Jakie były Wasze objawy, ile trwały i ile trwało rozpoznanie

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
d_rzeszow
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: podkarpackie

Jakie były Wasze objawy, ile trwały i ile trwało rozpoznanie

Post autor: d_rzeszow » 20 maja 2013, 16:34

Tak jak w temacie, jakie są ogólne objawy - wiemy, trochę też się różnią w zależności od człowieka, ale chcę poczytać bardziej osobiste przeżycia, tj:
- Jakie dokładnie mieliście objawy?
- Czy wystąpiły nagle czy działo się to powoli w czasie?
- Ile trwały, zanim zdecydowaliście się na pierwszą wizytę u lekarza?
- Ile potrwało rozpoznanie choroby?

Fajnie by było jakby to było w miarę zwięźle, ale też nieprzesadnie, to co wyda się istotne - napisać. Myślę, że taki topic może zainteresować parę osób (szczególnie gości i nowoprzybyłych).

minia78
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: śląskie

Re: Jakie były Wasze objawy, ile trwały i ile trwało rozpoznanie

Post autor: minia78 » 20 maja 2013, 20:52

Sama nie wiem, jaką sytuację można u mnie uznać za pierwsze objawy.
Wydaje mi się, że to była 3.tygodniowa biegunka z krwią trzy mce po urodzeniu dziecka( wydawało się, że to zatrucie pokarmowe i hemoroidy), po ustaniu biegunki czyraki - po antybiotyku przeszły. po 4mcach bóle stawów, same przeszły.
Minęło 8 miesięcy bezobjawowo i wróciły "hemoroidy" od czasu do czasu krew w stolcu i bóle stawów, puchnięcie stopy, okolice kostki - powstał pęcherz.
Hospitalizacja na chirurgii, pęknięcie pęcherza, otwarta rana (piodermia jak okazało się po 3mcach) i błądzenie we mgle lekarzy. otwarcie się kolejnego czyraka ( w diagnozie RZS, cukrzyca i inne bzdety).
Po miesiącu w szpitalu i zamykaniu się prawie rany do domu. Miesiąc spokoju i ... wyniki morfologii w dół, krwawienia "hemoroidy". Szczęśliwa konsultacja u znajomej ordynator z zakaźnego, która sugeruje jersiniozę lub coś z jelitami.
Dalsza diagnostyka tym razem na dobrym oddziale internistycznym, szczegółowe badania, w tym kolono i stwierdzenie CU.
Przekazanie na świetny oddział gastroenterologii w Sosnowcu.

Podsumowując - od pierwszego objawu 20 mc, od nasilonych objawów - porządnego rzutu z piodermią - 4mce.

Awatar użytkownika
Munia1989
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Post autor: Munia1989 » 20 maja 2013, 21:49

Ja miałam objawy od 4 lat, czyli ciągłe biegunki i częste bóle żołądka. Leczono mnie jedynie lekami przeciwbólowymi, rozkurczowymi i przeciwbiegunkowymi i podejrzewano refluks i zespół jelita drażliwego. W listopadzie 2012 zaostrzyło się bardzo mocno, dostałam ogromnych boleści takich że żadne tabletki przeciwbólowe nie pomagały, znowu pojawiły się biegunki oraz wymioty. Trafiłam do szpitala dopiero w styczniu i wtedy wykryto Crohna, potem operacja i stomia :smutny:

katarina
Początkujący ✽✽
województwo: opolskie

Post autor: katarina » 20 maja 2013, 22:45

Ja na początku miałam wiecznie stan podgorączkowy, wysokie ob, anemie , a potem z czasem pojawiły sie afty w jamie ustnej, bóle skurczowe w nadbrzuszu i na końcu luźne stolce.Zdiagnozowali mnie po 3 latach.

