Przeczytajcie i poradźcie

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pompea
Początkujący ✽✽
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: dolnośląskie

Przeczytajcie i poradźcie

Post autor: pompea » 03 sty 2010, 13:08

Witam serdecznie!
Jesteście wszyscy bardzo pomocni i doświadczeni w kwestii chorób przewodu pokarmowego. Może po przeczytaniu mojego posta nasunie się wam jakaś sugestia, może ktoś doswiadczył czegoś podobnego...
Ponad dwa miesiace temu przeszłam gastroskopię (piekło mnie gardło, chciałam sprawdzić, czy to nie refluks). Gatroskopia niczego nie wykazała-wszystko wygladało OK. Dzień po gstroskopii obudziłam się z bólem pleców w okolicy lęźwiowej lewej i lewego pośladka. Na początku ból nie był dokuczliwy, jednak potem pojawiały się silne odbijania i wzdęcia brzucha. Myślałam, że powodem jest gastroskopia i że samo minie... Jednak nie mijało i oprócz bólów z tyłu zaczął boleć też brzuch na dole po lewej stronie. Pojawiło się silne parcie na stolec i luźne kupy, do 3 dziennie. Gazy i bóle pleców nie pozwalały zasnąć. Zrobiłam kilkakrotne badanie moczu i posiew- wyszły OK. Ginekolog i USG dopochwowe-OK. USG brzucha-wszystko w porządku. Badania krwi, CRP-prawidłowe. W stolcu brak krwi utajonej.Prywatnie zrobiłam kolonoskopię- stan całego jelita grubego prawidłowy. Tomografia brzucha z kontrastem- wszystkie narządy jamy brzusznej prawidłowe. W tomografii dopatrzono się w kręgosłupie gazu w krążku pomiędzy kręgami L5/S1. Zrobiłam rezonans mag. kręgosłupa i faktycznie wyszła przepuklina krążka m-k L5/S1 uciskająca worek oponowy i nerw S1. Wszystko to tłumaczy bóle pleców, ale nie wyjaśnia, czemu boli brzuch, występują ciągłe gazy i silne parcie. Gastrolog twierdzi, że to zespół jelita drażliwego, ale dlaczego objawy pojawiły się po gastoskopii i równocześnie z bólami pleców. Ja odnoszę wrażenie, że to ból jelit promieniuje na plecy (czy to możliwe?)Czeka mnie jeszcze wizyta u neurochirurga, gastrolog twierdzi, że już żadnych badań nie może mi zlecić. Czy to możliwe, że podczas kolonoskopii przeoczono jakieś zmiany? Czy może coś dzieje się w jelicie cienkim i powoduje takie objawy? Czy z kolei zmiany w kręgosłupie (ucisk na nerwy) mogą powodować objawy ze strony przewodu pokarmowego?
Bardzo się matrwię i boję, podpowiedzcie coś, poradźcie...

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Kontakt:

Re: Przeczytajcie i poradźcie

Post autor: Natuśka » 03 sty 2010, 13:31

Twoja historia bardzo mi przypomina moją wędrówkę ludów...

U mnie też zaczęło się od kręgosłupa. Odcinek lędźwiowy tak bolał, że chodzić nie mogłam. Do tego doszło odrętwienie prawej kończyny dolnej. Ból był taki, że mi się niedobrze robiło, nie spałam w nocy. Podejrzewano dyskopatię- wyszło jakieś skrzywienie kręgosłupa nie mające większego znaczenia dla dolegliwość. Potem lekarz doznał eureki i to było zapalenie stawu biodrowego...
Ze strony brzucha tez były dolegliwości. Podczas gastroskopii nic nie stwierdzono, ale w czasie kolonoskopii odkryli schowanego Crohna.

Ech, takie robienie badań bez większej diagnozy chyba jednak boli najbardziej... :smutny:

3maj się :friends:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

kasinp
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: kasinp » 03 sty 2010, 13:42

dziwne , ale ja tez w 1998 przeszlam zapalenie stawu biodrowego a na crohna zachorowalam siedem lat pozniej..??

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 03 sty 2010, 13:46

Może na crohna byłaś już chora tylko miałaś remisję czy jakby to nazwać? Zapalenia stawów należą do pozajelitowych powikłań crohna, znaczy się ja tak to sobie tłumaczę :wink:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.

2. Normalne życie...

kasinp
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: kasinp » 03 sty 2010, 13:48

moze , ja mysle ze crohna mialam zawsze tylko po urodzeniu dziecka jakos tak mnie dopadl na serio , od kiedy pamietam zawsze mialam "bardzo dobrą " przemianę materii , zawsze trudno bylo mi przytyc , bylam szczupla wrecz chuda przez cale zycie.

pompea
Początkujący ✽✽

Post autor: pompea » 03 sty 2010, 13:57

Tylko, że ja mam prawidłowy wynik kolonoskopii. Czy można mieć chorobę Crohna przy przawidłwiym wyglądzie jelit? Cienkie jelito wyglądało OK na tomografii z kontrastem, enteroklizy nie miałam. Acha, bóle dotyczą tylko lewej strony na dole brzucha i lewej dolnej strony pleców i posladka.

