Crohn, Yersinia czy...

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rolandobloom23
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Crohn, Yersinia czy...

Post autor: rolandobloom23 » 26 lut 2016, 14:21

Cześć
Pod koniec 2013(początek grudnia) trafiłem do szpitala z podejrzeniem zapalenia wyrostka. Wcześniej(od około kilku tyg) miałem problemy jelitowe, tzn uczucie pełności i wzdęcia. Badanie USG wykazało powiększone węzły chłonne w dolnym odcinku jelita cienkiego. Dostawałem przez 4 dni metronidazol w kroplówce. Lekarz stwierdził, że to nie wyrostek i powinienem się udać do gastrologa. Pod koniec grudnia miałem robioną gastroskopię i kolonoskopię. Gastroskopia nie wykazała żadnych nieprawidłowości, kolonoskopia zaś:
- w jelicie krętym aftowe nadżerki, owrzodzenia i owalne rumienie - podejrzenie crohna stopnia 2 w skali Rutgeertsa
- w dnie kątnicy aftowe nadżerki
- dolna odbytnica - aftowe nadżerki
- badanie histopatologiczne wykazało limfoplazmatyczne nacieki zapalne i skrócone kosmki

Dodam, że nie miałem żadnych biegunek.
Morfologia tuż po wyjściu ze szpitala - w normie.

Lekarz przepisał mi Pentasę i zlecił dodatkowe badania na grzyby, celiakię, pasożyty i Yersinię(metoda ELISA). Kazał wykluczyć także nabiał. Dodatkowo na badaniu USG zauważył nieprawidłowości w prostacie(wysłał mnie do urologa, który stwierdził zapalenie i przepisał antybiotyk na 10 dni). Do tej pory nie miałem problemów z prostatą.
Grzyby, celiakia i pazożyty - wynik ujemny.
Yersinia(IgA, IgG, IgM):
enterocolitica O3: 53,7 | 15,5 | 27
enterocolitica O8: 9,2 | 7,7 | 7,1
enterocolitica O9: 18,7 | 9,3 | 11,7
pseudotuberculosis I 22,1 | 8,2 | 19,8
Białka Yop 15,2 | 27,7 | 32,5

gdzie zakres:
8-12 - wątpliwy
> 12 - pozytywny

Gastrolog nie wiedział jak interpretować te wyniki i odesłał mnie do lekarza od chorób zakaźnych. W międzyczasie brałem Pentasę i starałem się stosować dietę lekkostrawną, wszystko gotowane w domu. Zero alkoholu i słodyczy. Nadal czułem się źle, czyli bóle brzucha i wzdęcia.
Trochę zwlekałem z lekarzem od zakaźnych, bo udało mi się dostać dopiero w maju. Lekarz zlecił mi badania na wyhodowanie Yersini z kału. W badaniu nie udało się wyhodować tej bakterii i na tej podstawie lekarz uznał, że miałem zakażenie tą bakterią ale ono minęło. Temat uznałem za zamknięty.

W maju 2014 morfologia wykazała odchylenia od normy:
- obniżony poziom krwinek białych
- obniżony poziom neutrocytów
- zwiększony poziom limfocytów
- zwiększony poziom bazocytów

Leki nie pomagały na dolegliwości a ja traciłem na wadze. Lekarz zaproponował sterydy, ale chyba nie było ze mną aż tak źle, bo odmówiłem. Bałem się, że jeśli zacznę brać sterydy to pojawi się tyle skutków ubocznych, że ostatecznie crohn to będzie tylko jedna z wielu moich dolegliwości. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to mogło pogorszyć jeszcze mój stan, i nie neguję zasadności stosowania sterydów w określonych przypadkach. Po prostu podjąłem taki a nie inny wybór.

Od początku 2015 przestałem brać Pentasę i zacząłem stosować dietę bez zbóż, nabiału i jaj. Wszystko gotowane i przygotowywane w domu. Później zacząłem włączać jakieś sałaty surowe, często blendując je z innymi daniami. Pozwoliło mi to na przytycie z 59 do 70 kg w ciągu 3 miesięcy. Jednak dolegliwości nie ustępowały.

W styczniu 2015 morfologia wykazała:
czyli to samo co wcześniej

W marcu 2015 morfologia wykazała:

W maju 2015 miałem robione badania cANCA, pANCA i kalprotektyna w kale. Wszystkie te badania dały wynik negatywny.