Awatar użytkownika
Tinka
Początkujący ✽✽
województwo: podlaskie

Post autor: Tinka » 21 maja 2013, 09:08

W moim przypadku objawy zaczęły się w lutym 2012 "już"we wrześniu 2012 kolonoskopia i stwierdzenie zapalenie jelita grubgo, w badaniu histop. -obraz przemawia za wrzodziejącym zapaleniem jelita (choc dalej nie rozumiem dlaczego przemawia za CU skoro nie mam zapalenia w dolnym odcinku jelita...) Objawy- luźne (czasem wodniste) wypróżnienia, ale 1-2 razy dziennie.nie raz cuchnące gazy...Nic mnie nie bolało, tylko czułam się oslabiona często. Na kolonoskopie zdecydowałam się jak w ciągu miesiąca schudłam 3-4 kilo. przez inf.w internecie wiedziałam (choć odrzucalam od siebie tę mysl) że może być to CU.
Tinka

Awatar użytkownika
kasia38
Doświadczony ❃
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: kasia38 » 21 maja 2013, 09:54

moje pierwsze objawy 1995
1995- 1997 rok obrzęki kostek, rumień guzowaty i podejrzenie sarkoidozy
1997- 2008 - płyn w stawach kolanowych (ściągany ze 30 razy), diagnoza Reumatoidalne zapalenie stawów. W tym czasie średnio co 6 msc (lub rzadziej) zdarzały się gorączki niewiadomego pochodzenia - jednodniowe, dwutygodniowe jadłowstręty, wtedy biegunki i przez tydzień 5 kg w dół. Po 2 tyg wszystko wracało do normy. Żadnych bólów, krwi. Gdzieś od 2005 co jakiś czas bolał mnie brzuch nad ranem - bardzo mocno, ale krótko ok godziny maksymalnie. W tym czasie byłam bardzo intensywnie leczona na RZS ale ni nie pomagało, cały czas co chwila płyn w kolanach.
19 styczeń 2008 wylądowałam na stole operacyjnym w trybie pilnym z perforacją jelita i zapaleniem otrzewnej i dowiedziałam się, że to Crohn :( czyli po 13 latach :(
dodam jeszcze, że od 2002 roku leczyłam się na oddziale chorób wew. z reumatologią gdzie były przypadki tej choroby, ale nikt tam nie wpadł na pomysł by zrobić mi kolonoskopię :(
Seronegatywne zapalenie stawów, Ch L-C , stan po Helikolektomi prawostronnej, Centalna Retinopatia Surowicza, zmiany w kręgosłupie lędźwiowym (naczyniak?), 2 x przebyta zakrzepica, guzki w tarczycy, torbiel endometrialny na jajniku, jersinioza.
Biorę: Azotioprynę 100 mg ,Salofalk 500 mg 3x2, Calperos 1000, Alfadiol, Contrsahist, Alvesco, Alergodil, Magnez

Lucilla
Debiutant ✽

Post autor: Lucilla » 21 maja 2013, 10:14

U mnie pierwszy objaw to byla wysoka kilkudniowa gorączka plus bol w lewym dolnym boku (kłucie). Morfologia, CRP, konsultacja ginekologiczna - jedyne co to podniesione CRP wyszlo. To byl lipiec 2012. Dostałam antybiotyk i przeszło. Potem połowa września 2012 - kilkudniowa biegunka, a po niej ślady krwi. Pomyślałam - matko, hemoroidy w tym wieku, na co mi przyszło. Krwi było jednak coraz więcej i dołączył do niej śluz, co spowodowało, że na początku października udałam się do lekarza. USG jamy brzusznej, kał na krew utajoną, posiew, morfologia, wreszcie skierowanie na kolonoskopię. Kolonoskopia 18.10.2012 - podejrzenie c.u. stopnia 2 w skali Mayo. Hist.-pat. 28.10.2012 - ogólny obraz odpowiada aktywnej fazie colitis ulcerosa.
Z tego, co widzę po Waszych opisach, miałam szczęście być dosyć szybko zdiagnozowana...

