Strona 1 z 2

Jakie były Wasze objawy, ile trwały i ile trwało rozpoznanie

: 20 maja 2013, 16:34
autor: d_rzeszow
Tak jak w temacie, jakie są ogólne objawy - wiemy, trochę też się różnią w zależności od człowieka, ale chcę poczytać bardziej osobiste przeżycia, tj:
- Jakie dokładnie mieliście objawy?
- Czy wystąpiły nagle czy działo się to powoli w czasie?
- Ile trwały, zanim zdecydowaliście się na pierwszą wizytę u lekarza?
- Ile potrwało rozpoznanie choroby?

Fajnie by było jakby to było w miarę zwięźle, ale też nieprzesadnie, to co wyda się istotne - napisać. Myślę, że taki topic może zainteresować parę osób (szczególnie gości i nowoprzybyłych).

Re: Jakie były Wasze objawy, ile trwały i ile trwało rozpoznanie

: 20 maja 2013, 20:52
autor: minia78
Sama nie wiem, jaką sytuację można u mnie uznać za pierwsze objawy.
Wydaje mi się, że to była 3.tygodniowa biegunka z krwią trzy mce po urodzeniu dziecka( wydawało się, że to zatrucie pokarmowe i hemoroidy), po ustaniu biegunki czyraki - po antybiotyku przeszły. po 4mcach bóle stawów, same przeszły.
Minęło 8 miesięcy bezobjawowo i wróciły "hemoroidy" od czasu do czasu krew w stolcu i bóle stawów, puchnięcie stopy, okolice kostki - powstał pęcherz.
Hospitalizacja na chirurgii, pęknięcie pęcherza, otwarta rana (piodermia jak okazało się po 3mcach) i błądzenie we mgle lekarzy. otwarcie się kolejnego czyraka ( w diagnozie RZS, cukrzyca i inne bzdety).
Po miesiącu w szpitalu i zamykaniu się prawie rany do domu. Miesiąc spokoju i ... wyniki morfologii w dół, krwawienia "hemoroidy". Szczęśliwa konsultacja u znajomej ordynator z zakaźnego, która sugeruje jersiniozę lub coś z jelitami.
Dalsza diagnostyka tym razem na dobrym oddziale internistycznym, szczegółowe badania, w tym kolono i stwierdzenie CU.
Przekazanie na świetny oddział gastroenterologii w Sosnowcu.

Podsumowując - od pierwszego objawu 20 mc, od nasilonych objawów - porządnego rzutu z piodermią - 4mce.

Re: Jakie były Wasze objawy, ile trwały i ile trwało rozpoznanie

: 20 maja 2013, 21:49
autor: Munia1989
Ja miałam objawy od 4 lat, czyli ciągłe biegunki i częste bóle żołądka. Leczono mnie jedynie lekami przeciwbólowymi, rozkurczowymi i przeciwbiegunkowymi i podejrzewano refluks i zespół jelita drażliwego. W listopadzie 2012 zaostrzyło się bardzo mocno, dostałam ogromnych boleści takich że żadne tabletki przeciwbólowe nie pomagały, znowu pojawiły się biegunki oraz wymioty. Trafiłam do szpitala dopiero w styczniu i wtedy wykryto Crohna, potem operacja i stomia :smutny:

Re: Jakie były Wasze objawy, ile trwały i ile trwało rozpoznanie

: 20 maja 2013, 22:45
autor: katarina
Ja na początku miałam wiecznie stan podgorączkowy, wysokie ob, anemie , a potem z czasem pojawiły sie afty w jamie ustnej, bóle skurczowe w nadbrzuszu i na końcu luźne stolce.Zdiagnozowali mnie po 3 latach.

Re: Jakie były Wasze objawy, ile trwały i ile trwało rozpoznanie

: 21 maja 2013, 09:08
autor: Tinka
W moim przypadku objawy zaczęły się w lutym 2012 "już"we wrześniu 2012 kolonoskopia i stwierdzenie zapalenie jelita grubgo, w badaniu histop. -obraz przemawia za wrzodziejącym zapaleniem jelita (choc dalej nie rozumiem dlaczego przemawia za CU skoro nie mam zapalenia w dolnym odcinku jelita...) Objawy- luźne (czasem wodniste) wypróżnienia, ale 1-2 razy dziennie.nie raz cuchnące gazy...Nic mnie nie bolało, tylko czułam się oslabiona często. Na kolonoskopie zdecydowałam się jak w ciągu miesiąca schudłam 3-4 kilo. przez inf.w internecie wiedziałam (choć odrzucalam od siebie tę mysl) że może być to CU.

