Czy osoba z CD/CU podołałaby? i pytanie o enteroskopie

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie

Czy osoba z CD/CU podołałaby? i pytanie o enteroskopie

Post autor: Tomek0700 » 01 lut 2013, 14:01

Czy osoba CD/CU w czasie nie wiem jak to określić - małego? zaostrzenia dałaby ćwiczyć na zajęciach sportowych? Chodzi mi o to, ze ja mimo tych biegunek i utraty masy (173 cm/56 kg)
ćwiczę normalnie a studiuje wychowanie fizyczne. Jedynie to co na siłowni nie mam siły w testach i odbiegam od normy natomiast np. podciąganie daje rade 13 razy a wycisnąc 0 (45 kg)
Przychodzi lekkoatletyka, na zaliczenie musze biec 2k - biegne, zaliczam w czasie mimo, ze podczas tego mnie boli brzuch..
Gdybym mial chorobe zapalna to chyba nie powinienem miec energii na takie cos?
W testach na sile odbiegam od mojej grupy a wszystko inne jest ok(w roznych dyscyplinach).
Przychodzi basen, trzeba plynac 1,2km - plyne, ledwo ale daje rade.
Przychodzi zaliczenie, trzeba przeplynac w czasie 300 m lub w czasie 12 min 450 m - przeplywam.
Czy gdybym mial biegunki na podlozu choroby zapalnej - nie powinienem pasc na parkiet albo sie utopic z braku sił?
Czy Wy, z CD/CU lub inna choroba zapalna dalibyscie sobie rade?

Nie chce zakładać nowego tematu dlatego dodam tutaj chociaz z innej beczki:
Mialem kapsulke endoskopowa, ktora nie pokazala 1/3 koncowki jelita.
Zaplanowano mi enteroskopie dwubalonowa od strony zoladka. Czy oni dojda do tej 1/3 koncowki jelita? Czy wystarczy wejsc tylko na poczatek j. cienkiego, pobrac wycinki i pokaze co sie dzieje na calej dlugosci? Bo nie rozumiem, czemu mam od strony zoladka - skoro kapsulka pokazala od strony zoladka wlasnie wszystko a tylko koncowki nie?

PS. jesli zly dzial to prosze o przeniesienie, nie wiedzialem gdzie taki temat umiescic.

pozdrawiam
Cierpialem na yersinie az 2 lata.
Przeszedlem wszystkie szczeble diagnostyki (od kolonoskopii do enteroskopii)
Jelito drazliwe po infekcyjne, wydaje sie, ze tylko a to naprawde powazny problem.

"zawisc, zazdrosc, zamiast starac sie miec wiecej"

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Re: Czy osoba z CD/CU podołałaby? i pytanie o enteroskopie

