IBS

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Bubi
Debiutant ✽
Choroba: CU
Kontakt:

IBS

Post autor: Bubi » 16 sty 2007, 12:06

No więc zgłupiałem do reszty... miałem jakiś czas temu kolonoskopie i wyszło mi w pobranej próbce zapalenie jelita. lekarze ze szpitala powiedzieli że to nieswoiste zapalenie jelita i posłali mnie do pani gastrolog bo powiedzieli że oni są od wycinania tylko :D. no to ok poszedłem na wizyte i dostałem... duspatalin no nic nie będę się kłócił w końcu lekarz wie lepiej. powiedziała że stan zapalny to wynik zaparć i biegunek a że nie ma krwi to nie mam się czym przejmować (miałem na zmiane :D)... w 1,5 m-ca zmieniło się tylko tylko tyle że zaparć nie mam ale za to raz dziennie lece do kibla (to w tych normalnych okresach) tak na 1h-2h i wszystko było by fajnie gdyby to działo się wieczorem, niestety najczęściej ma to miejsce w granicach 9-12 i albo siedzę w kiblu w szkole albo jak mnie weźmie wcześniej to zostaje w domu do tego dochodzi ciągłe uczucie niepełnego wypróżnienia... jak się nasila to siedzę po kilka razy.

Niestety jestem w klasie maturalnej i mimo, że ten semestr udało mi się zaliczyć (3 pierwsze m-ce miałem na zmianę zaparcia i biegunki więc dało rade chodzić) to martwię się następnym bo jest strasznie krótki a mi coraz gorzej :/.

Jakiś tydzień temu poszedłem znowu i znowu duspatalin tyle że doszły jeszcze gasec i pankreatyna.
I tu się pojawiają moje wątpliwości: czy nie powinienem mieć leczonego stanu zapalnego??? (czyli niekompetencja lekarza), czy może to wszystko to moja psychika??? (czyli powinienem pójść do psychiatry).

Z góry dzięki za pomoc w doborze metody :D
Ostatnio zmieniony 16 sty 2007, 13:36 przez Bubi, łącznie zmieniany 1 raz.

Bubi
Debiutant ✽
Kontakt:

Re: IBS

Post autor: Bubi » 16 sty 2007, 13:09

mam tak:
rozpoznanie kliniczne: nieswoiste zapalenie odbytnicy
wynik badania: Colitis chronica

i jeszcze info że doszli tylko do zstępnicy bo zalegał stolec (ciekawe swoją drogą z czego był ten stolec... chyba z wody i powietrza :D albo za mało mi przeczyszczaczy dali...).

a pani gastrolog powiedziała że jak nie ma krwi i mam na zmianę biegunkę i zaparcia to ci lekarze się mylą bo to są objawy ibs :D.

I bądź tu mądry i pisz wiersze jak każdy co innego mówi :/

Bubi
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Bubi » 16 sty 2007, 13:19

no cóż... wiec trzeba będzie jechać do Wrocławia bo u mnie to tylko ta pani doktor i to tylko raz na miesiąc przyjeżdża...

a teraz z innej beczki:
mam niedługo studniówkę i jak nie pójdę to moja dziewczyna będzie zawiedziona bo ogólnie rzadko na jakieś imprezy odległe więcej jak 5min drogi do domu (autobusem) chodzimy. czy mogę zastosować sobie dietę bezresztkową??? ja nawet mogę szamać to dziwne jedzenie w proszku ale muszę tam pójść... no chyba że walnąć sobie środki na przeczyszczenie??? co będzie lepszym wyborem??? nie pójdę tylko na lewatywę z betonu :P
Ostatnio zmieniony 16 sty 2007, 13:24 przez Bubi, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 16 sty 2007, 13:23

jesli nie am krwi w stolcu to nie znaczy ze nie ma NZJ.tylko po prostu im nizej polozone zmiany tym bardziej nasilone objawy:)
jesli bys np. mial Crohna w odbytnicy to prawdopodobnie by byla krew,ale jesli jest np. w katnicy to prawdopodobnie krwi nie bedzie.
no to tyle :mrgreen:
Obrazek

Bubi
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Bubi » 16 sty 2007, 13:30

no to zaczynam tydzień na nutridrinkach :P tylko że to drogie:/ zawsze jest jeszcze pasza dla świń :P (sprzedawana też jako odżywki dla sportowców :P).

a co do środków oczyszczających... czy mogę zastosować sobie lewatywę/czopki ten jeden raz??? bo na czopkach pisze żeby nie stosować przy zapaleniach... czy lepiej coś doustnego??? ewentualnie i z góry i z dołu???

