Crohn wybitnie nietypowy ?!

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Migotka
Debiutant ✽
Choroba: inna choroba jelita
województwo: wielkopolskie

Crohn wybitnie nietypowy ?!

Post autor: Migotka » 08 paź 2008, 16:35

Już niedługo rok stuknie od czasu wystąpienia pierwszych objawów choroby - bóle (codziennie) w prawym podbrzuszu, wzdęcia, przelewania, bóle stawów itp.. Ciągle brak jednoznacznej diagnozy, przy czym miałam już po drodze zarówno wykluczone CD, jak i potwierdzone, a dodatkowo wykrytą jersiniozę (przeciwciała znacznie podwyższone).
Dziwne w tym wszystkim jest to, że oprócz objawów które wymieniłam - oraz oprócz wykrytego w wycinkach z kolonoskopii stanu zapalnego w jelicie cienkim (ileitis chronica gradus majoris) - nie mam nic innego, tzn.: nie jestem osłabiona ani zmęczona, nie mam biegunek ani krwawień, markery stanu zapalnego (CRP, OB) bardzo niskie, a przede wszystkim nie chudnę tylko tyję - od czasu choroby przytyłam 5 kg (a żadnych sterydów ani nic w tym stylu nie biorę) i widzę że to jeszcze nie koniec. Wiem, że CD przebiega indywidualnie i różnie u różnych osób, ale czy może być aż tak nietypowe - żeby tyć zamiast chudnąć? Co o tym sądzicie? A może ktoś z Was też ma coś podobnego?

Awatar użytkownika
montan
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
Kontakt:

Re: Crohn wybitnie nietypowy ?!

Post autor: montan » 08 paź 2008, 17:37

może wode zatrzymujesz?
Dolina . . .

Awatar użytkownika
morfi
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
Kontakt:

Post autor: morfi » 08 paź 2008, 18:19

Nie masz biegunek, wiec dlatego jakoś drastycznie nie chudniesz. Ja też nigdy nie wyglądałam i nie wyglądam "na crohnowca".
Biorę: Pentasa 500mg (2/0/2)-zmniejszona z 6 tabletek od 13.12.08r.; 50mg Azathioprine (2/0/0), Trilac (1/0/0), Biofer (1/0/0), kwas foliowy 15mg (1/0/0), Omega3 (1/0/0)

Awatar użytkownika
smoczyca
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: smoczyca » 08 paź 2008, 19:49

ja miałam częste biegunki od 8 lat i nie wyglądam ani nie wyglądam na wątłą. nawet teraz gdy fizycznie jestem zmasakrowana, nie mam apetytu, wiecznie mnie boli brzuch, nawalają stawy i biorąc pod uwagę, ze przy tym co jem powinnam chudnąć nic takiego nie ma miejsca. gdybyś mnie zobaczyła, nie powiedziałabyś nigdy, że mam problemy z jelitami, bardzo wielu rzeczy nie jem bo nie mogę. a zanim zaczęły się u meni problemy ze strony przewodu pokarmowego byłam naprawdę szczupłą nastolatką. z tego co mi wiadomo, to sporo jest osób z CD i CU, które wcale an zagłodzonych nie wyglądają.

Awatar użytkownika
Migotka
Debiutant ✽
Choroba: inna choroba jelita

Post autor: Migotka » 09 paź 2008, 12:01

Miałam robioną enterografię rezonansu magnetycznego, która nic nie wykryła (w sensie nic złego), ale to nie jest 100% podstawa do wykluczenia CD. A z tą nietypowością to chodzi mi nawet nie tyle o to, że nie chudnę, tylko o to, że wręcz tyję - czy można tyć w zaostrzeniu CD (bez sterydów)? I że generalnie nie czuję się chora, mimo że co dzień od wielu miesięcy brzuch mnie boli ... Wody raczej nie zatrzymuję (cokolwiek miałoby to oznaczać :wink: ). Więc nie wiem czy to Crohn taki nietypowy, czy może to dopiero wstęp do Crohna (chociaż trochę długo trwa jak na wstęp) i potem będzie gorzej? Dlatego jestem ciekawa Waszych doświadczeń - czy ktoś będąc w zaostrzeniu miał tak samo, jak ja?

genus
Początkujący ✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: -- poza Polską --

Post autor: genus » 09 paź 2008, 14:57

Na mój skromny rozum to jest tak: chudnięcie przy nzj wynika generalnie z dwóch rzeczy:

pierwsza to upośledzenie wchłaniania składników z pokarmu poprzez zaatakowaną śluzówkę w przewodzie pokarmowym, im rozleglejsze i poważniejsze zmiany, tym wchłania się gorzej (tę sprawę powinno wyjaśnić badanie histopatologiczne), dodatkowo istotne jest miejsce zmian zapalnych - np zmiany w jelicie grubym nie powodują aż takich strat żywieniowych jak np w jelicie cienkim

druga sprawa - chudnięcie jest związane ze stanem zapalnym w organizmie - powoduje on zwiekszone zapotrzebowanie energetyczne - jego nasilenie określa np poziom ob crp gorączka, itp.

No i trzeci element - apetyt lub jego brak.

Można więc przyjąć, że przy lekkim przebiegu choroby, gdy zmiany śluzówki nie są nasilone a ogólny stan zapalny nie jest zbyt silny, wcale nie trzeba chudnąć.
W końcu chudnięcie to skutek uboczny a nie podstawowy objaw choroby.

dośka_82
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: świętokrzyskie

Post autor: dośka_82 » 09 paź 2008, 16:18

W moim przypadku jest tak, że od zawsze była chuda moja waga nigdy nie przekracza 50 kg a apetycik to mam.Kazdy z nas ma swoj przebieg choroby.W kolonce zawsze coś jest a na ostaniej enteroklizie wszystko ok i miomo to podejrzenie CD pozostawione do dalszej obserwacji.
Migotka pisze:bóle (codziennie) w prawym podbrzuszu, wzdęcia, przelewania
to też mam plus krwe w stolcu z duża ilością śluzu(w tej chwili na szczeście nie ma).
Życie jest przewlekłą raną, która prawie nigdy nie przestaje boleć i nigdy się nie goi.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”