Zaostrzenie CU

Mam diagnozę, opisuję mój przypadek.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Karramba
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: podlaskie

Zaostrzenie CU

Post autor: Karramba » 09 gru 2014, 08:10

Czy ktoś z Was też tak ma, a mianowicie: od kilku miesięcy mam "zaostrzenie". Piszę w cudzysłowie, gdyż wg lekarzy to nie jest zaostrzenie.
Wyjaśniam: krew, śluz, burczenie, rzadko ból brzucha. Biegunek nie mam, stolec raz dziennie, ale kilka razy ganiam do WC ze śluzem i krwią. Raz lepiej, raz gorzej.
A przy tym idealne wyniki. CRP, morfologia i takie tam inne jak u okazu zdrowia. Mimo, że od wakacji regularnie dzień w dzień w bardzo widoczny sposób się wykrwawiam. Więc nie jest ze mną źle.
Biorę czopki pentasa 1 g, na zmianę z wlewkami salofalk 4 g, asamax 4 g na dobę. Sterydów jeszcze nie miałam przyjemności zażywać.
Co robić? Nalegać na sterydy? Czekać, aż przejdzie stosując dotychczasowe leczenie?
Te objawy mnie wykańczają, bo dzielnie staram się trzymać dietę, na przemian z obżarstwem, z głodu już nie wyrabiam. Chudnę, ale na skutek diety - nie choroby.
Może ktoś ma podobnie? Co robić?
Karramba

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Re: Poradźcie :)

Post autor: obyty.z.cu » 09 gru 2014, 10:35

Karramba pisze:Wyjaśniam: krew, śluz, burczenie, rzadko ból brzucha. Biegunek nie mam, stolec raz dziennie, ale kilka razy ganiam do WC ze śluzem i krwią. Raz lepiej, raz gorzej.
Karramba pisze:Biorę czopki pentasa 1 g, na zmianę z wlewkami salofalk 4 g, asamax 4 g na dobę. Sterydów jeszcze nie miałam przyjemności zażywać.
Karramba pisze:Chudnę, ale na skutek diety - nie choroby.
No właśnie,czyli typowe objawy CU.
Tak wielu z nas choruje,problem z uzyskaniem zaleczenia stanu zapalnego,ograniczanie jedzenia,chudnięcie,a wyniki ok...żartując powiedziałbym "norma".
Odpowiednie leczenie musi zadziałać,u Ciebie idzie odpowiednie ,prawie max tabletek,jest leczenie od dołu,też odpowiednie.Więc musi iść następny etap leczenia ,czyli sterydy,jest też możliwość immunosupresji.Im dłużej będziesz zwlekać,tym w jelicie będą większe zmiany.Samo się nie wyleczy !
Odnośnie chudnięcia ,dodałbym tylko,że w takich stanach ważne jest dostarczenie organizmowi odpowiednich ilości kalorii,tak musimy ustawiać swoje jedzenie aby to zapewnić,nie wystarczy przejść na przysłowiowy "ryż z marchewką,trzeba to wzbogać,ale nie np. złymi tłuszczami...temat też w tym ,by uzupełniać w dużej ilości przyswajalnego białka,czyli dużo np. drobiu,kurczaka gotowanego,pieczonego,to pozwoli odbudować śluzówkę w jelice.
Mi w takich stanach bardzo pomagały gęste zupy ,odpowiednio skomponowane,to naprawdę działa.
Inna sprawa,że nauczyłem się gotować,bo jak się samemu gotuje,to się je odpowiednio.
hm...mi jako łakomczuchowi pomagały tarty :oops: gdzieś jest tu temat-,przepisy,gotowanie,wypieki.

Wniosek: odwiedź lekarza,niech ustawi odpowiednie leczenie i jedz odpowiednio do swojego stanu jelit.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: chrzanovy » 09 gru 2014, 10:38

Karramba pisze:gdyż wg lekarzy to nie jest zaostrzenie.
zmień lekarza to na początek, krew to nie jest przeciez normalne

