Zły wynik badania USG, skierowanie do szpitala z podejrzeniem Crohna

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
MissNarcissist
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: dolnośląskie
miasto: Lubin

Zły wynik badania USG, skierowanie do szpitala z podejrzeniem Crohna

Post autor: MissNarcissist » 30 wrz 2019, 12:00

Witam!

Mam 24 lata, problemy z układem pokarmowym zaczęły się, gdy miałam ok. 16-17 lat - wtedy strasznie chciałam schudnąć więc.. przestałam jeść, w międzyczasie dostałam antybiotyk, do którego nie wzięłam osłony. Pojawiły się zaparcia, afty, bóle w prawym dole biodrowym, więc wykonano mi kolonoskopię i gastroskopię, właśnie z podejrzeniem choroby Crohna, po pobraniu wycinków w żołądku znaleziono jedynie helicobacter a w jelicie grubym, z tego co pamiętam, coś w deseń grudek chłonnych. (z tego, co pamiętam, bo zgubiłam histpat). Wtedy lekarz stwierdził, że afty w jelicie są polekowe. Stwierdzono IBS. Z czasem się wszystko unormowało, jednak rok czy dwa później dostawałam wysokich gorączek (po wysilku, np. wylądowałam w szpitalu, bo biegłam na autobus), CRP sięgało 200 przy normie 6, po antybiotykach podawanych dożylnie wszystko przechodziło na miesiąc, może dwa i znów. (Pamiętam sytuację, gdy radiolog podczas USG strasznie "wiercił" mi w miejscu, gdzie dziś mam stan zapalny i nic nie znalazł, ale o tym zaraz) TK czyste. Miałam skierowanie na MR, ale w życiu nie wejdę do tej maszyny, bo się strasznie boje. Do dziś nie wiem od czego to było, przeszło samo. Tydzień temu rozbolały mnie plecy i ból promieniował na nogi więc zrzuciłam wszystko na kręgosłup, a jeszcze wcześniej czułam, że coś mnie bierze tzn. byłam ospała, nie miałam apetytu a stolce zrobiły się strasznie "wąskie". Po wzięciu leków zwiotczających i przeciwzapalnych pozostał jedynie ból brzucha, więc szybko poszłam zrobić sobie USG, na którym "w śródbrzuszu, ok. 5 cm poniżej pępka uwidoczniono zmieniony zapalnie odcinek jelita cienkiego długości około 5 cm, w jego sąsiedztwie widoczne są zmienione zapalnie węzły chłonne wielkości do 7mm. Perystaltyka w zmienionym odcinku niewidoczna." Morfologia dobra, ale CRP 30, w moczu ślad białka i pojawiły się ciała ketonowe. Gorączka, która jak sama się pojawiła tak sama znikła. Chirurg skierował mnie na oddział gastrologiczny z podejrzeniem Crohna, gdzie ustalono termin na 14 listopada, jednak Pani doktor z oddziału uznała, że to zbyt pochopnie tak od razu stwierdzać, że to to. Dostałam Xifaxan, po którym brzuch już nie boli, ale koło tego pępka nadal czuje dyskomfort (wzięłam całe opakowanie 12 tabletek). Powiedziała, że jeśli po tym leku sie uspokoi to mam odwołać wizyte w szpitalu i iść do poradni i tam szukać odpowiedzi na moje dolegliwości (bo duzo ludzi czeka na szpital i w ogóle.. :evil: ). Ponieważ widzę, że wiecie dużo to mam wobec tego pytania:
- co może jeszcze powodować takie objawy prócz crohna? Nigdy nie miałam biegunek, chyba, że po jakichś lekach albo przy zatruciu. Ja raczej zaparcia. Jem wszystko.
- jakie badania wykonać na własną rękę, żeby się uspokoić? W środę idę powtórzyć CRP, a USG w jakim odstępie czasu zrobić, żeby to miało sens? tzn. jeśli to zakażenie bakteryjne jakieś było to ile odczekać aby wszystko po lekach się do końca zaleczyło?
- czy możliwe, żeby przy pobieraniu wycinków te 7 czy 8 lat temu nie znaleziono a on sobie tak we mnie siedział i dał znać?
- jakich lekarzy polecacie np. we Wrocławiu?