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
województwo: opolskie
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 21 maja 2013, 10:27

d_rzeszow pisze:- Jakie dokładnie mieliście objawy?
\
Początkowo: bóle stawów, złe samopoczucie, chudość i niemożność przytycia, blada byłam. Zaczęły pojawiać się afty, do tego nietolerancja mleka, kakao, niektórych potraw. Pobolewanie brzucha.
Po dwóch latach od pierwszych objawów przewlekłe zapalenie stawów krzyżowo- biodrowych, nocne wycieczki do toalety- wymioty :neutral: Wtenczas pojawiły się bóle brzucha.
d_rzeszow pisze: Czy wystąpiły nagle czy działo się to powoli w czasie?
U mnie objawy narastały w czasie.
d_rzeszow pisze: Ile trwały, zanim zdecydowaliście się na pierwszą wizytę u lekarza?
Ja w sumie zaczęłam chodzić do lekarza POZ po jakimś pół roku, gdy wystąpiły pierwsze objawy. Tyle, że mnie ból stawów był zdiagnozowany jako, że szybko rosnę. A pobolewanie brzucha, że się stresuję.
Do gastro poszłam po 2,5 roku od wystąpienia pierwszych objawów.
d_rzeszow pisze:- Ile potrwało rozpoznanie choroby?
W sumie? 4,5 roku :neutral:
Ale jeśli chodzi o konkretnego lekarza to wystarczyło mu 10-15 min rozmowy, aby postawić rozpoznanie wstępne. Potem kolonka i "dziad" jak znalazł :razz:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 32 mg, Metronidazol 3 x 1 tabl., Multilac 2x1 kaps., Magne B6, Elevit ProNatal i bla, bla, bla (...)
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Marta86
Początkujący ✽✽
województwo: -- poza Polską --
Kontakt:

Post autor: Marta86 » 21 maja 2013, 19:16

Zaczęło się od bólu żołądka.Po jakimś miesiącu doszedł ból całego brzucha,bulgotanie,widoczne zgrubienia w lewym podbrzuszu,biegunki,brak apetytu,gorączki,duży spadek masy ciała(21kg w ciągu 3miesięcy).Po 3miesiącach od pierwszych objawów wykonano kolonoskopię i zdiagnozowano Crohna.Wcześniej podejrzewano nieżyt żołądka,zespół jelita drazliwego,pasożyty,salmonellę a ostatecznie poprzestali na anoreksji:)
Zawsze może być gorzej. MezavantXL 2400mg,Imuran 150mg

Awatar użytkownika
Elaine
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: Elaine » 21 maja 2013, 19:31

Zaczęło się od bólu brzucha i biegunek. I tak trwało dość długo, z 2-3 lata... Były przerwy i okresy normalności. Wagi do tego nie przykładałam, bo u mnie stres zawsze przekładał się na częstsze pobyty w :wc: , a że dwa lata przed diagnozą były jednym wielkim stresem to zakładałam, że to logiczne, iż to :wc: pojawia się częściej w moim życiu :D Ale w końcu bóle brzucha uniemożliwiły mi normalne funkcjonowanie, doszły wymioty itd. i trafiłam do lekarzy.. Poszło szybko, bo w pół roku od trafienia w ich ręce zostałam zdiagnozowana.
Azatiopryna 50mg, Salofalk 500mg 4x2, Bio-gaia, Colinox, Alfadiol, Vitrum osteo, Acidum folicum, Ascofer, Falvit,

Awatar użytkownika
nitosia
Początkujący ✽✽
województwo: podlaskie

Post autor: nitosia » 27 maja 2013, 22:06

Zaczęło się po artroskopii kolana- silne bóle brzucha oraz krew w kale. Męczyłam się dwa tygodnie i wreszcie trafiłam do szpitala. Przeprowadzono kolonoskopię i pobrano wycinki , no i okazało się, że Cu.
Asamax 1x 6
Alfadiol 1x1
Controloc 1x1
Merkaptopuryna 3x1
Acticerol Fe 30 mg 1x1

CU zdiagnozowane sierpień 2011

...............................................

Pisanie to moja pasja :)
http://niemozebnosc.blogspot.com

robert89
Początkujący ✽✽
województwo: lubuskie

Post autor: robert89 » 27 maja 2013, 23:05

U mnie rozpoznanie choroby trwało około 12 lat.

