Diagnostyka w kierunku Crohna

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Takijeden
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Diagnostyka w kierunku Crohna

Post autor: Takijeden » 30 maja 2016, 16:32

Witam

Mój pierwszy post na forum, postaram się być zwięzły.
Proszę doradzcie co robic, jakie badania jeszcze mi zostały, jakich lekarzy na Śląsku polecacie, czy mieliście może podobne objawy.
Symptomy:
Od około pół roku tj grudzien 2015 luźne stolce w ilości 3-6 na dzien, czasem zdarza się mniej ale nigdy nie są normalne, podobny problem nigdy u mnie nie wystepowal
Burczenie w brzuchu, gazy i odbijanie,
Problemy ze snem, czasem brzuch budzi i albo trzeba iść do łazienki albo znosić melodie w brzuchu, od około pół roku nie udało mi się przespać dłużej niż 7 h, a to i tak z przerwami na wybudzanie
Ogólne poczucie rozbicia, cały czas dyskomfort w brzuchu, trochę lepiej sytuacja wygląda rano kiedy jestem na czczo.
Waga dotychczas cały czas utrzymywana ale jem na potege, 177 m 80 kg

Dodam może że bardzo dbam o zdrowie, od zawsze prawie zero uzywek, zdrowie odżywianie,

Dotychczasowe badania:
Kwiecień 2016
2 razy USG - ok
Tomografia komputerowa jamy brzusznej - ok
Kolonoskopia - koloskop wprowadzono do katnicy, lekarz powiedział że nie pobierał wycinków, bardzo dobre przygotowanie do badania, wszystko dobrze było widać i było ok

Badania kalu:
Kalprotektyna - ok
Krew - ujemny
Lamblie - ujemny
Bakterie - ujemny
Grzyby - ujemny
Stopień strawienia - liczne ziarna skrobii, bryły tłuszczu (czyli coś jednak nie do końca dobrze z trawieniem)
Izoenzym tumor - ok

Krew
Enzymy amylaz i lipaza ok
Aspat alat ok
Gastryna - poniżej oznaczalnosci, trochę dziwne ale lekarz powiedział mi że powinienem się martwić gdyby wynik był za wysoki
Hormony tarczycy ok
Kortyzol ok
Serotonina ok
Chromatogranina ok
Morfologia ok ale z przekroczonym stosunkiem neutrofilii do pozostałych białych. krwinek
Ob i crp - ok

Co dalej, gastroskopia? Rezonans? Endoskopia kapsulkowa? Co myślicie o przeciwdziałach ASCA?
Lekarz przepisał mi loperamid i najchętniej wyslalby mnie do psychologa, tymczasem czy urlop, praca, czy nauka u mnie układ pokarmowy daje ciała na całego i dosłownie nie ma jednego dnia żeby odpuścił. , czy mieliście może podobne objawy.
.
Ostatnio zmieniony 30 maja 2016, 16:39 przez Takijeden, łącznie zmieniany 4 razy.

Takijeden
Debiutant ✽

Re: Diagnostyka w kierunku Crohna

Post autor: Takijeden » 30 maja 2016, 16:34

Przepraszam, temat założył mi się razy 3.

lpvoid
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie

Post autor: lpvoid » 30 maja 2016, 19:40

Szkoda, że nie miałeś pobranych wycinków w czasie kolonoskopii, bo to niezbędne żeby wykryć ewentualne zapalenie mikroskopowe. A jaki miałeś wynik kalprotektyny?
ASCA są ponoć niewskazane do diagnostyki Crohna, służą jedynie do różnicowania między CD/CU gdy w jelitach są już stwierdzone jakieś zmiany.
Nie miałeś, zdaje się, badań w kierunku celiakii, można zbadać anty-TTG w klasie IgG.
Do tego mógłbyś zrobić testy pod kątem helikobakter pylorii.

Takijeden
Debiutant ✽

Post autor: Takijeden » 30 maja 2016, 20:12

Przy kalprotektynie pisało jedynie ujemny.
Nie napisałem ale miałem też badanie helicobacter z krwi i przeciwciała dla celiaki. Też ujemne.
Byłeś dziś u lekarza i w poniedziałek będę miał gastroskopię.
Wg lekarza to ibs ale jeżeli można jeszcze zrobić jakieś badania to jestem na tak.

