Pozytywne ASCA, i co dalej ?

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Rozaa
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: małopolskie

Pozytywne ASCA, i co dalej ?

Post autor: Rozaa » 19 gru 2014, 00:05

Witam,

Jestem tu świeża, problemy gastrologiczne mam od 2010
raz jest jako tako raz mam zaostrzenia po jednym z zaostrzeń doszłam do wniosku że zrobię na własną rękę panel jelitowy w diagnostyce
no i tak wyszło że ASCA w Ig G graniczne, powtórzyłam badanie po miesiącu w klasie IgA pozytywne, Ig G negatywne
z wcześniejszych badań jakie miałam to: gastroskopia -refluks żółciowy, zaczerwienienie błony śluzowej przy ujściu żołądka, leukocyty w żółci niestety bez wycinków :(
kolonoskopia (tudzież brawo nie wiem jaki to sens miało ale też bez wycinków) gołym okiem OK.

Poza dolegliwościami typu bóle brzucha, biegunkami na przemian z zaparciami, wymioty, ogromnym osłabieniem, stanem podgorączkowym
do zastanowieniem się nad crohnem skłonił mnie wygląd mojego języka - liczne wędrujące nadżerki TEŻ TAK MACIE? bolą, wżerają się w tkanke, pojawiają się i znikają
przeważnie zapowiadają rozstrój jelit

Pytanie czy sam wynik pozytywnego ASCA wystarczy żeby udać się do gastrologa? żeby to sklasyfikować i podjąć leczenie?
Na samą myśl o wizycie u lekarza już mam dość z reguły bagatelizowano moje dolegliwości..
Polecacie jakiegoś dobrego lekarza z Krakowa?która zna się na rzeczy i nie spuści mnie na drzewo?
Mam nadzieję że ktoś zagląda na to forum bo daty niektórych postów są niesamowicie odległe.

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie

Re: Pozytywne ASCA, i co dalej ?

Post autor: deth » 19 gru 2014, 08:25

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: chrzanovy » 19 gru 2014, 08:55

Hej wnioskuje ze lekarza musisz znalezc, czasem trzeba troche wiecej czasu az trafisz. Ja mam CD ale mialem podobnie goraczki, oklapniecie wielkie, bole, krew itd w zaostrzeniach. Jak u ciebie zelazo? Warto sprawdzic. Tego badania nie mialem o ktorym piszesz ale napewno zaraz ktos napisze cosik madrego na ten temat. Forum dziala don't worry. Dietka jest? Biezesz jakies leki czy narazie nic konkretnego?
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Rozaa
Debiutant ✽

Post autor: Rozaa » 20 gru 2014, 00:35

Dzięki za odpowiedź,
żelazo mam w normie ogólnie morfologia w miarę ok oprócz NEUT, LIMF, EO te mam zazwyczaj rozjechane jedne w dół drugie w góre, bywam blada
ogólnie w dolnych normach mam przeważnie elektrolity typu sód, spadła mi ilość płytek krwii odkąd choruje ale wszystko jeszcze w normie,

Póki co nie biorę leków na sprawy jelitowe kiedyś gastrolog karmił mnie lekami na refluks i debridatem ale w zasadzie nie było żadnej poprawy.

Nie wiem jak wy, ale ja nie jestem jakaś mega wychudzona staram się jeść w miare dużo bo wtedy się lepiej czuje.. Boję się właśnie że Pani/Pan Doktor na mnie spojrzy i powie że wydziwiam..bo nie jestem w stanie wyniszczenia jak w oświęcimiu..
czy przy nieleczonym crohnie można normalnie wyglądać?
Ciekawi mnie też to na ile miano ASCA jest czułe, można mieć to pozytywne i nie mieć tej choroby? Celiaklie mam wykluczoną (badania transglutaminozy oraz endomysium i gliadyna)

Awatar użytkownika
Maatylda
Znawca ❃❃
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie

Post autor: Maatylda » 20 gru 2014, 00:56

Rozaa, ujemny wynik przeciwciał w kierunku celiakii, nie wyklucza tej choroby. 100% diagnozę w tym kierunku daje biopsja (min. 4 wycinki) dwunastnicy podczas gastroskopii. -> http://www.celiakia.pl/diagnoza/
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę!

by Rosomaki i Spółka :rockon:

Rozaa
Debiutant ✽

Post autor: Rozaa » 20 gru 2014, 08:40

Stosowałam diete bez glutenu ale nic nie wniosła
po za tym że przynajmniej dwa posiłki dziennie zjadam z kaszą jaglaną a wyroby pszeniczne stosuje zazwyczaj raz dziennie max 2 (tzn. jakas bułka na wyjściu po za dom).