Post autor: Baby » 01 lut 2013, 19:55

Tomek0700 pisze:Czy osoba CD/CU w czasie nie wiem jak to określić - małego? zaostrzenia dałaby ćwiczyć na zajęciach sportowych? Chodzi mi o to, ze ja mimo tych biegunek i utraty masy (173 cm/56 kg)
ćwiczę normalnie a studiuje wychowanie fizyczne. Jedynie to co na siłowni nie mam siły w testach i odbiegam od normy natomiast np. podciąganie daje rade 13 razy a wycisnąc 0 (45 kg)
Przychodzi lekkoatletyka, na zaliczenie musze biec 2k - biegne, zaliczam w czasie mimo, ze podczas tego mnie boli brzuch..
Gdybym mial chorobe zapalna to chyba nie powinienem miec energii na takie cos?
W testach na sile odbiegam od mojej grupy a wszystko inne jest ok(w roznych dyscyplinach).
Przychodzi basen, trzeba plynac 1,2km - plyne, ledwo ale daje rade.
Przychodzi zaliczenie, trzeba przeplynac w czasie 300 m lub w czasie 12 min 450 m - przeplywam.
Czy gdybym mial biegunki na podlozu choroby zapalnej - nie powinienem pasc na parkiet albo sie utopic z braku sił?
Czy Wy, z CD/CU lub inna choroba zapalna dalibyscie sobie rade?
Dałbyś sobie radę. Wiele osób z CU i CD kochają sport i uprawiają go aktywnie. Jeśli masz dobrą morfologię, nie masz niedokrwistości to czemu masz nie uprawiać sportu. Postaci chorób zapalnych jest wiele. Jedni mają biegunkę ale nic ich nie boli i jedzą wszystko a inni nie mają siły wstać z łóżka. Sprawa indywidualna. Jeśli nie ma przeciwskazań do uprawiania sportu to nie widzę przeszkód aby to robić - sport to zdrowie ;) Swoją drogą nie wyobrażam sobie iść na basen mając biegunkę. Kiedyś dopadło mnie jak chodziłam na basen na rehabilitację to jak wyskoczyłam z wody modliłam sie aby zdążyć na WC. Potem nawet nie myślałam aby z powrotem wejść do wody.
Tomek0700 pisze:Nie chce zakładać nowego tematu dlatego dodam tutaj chociaz z innej beczki: Mialem kapsulke endoskopowa, ktora nie pokazala 1/3 koncowki jelita.
Zaplanowano mi enteroskopie dwubalonowa od strony zoladka. Czy oni dojda do tej 1/3 koncowki jelita? Czy wystarczy wejsc tylko na poczatek j. cienkiego, pobrac wycinki i pokaze co sie dzieje na calej dlugosci? Bo nie rozumiem, czemu mam od strony zoladka - skoro kapsulka pokazala od strony zoladka wlasnie wszystko a tylko koncowki nie?

PS. jesli zly dzial to prosze o przeniesienie, nie wiedzialem gdzie taki temat umiescic.

pozdrawiam
Enteroskop aż tak daleko nie sięga aby wejśc góra i wyjść dołem - to by musiała być rura ;) Dlatego to badanie wykonuje się zarówno górą jak i dołem. Jeśli pobiorą wycinek z jelita cienkiego to ocenią czy jest w ogóle jakiś stan zapalny. Ale czy to oznacza że na całej długości jelita taki sam tego nie wiem - wydaje mi się że nie.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Choroba: CD
województwo: opolskie
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 01 lut 2013, 20:08

Tomek0700, mnie choroba skutecznie pozbawiła sił. Nie poświęcam już tle czasu na sport jak kiedyś- przed chorobą. I moim zdaniem nie ma co mierzyć NZJ z siłą do ćwiczeń fizycznych czy aktywnego sportu, każdy przypadek jest inny. Tak jak napisała Baby:
Baby pisze: Jedni mają biegunkę ale nic ich nie boli i jedzą wszystko a inni nie mają siły wstać z łóżka.
Jeśli dajesz radę to szlifuj formę :wink: Też bym tak chciała, a musiałam pogodzić się z osobistą porażką, że np. w maratonie już nie pobiegnę, choć w przypływie sił marzy mi się to właśnie :razz:

Co do basenu... Na pierwszym roku studiów miałam basen w ramach zajęć WF. Cisnęło mnie na kibelek w tym czasie, miałam IRZ z tego powodu i przeniosłam się na gimnastykę- tam się bardziej wyszalałam niż na basenie :neutral: :mrgreen: Ale to tak nawiasem mówiąc :razz:

No i wychodzę z założenia, że nic ponad siły. Jeśli nie mogę, robi mi się słabo, boli mnie brzuch to odpuszczam, co by nie paść gdzieś na twarz... :neutral:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 32 mg, Metronidazol 3 x 1 tabl., Multilac 2x1 kaps., Magne B6, Elevit ProNatal i bla, bla, bla (...)
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 02 lut 2013, 00:43

Dzieki za odp. Mam taki nawrot biegunek, ze sie zastanawiam - czy mam jakas chorobe psychiczna czy zapalna. Stad te pytania. Nie daje juz rady, zalamany sie czuje pierwszy raz.
Co do sportu to tak jak wspomnialem, basen skonczylem, mialem 3 semestry i udalo mi sie nie zrobic w wodzie :) czasami szybko do WC ale dalem rade.
Te leki od psychiatry sa straszne i nie chce ich brac ani testowac czy mam jakas nerwice zoladka bo to mi zle oddzialuje na glowe przy okazji. Mialem test psychologiczny z 560 pytan i nic nie wyszlo, psycholog stwierdzil, ze jestem zdrowy a wszelkie nieprawidlowosci (juz nie chce mi sie szukac wyniku cos, ze moge byc nerwowy np. czy wahania nastroju sa wynikiem choroby jelit a nie glowy)

