IBS czy NZJ?

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
CzarnaMamba
Doświadczony ❃
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Re: IBS czy NZJ?

Post autor: CzarnaMamba » 15 paź 2009, 21:19

Moi Drodzy :) dzis wrocilam od gastro. Powiem szczerze, ze juz sama nie wiem co mam myslec! Powiedzial mi, ze to jednak moge miec IBS. Najpierw inny podejrzewal CU, potem CD, teraz ze To IBS. Tabletek nie biore od czerwca. Jakbym miala crohna to dawno moja waga poszlaby w dol. Przyznalam sie, do tego, ze nie biore tabletek. Lekarz stwierdzil, ze niech tak zostanie. Wypisal mi Tribux. Gdyby cos sie dzialo, to mam przyjsc. Powiedzial mi, ze zajmie sie diagnoza mnie. Tylko, ze to troche czasu potrwa, bo jakies badania planuje na przyszly rok. Wybadal brzucha, mam miejsca gdzie jest powietrze. Ogolnie mam extra zaparcia, bole brzucha, krew w stolcu. Pytanie do Was: Przy IBS sa owrzodzenia? Na IBS to ja sie nie za bardzo znam :( wszystko zaczelo sie od diagnozy z pierwszej kolonki i od pierwszego lekarza. Ja oszaleje! W sumie chcialabym sie cieszyc, ze nie mam Crohna, ale to za wczesnie. Pewnie diagnoza sie zmieni ze 100 razy....
Obrazek

Awatar użytkownika
Migotka
Debiutant ✽
Choroba: inna choroba jelita
województwo: wielkopolskie

Post autor: Migotka » 16 paź 2009, 09:43

No niestety, ale w IBS krew ani owrzodzenia nie występują. IBS charakteryzuje się właśnie brakiem zmian i objawów natury organicznej (objawy typu: krew, gorączka, stwierdzone zmiany zapalne w jelitach - wykluczają IBS) - to nie jest choroba zapalna. Definicja IBS z Wikipedii: "IBS - przewlekłe schorzenie o charakterze czynnościowym (trwające przez co najmniej trzy miesiące) charakteryzujące się bólami brzucha i zaburzeniami rytmu wypróżnień nieuwarunkowane zmianami organicznymi lub biochemicznymi."
Ale nie przejmuj się - skoro są wątpliwości co do diagnozy, to znaczy, że może rzeczywiście nie masz CD, tylko inną chorobę zapalną jelit (spoza grupy zapaleń nieswoistych), taką która jest w pełni uleczalna. Największą pewność diagnostyczną, jak na pewno wiesz, dadzą badania hist.-pat. wycinków.

Natalka
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 16 paź 2009, 14:46

CzarnaMamba pisze:Tabletek nie biore od czerwca. Jakbym miala crohna to dawno moja waga poszlaby w dol.
niekoniecznie, ja nie cały czas brałam leki, miałam lekkie zaostrzenie, które jakoś samo się łagodziło i nie chudłam drastycznie, może ze 2 kilo. Zależy jakie miałaś objawy przez ten czas, jeśli nie miałaś biegunek (bo piszesz o zaparciach) i jadłaś normalnie i dobrze się jedzonko wchłaniało, to waga się trzymała.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
Migotka
Debiutant ✽
Choroba: inna choroba jelita