A wy jaką diete stosujecie przy crohnie?i innych stanach zapalnych?

Dziwi mnie to że mimo że miałam w swoim życiu gastroskopie 3 razy za kazdym razem prywatnie to żaden z lekarzy nie wpadł na to żeby mi te wycinki pobrać,
teraz pewnie po wizycie bedzie mnie czekac powtórka z rozrywki co wcale mi sie nie usmiecha :(

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 20 gru 2014, 15:29

Rozaa pisze:A wy jaką diete stosujecie przy crohnie?
jeśli masz crohna to zmień w profilu na CD ,bo to wiele zmienia.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Rozaa
Debiutant ✽

Post autor: Rozaa » 22 gru 2014, 05:52

Czy wy też macie na zaostrzeniach wymioty, mdłości?
U mnie głównie ostatnio idzie tą stroną,
nie wiem co za bardzo jeść żeby sprawy nie pogarszać, buu.. :?:

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: chrzanovy » 22 gru 2014, 11:05

Rozaa pisze:Czy wy też macie na zaostrzeniach wymioty, mdłości?
U mnie głównie ostatnio idzie tą stroną,
nie wiem co za bardzo jeść żeby sprawy nie pogarszać, buu.. :?:
hejka u mnie bywało różnie, czasem też mdłosci, tak miałem jak mnie zwężenie blokowało ale to sprawa indywidualna. Słuchaj tą kasze to ja bym może narazie odstawił zanim sie troche nie uspokoi u ciebie. Czy próbowałaś przejść na papkowato-płynną diete? Jak u mnie idzie na zaostrzenia albo mnie cos boli bardziej to staram się jeść np tak: sniadanie: kleik ryzowy na wodzie - bez cukru, po jakims czasie dodaje czy to troszke cukru czy łyżke dżemu (mam domowy), ale im mnie cukru tym lepciej. za 2 godziny bułka z masłem, gotuje sobie bulion na łapce i mam to jako bazę i jako zupe np zupa warzywna hortex, mikuje ją blenderem na papke i wlewam troche bulionu wtedy ma to moc:) a zmiksowane jest bardzo smaczne / alternatywą jest np zupka dyniowa też z dodatkiem bulionu. wcinasz zupke. Potem w zalezności od stanu twojego, można by zrobić tak, ryżyk, pierś z kuraka duszona na maśle na małym ogniu, gotowana marchewka - ja robię tak, tne na kosteczkę, gotuje aż zmięknie z dodatkiem masła, potem buch do tego troche np śmietany i cukru i mam na słodko. Ryż mozna zamieniać z ziemniakiem, ale jak z ciebie leci to ryż na właściwości hamulcowe. 3 godziny i wciasz powiedzmy bułkę z szynką. W między czasie nie zaszkodzi wcisnąć Resourca czy innego nutridrinka pijąc go powolutku (buteleczka w godzinke), bo inaczej może wyjść za szybko bo to bomba kaloryczna. Ale piszesz że słabizujesz to takich na dzien z 6 powinnaś wcinać w zaostrzeniu. Moje wskazówki pamiętaj że są tylko opisem jak to jest u mnie, mam teź CD u ciebie nie musi to działać, trzeba znaleźć swoje sposoby ratunkowe. Dużo pij! nie wolno się odwodnić
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

lpvoid
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: mazowieckie

Post autor: lpvoid » 13 lut 2015, 21:37

Wątek jest co prawda zeszłoroczny, ale temat dodatnich ASCA jest mi znany z autopsji, więc trochę tu pomędrkuję. Może się komuś przyda.
Z tego co wyczytałem, ASCA są stosowane razem z ANCA, głownie do diagnostyki różnicowej CD/UC. Czyli jak już wiadomo że jest jakieś nieswoiste zapalenie, ale nie wiadomo jakie. Te przeciwciała raczej nie nadają się do diagnozowania Crohna u kogoś kto ma problemy jelitowe - mogą być dodatnie u zdrowych osób, i u osób z innymi chorobami układu pokarmowego.
Na pewno nie zastąpią kolonoskopii z pobraniem wycinków i badań obrazowych jelita cienkiego.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”