Nie wiem co mogę jeszcze dodać, na pewno jestem nerwowa. Jakiś miesiąc temu zaczęłam też lepiej się odżywiać, to znaczy gotować, spożywać więcej i częściej i uważać, żeby nie jeść śmieci. Chciałam przytyć, przytyłam kg może, ale lekarze zalecili dietę więc zleciało mi znów 3kg :( Od zawsze mam problemy z kręgosłupem, od 2mcy non stop bolą mnie nogi od kolan w dół no i krzyż. Teraz jestem na diecie, zaczynałam od sucharków i wody, potem gotowane warzywa i kawa zbożowa, wczoraj pozwoliłam sobie na kopytka z odrobiną sosu i nic wielkiego się nie działo, nawet byłam już w kibelku. ;p i kawa zwykła rozpuszczalna też nie zaszkodziła. Tyle, że czuje opór pod prawym żebrem no i koło tego pępka. (z tym żebrem to zawsze tak miałam, też nie wiem od czego)

Z góry dziękuję za odpowiedzi, może bardzo chaotycznie, ale jak znów zobaczyłam "podejrzenie Crohna" to mi się słabo zrobiło i musiałam gdzieś o tym napisać. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Zły wynik badania USG, skierowanie do szpitala z podejrzeniem Crohna

Post autor: Noelia » 30 wrz 2019, 13:50

Hej :)
MissNarcissist pisze:
30 wrz 2019, 12:00
co może jeszcze powodować takie objawy prócz crohna?
Yersinia może dawać podobne objawy + obraz w badaniach jak CD, więc bywa mylona z Crohnem.
Tutaj wątki na ten temat:
Crohn, Yersinia czy...
crohn czy yersinia??
Yersinia czy Crohn? Sił już brak
Leki na Yersinia
MissNarcissist pisze:
jakie badania wykonać na własną rękę, żeby się uspokoić?
Oznaczenie stężenia kalprotektyny w kale metodą ilościową (jest to wskaźnik stanu zapalnego w jelicie, przydatny w różnicowaniu IBS=ZJD od IBD=NZJ) oraz badanie kału na krew utajoną (w IBS nie ma krwi, natomiast w IBD zdarza się bardzo często).
Normy kalprotektyny dla niezdiagnozowanych:
< 50 μg/g - mieści się w normie. Wynik w zakresie normy wyklucza proces zapalny w jelicie. Przyczyną dolegliwości prawdopodobnie jest zespół jelita drażliwego;
50-150 μg/g - słabo dodatni (pacjenci powinni być monitorowani, w razie potrzeby można powtórzyć test po 6-8 tygodniach);
>150 μg/g - wskazuje na aktywny proces zapalny i wymaga szybkiego rozszerzenia diagnostyki (kolonoskopii, badań kontrastowych RTG, dalszych badań laboratoryjnych);
MissNarcissist pisze:
czy możliwe, żeby przy pobieraniu wycinków te 7 czy 8 lat temu nie znaleziono a on sobie tak we mnie siedział i dał znać?
Tak, niestety jest to możliwe.
Nie ma się co opierać na kolonoskopii sprzed tylu lat, od tamtej pory mogło się sporo zmienić, dlatego powinnaś się położyć na ten oddział gastro w listopadzie i powtórzyć to badanie + również gastroskopię, bo Crohn może dotyczyć całego przewodu pokarmowego.
Ważne, by pobrali wycinki hist-pat z różnych miejsc, one bardzo często decydują o diagnozie.
MissNarcissist pisze:
jakich lekarzy polecacie np. we Wrocławiu?
Zajrzyj tutaj: Lekarze/Kliniki/Szpitale/Poradnie - dolnośląskie
Zapraszam też na naszą grupę Fb: Crohn i colitis - wspólna sprawa. Grupa dla wszystkich chorych na jelita.

Pozdrawiam :roll:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17 💔

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

https://astheria.pl - polecam! 🖤

atabe
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Post autor: atabe » 01 paź 2019, 18:06

Też radzę skorzystać z pobytu w szpitalu. Wszystkie badania w zasięgu i diagnoza szybsza

Dorota1973
Początkujący ✽✽
Choroba: CD u dziecka
województwo: warmińsko-mazurskie
miasto: Kętrzyn

Post autor: Dorota1973 » 01 paź 2019, 20:15

Połóż się do szpitala. Im wcześniej tym lepiej dla Ciebie. U mojego syna pomimo powodów bardzo niepozornych rozpoznano crohna. Powodzenie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”