Re: Jakie były Wasze objawy, ile trwały i ile trwało rozpoznanie

: 21 maja 2013, 09:54
autor: kasia38
moje pierwsze objawy 1995
1995- 1997 rok obrzęki kostek, rumień guzowaty i podejrzenie sarkoidozy
1997- 2008 - płyn w stawach kolanowych (ściągany ze 30 razy), diagnoza Reumatoidalne zapalenie stawów. W tym czasie średnio co 6 msc (lub rzadziej) zdarzały się gorączki niewiadomego pochodzenia - jednodniowe, dwutygodniowe jadłowstręty, wtedy biegunki i przez tydzień 5 kg w dół. Po 2 tyg wszystko wracało do normy. Żadnych bólów, krwi. Gdzieś od 2005 co jakiś czas bolał mnie brzuch nad ranem - bardzo mocno, ale krótko ok godziny maksymalnie. W tym czasie byłam bardzo intensywnie leczona na RZS ale ni nie pomagało, cały czas co chwila płyn w kolanach.
19 styczeń 2008 wylądowałam na stole operacyjnym w trybie pilnym z perforacją jelita i zapaleniem otrzewnej i dowiedziałam się, że to Crohn :( czyli po 13 latach :(
dodam jeszcze, że od 2002 roku leczyłam się na oddziale chorób wew. z reumatologią gdzie były przypadki tej choroby, ale nikt tam nie wpadł na pomysł by zrobić mi kolonoskopię :(

Re: Jakie były Wasze objawy, ile trwały i ile trwało rozpoznanie

: 21 maja 2013, 10:14
autor: Lucilla
U mnie pierwszy objaw to byla wysoka kilkudniowa gorączka plus bol w lewym dolnym boku (kłucie). Morfologia, CRP, konsultacja ginekologiczna - jedyne co to podniesione CRP wyszlo. To byl lipiec 2012. Dostałam antybiotyk i przeszło. Potem połowa września 2012 - kilkudniowa biegunka, a po niej ślady krwi. Pomyślałam - matko, hemoroidy w tym wieku, na co mi przyszło. Krwi było jednak coraz więcej i dołączył do niej śluz, co spowodowało, że na początku października udałam się do lekarza. USG jamy brzusznej, kał na krew utajoną, posiew, morfologia, wreszcie skierowanie na kolonoskopię. Kolonoskopia 18.10.2012 - podejrzenie c.u. stopnia 2 w skali Mayo. Hist.-pat. 28.10.2012 - ogólny obraz odpowiada aktywnej fazie colitis ulcerosa.
Z tego, co widzę po Waszych opisach, miałam szczęście być dosyć szybko zdiagnozowana...

Re: Jakie były Wasze objawy, ile trwały i ile trwało rozpoznanie

: 21 maja 2013, 10:27
autor: Natuśka
d_rzeszow pisze:- Jakie dokładnie mieliście objawy?
\
Początkowo: bóle stawów, złe samopoczucie, chudość i niemożność przytycia, blada byłam. Zaczęły pojawiać się afty, do tego nietolerancja mleka, kakao, niektórych potraw. Pobolewanie brzucha.
Po dwóch latach od pierwszych objawów przewlekłe zapalenie stawów krzyżowo- biodrowych, nocne wycieczki do toalety- wymioty :neutral: Wtenczas pojawiły się bóle brzucha.
d_rzeszow pisze: Czy wystąpiły nagle czy działo się to powoli w czasie?
U mnie objawy narastały w czasie.
d_rzeszow pisze: Ile trwały, zanim zdecydowaliście się na pierwszą wizytę u lekarza?
Ja w sumie zaczęłam chodzić do lekarza POZ po jakimś pół roku, gdy wystąpiły pierwsze objawy. Tyle, że mnie ból stawów był zdiagnozowany jako, że szybko rosnę. A pobolewanie brzucha, że się stresuję.
Do gastro poszłam po 2,5 roku od wystąpienia pierwszych objawów.
d_rzeszow pisze:- Ile potrwało rozpoznanie choroby?
W sumie? 4,5 roku :neutral:
Ale jeśli chodzi o konkretnego lekarza to wystarczyło mu 10-15 min rozmowy, aby postawić rozpoznanie wstępne. Potem kolonka i "dziad" jak znalazł :razz:

Re: Jakie były Wasze objawy, ile trwały i ile trwało rozpoznanie

: 21 maja 2013, 19:16
autor: Marta86
Zaczęło się od bólu żołądka.Po jakimś miesiącu doszedł ból całego brzucha,bulgotanie,widoczne zgrubienia w lewym podbrzuszu,biegunki,brak apetytu,gorączki,duży spadek masy ciała(21kg w ciągu 3miesięcy).Po 3miesiącach od pierwszych objawów wykonano kolonoskopię i zdiagnozowano Crohna.Wcześniej podejrzewano nieżyt żołądka,zespół jelita drazliwego,pasożyty,salmonellę a ostatecznie poprzestali na anoreksji:)

Re: Jakie były Wasze objawy, ile trwały i ile trwało rozpoznanie

: 21 maja 2013, 19:31
autor: Elaine
Zaczęło się od bólu brzucha i biegunek. I tak trwało dość długo, z 2-3 lata... Były przerwy i okresy normalności. Wagi do tego nie przykładałam, bo u mnie stres zawsze przekładał się na częstsze pobyty w :wc: , a że dwa lata przed diagnozą były jednym wielkim stresem to zakładałam, że to logiczne, iż to :wc: pojawia się częściej w moim życiu :D Ale w końcu bóle brzucha uniemożliwiły mi normalne funkcjonowanie, doszły wymioty itd. i trafiłam do lekarzy.. Poszło szybko, bo w pół roku od trafienia w ich ręce zostałam zdiagnozowana.