W październiku 2015 miałem robione ponownie gastroskopię i kolonoskopię:
W gastroskopii wyszedł śladowy refluks żółciowy, h.pylori(++++) i w badaniu histo delikatne zapalenie dwunastnicy. W kolonoskopii:
- cofnięcie się zmian zapalnych, które lekarz nazwał radykalną poprawą
- brak oznak aktywnego zapalenia

Po tych badaniach(robine w znieczuleniu ogólnym) czułęm się przez jakiś miesiąc lepiej. Potem problemy wróciły.
Wydaje mi się jednak, że od 2015 moje problemy związane są z górnym odcinkiem przewodu pokarmowego, gdyż największe dolegliwości odczuwam po jedzeniu - ból, lekkie pieczenie. Nasilają się tak do godziny i potem trwają do kilku godzin. Wypicie dużej ilości wody także przyprawia mnie o ból po pewnym czasie od spożycia.

Podejrzanym była h.pylori, którą w grudniu lekarz starał się wytępić metronidazol + amoksycylina + IPP (emanera). Branie tych leków nijak nie wpłynęło na moje samopoczucie. Pod koniec stycznie robiłem badanie z kału na pylori i wynik był ujemny. Eradykacja nie wpłynęła na moje samopoczucie.

W styczniu 2016 miałem też robioną morfologię:

Na początku lutego byłem znów u lekarza, który przepisał mi IPP na dolegliwości. Zlecił dodatkowo badania na Yersinię. Leki IPP nie pomagają. Wynik badania na Yersinię:
IgG - 197 U/ml
IgM - 5 U/ml
wynik pozytywny powyzej 24

Niedługo mam kolejną wizytę, związaną włąśnie z Yersinia.

Czy jest na tym forum ktoś, kto skutecznie wyeliminował tę bakterię. Czy powiniem udać się do jakiegoś specjalisty od Yersini, czy zaufać gastrologowi w tej kwestii? Jakie macie doświadczenia?
I pytanie zasadnicze:
Czy moje dolegliwości mogły być spowodowane tą bakterią i diagnoza Crohn może być nieprawidłowa?

Dzisiaj dzwoniłem do laboratorium diagnostycznego, by zapytać jakie badania powinienem jeszcze wykonać w kierunku Yersiania. I taka ciekawostka: córka laborantki też miała problemy jelitowe i po kolonoskopii także było podejrzenie crohna. Laborantka wykonała szereg testów dla córki i m.in.test na Yersinię(z krwi), który wyszedł pozytywnie. Testy przeprowadzono jeszcze kilkukrotnie. W szpitalu na Wolskiej(?) w Warszawie próbowano trzykrotnie wyhodować z kału tę bakterię, jednak bez powodzenia. Mimo to zastosowano 3 tyg kurację antybiotykiem. W przyszłym tyg zapytam o dalszy ciąg tej historii.

rolandobloom23
Debiutant ✽

Re: Crohn, Yersinia czy...

Post autor: rolandobloom23 » 01 mar 2016, 18:28

Ponawiam pytanie:
Czy ktoś miał podobne problemy i udało mu się zwalczyć Yersinię? I czy udana eradykacja wpłynęła jakoś na samopoczucie?

Przemek
Debiutant ✽

Post autor: Przemek » 01 mar 2016, 21:45

Bardzo chętnie się z Tobą skontaktuje, gdyż twoja historia jest bardzo podobna do mojej (ba! nawet poziomy przeciwciał niemal identyczne). Mam już sporą i rzetelną wiedzę na temat yersi i chętnie o tym porozmawiam. Jestem niemal pewny, że masz przewlekłą yersinioze. Problem polega na tym, że mało lekarzy wie jak ją skutecznie leczyć a sam rozmawiałem z ludźmi, ktorzy nie zostali z niej wyleczeni (wielu z nich otrzymało antybiotyk na 2-3 tygodnie i sayonara - w końcu są pewne wytyczne i trzeba się ich trzymać).
Zapewne przeczytałeś już wątki z tego forum o yersi - przykładowo obecnie antybiotyki podają teraz 10 (maks 21 dni) - co nie zawsze wystarcza. Do dziś nie rozumiem czemu akurat tyle dni, ponieważ w 2006 roku stosowali dłuższą terapię:
http://www.termedia.pl/Czasopismo/-41/Artykul-6190