No to czemu mi robia enteroskopie od strony zoladka? nie powinni od tylka?
Bo boli mnie tez po prawo - na dole przy biodrze.
Nie pojechalem na rezonans magnetyczny do Poznania bo lekarz mowil, ze skoro bd mial enteroskopie to po co mi rezonans. Teraz jednak mysle, ze by sie przydal... z powodu tej 1/3 koncowki :neutral:
Jelito drazliwe po infekcyjne, wydaje sie, ze tylko a to naprawde powazny problem.

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 04 lut 2013, 19:50

czy warto prosic lekarza teraz o sterydy czy czekac na ta enteroskopie?

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 04 lut 2013, 20:14

Tomek0700, zależy jak się czujesz w jakim stenie jest Twoje jelitko. Jak jest bardzo źle nie ma na co czekać i brać leki trzeba. Najlepiej iść do lekarza i poradzić sie go.

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 04 lut 2013, 22:05

jelito jest w stanie bardzo dobrym, bo kolonoskopia itp nic nie wykazala natomiast zle sie czuje - chodze 7x do toalety, obfita biegunka i budzi mnie rano ten bol.. nastepna hospitalizacje mam w kwietniu. Nie zepsuje mi to obrazu podczas badania? lekarz mi niechetnie przepisze raczej bo to bedzie blaganie.

Agula84
Aktywny ✽✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: Agula84 » 04 lut 2013, 22:11

nie wiem czy Ci lekarz przepisze sterydy jak masz jelito ok, popatrz jaki bój stoczyła Alis, ale powodzenia.
Agula 84 :)

Awatar użytkownika
krzysztof.p
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: krzysztof.p » 05 lut 2013, 00:54

leki można załatwić;p

zainteresuj się odżywianiem oraz tym jaki tryb życia prowadzisz. prochy to ostateczne czego chcesz jako gość sportsmen.

Człowiek nie umiera od chorób, człowiek umiera od lekarstw
galen

obfita biegunka nie idzie z jelita grubego z tego co wiem.

powiedz co jadasz, zbadaj wszystkie organy związane z żarciem
Jeśli wstałeś od stołu i jesteś głodny - to się najadłeś.
Jeśli wstałeś od stołu i jesteś najedzony - to się zatrułeś.

Hipokrates

Awatar użytkownika
Mimi2
Aktywny ✽✽✽
Choroba: inna choroba jelita
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Mimi2 » 05 lut 2013, 11:46

Tomek007, a kalprotektynę oznaczałeś? Bo chyba to byłoby bezpieczniejsze niż od razu na sterydy się rzucać, poza tym bierzesz jakieś mesalazyny czy sulfę?
K55.2 Angiodysplazje jelita grubego&dolichocolon
Waga 54kg Wzrost 166cm stan: remisja :)
Łykam probiotyka i nic się flaka nie tyka!

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 05 lut 2013, 12:44

Tomek0700, sterydy daje się na stan zapalny aby go zbić. Jeśli nie masz stanu zapalnego, krwawień, krwi w stolcu, temperatury itp. to nie ma wskazań do podania sterydu (sam piszesz, że jelito ma się dobrze). Jakie masz teraz objawy poza wypróżnieniami 7 razy dziennie (jakie to sa stolce, papkowate, wodniste, strzelające, ze śluzem, krwią?) i jakie wyniki badań. Co jesz w ciągu dnia - zaprowadź sobie dzienniczek. Czy bierzesz jakieś leki na stale - jesli tak to jakie?

Mimi2, ma rację spróbuj oznaczyć najpierw poziom kalprotektyny aby wiedzieć co sie dzieje w jelicie.

