Dziwna diagnoza

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Zygfryd
Debiutant ✽
Choroba: CD
Kontakt:

Dziwna diagnoza

Post autor: Zygfryd » 02 maja 2007, 12:42

Witam
Już dawno nie gościłem na tym forum ale najwyższy czas powrócić :)
Od czasu operacji całkowicie zapomniałem o tym że jest mnie trzech tzn. Ja Crohn i Leśniowski :) Zero diety, brak dolegliwości itp.
Ostatnio jednak zostałem zmuszony przez moją rodzicielkę do wizyty u lekarza. Oczywiście zalecił kontrolną kolonoskopię. Jak trzeba to trzeba, zacisnąłem zęby, rozluźniłem pośladki i jazda :mrgreen:
Podczas badania lekarz dopatrzył się jakiejś małej zmiany w miejscu zespolenia jelita cieńkiego z głubym, oczywiście od razu stwierdził że Crohn is back :/ Pobrał wycinki do badań i kazał zgłosić się po nie za 3 tygodnie.
Mocno wku....ny czekałem ze zniecierpliwieniem na wyniki. W końcu je odebrałem. Pani doktor która także była przy badaniu wydając mi ten wyczekiwany papierek powiedziała takie coś "Uważam że ten wynik nie ukazuje rzeczywistej sytuacji"
Od razu pomyślałem że pewnie spodziewali się czegoś gorszego.
Proszę pomóżcie mi zdefiniować to co można przeczytać na wyniku:
"Miejsce zespolenia Ulceratio et granulatio"
Nie mam pojęcia co to może znaczyć więc proszę o Waszą pomoc
Dzięki

Awatar użytkownika
deprim
Debiutant ✽
Choroba: CU
Kontakt:

Re: Dziwna diagnoza

Post autor: deprim » 02 maja 2007, 13:32

Chcialbym ci pomoc bardzo ale nie mam pojecia :smutny: Za to wierze ze to nic groznego i ty tez to wiesz wiec badz dobrej mysli :wink:

Tomy
Doświadczony ❃
województwo: śląskie

Post autor: Tomy » 02 maja 2007, 13:51

Zygfryd wystarczy pogooglać trochę :)
"Miejsce zespolenia Ulceratio et granulatio" - można to przetłumaczyć jako: Miejsce zespolenia z owrzodzeniami i ziarninowaniem. Co do tego, czy to jest dobry objaw, czy raczej zły, to może się wypowie ktoś, kto miał z tym do czynienia. Wg. tego co można poczytać w necie, to zdarzają się takie zmiany dość często w miejscach zespoleń pooperacyjnych. To ziarninowanie świadczy o tym, że następuje proces zrastania i tworzenia się blizny pooperacyjnej, czyli, że to dobry objaw. Z tym, że może trwa to za długo. Nie wiem kiedy miałeś tę operację. Pani doktor chyba chodziło o to, że taki wynik nie pokazuje rzeczywistej sytuacji, bo zmiany występują w miejscu zespolenia. Gdyby były w innym miejscu jelita, gdzie nie było ingerencji chirurga, to można by powiedzieć, że to nawrót crohna. A tak, to trudno powiedzieć, czy jest to nawrót zaostrzenia, czy tylko typowy objaw towarzyszący gojeniu się rany pooperacyjnej. Myślę, że lekarze będą chcieli to obserwować. I bardzo dobrze, bo lepiej mieć to pod kontrolą. Ale jakichś powodów do paniki, to raczej chyba nie ma.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 02 maja 2007, 17:02

no tez tak mysle.zalezy kiedy byla operacja.no i niestety to trzeba powiedziec.u ok. 55% pacjentow wraca Crohn po operacji.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”