Post autor: Migotka » 16 paź 2009, 14:57

Zgadzam się, że co do zasady Wikipedia nie jest najlepszym źródłem wiedzy, ale akurat jeśli chodzi o tę definicję IBS, jest źródłem całkiem niezłym. :roll:
A ten cytat też znam (tak jak i całą książkę z której pochodzi cytat), i - na podstawie analizy różnych źródeł dotyczących z kolei mikroskopowych zapaleń jelit - sądzę, że te przypadki to po prostu mogą być niezdiagnozowane mikroskopowe zj. De facto mikroskopowe zj jako choroba zostało sklasyfikowane dopiero w latach 80-tych, a limfocytowe zj - jako jeden z rodzajów mikroskopowego zj - w roku 1989. Cytowana książka jest z roku 1996, a zatem można założyć, że po prostu nie uwzględnia ona jeszcze stanu wiedzy o mikroskopowym zj. Zresztą nawet w literaturze o mikroskopowych zj wspomina się, że chorzy z tą chorobą "często mylnie są kwalifikowani do grupy zaburzeń czynnościowych, czyli z biegunkową postacią zespołu jelita nadwrażliwego" (za: B.Skrzydło-Radomańska, P.Radwan "Mikroskopowe zapalenie jelita grubego - problem, o którym należy pamiętać", Przegląd Gastroenterologiczny, 2006/1). A IBS - jako zaburzenie czynnościowe - z samej swojej definicji ("czynnościowe") jest przeciwstawieniem zaburzenia organicznego, czyli przebiegającego ze zmianami organicznymi.
Trochę się rozpisałam, ale już kiedyś na forum zostałam "wywołana" :roll: z tym tematem, wtedy przemilczałam i nie wdałam się w polemikę, więc teraz chciałam odpowiedzieć.
A zmieniając trochę temat, to krew u CzarnejMamby może być np. od hemoroidów (prawdopodobne przy zaparaciach), niekoniecznie od zapalenia.

Awatar użytkownika
CzarnaMamba
Doświadczony ❃
województwo: dolnośląskie

Post autor: CzarnaMamba » 16 paź 2009, 15:37

Ja hemoroidow nie mam, odbyt w ogole nie boli, ale jelita bola, bole sa od lewego podzebrza, pod zoladkiem i czasem prawy bok, jakby pod watroba i do pepka. Po ostatniej kolonce sa nadzerki, owrzodzenia. Zdziwilo mnie to jak powiedzial, ze to moze byc IBS, wiedzialam, ze tam owrzodzenia nie wystepuja, ale stracilam pewnosc, powiem szczerze, ze zglupialam :( trace do niego zaufanie. A ponoc to dobry lekarz. Teraz jestem na etapie zaparc, ale czasem mam zaostrzenie, takie 1-2 dniowe, gdzie nie wychodze z wc, przed oddaniem stolca, bola jelita, po czym ide do wc i nie moge, prawie wyje. Oczywiscie krew jest coraz czesciej, czasem sluz. Stolec raz w ksztalcie kulek, a raz taki jakby wyrzezbiony dlutem z jednej strony. Moj brzuch przesal nawet reagowac na stres i wtedy tez nie lece do toalety. A zawsze tak bylo. Czasem sie czuje tak, jakby jelita mi nie pracowaly.

P.s: Ciekawi mnie czy czasem trzymam wage, poniewaz biore antykoncepcje hormonalna, czy to bez znaczenia?

Bylam u ginekologa-wystraszylam sie, bo strasznie puchne na twarzy; taki obrzek jednodniowy, kazal na razie odstawic, ale wydaje mi sie, ze skoro przez tyle czasu nic nie bylo, to chyba nie przez anty. Mozna puchnac od zaparc na twarzy?
Obrazek

Natalka
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Natalka » 15 gru 2009, 23:58

refleksje na temat genezy NZJ wydzieliłam tu viewtopic.php?t=8797
:smile:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.

easy
Początkujący ✽✽

Post autor: easy » 01 lut 2010, 06:06

czy przy IBS chudnie się tak jak przy NZJ

Awatar użytkownika
Alexandra_
Początkujący ✽✽
Choroba: IBS
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Alexandra_ » 01 lut 2010, 08:43

easy pisze:czy przy IBS chudnie się tak jak przy NZJ

Znam osoby mające IBS i zazwyczaj są to osoby szczupłe. Niektóre z nich schudły przy IBS, ale to jest kwestia kilku kilo w czasie kilku miesięcy, a nie tak jak w niektórych przypadkach NZJ kiedy kilogramy uciekają zbyt szybko.
Hey, mister. This here is the stairway to heaven. You know that, don't cha?

easy
Początkujący ✽✽

Post autor: easy » 18 lut 2010, 06:49

a czy kuracja przebiega podobnie też bierze się leki przeciwzapalne?

