Jak wygląda normalne wypróżnianie się?

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie

Jak wygląda normalne wypróżnianie się?

Post autor: Tomek0700 » 28 lut 2016, 16:29

Sorry za taki temat ale tak długo chorowałem, że zapomniałem już jak wygląda toaleta u osoby zdrowej.

Jeśli robię stolec typu np. 4 na podstawie
i od razu robie 6 takich stolców, to jest ok? tak się wypróżnia zdrowa osoba?

Tak wygląda u mnie każda toaleta a chodzę zazwyczaj 2-3 dziennie.

Jeszcze raz sorry za może i głupie pytanie ale sam już nie wiem czy to jest OK czy też nie.

ps. nie wiedziałem, gdzie wpisać taki temat ale osoby z remisją w nzj też chyba wypróżniają się ok to dałem tu.
Ostatnio zmieniony 28 lut 2016, 19:38 przez Tomek0700, łącznie zmieniany 1 raz.
Cierpialem na yersinie az 2 lata.
Przeszedlem wszystkie szczeble diagnostyki (od kolonoskopii do enteroskopii)
Jelito drazliwe po infekcyjne, wydaje sie, ze tylko a to naprawde powazny problem.

"zawisc, zazdrosc, zamiast starac sie miec wiecej"

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Kontakt:

Re: Jak wygląda normalne wypróżnianie się?

Post autor: michal_mg » 28 lut 2016, 18:28

Polecam Ci ten wykład:
https://www.youtube.com/watch?v=QaEzEd2rE7w

p/s
Tomek0700 pisze:ps. nie wiedziałem, gdzie wpisać taki temat ale osoby z remisją w nzj też chyba wypróżniają się ok to dałem tu.
gdzie narobisz tam będzie :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 28 lut 2016, 20:26

Fajnie przeprowadzony wykład, jelit->neuroprzekazniki->serotonina-> mózg to temat tabu dla psychologów,psychiatrów czy gastrologów przynajmniej w mojej miejscowości ale w MSWiA w Warszawie czy w szpitalu klinicznym w PN też to jest tak traktowane tak sobie. Nawet u nas forum jak zakładałem dawno temu temat o antagonistach 5-ht3 to było traktowane takie jak "pierdoły gadasz" :razz:
a powiedzieć psychiatrze, że 90% serotoniny jest w jelitach to już w ogóle armagedon się dzieje :P

Pani z prezentacji powiedziała, że zdrowy stolec to taka kielbasa lub kabanos 20-30 cm.. heeh to ja wydalam takie kabanosy 3x za jednym zamachem. To to już nie jest normalne? bo sam nie wiem...

gdzie narobisz tam będzie
:razz: :razz:
Jelito drazliwe po infekcyjne, wydaje sie, ze tylko a to naprawde powazny problem.

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
województwo: -- poza Polską --
Kontakt:

Post autor: michal_mg » 29 lut 2016, 14:21

Tomek0700 pisze:Nawet u nas forum jak zakładałem dawno temu temat o antagonistach 5-ht3 to było traktowane takie jak "pierdoły gadasz"
Z wieloma rzeczami forum ledwie nadąża. Najpierw wyśmiewają, olewają, potem nic się nie odzywają lub wołają, że nie poparte badaniami.... a potem rzeczy wchodzą w życie, a nikt nie odszczekuje nic :)
Tomek0700 pisze:To to już nie jest normalne? bo sam nie wiem...
w jednej "paczce" to jak to określają jest "ferrari" - górna półka, ale bez przesady, okienko niżej też jest ok :)
Tomek0700 pisze:a powiedzieć psychiatrze, że 90% serotoniny jest w jelitach to już w ogóle armagedon się dzieje
to jest jeden z tematów, który traktowany jest z niedowierzaniem. Ciężko ludzi jest przekonać, że lekarzy źle się uczy w niektórych kwestiach. Lekarz uczy się tego co ma w książce, a podręczniki nie wymienia się za często. Jelita - drugi mózg, to już dawno znany slogan, a w tym temacie nadal jednak ufa się lekarzom, którzy nie bardzo znają temat - nawet Ci, których jest to specjalizacją. O zerowym zainteresowaniu gastroenterologów trawienia ukł pokarmowego - jedną z dwóch najważniejszych jego funkcji już nie wspomne.
Operacji sami nie przeprowadzimy, ale to co można się dowiedzieć musimy znać, bo w dobie internetu mamy możliwość być na bieżąco - a lekarze będą dopiero kiedy napisze ktoś im nowy podręcznik i ujmie to w ich procedurach postępowania.
Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 29 lut 2016, 14:55

