Czy to może być zaostrzenie ?

Mam diagnozę, opisuję mój przypadek.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Soth
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie

Czy to może być zaostrzenie ?

Post autor: Soth » 17 sie 2015, 09:08

Witam. We wrześniu 2014r. zdiagnozowano u mnie CU. Od tej pory jadę na Asamaxie 500 (2x3) i było całkiem znośnie. W sobotę dostałem biegunki (bez krwi), w niedzielę stolec był już nawet trochę uformowany, ale wieczorem pojawiła się krew i dzisiaj rano to samo. Do tego jeździ mi po jelitach, czasem pobolewa w różnych częściach jamy brzusznej, brzuch staje się raz miękki raz go wydyma jak balon. Nie mogę się niestety skontaktować z moim gastro (pewnie urlop). Nie wiem teraz co robić, boję się żeby się cholerstwo nie rozszalało.

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Re: Czy to może być zaostrzenie ?

Post autor: Jacekx » 17 sie 2015, 11:23

Cześć...
Znajdź innego gastro a jeśli Twój na urlopie to zwróć się w Twojej przychodni specjalistycznej o wizytę u innego gastro w zastępstwie...wyraźnie domagaj się zastępstwa Twojego gastro.
Gdyby odmówili to skontaktuj się i poproś o interwencję rzecznika praw pacjenta chyba jest nadal przy NFZ ( maks. złóż skargę na taką placówkę).
Inna opcja to udaj się na wizytę na SOR do najbliższego szpitala - tam zgłoś krwawienia.
Gdyby były mega krwawienia to karetka pogotowia i do szpitala na cito .
Ja tak kiedyś straciłem tyle krwi, że hemoglobina spadła do 10 ( w ciągu 4 godzin 8-9 krwotoków ...co siadłem to leciał ze mnie bardzo wyraźny strumień brązowo-czerwony ).

Wartości referencyjne są między 14-18 ( co prawda gdzieś czytałem, że można przeżyć spadek HGB do 7 ale bym tak nie ryzykował).
Przez 3 miesiące póki nie odbudowałem właściwej ilości hemoglobiny to kilkaset metrów było wysiłkiem równym wyciecze rzędu 10 kilometrów.

Gdybyś jednak nie pomóc sobie przez lekarza to podnieś jeśli masz możliwość dawkowanie asamaxu ( jak potrzebuję to idę do swego rodzinnego i on mnie ratuje)
Właściwie poza mega kłopotami to udaję się do rodzinnego który mnie naprawdę to on prowadzi w chorobie ja choruję 12 lat i te całe lata jestem pod opieką rodzinnego .
Mój Rodzinny pewnie mógłby gdyby chciał na mym przypadku zrobić specjalizację z chorób NZJ.

info o asamaxie
~~~~~~~~~~~~~~
Opis rozszerzony leku
Wskazania:

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego o przebiegu łagodnym do umiarkowanego.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz. Tabletki należy połykać bez rozgryzania, popijając płynem. Przyjmować po posiłku.

Możliwe skutki uboczne:

Mogą wystąpić: nudności, biegunka, wymioty, ból i zawroty głowy oraz zmiany nastroju. Obserwowano reakcje nadwrażliwości (wysypka skórna, gorączka, skurcz oskrzeli). Bardzo rzadko obserwowano zapalenie osierdzia, bóle stawów, zapalenie opłucnej i osierdzia, toczeń, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby, zahamowanie czynności szpiku, eozynofilowe zapalenie płuc, śródmiąższowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy i niewydolność nerek.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://www.doz.pl/leki/p2884-Asamax_tabletki_dojelitowe
http://bazalekow.mp.pl/leki/item?item_id=58811

Pozdrawiam.
Ps. Po pierwsze wskazany lekarz nawet rodzinny który np mógłby ci zmienić asamax na Sulfosalazinum EN Krka 500 mg ( sprawdzona przez lata i jest ryczałt dla chorych na CU chroni też stawy przed rzutem CU na nie) - ja mam dawkę zaleczającą 3X2 tabletki 3 g dziennie ale w zaostrzeniu miałem większe dawki jak pisze w ulotce nawet 4X4 (ja tak miałem),

po drugie zwiększenie samemu dawki Asamaxu np. o tabletkę przy każdym braniu i to byłaby najmniejsza samowolka ale samowolka.
Ostatnio zmieniony 17 sie 2015, 11:50 przez Jacekx, łącznie zmieniany 5 razy.

Soth
Początkujący ✽✽

Post autor: Soth » 17 sie 2015, 11:50

Dzięki. U mnie w sumie tez jest tak, że mój rodzinny przepisuje mi leki i tylko w sytuacjach awaryjnych kontaktowałem się z gastro. Ale nie sądzę żeby rodzinny chciał ewentualnie przepisywać jakieś nowe leki bez konsultacji z gastro. Cóż zrobię pewnie tak jak radzisz, jeśli się nie poprawi za dwa-trzy dni, to udam się na SOR do szpitala, gdzie mają oddział gastroenterologiczny. Mam jeszcze nadzieję, że mój gastro nie odpowiada na telefon bo jest zajęty w szpitalu.

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 17 sie 2015, 12:00

Cześć
No mój rozum asamax to środek przy umiarkowanym Cu a ty masz wyraźne zaostrzenie
a Sulfa to nie sterydy i mój rodzinny gdybym nie mógł się skontaktować z gastro to by mi przepisał.
Sulfa to stara i skuteczna terapia lekowa w CU ( 10 lat na 12 lat choroby u mnie)
Pozdrawiam.
Spróbuj z Rodzinnym co Ci szkodzi może odmówi a może rozwiąże problem szybciej a do gastro zwrócisz się w najbliższym dostępnym terminie po co ci się męczyć :idea:

Soth
Początkujący ✽✽

Post autor: Soth » 17 sie 2015, 12:46

Uf, całe szczęście mój lekarz jest na miejscu,powiedział że wygląda na zaostrzenie, jutro wizyta :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „CuDaczny Oddział - Mam Diagnozę”