Sugestie co do kierunku diagnostyki/leczenia

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jelonkowata
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie

Sugestie co do kierunku diagnostyki/leczenia

Post autor: jelonkowata » 10 mar 2014, 14:19

Witam wszystkim forumowiczów!

Przede wszystkim gratuluję tak prężnie działającego forum i miejsca wzajemnej samopomocy - przeczytałam już kilka wątków i czuję, że to może być miejsce dla mnie.

Piszę do Was w sprawie problemów, jakie towarzyszą mi już od kilku lat(ok. 5), a które w ostatnim czasie niestety się nasiliły - są to okropne wzdęcia(raz jest gorzej, raz lepiej, ale generalnie codziennie coś jest "na rzeczy", luźne stolce, które jednak oddaję dosyć rzadko(raz na 2 dni, zdarza się raz na 3 dni - ogólnie jest bardzo nieregularnie, nie ma stałej pory, rzadko kiedy zdarzają się też zatwardzenia, ale normalnej konsystencji to nigdy nie ma), zwykle odczuwam, że nie załatwiłam się "do końca", czasem muszę się wręcz zmuszać do wypróżnienia, bo czuję, że coś tam jest, a nie dzieje się to "automatycznie". W stolcu często mam niestrawione resztki pokarmowe, stolec często ma nieprzyjemny zapach. Dodatkowo towarzyszą mi baardzo sucha skóra, wypadające włosy, zmęczenie, problemy ze skupieniem i zapamiętywaniem(a miałam kiedyś bardzo, bardzo dobrą pamięć!, cały czas się uczę, więc to nie jest kwestia rozleniwienia). Tak jak wspomniałam, ostatnio nastąpiło pogorszenie: czasem jest mi niedobrze po posiłku(nie aż tak żeby wymiotować, ale to jest taki dyskomfort dziwny), schudłam 4 kg(w wyniku czego waże 42kg!(159 cm, 24 lata), standardowo jest to 46 kg, zawsze byłam chuda, ale teraz to już mi kosteczki wystają; moi bliscy też zauważyli różnicę). Do tej pory nie byłam leczona na dolegliswości układu pokarmowego, mówiąc szczerze zdążyłam się przyzwyczaić, ale teraz jest naprawdę gorzej, no i nie mogę chudnąć, bo nic ze mnie nie zostanie.

Jestem umówiona na wizytę do gastrologa(ale dopiero za miesiąc mam termin) i chciałabym się Was spytać, czy powinnam sugerować jakieś badania na wizycie, a może wykonać coś na własną rękę, jeszcze przed wizytą(bo z lekarzami to nigdy nie wiadomo). Może macie jakieś sugestie co do tego, co się ze mną dzieje? Jeżeli chodzi o badania krwi, to jedyne nieprawidłowości, jakie mi powychodziły podczas badań ogólnych sprzed kilku lat to podwyższony cholesterol (całkowity i hdl).

Pozdrawiam serdecznie,
jelonkowata

Awatar użytkownika
Corwin
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: śląskie

Re: Sugestie co do kierunku diagnostyki/leczenia

Post autor: Corwin » 10 mar 2014, 14:31

1) CRP, OB i morfologia (hematokryt) z krwi na pewno
2) Krew utajona w kale
3) Gastro i kolono niestety

Nie wiem czy powinnaś czekac aż miesiać - na towim miejscu dzwoniłbym do przechodzi i naciskał - ze to najprawdopodobniej Crohn lub WZJG i jesteś w fazie zaostrzenia, ze tyle i tyle straciłaś i ze masz przewlekłą biegunkę i niesamowite bóle brzucha - moze cie wczesniej przyjmą...
Niezmiennie mówi to, co myśli i czuje. Oczywiście konwencjonalna moralność każe nam być uprzejmymi, ale bycie uprzejmym nie zawsze jest uczciwie. Ceni sobie przede wszystkim prawdę, hipokryzję i nieuczciwość komentując krótkim i treściwym "Wszyscy Kłamią".

Awatar użytkownika
cordo
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU

Post autor: cordo » 10 mar 2014, 14:32

najlepiej to, aby przyjął Cię do szpitala i zrobił cały kompleks badań począwszy od testów alergicznych, usg, gastroskopii, a skończywszy na kolonoskopii, popraniu wycinków histopatologicznych. Jeżeli faktycznie jesteś chora i Ci to wszystko przeszkadza to idź do szpitala, bo takimi jednokrotnymi wizytami u gastrologa nic nie zdziałasz tylko będziesz chodzić od lekarza do lekarza... zaufaj mi :wink:

a do szpitala Cię przyjmą, nie wiem jak Wy, ale ja nigdy, przenigdy nie miałem problemów z przyjęciem do szpitala :razz:

Awatar użytkownika
Corwin
Początkujący ✽✽

Post autor: Corwin » 10 mar 2014, 14:42

Bez skierowania od lekarza specjalisty Cie na oddział nie przyjmą ...
Niezmiennie mówi to, co myśli i czuje. Oczywiście konwencjonalna moralność każe nam być uprzejmymi, ale bycie uprzejmym nie zawsze jest uczciwie. Ceni sobie przede wszystkim prawdę, hipokryzję i nieuczciwość komentując krótkim i treściwym "Wszyscy Kłamią".