Zdaje sobie sprawę że pozornie wygląda to dobrze ale z tymi objawami co mam czuję się zupełnie innym człowiekiem. Tymbardziej podziwiam wielu użytkowników forum, którzy mają poważne dolegliwosci, zdiagnozowane nzj i zachowuja taka pogode ducha. Czlowiek docenia życie dopiero jak uzmyslowi sobie ile niektórzy muszą walczyć o to aby dobre chwile trwały jak najdłużej.

Achtung: pisząc tego posta czuję piękne przelewanie w brzuchu i radosne odglosy bulgtania, niechlubny znak że za parę godzin trzeba będzie skorzystać z toalety, a noc jest dluga

fiona

Post autor: fiona » 30 maja 2016, 21:36

endoskopia kapsułkowa sprawdza się tylko, gdy masz widoczne w jelitach zmiany.
jak wygląda poziom żelaza?

Takijeden
Debiutant ✽

Post autor: Takijeden » 30 maja 2016, 21:41

Żelazo też ok, tzn badania robiłem miesiąc temu, będę je musiał za jakiś czas powtórzyć.
O endoskopii kapsulkowej będę myślał jeżeli gastroskopia wyszłaby dobrze, zostanie wtedy właściwie tylko jelito cienkie, może i miałoby to sens, jakaś wersja light cu która dopiero się rozkręca, dlatego jestem ciekawy jak to było u innych użytkowników, chociaż wiadomo, że każda historia inna to może gdzieś trafi się na analogiczny przypadek

lpvoid
Początkujący ✽✽

Post autor: lpvoid » 30 maja 2016, 21:47

Może mógłbyś powtórzyć badanie kalprotektyny, ale tym razem zrobić ilościowe.
Przy zapaleniach mikroskopowych wynik może być w normie, ale blisko granicy.
Jeśli wyjdzie zupełnie w normie, to są nikłe szanse, że w przewodzie pokramowym jest jakiś proces zapalny i raczej szala przechyla się w stronę IBSu

Takijeden
Debiutant ✽

Post autor: Takijeden » 31 maja 2016, 15:45

lpvoid pisze:Może mógłbyś powtórzyć badanie kalprotektyny, ale tym razem zrobić ilościowe.
Przy zapaleniach mikroskopowych wynik może być w normie, ale blisko granicy.
Jeśli wyjdzie zupełnie w normie, to są nikłe szanse, że w przewodzie pokramowym jest jakiś proces zapalny i raczej szala przechyla się w stronę IBSu
Powtórzę kalprotektynie,
Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie ale dodam że od okresu problemów z jelitami mam również problemy z mocno przesuszone skóra, np twarzy, na czole w okolicach ust pojawia się sucha skóra jakby cienka skorupka, po jej oderwaniu zostaje zaczerwienie, w kółko trzeba to smarować kremem a i tak nie pomaga
Eh szkoda gadac

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 31 maja 2016, 19:55

IBS nie wybudza w nocy. Niepobranie wycinków jest niezgodne z zaleceniami. Powinny być pobrane przynajmniej 3 z rożnych odcinków jelita.
Możesz mieć np SIBO, albo za mało enzymów trawiennych. A może nietolerancję laktozy??
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Takijeden
Debiutant ✽

Post autor: Takijeden » 31 maja 2016, 22:06

Mamcia pisze:IBS nie wybudza w nocy. Niepobranie wycinków jest niezgodne z zaleceniami. Powinny być pobrane przynajmniej 3 z rożnych odcinków jelita.
Możesz mieć np SIBO, albo za mało enzymów trawiennych. A może nietolerancję laktozy??
Dokładnie to samo powiedziałem lekarzowi, jednak on twierdzi, że wybudzać może, jezeli chodziło o enzymy to lipaza i Amylaza w krwi wyszła ok, elastaza w kale rowniez, nietolerancji na laktozę nigdy nie mialem, nie wiem czy może się ona ujawnić np w wieku 30 lat, co do sibo to jest to aktualne podejrzenie lekarza i po gastroskopii mam dostać jakiś antybiotyk który działa tylko w jelitach, trochę się boję bo jeżeli to jednak cu to moze chyba narobić tylko większych szkód ale co mi pozostaje. Co do lekarza to wydaje mi się że naprawdę się stara i jestem trudnym przypadkiem. Nie pobrał wycinków ale nie widział ku temu żadnych powodów. Nie wiem jak to wygląda z mikroskopowych zapaleniem.