exa
Doświadczony ❃
Choroba: CU
województwo: łódzkie

Post autor: exa » 03 sty 2010, 13:58

pompea pisze:Wszystko to tłumaczy bóle pleców, ale nie wyjaśnia, czemu boli brzuch, występują ciągłe gazy i silne parcie. Gastrolog twierdzi, że to zespół jelita drażliwego, ale dlaczego objawy pojawiły się po gastoskopii i równocześnie z bólami pleców.
dolegliwości kręgosłupa potrafią być przedziwne..
pompea pisze:Ja odnoszę wrażenie, że to ból jelit promieniuje na plecy (czy to możliwe?)
może jednak jest odwrotnie...
pompea pisze:)Czeka mnie jeszcze wizyta u neurochirurga, gastrolog twierdzi, że już żadnych badań nie może mi zlecić. Czy to możliwe, że podczas kolonoskopii przeoczono jakieś zmiany? Czy może coś dzieje się w jelicie cienkim i powoduje takie objawy? Czy z kolei zmiany w kręgosłupie (ucisk na nerwy) mogą powodować objawy ze strony przewodu pokarmowego?
Bardzo się matrwię i boję, podpowiedzcie coś, poradźcie...
na wszelki wypadek zawsze dobrze jest zabrać pod pachę badania i się udać na konsultację do dwóch, trzech lekarzy....
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 03 sty 2010, 13:59

Hmmm...Ja też od zawsze byłam chuda i blada na dodatek- brat na mnie mówił anorektyczka,a tata mówił patyczak :roll:

ale co jak co, nie zazdroszczę pompei sytuacji, bo stoi na niczym: nie wie, gdzie się obrócić, co i jak leczyć ewentualnie... :neutral:

2. Normalne życie...

Awatar użytkownika
milko
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: milko » 03 sty 2010, 13:59

pompea pisze:Wszystko to tłumaczy bóle pleców, ale nie wyjaśnia, czemu boli brzuch, występują ciągłe gazy i silne parcie
A może po prostu na skutek ucisku na nerw (itp.) dochodzi do podrażnienia otrzewnej...? i to powoduje gazy i parcie na stolec...
pompea pisze:Ja odnoszę wrażenie, że to ból jelit promieniuje na plecy (czy to możliwe?)
A może właśnie jest odwrotnie? że to ból kręgosłupa promieniuje do brzucha...?

To jeżeli chodzi o moje pomysły, ale oczywiście mogę się mylić :roll:
"Aby zrozumieć ludzi trzeba starać się usłyszeć to, czego nigdy nie mówią i być może nigdy nie powiedzieliby"

kasinp
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: kasinp » 03 sty 2010, 14:01

zbierz wszystkie papiery ktore masz , przemysl , zapisz wszystkie spostrzezenia i idz do jakiegos lekarza u ktorego jeszcze nie bylas , skonsultuj wszystko,moze dowiesz sie czegos nowego? a mialas badanie krwi pod wzgledem chorób autoimmunologicznych? ja takie cos mialam i wyszlo ze mam autoimmunologiczne

pompea
Początkujący ✽✽

Post autor: pompea » 03 sty 2010, 14:10

Proszę, napisz coś więcej o badaniach krwi pod kątem chorób autoimmunologicznych. Robiłam tylko morfologię, oB i CRP.

kasinp
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: kasinp » 03 sty 2010, 14:22

za diabła nie mogę znależć tych wyników , pamietam ze byly tam rubryczki z jakimis genami i odczynnikami i byly minusy i plusy i jakies wyznaczniki od 0 przez 1 , 2 i 3 to odpowiadalo za obecnosc tych przeciwcial czy jakos tak , ale kartka mi wsiąkła i nie wiem gdzie ją mam a nie zrobiłam kserowki , wiem ze od pobrania czekalam na wyniki miesiąc. i lekarz jak je obejrzala to powiedziala ze mam autoimmunologiczną i ze na 100% jest to crohn. jak znajde to zaraz ci tu w tym temacie napisze jak sie nazywaly te badania, obiecuje.

Tomy
Doświadczony ❃
województwo: śląskie

Post autor: Tomy » 03 sty 2010, 14:28

A czy w czasie kolonoskopii pobrano wycinki na hist. - pat. Bo jest jeszcze możliwe mikroskopowe zapalenie jelita grubego. Gdzieś ostatnio przeczytałem, że ok 30% przypadków uznanych jako jelito nadwrażliwe jest w rzeczywistości mikroskopowym zapaleniem jelita, tylko źle zdiagnozowanym.

pompea
Początkujący ✽✽

Post autor: pompea » 03 sty 2010, 16:35

Niestety, nie pobrano wycinków, ponoć nie było podejrzanych miejsc. Pytałam gastrologa o mikroskopowe zapalenie jelita-stwierdził, że wtedy występują silne biegunki do kilkunastu dziennie. Powiedział też,że to rzadka choroba... Ale też uważam, że powinni pobrać wycinki.

Awatar użytkownika
toczka
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie

Post autor: toczka » 03 sty 2010, 18:07

A jak u Ciebie z aktywnoscia fizyczna? Jaki tryb zycia prowadzisz?
Na końcu jest zawsze dobrze. A jeśli nie jest dobrze, to znaczy, że to nie jest jeszcze koniec...

Nobody expects the Spanish Inquisition!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”