Awatar użytkownika
magda281
Znawca ❃❃
województwo: mazowieckie

Post autor: magda281 » 10 mar 2014, 15:04

jelonkowata, może udaj się do przychodni specjalistycznej poproś o wcześniejszą wizytę,krew możesz pobrać prywatnie -morfologię, crp,mocz i z tymi wynikami iść do lekarza. Jeśli bardzo źle się czujesz zawsze możesz udać się na SOR.
Kto nadzieje w innych pokłada,celu nie osiąga.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 10 mar 2014, 15:36

W normalnym kraju, to nie był żaden powód do wizyty w szpitalu, ale u nas zrobienie badań w normalnym trybie graniczy z cudem.
Nie jest to stan ostry, tylko raczej przewlekły. Powody mogą być bardzo różne od IBS, przez dysbakteriozę, celiakie lub inne nietolerancje pokarmowe. Może też być zakażenie H. Pylori.
Oczywiście podstawowe badania krwi i krew utajoną w kale warto mieć.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.

Post autor: Baby » 10 mar 2014, 15:42

Czy prócz problemów z oddawaniem stolca zauważyłaś aby pojawiła się w nim krew albo śluz. Czy masz bóle brzucha, gorączkujesz, wymiotujesz? Jeśli tak nie ma co zwlekać i warto iść do lekarz pierwszego kontaktu lub na SOR jak pisała magda281. Jeśli nie spokojnie poczekaj na wizytę. Z badań prócz morfologii, CRP, OB, oznaczenia poziomu żelaza, posiewów stolca, możesz wykonać jeszcze badanie na krew utajoną oraz oznaczyć poziom kalprotektyny. Warto mieć jakiekolwiek badania idąc na pierwszą wizytę, aby przyśpieszyć diagnostykę oraz aby lekarz na podstawie tych badań mógł wdrożyć leczenie.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
cordo
Aktywny ✽✽✽

Post autor: cordo » 10 mar 2014, 22:31

Corwin pisze:Bez skierowania od lekarza specjalisty Cie na oddział nie przyjmą ...
lol, no nie mów że za każdym razem mam czekać na skierowanie do szpitala i czekanie na wizytę u gastrologa. mnie tam zawsze przyjmują z racji mojej choroby, nawet z dnia na dzień lub tego samego dnia. Ludzie, wystarczy trochę zdrowej asertywności, uprzejmości, uśmiechu, a wszystko idzie załatwić :)

Awatar użytkownika
izo.sim
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: izo.sim » 10 mar 2014, 22:49

Corwin pisze:Bez skierowania od lekarza specjalisty Cie na oddział nie przyjmą ...
Skierowanie do szpitala spokojnie może wydać lekarz POZ, ale musi mieć do tego jakieś podstawy, więc zrób badania, o których już tu wcześniej napisano(może skierowanie na niektóre z nich da CI twój lekarz POZ).
https://marcinsim.wordpress.com/

02.05.2011 - 25.01.2012 HUMIRA
REMICADE:
05.06.2012, 19.06.2012, 16.07.2012,
11.09.2012, 6.11.2012, 2.01.2013, 27.02.2013 po kilku minutach odłączony z powodu reakcji alergicznej czyli wykluczenie z programu lekowego

Operacje Marcina:
I. 6.01.2012 uchyłek Meckela
II. 10.02.2012 resekcja ileo-cekalna
III. 27.04.2012 resekcja zespolenia z II operacji i wstępnicy

melunia
Początkujący ✽✽

Post autor: melunia » 11 mar 2014, 09:06

a ja na Twoim miejscu przebadała bym się przede wszystkim na obecność nietolerancji pokarmowych. Jak np Celiakia, laktoza.
Melunia

jelonkowata
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: jelonkowata » 11 mar 2014, 14:48

Dziękuję bardzo za tak liczne podpowiedzi i rady!

@Baby - nie wymiotuję, jedynie jest mi czasem trochę niedobrze, nie gorączkuję, mam bóle brzucha, ale one wynikają najczęściej z tych dosyć hmm obszernych wzdęć(brzuch jest strasznie wybulony i wszystko w środku "gra i śpiewa").

Nie zaobserwowałam krwi w stolcu, natomiast czasem widzę śluz.

Ja osobiście nie wyobrażam sobie, że mieliby mnie przyjąć tak z ulicy do szpitala, byłam kilka razy świadkiem przyjęć i nawet osoby ze skierowaniem są czasem traktowane, jakby to była łaska, że zostały przyjęte.

Skorzystam z Waszych rad i wybiorę się na badania krwi, CRP, OB, stolec na krew utajoną(na coś jeszcze?). Na wizytę spokojnie mogę poczekać ten miesiąc, byleby mi ta waga nie spadła - od kilku dni staram się jeść jak najwięcej mogę, na razie stoi w miejscu, więc jest nadzieja.

Jeżeli chodzi o nietolerancje pokarmowe, to czy wizyta u gastrologa załatwi sprawę, czy mam się udać do kogoś innego, np. alergologa? A może pod tym kątem również powinnam zrobić badania jeszcze przed wizytą?

Oczywiście najlepiej byłoby pójść do szpitala, ale jakiś czas temu byłam u lekarza POZ i kazał mi spróbować pić miętę, wolno przeżuwać i jakieś ziółka na trawienie zalecił. :D

lpvoid
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy

Post autor: lpvoid » 13 mar 2014, 20:04

możesz jeszcze zbadać tą kalprotektyne w kale, ale to dość kosztowne badanie,
z tego co się orientuję: 120-150 PLN
wyczytałem że gdy wychodzi niski (normalny) wynik to pozwala praktycznie wykluczyć
stan zapalny jelit i nie trzeba robić kolonoskopii.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 13 mar 2014, 20:42

Informacje o kalprotektynie znajdziecie w kwartalniku 2/2013 na stronach j-elita.org.pl
Jest to najmniej inwazyjne badanie pozwalające z dość duża czułością i swoistością odróżnić zmiany zapalne od czynnościowych.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”