fiona

Post autor: fiona » 31 maja 2016, 23:56

nietolerancja, jak i alergia pokarmowa może pokazać się/uaktywnić w każdym wieku.
zapewne tym antybiotykiem będzie metronidazol lub xifaxan, ale lepiej poczekać na badanie sibo.
lekarz w trakcie kolono nie może stwierdzić, że masz akurat mikroskopowe zapalenie jelit,
aby ocenić czy je masz muszą być pobrane wycinki i poddane badaniu histopatologicznemu, czyli ocenie pod mikroskopem. nie pobranie wycinków jak napisała wcześniej Mamcie nie powinno mieć miejsca.

Takijeden
Debiutant ✽

Post autor: Takijeden » 01 cze 2016, 05:54

fiona pisze:nietolerancja, jak i alergia pokarmowa może pokazać się/uaktywnić w każdym wieku.
zapewne tym antybiotykiem będzie metronidazol lub xifaxan, ale lepiej poczekać na badanie sibo.
lekarz w trakcie kolono nie może stwierdzić, że masz akurat mikroskopowe zapalenie jelit,
aby ocenić czy je masz muszą być pobrane wycinki i poddane badaniu histopatologicznemu, czyli ocenie pod mikroskopem. nie pobranie wycinków jak napisała wcześniej Mamcie nie powinno mieć miejsca.
Niestety metronidazol już brałem przez 10 dni na początku kwietnia, wtedy też mniej więcej doszly potężne problemy ze snem, wcześniej zdarzały się przebudzenia, teraz są codziennie, dzisiaj pobudka o 3 , a do pracy trzeba iść, nie wiem jak długo dam radę, marzę o tym żeby przespać normalnie chociaż jedną noc...
Czasem brak mi już w ogóle wiary i mysle że trzustka wysiada, chociaż usg, tk i inne badania to wykluczaja mam wrażenie że naprawdę że mną źle.

Takijeden
Debiutant ✽

Post autor: Takijeden » 01 cze 2016, 05:54

fiona pisze:nietolerancja, jak i alergia pokarmowa może pokazać się/uaktywnić w każdym wieku.
Niestety metronidazol już brałem przez 10 dni na początku kwietnia, wtedy też mniej więcej doszly potężne problemy ze snem, wcześniej zdarzały się przebudzenia, teraz są codziennie, dzisiaj pobudka o 3 , a do pracy trzeba iść, nie wiem jak długo dam radę, marzę o tym żeby przespać normalnie chociaż jedną noc...
Czasem brak mi już w ogóle wiary i mysle że trzustka wysiada, chociaż usg, tk i inne badania to wykluczaja mam wrażenie że naprawdę że mną źle.

Takijeden
Debiutant ✽

Post autor: Takijeden » 06 cze 2016, 09:55

Gastroskopia ok
Myślę teraz nad enterografia mr.
Zastanawiam się czy jest możliwość aby problem dotyczył tylko jelita cienkiego.

Takijeden
Debiutant ✽

Post autor: Takijeden » 08 sie 2016, 19:50

Wiem, że nic nie wiem.

kolonoskopia z wycinkami
Obraz makro ok
Wycinki:
Zstepnica, esica, odbytnica: wycinki błony śluzowej z mieszalnymi nacięciami zapalnymi o nieznacznym nasileniu
Wstepnica, po przecznica: wycinki błony śluzowej z mieszalnymi nacięciami zapalnymi, ogniskowo o średnim nasileniu
Obraz mikroskopowy odpowiada: Colitis chronica activa non specyfica

Enterografia MRI wyszła ok
Pozostaje mieć nadzieję że to jakies mikroskopowe zapalenie ale to chyba jednak dobrze opisuja, a tak zostaje coś pomiędzy CD a cu, sam nie wiem
jakie macie doświadczenie z takimi wynikami ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”