Misia

Post autor: Misia » 16 sty 2007, 15:13

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 16 sty 2007, 15:37

troche nie rozumiem po co ta lewatywa i srodki przeczyszczajace?
poza tym moim zdaniem niepelna jest rowniez informacja z hist patu,bo:colitis jak nam wiadomo charakteryzuje sie roznymi zmianami w sluzowce np. mikroropniami itd..a tego tu nie opisali.szkoda.ogolnie malo napisali. :mad:
Rowniez brakuje mi tu jednak dalszej czesci badania czyli calej kolonoskopii,a byloby to bardzo przydatne np. w wykluczeniu innych NZj czyli L-C.
No i opis makroskopowy z badania,jak wyglada stolec?No i tak jak mowie,nie musi byc krew,gdyz byc moze proces dopiero sie zaczal.
Jesli lekarz np. podejrzewa CU to zawsze pobiera wycinek z odbytnicy gdyz tam zawsze jest CU.Ale tak naprawde u Ciebie potrzebna jest dalsza diagnostyka no i pelna kolonoskopia.;)
Obrazek

Awatar użytkownika
bebaw
Debiutant ✽
województwo: podlaskie

Post autor: bebaw » 16 sty 2007, 16:18

To może być mikroskopowe zapalenie jelita, i trzeba by tylko określić, czy kolagenowe, czy limfocytowe , bo inaczej się leczy . A już na pewno nie Duspatalinem. Ja biorę Asamax 2x500 i jest ok. Mój gastrolog powiedział, że Duspatalin pogarsza sytuację zamiast pomagać.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 16 sty 2007, 17:10

tylko ze to wszystko powinno byc napisane na swistku od patomorfologa,a niestety tego brak.
Obrazek

doem76
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: doem76 » 16 sty 2007, 18:07

Bubi, zmiany lekarza nie unikniesz - to pewne. A tak z praktyki... (proszę na mnie nie krzyczeć!) przed wejściem na egzamin lub koncert w filharmonii łykam laremid i jest OK :-)
CU: Lepiej być nie może :-)

Mutti
Początkujący ✽✽
Choroba: CD u rodzica

Post autor: Mutti » 16 sty 2007, 18:15

Bardzo często wyniki badan są skąpo opisane.
Co do krwi i zaparć- moje dorosłe dziecko nigdy nie miało krwi w stolcu a juz od dwóch lat choruje na L-C.
I często zdarzają sie zaparcia. Lekarz pierwszego kontaktu odradza oddziaływanie na motorykę przewodu pokarmowego,poleca na tomiast stosowanie srodków zwiekszających ilość żółci ( boldaloina).
Nie skonsultowałam tego jeszcze z gastrologiem, dziecko zabrania mi sie wtracać a samo nie ma czasu na wizytę ( zaliczenia, sesja).
Sygnalizuję problem boldaloiny, bo pamiętam, przed wielu laty mój zmarły teść przy zaparciach brał na czczo 4 tabletki raphacholiny i to pomagało.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 16 sty 2007, 18:19

Zaparcia moga powodować stan zapalny jelita, ale aby postawic rozpoznanie IBS wszystko inne powinno być wykluczone. Coprawda naprzemiene biegunki i zaparcia są charakterystyczne dla IBS, ale nie tylko. Można wziąć wycinki z badania -pamiętaj są twoją własnościa i wysłac do badania prywatnie np do centrum onkologii.
Rank ma 100% racji potrzebna dalsza diagnostyka. Nawet jeśli to IBS to stan zapalny się leczy.
Mamcia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Mama Juleczki
Początkujący ✽✽
Choroba: CU u rodzica
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Post autor: Mama Juleczki » 16 sty 2007, 18:40

Bez względu na wszystko powinieneś pomyśleć poważnie o swojej kondycji psychicznej. Ustawicznie stresujesz sie wszystkim czym tylko możesz, a to na zdrowie nie wychodzi Ci z całą pewnością.
Diagnostyka u dobrego lekarza i owszem - podstawą są jednak skołatane nerwy.
Wiem, że łatwo się mówi ale postaraj się trochę odpężyć i nie myśleć ciągle o samych negatywach. Uśmiechnij się do siebie i świata, a łatwiej będzie Ci przez to wszystko przejść.
Pozdrawiam serdecznie :razz:
Patrzeć oczyma dziecka aby kochać świat i aby nigdy nie przestać się dziwić.

Bubi
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Bubi » 16 sty 2007, 20:10

heh... "kondycja" psychiczna??? zdaje sobie niestety sprawę, że jak tak dalej pójdzie to będę musiał pójść do psychologa bo faktycznie stan psychiczny to raczej się pogarsza... czasem czymś rzucę, czasem nie chce mi się nawet próbować wstać jak czuję że to będzie dzień w kiblu... ale nie jest jeszcze źle więc sobie odpuszczę. tylko mi czasem staruszka narzeka że mam autobusofobie :P.

zapisałem się do innego lekarza. właściwie to moja dziewczyna mnie zapisała bo denerwuje ją że nic mi nie pomaga :mrgreen: . facet nie jest gastro ale leczył już podobne rzeczy więc co mi szkodzi. jak mi powie że to IBS no to się leczę dalej, jak powie że nie to pewnie dostane badania raz jeszcze :/. w najgorszym wypadku pójdę do tej babki jeszcze raz, powiem że mi to nie pomaga co mi dała i że ma mnie zacząć leczyć...
Albo jak powiedziała mi koleżanka: "idź do czarownika to ci kropelką zaklei" :D

Awatar użytkownika
Feniks
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Post autor: Feniks » 20 sty 2007, 15:32

Lidio, sama nic nie zdziałasz, skąd masz te podejrzenia ? To można potwierdzić tylko badaniami. Napisz cokolwiek więcej o sobie, bo teraz to nawet nie wiemy jak możemy Ci pomóc.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”