michal_mg pisze:Tomek0700 napisał/a:
Nawet u nas forum jak zakładałem dawno temu temat o antagonistach 5-ht3 to było traktowane takie jak "pierdoły gadasz"

Z wieloma rzeczami forum ledwie nadąża. Najpierw wyśmiewają, olewają, potem nic się nie odzywają lub wołają, że nie poparte badaniami.... a potem rzeczy wchodzą w życie, a nikt nie odszczekuje nic
http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... tach+5-ht3
no faktycznie ,w temacie udział wzięły 4 osoby z autorem włącznie .Jeden miał zdanie ,że lepszy gastroenterolog niż psychiatra. Pozostali szukali.
Wniosek wg michal_mg, ..aż się nie chce komentować.
Byle przyłożyć szpilke w imię jakieś "wojenki" nie wiadomo z kim i dlaczego.
Są tacy użytkownicy ,którzy mają przerwę na forum długie okresy, czasem lata, nie mogą więc odpowiedzieć, bo nie czytają forum.
Trudno zrozumieć ?
Istnieje życie także poza forum.

sorki za OT.
Tomek0700 pisze:wykład, jelit->neuroprzekazniki->serotonina-> mózg to temat tabu dla psychologów,psychiatrów czy gastrologów przynajmniej w mojej miejscowości ale w MSWiA w Warszawie czy w szpitalu klinicznym w PN też to jest tak traktowane tak sobie.
ja mam zupełnie inne doświadczenia,dlatego zawsze piszę, szukaj specjalistów klinicznych, z doświadczeniem.Czasem niestety trochę to trwa.
Mi tacy ludzie pomogli, czasem razem musieliśmy się "edukować" nawzajem sobie pomagając.
Na forum jest wiele tematów mówiących o tym, że jelita to drugi mózg.
Wg mnie, psychika to podstawa leczenia naszych chorób.
Bez pozytywnego podejścia, żadne leki nie zadziałają, bo "chora" głowa nie szuka wyleczenia, tylko objawów choroby.
Najprostszy przykład, to zapracowani ludzie zapomnają o chorobie.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 04 mar 2016, 22:45

obyty.z.cu pisze: Nawet u nas forum jak zakładałem dawno temu temat o antagonistach 5-ht3 to było traktowane takie jak "pierdoły gadasz"

no faktycznie ,w temacie udział wzięły 4 osoby z autorem włącznie .Jeden miał zdanie ,że lepszy gastroenterolog niż psychiatra. Pozostali szukali.
nie chodziło mi tylko o ten temat bo pisałem też chyba w temacie o IBS i reakcje takie były.. załozyłem też taki temat na forum nerwicy, nie wiem czy mogę podać link i reakcja tych ludzi była zadziwiająca w negatywnym właśnie sensie :-)