Karramba pisze: Co robić? Nalegać na sterydy? Czekać, aż przejdzie stosując dotychczasowe leczenie?
Te objawy mnie wykańczają, bo dzielnie staram się trzymać dietę, na przemian z obżarstwem, z głodu już nie wyrabiam. Chudnę, ale na skutek diety - nie choroby.
Może ktoś ma podobnie? Co robić?
Lekarzem nie jestem ale wydaje mi się że twój lekarz nie kuma czaczy mówiąc delikatnie. W takich wypadkach powinien ci na mój gust zlecic badania spec, np kolonoskopie czy usb zeby dowiedziec się coś więcej skąd ta krew, czy nie ma ropnia np itd. Jesli chudniesz itd to doprowadzi cie to wkoncu do wycienczenia organizmu, tracisz krew przecież. Mi w takich wypadkach zawsze wrąbywali steryda na maxa i po kilku dniach gasili pożar. Skoro zwykłe dotychczasowe leki tego nie mogą ogarnąć to musisz szukać lepszych środków. I NIE BÓJ sie , przecież to leki dla ludzi, i własnie do takich przypadków. Brałem sterydy od 4 lat i żyje i trzymam sie nieźle teraz.

Szukaj innego lekarza, albo poprostu idź na SOR do szpitala, po co się wykańczać
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Gosieńka
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: Gosieńka » 09 gru 2014, 10:41

Według mnie warto zrobić kolonoskopię. Będziesz wiedział dokładnie na czym stoisz tj. ile jelita jest zajętego, czy jest aktywne zapalenie itd. U niektórych osób jest tak, że pozostałe wyniki są super a dopiero kolonoskopia pokazuje, że wcale nie jest dobrze. Można ewentualnie zbadać jeszcze kalprotektynę, ale ja w tej kwestii wiem niewiele bo nie robiłam tego badania.

Karramba
Debiutant ✽

Dzięki za odpowiedzi

Post autor: Karramba » 09 gru 2014, 11:28

Zmotywowaliście mnie, podejdę konkretniej do sprawy, bo dotychczas się łudziłam i tak z dnia na dzień czekałam na cud... A z wizytami na NFZ wiecie jak jest, wizyta co pół roku, wbić się pomiędzy wizytami ciężko, a jak się uda to i tak się dowiaduję, że mój stan jest dobry i jeszcze warto próbować bez sterydów.
Co do odżywiania to jem bardzo dużo i te kurczaki gotowane na parze, zupki, białe pieczywo i wszystko co ma mnie utuczyć... Wspomagam się nutridrinkami. Ale mój organizm żeby przytyć woła o frytki, czekoladę, pizzę, snickersy, orzechy i tort. Czasem się złamię i potem gorzko żałuję.
Zdrowe jedzenie bardzo mi szkodzi. Na psychikę i figurę :(
Karramba

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: chrzanovy » 09 gru 2014, 11:37

W takim wypadku nie czekaj na cud tylko zrób go sama :) tak jak my wszyscy Stowarzyszenie Czarodzieji :), jeden drugiego wysłucha, coś poradzi i już jest mały cud na CUDacznym oddziale, bo psychika zaczyna zmieniać bieg rzeczy na pozytywnie. Kolonoskopia prywatna nie kosztuje majątku i to nawet ze zmieczuleniem, bo jak jesteś taka obolała to poco się katować dodatkowo i badanie wyjdzie lepiej. Ja się doprowadzilem do tak beznadziejnego stanu z własnej głupoty że potem mi nawet sterydy nie pomogły bo już wszystko było mecha zapalone. Ale i to przeszedłem,a potem od zcasu do zcasu jak jest zaostrzenie to sterydzik i pach jest spokój.

Co do jedzenia tak trzymaj dieta wskazana. Tylko nie jedz za dużo naraz, rozłóż posiłki na co 2-3 godziny żeby nie podrażniać.

...FrRRRRyty tak wiem mam to samo, poruszaliśmy ten temat w dziale napisz coś smiesznego od czasu do czasu się coś takiego wrąbie a potem się płaci w kibelku :)

Głowa do góry i przejmij działanie

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 09 gru 2014, 11:58

Karramba pisze: A z wizytami na NFZ wiecie jak jest, wizyta co pół roku, wbić się pomiędzy wizytami ciężko
wiemy,ale masz diagnozę więc te sterydy może i przepisać rodzinny,tak się leczy CU w stanach zapalnych i lekarz zna wytyczne.
Nie czekaj tylko idź do niego,idą święta,po co masz się męczyć :wink: i myśleć.
Święta się świętuje i...dogadza.
Kolonoskopia jest wskazana,ale nie na już,będzie później i też dobrze,sprawdzą jak się goi.
Kolonoskopię może też zlecić lekarz rodzinny.
http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-s ... 37704.html
http://www.lekarzpierwszegokontaktu.pl/ ... ierowanie/