Artykuły naukowe o yersi polecam tutaj poczytać: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed

I na koniec przestrzegam, że w niektorych ośrodkach leczy się na podstawie dodatnich przeciwciał IGM (i tylko IGM!), ktore są świeżymi przeciwciałami. Jest to dla mnie głupie i mam nadzieję, że ktoś mi to wytłumaczy, ponieważ przy przewlekłej (przechodzonej i niezdiagnozowanej infekcji) przeciwciała IGM opadają szybko - ty być może masz przewlekłą infekcje ale świeżych przeciwciał IGM nie masz (więc cię nie będziemy leczyć!). Wtedy właściwie są ważne (wg. art. naukowych) przeciwciała IGA, często świadczące o przewlekłej i aktywnej infekcji.
W tej sprawie z podobnymi wynikami jak ty, obdzwoniłem prawie wszystkie laboratoria w Polsce oferujące badanie przeciwciał na yersinie i wszędzie powiedziano mi to co powyżej napisałem.

Proponuje zrobić badanie yersinii w Instytucie Reumatologi na Spartańskiej - tam oferowany jest rownież test Western Blot - test potwierdzający w klasie IGA i IGG (o dziwo tam nie wykonuje się IGM i polega się na IGA, ktore często występuje u pacjentow z problemami stawowymi i jelitowymi).

Podsumowując, musisz Panie znaleźć kogoś kto się yersinią zajmie. Nie mniej jednak zderzysz się wiele razy ze ścianą. Jedni lekarze nie będą w stanie tego badania zinterpretować, inni cie oleją bo nie masz IGM (a IGG i IGA mozesz miec w chmurach) a jeszcze inni wyślą cię do psychiatry. Dodam jeszcze, że ciężko wykryć w kale bakterię przy przewlekłej yersinii i dlatego polega się na badaniach Elisa i Western Blot (immunoblot). Wszystko zależy na kogo trafisz.
Pamiętaj, że sterydy i immunosupresja przy aktywnej yersiniozie jest niebezpieczna i może skończyć się sepsą. Nie mniej crohna rownież nie można wykluczyć ale na chłopski rozum wydaje mi się, że bezpieczniej byłoby wykończyć bakterię bez użycia immunosupresji a następnie leczenie crohna.

Przykro mi, wydaje mi się, że yersinie traktuje się po macoszemu. Chętnie wysłucham waszych opinii na ten temat.
CD

rolandobloom23
Debiutant ✽

Post autor: rolandobloom23 » 02 mar 2016, 21:20

Wg gastrologa(dzisiaj miałem wizytę, u tego doktora akurat pierwszą):
- objawy z jakimi trafiłem do szpitala odpowiadają Yersini
- wysokie IgG po przebytym zakażeniu są normą
- ponieważ nie stwierdzono aktywnego zapalenia i zmiany się cofnęły(wyniki z kolonoskopii 10.2015), to bardzo mało prawdopodobne jest, by to Yersinia nadal odpowiadała za moje dolegliwości i nie ma co badać IgA
- ponieważ nie biorę leków na Crohna a zmiany mi się cofnęły, to prawdopodobnie nie jest to Crohn
- często spotykał w szpitalu pańśtwowym w którym leczy osoby z yersinią, co potwierdzały badania krwi i objawy kliniczne i prawie nigdy nie udało się wyhodować tej bakterii z kału

Dostałem skierowanie na badanie kalprotektyny w kale(ilościowo) i lek Duspatalin. Po miesiącu mam się pokazać znowu. Jeśli nie będzie poprawy, będziemy szukać dalej przyczyny.

Czyli nie Yersinia i nie Crohn... To w takim razie co? Skoro Duspaltin to pewnie wg lekarza IBS.

Trafiłem do szpitala z objawami typowymi dla Crohna lub Yersinii. Zaraz po wyjściu badania potwierdzają aktywne zakażenie. Lekarz od zakaźnych na podstawie badania z kału stwierdza, że yersini już nie mam. Od dwóch lat(od momentu trafienia do szpitala) czuję się źle, ale teraz to ani yersinia ani Crohn... Zwariować można.