W skrócie:
2001-2003 rzadko występujące bóle brzucha, niedokrwistość, niedowaga (poniżej 3 centyla), niski wzrost
2004-2009 względny spokój, lekka niedokrwistość, niedowaga, czasami pojawiające się bóle brzucha, wzdęcia
2010-2011 coraz częstsze bóle brzucha, w listopadzie 2011 dwie trzydniowe głodówki z powodu skurczów jelit i wymiotów, spadek wagi o 4kg, śmierdzące gazy, wzdęcia, lekka niedokrwistość z niedoboru żelaza
2012 skurcze jelit coraz częstsze, bóle brzucha, niedokrwistość, objawy występują także latem, choć o mniejszym nasileniu, niedowaga (spadek o kolejne 2kg), gazy, wzdęcia, kompletny brak apetytu
diagnoza - listopad 2012-> nowy lekarz, od wejścia: "To może być choroba Leśniowskiego-Crohna" skierowanie na kolonoskopię, następnego dnia CRP (nigdy wcześniej nie wykonane!)-> następnego dnia wynik CRP=238mg/L (pilne przyjęcie do szpitala), zdiagnozowane na podstawie histopatologii wycinków jelita grubego i dwunastnicy oraz oględzin kątnicy(nie można było wejść endoskopem) i zmian zapalnych.

Wizyty u lekarzy gastroenterologów i pobyty w szpitalu:
2001-2003 - szpital wojewódzki w Gorzowie (3 wizyty)
2003-2005 wizyty u hematologa i gastrologa
2011-2012 gastrolog Gorzów
koniec 2012 gastrolog Szczecin
2012-2013 klinika gastroenterologii Szczecin (dużo razy)

Wniosek: Pomimo starań lekarza rodzinnego i wielu skierowań do specjalistów, dopiero wyjazd do Szczecina i zaostrzenie choroby przyniosło rozpoznanie.
wzrost/waga: 173cm/63kg leki (aktualnie): Pentasa 3g., Sanprobi IBS 1x1, Humira.
Obecnie po Hemikolektomii prawostronnej (07.05.2013r.)

Awatar użytkownika
panbubka
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: panbubka » 28 maja 2013, 12:29

Najpierw raz na kilka miesiecy 2-3 dniowe jelitowki z wymiotami i goraczką. Później zaczęło się powoli rozkręcać, najpierw smrodliwe gazy, po kilku dniach lekka biegunka, coraz więcej i więcej i krew, po miesiącu rektoskopia i diagnoza. Po diagnozie chwila oddechu, zapalenia stawów, tęczówki itp:)

Awatar użytkownika
lilka
Debiutant ✽

Post autor: lilka » 28 maja 2013, 21:40

"śmierdzące, strzelające gazy" z dużą ilością krwi i śluzu. Lekarz rodzinny skierował do gastrologa. Badanie edoskopowe 20 lat temu wykazało zanik naczyń krwionośnych, obrzęk, zanik błony śluzowej i wrzody(?). Diagnoza szybka. Leczenie szybko doprowadziło organizm do remisji. Nawroty były, ale ok. 2-tygodniowe i rzadko. ostatni jakieś 8 lat temu. No i zapomniałam o chorobie (o lekach też) i mam teraz za swoje. :smutny:
wzrost 158, waga 48; leki sulfasalazina EN 3x2, przeciwbólowo apap

Agatha
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie

Post autor: Agatha » 29 maja 2013, 18:13

21 października 2012 r biegunka (20 razy w toalecie), krew, sluz. Wcześniej zdarzała się krew w stolcu, ale rzadko (1, 2 razy w roku), nie miałam bóli brzucha. 22 października skierowanie od rodzinnego na kolonoskopie, która została wykonana trzy dni później. Już przy badaniu lekarz stwierdził CU, po trzech tygodniach potwierdziły to wyniki hispato. W lutym ciężki rzut, szpital. Obecnie w miare ok, ale żołądek mi wysiada....kwaśny posmak w ustach, wypadanie włosów (chyba po azie). Czekam na remisję i odstawienie lub przynajmniej zredukowanie leków...mam nadzieję, że to możliwe ..
Agatha

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”