 tygodnie ze wzgledu na mój kiepski stan niedo?ywienia. Przez ten czas mia3am ?ywienie pozajelitowe. Powoli wprowadza3am do?c drastyczn? diete- jaka panuje na tym oddziale. I stosuje j? do tej pory- (w dziale Dieta jest opisana). W symie w szpitalu spedzi3am 3 miesi?ce, ale my?le, ?e bez komplikacji pobyt ograniczy3 by sie do 2 tygodni. —ycze szybkiego powrotu do siebie. :wink:

Pozdrawiam

Ania

Obrazek

Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: Ania16 » 21 paź 2004, 21:54

u mnie odrazu powiedzieli ze usuna i zlacza zodbytem i bez zadnych komlikacji trwalo to ponad 8 godzin. Ale wiecie co w koncu taka operacja ma nam pomoc nie powinnimsy sie bac bo to zle wplywa.
Aniu mamy raczej podobna diete bardzo scisla ale lekarz mi mowil ze sie jej w poznniejszym czasie posbede.
Ludzie trzymac sie jestesmy z wami!!Operacja to nic takiego sa gorsze rzeczy :x no coz damy wszyscy rade zobaczycie :)
pozdrawiam papa

Ania
http://magdamroczkowska.pamietajmy.com.pl/
Moj Aniołek (*)

Obrazek

Ileostomia od 7.03.2013

mal(a)gocha
Początkujący ✽✽
miasto: Kraków

Post autor: mal(a)gocha » 22 paź 2004, 09:21

Mia3am resekcje cze?ci jelita cienkiego i grubego 12 lat temu (mia3am wtedy 22 lata i 12 lat zmagan z Crohnem). Operacja trwa3a podobno 5 godzin, ale mnie by3o obojetne ile, bo smacznie spa3am :). Wcze?niej zrobiono mi wszystkie potrzebne badania ambulatoryjnie (tylko na kolonoskopie by3am przyjeta do szpitala na 2 dni). Na operacje w szpitalu czeka3am tydzien (dawniej nie ustalano wcze?niej terminów, tylko dopiero jak by3o sie ju? w szpitalu, nie wiem jak jest teraz). Po operacji le?a3am 7 dni, nic mnie nie bola3o, bo dostawa3am silne leki przeciwbólowe. Cie?ko znosi3am ?ywienie pozajelitowe(wymiotowa3am), które trwa3o 5 dni. Po wyj?ciu nie stosowa3am ?adnych diet, nic mi takiego nie zalecano, i bardzo szybko dosz3am do siebie (operacje mia3am 7 grudnia, a na Sylwestra bawi3am sie na prywatce u znajomych :). Jedyn? niedogodno?ci? po operacji s? biegunki, ale to i tak lepsze ni? ból brzucha. My?le, ?e ka?dy przypadek jest inny i rekonwalescencja zale?y od formy w jakiej jeste? przed operacj?. Mo?e nie warto sugerowaa sie tym jak inni przeszli operacje.
pozdrawiam
-gocha-

Krzysiek(R)
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Krzysiek(R) » 26 paź 2004, 18:47

mal(a)gocha pisze:Mia3am resekcje cze?ci jelita cienkiego i grubego 12 lat temu (mia3am wtedy 22 lata i 12 lat zmagan z Crohnem). Operacja trwa3a podobno 5 godzin, ale mnie by3o obojetne ile, bo smacznie spa3am :). Wcze?niej zrobiono mi wszystkie potrzebne badania ambulatoryjnie (tylko na kolonoskopie by3am przyjeta do szpitala na 2 dni). Na operacje w szpitalu czeka3am tydzien (dawniej nie ustalano wcze?niej terminów, tylko dopiero jak by3o sie ju? w szpitalu, nie wiem jak jest teraz). Po operacji le?a3am 7 dni, nic mnie nie bola3o, bo dostawa3am silne leki przeciwbólowe. Cie?ko znosi3am ?ywienie pozajelitowe(wymiotowa3am), które trwa3o 5 dni. Po wyj?ciu nie stosowa3am ?adnych diet, nic mi takiego nie zalecano, i bardzo szybko dosz3am do siebie (operacje mia3am 7 grudnia, a na Sylwestra bawi3am sie na prywatce u znajomych :). Jedyn? niedogodno?ci? po operacji s? biegunki, ale to i tak lepsze ni? ból brzucha. My?le, ?e ka?dy przypadek jest inny i rekonwalescencja zale?y od formy w jakiej jeste? przed operacj?. Mo?e nie warto sugerowaa sie tym jak inni przeszli operacje.
pozdrawiam
-gocha-
Witaj.
Mam pytanie: Jak sie teraz po tych pary 3adnych latach czujesz? Biegunki ust?pi3y? A jezeli tak to co robi3a? ?e ich nie masz? Ja po ostatnim leczeniu i pobycie w szpitalu znowu mam mimo rzekomej remisji nawrót biegunek.Ale jak to mówi?....dprzesrane ;-). Nie bede sie licytowa3 ile trwa3a moja operacja i ile schud3em podczas rechabilitacji w szpitalu,przez ile nie jad3em i tp . Po prostu po czym? takim cie?ko jest do siebie doj?a - przynajmniej mi by3o. Nogi z waty, skurcze na sam? my?l dotkniecia brzucha...Brrrrr Do?a wspomnien.
GG 3141303

Zablokowany

Wróć do „Leczenie operacyjne”