Re: Jakie były Wasze objawy, ile trwały i ile trwało rozpoznanie

: 27 maja 2013, 22:06
autor: nitosia
Zaczęło się po artroskopii kolana- silne bóle brzucha oraz krew w kale. Męczyłam się dwa tygodnie i wreszcie trafiłam do szpitala. Przeprowadzono kolonoskopię i pobrano wycinki , no i okazało się, że Cu.

Re: Jakie były Wasze objawy, ile trwały i ile trwało rozpoznanie

: 27 maja 2013, 23:05
autor: robert89
U mnie rozpoznanie choroby trwało około 12 lat.

W skrócie:
2001-2003 rzadko występujące bóle brzucha, niedokrwistość, niedowaga (poniżej 3 centyla), niski wzrost
2004-2009 względny spokój, lekka niedokrwistość, niedowaga, czasami pojawiające się bóle brzucha, wzdęcia
2010-2011 coraz częstsze bóle brzucha, w listopadzie 2011 dwie trzydniowe głodówki z powodu skurczów jelit i wymiotów, spadek wagi o 4kg, śmierdzące gazy, wzdęcia, lekka niedokrwistość z niedoboru żelaza
2012 skurcze jelit coraz częstsze, bóle brzucha, niedokrwistość, objawy występują także latem, choć o mniejszym nasileniu, niedowaga (spadek o kolejne 2kg), gazy, wzdęcia, kompletny brak apetytu
diagnoza - listopad 2012-> nowy lekarz, od wejścia: "To może być choroba Leśniowskiego-Crohna" skierowanie na kolonoskopię, następnego dnia CRP (nigdy wcześniej nie wykonane!)-> następnego dnia wynik CRP=238mg/L (pilne przyjęcie do szpitala), zdiagnozowane na podstawie histopatologii wycinków jelita grubego i dwunastnicy oraz oględzin kątnicy(nie można było wejść endoskopem) i zmian zapalnych.

Wizyty u lekarzy gastroenterologów i pobyty w szpitalu:
2001-2003 - szpital wojewódzki w Gorzowie (3 wizyty)
2003-2005 wizyty u hematologa i gastrologa
2011-2012 gastrolog Gorzów
koniec 2012 gastrolog Szczecin
2012-2013 klinika gastroenterologii Szczecin (dużo razy)

Wniosek: Pomimo starań lekarza rodzinnego i wielu skierowań do specjalistów, dopiero wyjazd do Szczecina i zaostrzenie choroby przyniosło rozpoznanie.

Re: Jakie były Wasze objawy, ile trwały i ile trwało rozpoznanie

: 28 maja 2013, 12:29
autor: panbubka
Najpierw raz na kilka miesiecy 2-3 dniowe jelitowki z wymiotami i goraczką. Później zaczęło się powoli rozkręcać, najpierw smrodliwe gazy, po kilku dniach lekka biegunka, coraz więcej i więcej i krew, po miesiącu rektoskopia i diagnoza. Po diagnozie chwila oddechu, zapalenia stawów, tęczówki itp:)

Re: Jakie były Wasze objawy, ile trwały i ile trwało rozpoznanie

: 28 maja 2013, 21:40
autor: lilka
"śmierdzące, strzelające gazy" z dużą ilością krwi i śluzu. Lekarz rodzinny skierował do gastrologa. Badanie edoskopowe 20 lat temu wykazało zanik naczyń krwionośnych, obrzęk, zanik błony śluzowej i wrzody(?). Diagnoza szybka. Leczenie szybko doprowadziło organizm do remisji. Nawroty były, ale ok. 2-tygodniowe i rzadko. ostatni jakieś 8 lat temu. No i zapomniałam o chorobie (o lekach też) i mam teraz za swoje. :smutny:

Re: Jakie były Wasze objawy, ile trwały i ile trwało rozpoznanie

: 29 maja 2013, 18:13
autor: Agatha
21 października 2012 r biegunka (20 razy w toalecie), krew, sluz. Wcześniej zdarzała się krew w stolcu, ale rzadko (1, 2 razy w roku), nie miałam bóli brzucha. 22 października skierowanie od rodzinnego na kolonoskopie, która została wykonana trzy dni później. Już przy badaniu lekarz stwierdził CU, po trzech tygodniach potwierdziły to wyniki hispato. W lutym ciężki rzut, szpital. Obecnie w miare ok, ale żołądek mi wysiada....kwaśny posmak w ustach, wypadanie włosów (chyba po azie). Czekam na remisję i odstawienie lub przynajmniej zredukowanie leków...mam nadzieję, że to możliwe ..