może przypomnij sobie o chorobie więcej
[PDF]Wytyczne postępowania w nieswoistych chorobach ...
http://www.studencimedycyny.pl/.../fec9 ... 29f7cadea/
paleniami jelit – DLG5 i OCTN1/2, lecz ich rola nie zosta- ła do końca ... Wytyczne postępowania w nieswoistych chorobach zapalnych jelit. 217. Symbol. Nazwa.
http://www.termedia.pl/Wytyczne-postepo ... 1,1,0.html
Wytyczne postępowania w nieswoistych chorobach zapalnych jelit
Witold Bartnik
Przegląd Gastroenterologiczny 2007; 2 (5): 215-229
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Maatylda
Znawca ❃❃
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie

Post autor: Maatylda » 09 gru 2014, 18:48

chrzanovy, jednak wrąbałeś fRRytunie? :banan:
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę!

by Rosomaki i Spółka :rockon:

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 09 gru 2014, 20:06

A może to zaostrzenie dotyczy tylko odbytnicy. A może ty np tylko hemoroidy?? Jeśli zaostrzenie, to mogą pomóc czopki z hydrokortyzonem, albo budesonid w piance (ten na 100% niestety). Dawkowanie mesalazyny jest maksymalne i raczej pozytywnego efektu nie można oczekiwać.
Co do diety, to nawet zdrowy będący na diecie lekkostrawnej, jak nagle uda się do śmieciarni odchoruje to ciężko.
Ostatnio zmieniony 04 sty 2015, 21:19 przez Mamcia, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: chrzanovy » 09 gru 2014, 22:48

Maatylda pisze:chrzanovy, jednak wrąbałeś fRRytunie? :banan:
nie nie trzymam sie jeszcze z daleka :roll:

Karramba
Debiutant ✽

Dziękuję :)

Post autor: Karramba » 10 gru 2014, 07:49

Dziękuję Wam za zainteresowanie i podpowiedzi :) Pozdrawiam, dam znać po wizycie co biorę i jak działa :D
Karramba

Karramba
Debiutant ✽

Post autor: Karramba » 04 sty 2015, 09:29

Witam znowu, miałam zameldować co dalej.
Jest ok :) Doktor przypisała mi corhydron, kombinowałam z tego wlewki. I po kilku dniach jak ręką odjął :) Po dziesięciu dniach przyjmowania wlewek, byłam jak nowo narodzona, zero dolegliwości. Przez ten czas objadałam się jak obłąkana, na święta trafiło moje polepszenie. Byłam wygłodzona jak zwierzę, przez pół roku postu, więc jadłam wszystko co się nawinęło, a że nic nawet nie zaburczało w jelicie to się nie powstrzymywałam nawet przed pizzą. Dopiero przedwczoraj poczułam się najedzona...
No i dziś od rana coś mi niestety zaczyna poburkiwać. Mam nadzieję, że to złudzenie, że nie była to tylko chwilowa poprawa :( ale jestem dobrej myśli.
Pozdrawiam w życzę dużo zdrowia w nowym roku :)
Karramba

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: chrzanovy » 04 sty 2015, 12:37

ha super wieści, a to poburkiwanie to może echa tego że się najadłaś jak bąk :), misja remisja ayeay

Karramba
Debiutant ✽

Post autor: Karramba » 06 lut 2015, 11:26

Witam znowu....
Moja historia ma ciąg dalszy niestety. Ze zdrowia cieszyłam się krótko, niecały miesiąc. To burczenie było zapowiedzią... Wróciło wszystko, mam takie objawy jak wcześniej, dziś mam sigmoidoskopię i po badaniu zobaczymy co dalej.
Hydrokortyzon we wlewkach zadziałał super, ale krótkotrwale. Teraz pewnie będę brała sterydy normalnie.
Zmęczona już jestem i boję się badania :) chociaż wiem, że jest "przyjemniejsze" niż kolonoskopia, a tę zniosłam dzielnie.
Odezwę się jeszcze, mam nadzieję, że nie z żalami...
Pozdrawiam :)
Karramba

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: chrzanovy » 06 lut 2015, 11:44

Karramba pisze:Odezwę się jeszcze, mam nadzieję, że nie z żalami...
Trzymaj sie, raz ciach i będzie po badaniu

ODPOWIEDZ

Wróć do „CuDaczny Oddział - Mam Diagnozę”