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 18 lut 2010, 20:08

Nie leczenie jest inne.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Natalka
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Natalka » 18 lut 2010, 20:18

easy pisze:a czy kuracja przebiega podobnie też bierze się leki przeciwzapalne?
nie, Asamaxem się tego nie leczy :wink:

IBS to schorzenie czynnościowe, leki mają za zadanie m.in. "uspokoić" pracę jelita, a nie goić stan zapalny, bo go tam nie ma.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU

Post autor: obyty.z.cu » 19 lut 2010, 22:33

leki mają za zadanie m.in. "uspokoić" pracę jelita, a nie goić stan zapalny, bo go tam nie ma.

Tak zupelnie odlegly od tego postu, z moich "indywidualnych przepytan" wyszlo tez, ze leki typu asamax zadzialaly na jelita, gdy pozniej wcale nie stwierdzono chorob "jelitowych".
Jednak dotyczy to osob leczacych ogolnie mowiac "nerwy"....
U mnie tak jest,nerwy,stres,jelita
Od lat slysze od lekarzy, mam sie zdecydowac na usuniecie jelita grubego , czyli uwolnic sie od choroby CU .
Czas jedank pokazuje,...tu moje podsumowanie i nikomu nic do tego....
"wiem, ze z czasem moze byc roznie, ale poki co, wole sam mowic nie,i nie chce by "chirurg" decydowal o resekcji...
Podsumowanie:
stosowac sie do zalecen lekarzy, unikac "kaprysow"....brac leki i je kontrolowac.= nie wszyscy lekarze wiedza co i jak > na ostatnim wypisie szpitalnym mialem prykazz.1 tab.500 Salofalk na dzien - slowem brak slow !-->i tu...dodalbym od siebie !
Warto czytac i uczyc sie, edukowac, ale tez warto to wszysto przepuscic przez "swoje sito" !
Misia jest tu autorytetem od spraw zywiena...tylko , ze ona sie wyspecjolizowala od spraw" swojego zywienia- czytaj jej profil"....
Wie co pisze i warto to czytac i przemyslec.
Ale...bez jej obrazy, jest po operacji i jak ja to sadze- troche widzi to inaczej.
Ja od operacji uciekam !!
Piszac np.dieta szpitalna bezresztkowa to znaczy zupelnie cos innego niz to co w jej opisach.
"Szpitalna" to wlasnie ta roznica.
Ale i na codzien taka dieta jest ok....
Przynajmniej w CU.....i wlasnie to trzeba podkreslic ..CU...
Tematem forum jest dyskusja, wiec jak sadze Misia mi odpusci :wink:
przynajmniej na to licze.
Warto jeszcze raz podkreslic jak wazne jest zywienie w naszych chorobach, jak wazne jest zrozumienie co i jak, i dlaczego...
Naprawde trzeba zrozumiec, ze tu nie tylko leki sa podstawa, ale i zywienie....
No coz Misia...sorki, wiem ze mi sie dostanie, ale wlasnie z takich "lekcji" najwiecej ucze sie :oops:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

easy
Początkujący ✽✽

Post autor: easy » 06 kwie 2010, 08:28

dla mnie IBS jest zagadką i domyślam się że dla wielu lekarzy również, mi kiedyś przepisano Duspatalin a miałam wrażenie że tylko ten lek znał lekarz
i zrozumiałam Asamax tu nie ;)

[ Dodano: 12-04-2010 ]
a w leczeniu jak różnią się te dwie choroby? tu duspatalin a tu asamax?

[ Dodano: 16-04-2010 ]
czy można leczyć to innymi lekami niż mesalazyną?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”