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 05 lut 2013, 13:25

zainteresuj się odżywianiem oraz tym jaki tryb życia prowadzisz. prochy to ostateczne czego chcesz jako gość sportsmen.
jem normalnie, 5 posilkow. Podam przyklad. Budze sie rano i idzie biegunka. Zjem kromke chleba i po niej jestem jeszcze 5x w ubikacji. Wszystko rozwolnienie, bardzo geste i obfite.
obfita biegunka nie idzie z jelita grubego z tego co wiem.
a z czego?? z j. cienkiego?
Tomek007, a kalprotektynę oznaczałeś? Bo chyba to byłoby bezpieczniejsze niż od razu na sterydy się rzucać, poza tym bierzesz jakieś mesalazyny czy sulfę?
nie biore obecnie nic oporcz controlecu 40. Musze pomyslec o kalprotektynie... tak swoja droga w MSWiA podczas pobytu w szpitalu juz oznaczaja to?
Jakie masz teraz objawy poza wypróżnieniami 7 razy dziennie (jakie to sa stolce, papkowate, wodniste, strzelające, ze śluzem, krwią?) i jakie wyniki badań. Co jesz w ciągu dnia - zaprowadź sobie dzienniczek. Czy bierzesz jakieś leki na stale - jesli tak to jakie?
ja ogolnie wyniki mam dobre mimo full zestawu diagnostyki. Po prostu sie zle czuje - boli mnie na dole po prawej stronei przy biodrze. 7 wizyt w ubikacji, wszystko rozwolnienie/ luzny stolec ale obfite, czasami zastanawiam sie skad to leci. Po jedzeniu mam mdlosci, jest mi niedobrze. Teraz to juz w ogole brak sil. Aha no i mi sie wszystko odbija od 3 lat i nie widac konca.

Z wynikow to tylko mam male zmiany w hist pacie, na ktore nikt nie zwraca uwagii.
Do tego mialem powiekszone wezly chlonne - podobno po stalnie zapalnym / yersiniozie.
Jeszcze jakis stan zapalny w zoladku, maly i w hist pacie nadzerkowe zapalenie dwunastnicy.
Tylko yersinia wychodzi, ze cos tam moze byc. Np. w Poznaniu przeciwciala wychodza dodatnie w MSWiA wychodza watpliwe. Wzialem tony antybiotykow a od 1,5 roku wynik jest dodatni/watpliwy. Nie wydaje mi sie zeby yersinia mogla sobie byc tak dlugo... chyba, ze antybiotyki za slabe na to bralem, nie wiem nic.
Ostro zastanawiam sie nad problemy z glowa ale wyniki od psychologa sa dobre, no chyba, ze moje jelita zyja sobie osobno i reaguja biegunka na wszystko - wyjscie do samochodu, obudzenie sie, wyjscie na zajecia?
W sumie jak sie obudze - po drzemce, po nocy itp to zawsze mam biegunke i ten bol.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 05 lut 2013, 14:09

Tomek0700, bardziej myślałam abyś napsał o której wstajesz, czy budzi Cię ból brzucha i bieginka czy sam się budziś i zaraz po przebudzeniu Cię gadnia? Jesz o której i co dokładnie, w jakiej ilości. Potem nic już nie jeszcz i masz 7 wypróżnień aż do następnego posiłku? A co dalej jesz w jakich odstępach czasowych?

Co do bólu i odbijania jesli Controloc 40 nie pomaga (mi nie pomagał) weź Polprazol czy Gasec. Poproś lekarza o Zirid - on przyśpiesza przechodzenie treści pokarmowej z żoładka do jelit, tym samym zmniejsza bóle w nadbrzuszu.

Po przebudzeniu na czczo pij szklankę przegotowanej letniej wody - mnie to trochę pomga. Nie jedz dużo na noc i małe ilości. W ogóle na noc może spróbuj jeść kleik na wodzie.

Co do kalprotektyny to nie wiem niestety czy robią to badanie każdemu pacjentowi który leży na oddziale.

[ Dodano: 05-02-2013 ]
I dołącz jeszcze przy takich biegunkach Enterol.