Czy zgadzacie się z opinią, że brak aktywnego zapalenia i cofnięcie się zmian w jelicie grubym i dolnym odcinku jelita cienkiego wyklucza Yersinię jako przyczynę moich dolegliwości(bóle brzucha, tak jakby ktoś mi ściskał brzuch)? W końcu kolonoskopia czy gastroskopia obejmują tylko kawałek układu pokarmowego.

Przemek
Debiutant ✽

Post autor: Przemek » 02 mar 2016, 21:51

Napisałem w poprzednim poście o podejściu lekarzy. Teraz nie masz ani crohna ani yersinii a cierpisz. Nie zdziw się jak cię odeślą do psychiatry za moment.

Sprawa jest prosta - jeśli kolonka nie jest tragiczna a kalprotektyna niska to dowiesz, że nic ci nie jest bo jeśli nie ma zapalenia to nie ma prawa boleć i lekarz poleci ci wizytę w poradni zdrowia psychicznego.
CD

milena.mmm
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: łódzkie
miasto: Łódź

Post autor: milena.mmm » 25 kwie 2018, 23:15

Czy ktos z Panstwa moze polecic lekarza, ktory zajmuje sie leczeniem Yersini pseudotuberculosis? albo podpowiedziec jakie bral antybiotyki, z jakim skutkiem i jak dlugo?
Bardzo prosze o porade

atabe
Aktywny ✽✽✽

Post autor: atabe » 27 kwie 2018, 19:09

Ja brałam Dalacin przez dwa tygodnie . Nie mam żadnych objawów, wyniki nie były powtarzane

milena.mmm
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy

Post autor: milena.mmm » 02 paź 2018, 21:36

Kochani czy ktos moze polecic lekarza, ktory zajalby sie leczeniem yersinii pseudotuberculosis?? Mam wysokie wyniki IgG, IgA. Mialam tez wysokie IgM, ale juz w normie. Z powodu ostrego bolu brzucha bylam juz 4 razy w szpitalu od odzialu gastrologicznego, zakaznego po reumatologie. Biore sterydy z powodu podejrzenia Crohna i jest coraz gorzej. Lekarze podejrzewaja, ze to jednak yersinia przetrwala antybiotykateriapie i nie wiedza co dalej bo jestem uczulona na Cipronex i Baktrim. Bralam juz UnidoxSalutab, Dalacin C, Xifaxan, Augumentin, Cetix. Wszystkie po 7-10dni. Leukocyty 2,5tys. Gastrolog wysyla mnie do zakaznika, zakaznik do gastrologa i tak zataczam kolo. Prosze o pomoc.

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 03 paź 2018, 23:55

milena.mmm pisze:
02 paź 2018, 21:36
Bralam juz UnidoxSalutab, Dalacin C, Xifaxan, Augumentin, Cetix.
z tego co widzę to i tak nie dostałaś silnego antybiotyku np. typu amoxicilline; a w przypadku ostrego zakażenia trzeba zastosować agresywną antybiotykoterapię
Jak najbardziej jest to sprawa lekarza od zakażeń wraz z gastroenterologiem, który wie jak złagodzić objawy występujące w jelitach.
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera

Post autor: Noelia » 04 paź 2018, 00:12

milena.mmm pisze:
02 paź 2018, 21:36
Bralam juz UnidoxSalutab, Dalacin C, Xifaxan, Augumentin, Cetix.
Anette28 pisze:
03 paź 2018, 23:55
z tego co widzę to i tak nie dostałaś silnego antybiotyku np. typu amoxicilline
Augmentin to właśnie amoksycylina.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17 💔

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 05 paź 2018, 19:41

Dzięki za info Noelia u nas w Holandii to nazywa się Amoxciline.
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Izabellax
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: Izabellax » 11 kwie 2019, 15:41

Witam :)
Czy mogę prosić o kontakt. Mam identyczną sytuację. Jak u Ciebie sprawa wygląda na tą chwilę? U mnie najpierw po kolonoskopii stwierdzono, że jest silnie sugestywne dla choroby Crohna -po wycinku histopatologicznym. Nacieki zapalne, ziarniniaki. W gastroskopii Wyszlo zapalenia żołądka i dwunastnicy. Z przeciwciał wyszła yersinia wobec czego byłam leczona cipronexem. I w tym samym czasie przyjmowałam już leki na Crohna Entocort i Pentase. Jedno i drugie bez efektu. Po antybiotyku i teście na yersinie Wyszlo, że przeciwciała spadają więc jest zaleczona. Mimo tego wciaz męczy mnie ból brzucha, chudne, teraz doszły biegunki. Lekarz zlecil enterografie i tam obraz również wyszedł prawidlowy. Wobec czego gastrolog napisal mi wyniki sa dobre, nie ma powodów do obaw... a ja wciąż nie mogę dalej funkcjonowac.