edytuje: teraz tak patrze to chyba mi sie popierdzieliło z tym forum o nerwicy ale gdzieś tam w temacie o Ibs chyba też to pisałem :)
w jednej "paczce" to jak to określają jest "ferrari" - górna półka, ale bez przesady, okienko niżej też jest ok
no ale to taka ilość to całkiem ok? nie chodzi mi o skalę a właśnie ilość.
ja mam zupełnie inne doświadczenia,dlatego zawsze piszę, szukaj specjalistów klinicznych, z doświadczeniem
zazdroszczę, tylu lekarzy poznałem i dla nich wniosek jest jeden: jeśli np. ssri pomaga to nerwica i koniec kropka. Inni gastrolodzy własnie powiedzieli, że te wszystkie wyniki o serotninie i leczeniu nie są "oficjalnym" postępowaniem wobec IBS i tyle.
A psychiatrzy.. o nich to szkoda słów bo dla nich ibs to choroba głowy a paru z nich niewiedziało nic o tym, że serotoniny jest więcej w jelitach. A jak pokazałem artykuł prof. Bartnika to nie chcieli nawet czytać :/

aczkolwiek ibs a nerwica to pojęcia chyba sobie bardzoo bliskie.. od kiedy zachorowałem to jelita reagują na stres itp

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 05 mar 2016, 01:04

Przy x pojawia się u mnie parę pytań
x = stolec :wink:

Co to znaczy normalny x?

Czy normalny znaczy standardowy x?

Czy istnieje standardowy x w przypadku naszego gatunku Homo Sapiens?

Skalę bristolską x jako temat znam.

Co na to proktologia?

Co na temat x mówi - sorry pisze medycyna ?
Trochę odpowiedzi znajdziemy na stronie
http://gastrologia.mp.pl/objawy/show.html?id=50658

Myślę, że należałoby doprecyzować temat w następujący sposób

Jaki wygląd ma stolec zdrowego człowieka ?

bo normy na stolec chyba nie ma.
Jest to dość nieostry zbiór.

Powyższe pytanie ciągnie drugie pytanie...

Jaki wygląd ma stolec chorego człowieka ?

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 05 mar 2016, 10:26

Trochę o skali bristolskiej - skali uformowania stolca w skrócie skala BSF.

Stworzona w 1997 przez K.W. Heatona oraz S.J. Lewisa - Uniwersytet w Bristolu .
Bristol Stool Form Scale jest naukową klasyfikacją dzielącą ludzki kał na siedem grup według kryteriów kształtu i konsystencji.

1. Pojedyncze zbite grudki podobne do orzechów i trudne do wydalenia.

2. Stolec o wydłużonym kształcie o konsystencji grudkowatej.

3. Stolec wydłużony i popękany na powierzchni.

4. Smukłe, wężowate kawałki stolca, gładkie i miękkie.

5. Miękkie drobiny z wyraźnymi krawędziami. Są one łatwo wydalane

6. Kłaczaste kawałki z postrzępionymi krawędziami.

7. Wodnisty stolec - brak stałych elementów czyli stolec w stanie ciekłym.

O ile dobrze przejrzałem info o tej skali w Internecie oraz posługując się swoimi obserwacjami to 3 i 4 punkt skali dotyczą zdrowych ludzi.

Z obserwacji moich wynika:
a) stopień skali 1 występował czasami u mnie w CU przy blokadach wypróżnień.
b) stopnie skali 4 i 5 oznaczają poprawę stanu jelita.
c) stopień 3 skali występował u mnie w czasie rocznej remisji.

Najpewniejszą ocenę stanu jelit pamiętajmy daje kolonoskopia

Grafika ułatwiająca rozpoznanie punktów skali pod linkiem

http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/51,101 ... 1.html?i=1

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 09 mar 2016, 14:36

dzieki za profesjonalną odpowiedz:)
mi chodzi w sumie o to, że jeśli robię stolec w skali "4" to czy zdrowa osoba robi raz taki stolec czy parę razy w czasie jednej wizyty w toalecie. U mnie to wygląda tak, że nie wypróżniam się jednym stolcem a robie od razu 4-5 tego czegoś. I chciałem się zapytać czy to normalne :)

Jak czytam moje odpowiedzi to sam się smieje z tego ale taki aktualnie mam "problem" :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”