Awatar użytkownika
Mimi2
Aktywny ✽✽✽
Choroba: inna choroba jelita
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Mimi2 » 05 lut 2013, 15:32

Jest genoxa, można zrobić prywatnie. Nie kosztuje fortuny, a wiedząc czy problem tkwi w zapaleniu czy w głowie wiesz w którym kierunku leczyć. Ot, cala filozofia. A leki od psychiatry są różne i nie znaczy, że na jakieś źle reagowałeś to to samo będzie na inne. Niestety takie leki dobiera się metodą prób i błędów, opierając się głównie na obserwacjach reakcji pacjentów.
Osobiście polecam systematyczne branie probiotyków. Nie szkodzą, a biegunki się zmniejszają. Mnie probiotyk brany 3 razy dziennie poprawił stolec od etapu prawie woda do prawie normalny, więc może i Tobie pomoże.
K55.2 Angiodysplazje jelita grubego&dolichocolon
Waga 54kg Wzrost 166cm stan: remisja :)
Łykam probiotyka i nic się flaka nie tyka!

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 05 lut 2013, 23:08

Tomek0700, bardziej myślałam abyś napsał o której wstajesz, czy budzi Cię ból brzucha i bieginka czy sam się budziś i zaraz po przebudzeniu Cię gadnia?
Ostatnio mnie budzi. Mam tez tak, ze jak sie na chwilke przebudze to mnei boli. W najlepszym przypadku boli mnie i musze isc do ubikacji po przebudzeniu. Zazwyczaj mam po przebudzeniu.
Wstaje roznie - obecnie kolo 12 jako, ze mam wolne. Czasami jak wstaje rano np. o 7 to tylko boli ale bez toalety. Ale to rzadko.
Jesz o której i co dokładnie, w jakiej ilości. Potem nic już nie jeszcz i masz 7 wypróżnień aż do następnego posiłku? A co dalej jesz w jakich odstępach czasowych?
obecnie, ide do toalety przed sniadaniem. Wyprozniam sie, zjem kanapke - znowu wc. Potem znowu wc, wc, powiedzmy z 3x. Zjem obiad - i kolejne 3 np. Roznie.
Ja teraz jem malo, nawet bardzo. No bo sie budze o 12 to zjem jedna kromke chleba bo nie chce mi sie wiecej, po obiedzie nudnosci, tu czasami jakis jogurt, czekolade (tak nie jadlem tego i tez mialem problemy) i kolacja. To sa 3 posilki a latam do ubikacji tak duzo :|...

Co do bólu i odbijania jesli Controloc 40 nie pomaga (mi nie pomagał) weź Polprazol czy Gasec. Poproś lekarza o Zirid - on przyśpiesza przechodzenie treści pokarmowej z żoładka do jelit, tym samym zmniejsza bóle w nadbrzuszu.
nie pomaga mi nic z tych rzeczy :cry: :cry:
Po przebudzeniu na czczo pij szklankę przegotowanej letniej wody - mnie to trochę pomga. Nie jedz dużo na noc i małe ilości. W ogóle na noc może spróbuj jeść kleik na wodzie.

probowalem konczyc jest o 18 i tak byl problem. Probowalem z ryzem i tak mnie boli rano/mam rozwolnienie.

Na biegunki mi pomaga enterol - wtedy stolec jest twardy albo jest mniej biegunek.. ale to, ze jest twardy - ide i tak 5x do ubikacji i tak jest duzo...
Najbardziej pomaga mi loperamid - jak magiczne tabletki, wezme 3 i biegunki nie ma - aczkolwiek ostatnio przestal pomagac, dzisiaj wzialem i mam spokoj. Do jutra.
Jest genoxa, można zrobić prywatnie. Nie kosztuje fortuny, a wiedząc czy problem tkwi w zapaleniu czy w głowie wiesz w którym kierunku leczyć. Ot, cala filozofia.
zrobie to badanie. Tylko jak zrobie stolec w nocy to gdzie ja go mam trzymac.. ???

dzieki za odp... lekarze mowia, ze to moze byc po yersini jakis zespol poinfekcyjny no ale jak zyc? to tez nie jest tak, ze lekarze mi nie chca pomoc.. po prostu niewiedza co robic...

Wiem, ze na pewn oodwiedze pania Rydzewske, jeszcze licze na enteroskopie.
Aha, w obecnym stanie - wypije jednego desperadosa - czuje sie jakbym wypil 6, a po 2 godzinach czuje sie jakbym mial MEGA kaca bo MEGA imprezie. Odwodniony jestem?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”