JaskaJot
Debiutant ✽
Choroba: CD u rodzica
województwo: opolskie
miasto: Opole
Kontakt:

Post autor: JaskaJot » 21 sie 2019, 09:02

Nie ukrywam, jak chodziłam z tatą po lekarzach to z niektórych reakcji szczęka mi opadła. Dopiero po dwóch latach zdiagnozowali chorobę i to raczej z mojego uporu niż swojego podejścia. Trochę to przykre, że każdy ma na pacjenta 10 minut (koszt wizyty niejednokrotnie powyżej 100 zł), nie szuka się rozwiązania problemu tylko idzie najmniejszą linią oporu, a także na badania czeka się miesiącami.

BladeRunner
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Post autor: BladeRunner » 19 wrz 2019, 01:18

rolandobloom23 pisze:
26 lut 2016, 14:21
Yersinia(IgA, IgG, IgM):
enterocolitica O3: 53,7 | 15,5 | 27
enterocolitica O8: 9,2 | 7,7 | 7,1
enterocolitica O9: 18,7 | 9,3 | 11,7
pseudotuberculosis I 22,1 | 8,2 | 19,8
Białka Yop 15,2 | 27,7 | 32,5

gdzie zakres:
8-12 - wątpliwy
> 12 - pozytywny

Gastrolog nie wiedział jak interpretować te wyniki i odesłał mnie do lekarza od chorób zakaźnych. (...) Lekarz zlecił mi badania na wyhodowanie Yersini z kału. W badaniu nie udało się wyhodować tej bakterii i na tej podstawie lekarz uznał, że miałem zakażenie tą bakterią ale ono minęło. Temat uznałem za zamknięty.
Powyższe wyniki wskazywały raczej na aktywne zakażenie (dodatnie IgA, IgM), które zaczyna się przewlekać (dodatnie IgG). W większości przypadków bakteria jest niewykrywalna w kale kilka tygodni po zakażeniu, chociaż opisywano przypadki gdzie była obecna nawet ponad 100 dni po infekcji.
rolandobloom23 pisze:
W maju 2014 morfologia wykazała odchylenia od normy:
Takie wyniki mogą świadczyć o neutropenii/leukopenii będącej skutkiem ubocznym Pentasy. Limfocytoza może świadczyć też o stanie zapalnym, a w połączeniu z neutropenią wskazuje na zakażenie wirusowe. Bazofilia może występować przy NZJ, infekcjach, alergiach lub innych stanach zapalnych.
rolandobloom23 pisze:
W styczniu 2016 miałem też robioną morfologię:

Na początku lutego byłem znów u lekarza, który przepisał mi IPP na dolegliwości. Zlecił dodatkowo badania na Yersinię. Leki IPP nie pomagają. Wynik badania na Yersinię:
IgG - 197 U/ml
IgM - 5 U/ml
wynik pozytywny powyzej 24
IgM co prawda ujemne, ale warto byłoby oznaczyć poziom IgA, który będzie dodatni przy przewlekającym się zakażeniu (przeciwciała IgA są produkowane jako pierwsze przez błony śluzowe po ekspozycji na patogeny).
rolandobloom23 pisze:
Dzisiaj dzwoniłem do laboratorium diagnostycznego, by zapytać jakie badania powinienem jeszcze wykonać w kierunku Yersiania.
Na takim etapie posiew wyjdzie raczej ujemny. Najlepiej wykonać brakujące oznaczenie przeciwciał IgA.
Niepodważalnym dowodem aktywnego zakażenia jest obecność powiększonych węzłów chłonnych krezki (badanie USG) i przeciwciał IgM lub IgA.

Można wykonać też droższe badania serologiczne (z krwi) świadczące o przetrwaniu infekcji:
1. Test transformacji limfocytow (LTT)
2. Wykrywanie DNA bakterii (met. PCR)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”